από metereologos.gr
Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017
 

Να σταματήσει το κάπνισμα στη Βουλή ζητούν 88 βουλευτές

Τα μέλη του Κοινοβουλίου υπογράφουν πρωτοβουλία των Ανδρέα Ψυχάρη και Πύρρου Δήμα
Να σταματήσει το κάπνισμα στη Βουλή ζητούν 88 βουλευτές
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Επιστολή προς τον πρόεδρο της Βουλής με την οποία παρουσιάζουν το πρόβλημα του καπνίσματος στο κτίριο του Ελληνικού Κοινοβουλίου προσυπέγραψαν 88 βουλευτές, ζητώντας παράλληλα να δοθεί ένα τέλος σε αυτήν την κατάσταση και να προστατέψει το κύρος του θεσμού.

Την επιστολή, που παραδόθηκε σήμερα Πέμπτη στον Βαγγέλη Μεϊμαράκη υπογράφουν βουλευτές από τη ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ, ΠαΣοΚ και ΔΗΜ.ΑΡ αλλά και ανεξάρτητοι. Υποστηρίζοντας έτσι μια πρωτοβουλία του Ανδρέα Ψυχάρη ο οποίος πρώτος έθιξε στους συναδέλφους του το πρόβλημα του καπνίσματος σε όλους ανεξαιρέτως τους χώρους της Βουλής και την ταυτόχρονη αδιαφορία των βουλευτών για τον αντικαπνιστικό νόμο. Στην προσπάθειά του αυτή, ο βουλευτής της ΝΔ, βρήκε καταρχήν αρωγό και συμπαραστάτη τον Πύρρο Δήμα του ΠαΣοΚ ενώ σύντομα θα έδιναν τη δική τους στήριξη κι άλλα μέλη της Βουλής, ανεξαρτήτως κομματικής προέλευσης.

Ετσι, την επιστολή των «88» μεταξύ άλλων υπογράφει ο νυν υπουργός Υγείας Ανδρέας Λυκουρέντζος καθώς και οι προκάτοχοί του στο υπουργείο Δημήτρης Αβραμόπουλος, Ανδρέας Λοβέρδος και Δημήτρης Κρεμαστινός. Ακόμη, την παρέμβαση υπογράφουν ο υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, ο υπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Κωστής Χατζηδάκης, ο υπουργός Εσωτερικών Ευρυπίδης Στυλιανίδης, ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας Μάριος Σαλμάς, ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Χαράλαμπος Αθανασίου, ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας, ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Μάξιμος Χαρακόπουλος, οι υφυπουργοί Κωνσταντίνος Τσιάρας, Κωνσταντίνος Καραγκούνης, Γιάννης Ιωαννίδης, ο γραμματέας της Κ.Ο. της ΝΔ Θανάσης Μπούρας και ο αντιπρόεδρος της Βουλής Λεωνίδας Γρηγοράκος.

Ολόκληρη η επιστολή και τα ονόματα των βουλευτών εδώ.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πρόστιμο στο καφενείο της Βουλής για το κάπνισμα 
 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ | 16/02/2013 03:16
    Ο Δήμας να πάει στην αλβανία να μιλήσει. Στην τελική όλοι έχουν δικαίωμα στο κάπνισμα, είτε είναι βουλευτές, είτε είναι οτι άλλο επάγγελμα. Τώρα εάν θέλουν να επιβάλουν καπνόσημο, τόσο το καλύτερο θα επιφέρει έσοδα στο κράτος. Μη ξεχνάμε οτι η φορολογία στα τσιγάρα ειναι υπερβολική.
    Νίκος
    απάντηση13
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ | 10/02/2013 10:28
    Ετσι δινουν το παραδειγμα οι βουλευτες στους καπνιστες πολιτες. Αυτοι οι υπανθρωποι που ψηφιζουμε δεν σεβονται τους νομους που αυτοι ψηφιζουν.Και η χωρα-αχουρι της ΕΕ συνεχιζει να βλεπει τα μαγαζια της πνιγμενα στον καπνο. Και ΜΕ ΤΑΣΑΚΙΑ παντου. Και ξερετε κατι?Αυτο που γινεται με το καπνισμα γινεται ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τους νομους.Η Ελλαδα ειναι μια ΖΟΥΓΚΛΑ οπου θριαμβευουν οι θρασεις.Σε καθε επιπεδο.Βασικη αρετη το θρασος και η ελλειψη αναστολων.Τι ηθικη να διδαξω στα παιδια μου για να επιβιωσουν στη ζουγκλα? Υπαρχει ελπιδα?
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    απάντηση50
     
     
    διαφορες | 09/02/2013 15:56
    την πρωτη μερα εφαρμογης του αντικαπνιστικου μετρου στην βουλη της ιρλανδιας, βουλευτης που αναψε τσιγαρο (στο μπαρ του κοινοβουλιου!), εκδιωθχηκε απο το κοινοβουλιο και του αφαιρεσανε την βουλευτικη του ιδιοτητα. Αν και ειναι ακραια αντιμετωπιση, δειχνει καποια διαφορα που ειναι χαρακτηριστικη των αποψεων περι νομιμοτητας.
    χλοη
    απάντηση80
     
     
    kyrie memaraki ti perimeneis? | 08/02/2013 15:35
    AYTA SYMVAINOUN DISTYHOS MONON SE TRITOKOSMIKES HORES ,ANATOLITIKES KAI EKEI POU DEN YPARHEI DIMOKRATIA KAI POLITISMOS,.. EMEIS TORA TI EHOUME?? SE PROIGMENES HORES TO EHOUNE APAGOREPSEI TO KAPNISMA S OLOUS TOUS DIMOSIOUS HOROUS. YA SEVASTEITE TON SYNANTHROPO SAS PROTA KAI META ESEIS POU VGAZETE KAI TOUS NOMOUS NA EISTE TAO PARADEIGMA.. LIPAMAI ILIKRINA TOSO POLY YATI EPATHA SOK....
    Jojje Sta
    απάντηση51
     
     
    Παλι το μπλα-μπλα αρχισατε | 08/02/2013 04:29
    Δηλαδη οι 300 δεν ειναι ο καθρεφτης μας; Δεν παρατατε τα καραγκιοζιλικια λεω'γω;
    Ενας μεταναστης
    απάντηση42
     
     
    Aπλώς δεν πήραν χαμπάρι ότι το πάρτι τελείωσε | 08/02/2013 01:43
    Κι ακόμα τρώνε, πίνουν και καπνίζουν! Γιατί όχι, και στον Τιτανικό η ορχήστρα έπαιζε ώς το βυθό!
    Γλουπ γλουπ γλουπ
    απάντηση80
     
     
    ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ | 08/02/2013 00:05
    Οποιος είναι ζώο και ακόμα καπνίζει (βουλευτής και μη) καλύτερα για όλους. Πεθαίνει και γλυτώνουμε τα έξοδα. Αυτή είναι λύση. Καπνίστε κάνει καλό.
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    απάντηση60
     
     
    Μειώνουν το κύρος του Κοινοβουλίου. Της Δημοκρατίας! | 07/02/2013 22:42
    Οι κύριοι αυτοί θα πρέπει να λογοδοτήσουν. Μειώνουν το κύρος του Κοινοβουλίου. Της Δημοκρατίας! Ποιος τους ανέχεται πλέον; Στο σκαμνί! Τι δουλειά έχουν αυτοί οι παράφρονες μέσα στο Κοινοβούλιο; Το λιγώτερο που τους αξίζει είναι ένα τσουχτερό πρόστιμο, τα δε έσοδα να διατεθούν σε νοσηλευτικά Ιδρύματα, σε ασθενείς με πνευμονικές παθήσεις ή σε άμοιρους συνταξιούχους των οποίων η σύνταξη μειώθηκε από 222 € στα 187€/μην.! Πάντως αυτό που προέχει είναι μηδέν ανοχή στην ασέβεια Κοινοβουλευτικών Αρχών.
    Ι. Μποφίλιας
    απάντηση60
     
     
    η βορειότερη χώρα της Αφρικής... | 07/02/2013 21:40
    Δηλαδή, για να καταλάβω. Το 30% των νομοθετών ζητάει επίσημα από το υπόλοιπο 70% να τηρήσει ένα νόμο που ψήφισε η πλειοψηφία. Είστε για τα πανηγύρια, κύριοι...
    XX
    απάντηση100
     
     
    ο καθε λαος εχει ηγετες που του αξιζουν | 07/02/2013 21:27
    Αρχιζω να πιστευω, οτι και ο Θεος ακομα μας αποστρεφεται γιατι δε βαζομαι μυαλο. Μα τι παραξενη φαρα ανθρωπων ειναι τουτη των πολιτικων ανδρων που επιλεξαμε για να μας αντιπροσωπευει ? Ακομη και οι Τουρκοι συμμορφωθηκαν και γιναν αναγνωρισημοι στο κοσμο, για μας ο,τι στραβο και να ακουστει κανενας δεν παραξενευεται πια!
    χαραλαμπος
    απάντηση80
     
     
     
    το ΚΚΕ; | 07/02/2013 19:08
    ακόμα κι εκεί ΟΧΙ είπε το ΚΚΕ;
    corrupted
    απάντηση80
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η Ντόρα; | 07/02/2013 19:01
    Ο Κυριάκος υπέγραψε πρώτος πρώτος. Το ονοματάκι της Ντόρας, όμως, της θεριακλούς, δεν το είδα... Τέλος πάντων, μπράβο για την πρωτοβουλία και μπράβο σε όσους την στηρίζουν. Τουλάχιστον κατάλαβαν ότι αν δεν εφαρμόσουν οι ίδιοι το νόμο στη Βουλή, δεν μπορούν να απαιτούν να εφαρμοστεί στα... σκυλάδικα!
    Καπνιστής μεν, νομοταγής δε
    απάντηση80
     
     
    Kafroi | 07/02/2013 18:53
    To endiaferon einai oti mono 80 ypograpsan. Oi ypoloipoi ypothetoune oti oi nomoi ginonte mono gia tous pelates tous!
    Eftyxos pou efiga
    απάντηση41
     
     
    Κάμερες παντού | 07/02/2013 18:32
    Τι ωραία που θα ήταν να υπήρχαν κάμερες που να παρακολουθούν όλους τους χώρους της Βουλής και να μεταδίδεται η εικόνα στην ιστοσελίδα της; Επίσης θα ήταν πολύ ωραίο να μεταδίδονται και τα μακρινά πλάνα των αιθουσών ταυτόχρονα με πλάνα από το καφενείο για να βλέπουμε που έχουν γραμμένες τις δημοκρατικές διαδικασίες. Έτσι θα βλέπαμε τα τσιγάρα, τα κομπολόγια, τους ποδοσφαιρικούς αγώνες στο καφενείο, τη πασιέντζα στον κρατικό φορητό υπολογιστή κ.α.
    Ματάκιας
    απάντηση50
     
     
    Αυτοξεφτιλιζονται | 07/02/2013 18:21
    Αυτοι που πηραν την πρωτοβουλια δεν καταλαβαν οτι υποβιβαζεται ακομη πιο πολυ ... το κτηριο Το επομενο βημα θα ειναι ψηφισμα να καταργηθουν οι μιζες ?
    v.a
    απάντηση50
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ | 07/02/2013 18:00
    ΑΙΣΧΟΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ!
    ΠΕΤΡΟΣ
    απάντηση70
     
     
    Όχι να μην κοπεί το κάπνισμα | 07/02/2013 17:18
    να πληρώνουν οι βουλευτές καπνόσημο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση196
     
     
    ντροπή σας | 07/02/2013 17:09
    Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις!!! Επί το λαϊκότερο . ΡΕ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΣΑΣΤΕ??? Και τα κομπολογάκια, και τα τσινάκια ,και το κουσ-κουσ και τόσα απαράδεκτα που ακούμε και βλέποιυμε. ΣΟΒΑΡΕΤΕΊΤΕεεεεεεε!
    Νηλέας
    απάντηση352
     
     
    τρομάρα τους... | 07/02/2013 16:59
    ψήφισαν δυο φορες αντικαπνιστικο νομο και τον γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια! Οπως και ολους τους νομους αλλωστε!
    αγανακτισμενη αντικαπνιστρια
    απάντηση534
     
-