Τετάρτη 23 Απριλίου 2014
 

Βουλευτές «εκτός ορίων» στην προανακριτική επιτροπή - Με κάταγμα «δεξιάς άκρας χειρός» ο Β. Καπερνάρος

Χτυπούσε το χέρι του στο έδρανο διαμαρτυρόμενος – Η Ζωή Κωνσταντοπούλου προειδοποίησε τον μάρτυρα να μην φύγει διότι θα «υποστεί τις συνέπειες» - Την Παρασκευή η πραγματογνωμοσύνη για το αλλοιωμένο στικάκι
Βουλευτές «εκτός ορίων» στην προανακριτική επιτροπή - Με κάταγμα «δεξιάς άκρας χειρός» ο Β. Καπερνάρος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σκηνές απείρου κάλους συμπλήρωσαν την κατάθεση του πρώην γενικού γραμματέα του υπουργείου Οικονομικών κ. Ηλ. Πλασκοβίτη στην προανακριτική επιτροπή που διερευνά την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ. Το …κάταγμα «δεξιάς άκρας χειρός» που υπέστη ο εκπρόσωπος των Ανεξάρτητων Ελλήνων κ. Β. Καπερνάρος από το χτύπημα του χεριού του στο έδρανο, επιβεβαιώνει ότι τα πράγματα τείνουν να λάβουν οριακά απρόβλεπτο χαρακτήρα.

Όλα έγιναν με το τέλος της κατάθεσης του κ. Πλασκοβίτη αργά το μεσημέρι και όταν ο πρόεδρος της προανακριτικής κ. Χρ. Μαρκογιαννάκης έλυσε την συνεδρίαση. Τόσο ο κ. Καπερνάρος, όσο και η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κυρία Ζωή Κωνσταντοπούλου διαμαρτυρήθηκαν και του ζήτησαν να τους επιτρέψει να υποβάλλουν άλλη μια ερώτηση στον μάρτυρα.

Ωστόσο, ο κ. Καπερνάρος, σύμφωνα με μέλη της επιτροπής, δεν περιορίστηκε στην μια ερώτηση «βομβαρδίζοντας» τον κ. Πλασκοβίτη, κάτι που προκάλεσε την έντονη αντίδραση του κ. Μαρκογιαννάκη, ο οποίος και είπε ότι δεν επιτρέπει άλλες ερωτήσεις, λύοντας την συνεδρίαση. Οι αντιδράσεις ωστόσο συνεχίστηκαν, ενώ εκτοξεύθηκαν μομφές προς τον πρόεδρο του τύπου «δεν μπορείς να λύεις την συνεδρίαση είσαι εγκάθετος» και «αυτό είναι συγκάλυψη», με τον κ. Καπερνάρο να χτυπάει το δεξί του χέρι στο έδρανο!

Παρεμβαίνοντας ο βουλευτής της ΝΔ κ. Αδ. Γεωργιάδης απευθύνθηκε στον κ. Καπερνάρο λέγοντάς του: «Μα έκανες …400 ερωτήσεις, η 401η ερώτηση είναι η συγκάλυψη;».

Ήταν τέτοιο το κλίμα που όταν ο κ. Πλασκοβίτης σηκώθηκε να φύγει, η κυρία Κωνσταντοπούλου φέρεται, σύμφωνα με παριστάμενους, να του λέει: «Μην φεύγετε, είναι παράνομο, θα υποστείτε τις συνέπειες…»! Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

- Χρ.Μαρκογιαννάκης: «Εγώ είμαι πρόεδρος, λύεται η συνεδρίαση!».

- Ζ. Κωνσταντοπούλου: «Σας κατηγορώ για υπόθαλψη εγκληματία και συγκάλυψη».

- Αδ.Γεωργιάδης (προς την Ζ. Κωνσταντοπούλου): «Εσείς φαντάζεστε τον εαυτό σας ως πρόεδρο λαϊκού δικαστηρίου, να σφάζετε κόσμο, όπως και τότε…».

- Χρ.Μαρκογιαννάκης: «Δεν μπορώ άλλο, δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση»!

Αργότερα σε συνομιλία του με δημοσιογράφους ο πρόεδρος της προανακριτικής έλεγε ότι «με αυτά που γίνονται ή θα πάθω εγκεφαλικό ή θα τρελαθώ με αυτούς που έχω μπλέξει»! Μάλιστα, φέρεται μέσα στον γενικό χαμό που επικράτησε στην επιτροπή, να απευθύνθηκε στους διαμαρτυρόμενους βουλευτές διερωτώμενος: «Τι θέλετε τέλος πάντων να κάνουμε στους μάρτυρες, να τους περάσουμε από φάλαγγα;». Αργότερα, ο κ. Καπερνάρος εμφανίστηκε στη Βουλή με νάρθηκα στο χέρι για να λάβει μέρος στην απογευματινή συνεδρίαση.

Στη Βουλή αναμένεται η πραγματογνωμοσύνη για το αλλοιωμένο «στικάκι»

Την Παρασκευή αναμένεται να φτάσει στο γραφείο του οικονομικού εισαγγελέα Γρηγόρη Πεπόνη το πόρισμα της πραγματογνωμοσύνης στο USB stick που αντέγραψε ο πρώην επικεφαλής του ΣΔΟΕ Ιωάννης Διώτης.

Την πραγματογνωμοσύνη έχει διενεργήσει η Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών και, σύμφωνα με πληροφορίες μελών της Προανακριτικής Επιτροπής για την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ, ο οικονομικός εισαγγελέας προτίθεται να τη διαβιβάσει άμεσα στη Βουλή.

Στην Προανακριτική κατέθετε έως αργά το βράδυ της Πέμπτης η Χρύσα Χατζή, η οποία ήταν διευθύντρια στο γραφείο του πρώην υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου.

Η κ. Χατζή που παρέλαβε το CD, αρνήθηκε ότι ήταν το πρόσωπο που ανέλαβε και τη φύλαξή του όταν έφτασε από το Παρίσι στην Αθήνα το 2010. Δήλωσε επίσης ότι αγνοεί ποιο είναι το πρόσωπο στο οποίο ο κ. Παπακωνσταντίνου έδωσε το CD για φύλαξη.

Ο πρόεδρος της Προανακριτικής Επιτροπής Χρήστος Μαρκογιαννάκης ζήτησε από την κ. Χατζή να δώσει στην επιτροπή τα ονόματα των 28 συνεργατών που πλαισίωναν το γραφείο του κ. Παπακωνσταντίνου.

Στόχος είναι να κληθούν όλοι οι συνεργάτες του πρώην υπουργού Οικονομικών προκειμένου να ερωτηθούν αν εμπλέκονται στη φύλαξη του CD το οποίο άλλωστε ο ίδιος ο κ. Παπακωνσταντίνου δήλωσε ότι έχει εξαφανιστεί.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Αναρμόδιος» δήλωσε ο Ηλ. Πλασκοβίτης για τη λίστα Λαγκάρντ 
Καλούνται οι 28 συνεργάτες του Γιώργου Παπακωνσταντίνου  
Νέο επεισόδιο στην «βεντέτα» Μαρκογιαννάκη - Κωνσταντοπούλου 
Προανακριτική: Επιστολή στον Στουρνάρα για την στελέχωση του ΣΔΟΕ 
Το άνοιγμα λογαριασμών Καπερνάρου αναμένει η Επιτροπή Ελέγχου  
Βουλή: Εισήγηση άρσης ασυλίας του Β. Καπερνάρου  
 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Διαβάζοντας τα σχόλια | 02/02/2013 13:18
    βλεπω ότι κανείς σας δε στεκεστε στην ουσία της υπόθεσης της επιτροπής. Ο Παπακωνσταντίνου κατηγορείται, ο Πλασκοβίτης αδειάζει τον Βενιζέλο και σεις ασχολείστε με τις διαρροές βγάζοντας όλη σας τη κακία για τη Κωνσταντοπούλου η οποία στην πρωτη επιτροπή στριμωξε τον Παπακωνσταντίνου...όλα τα σχόλια δειχνουν τα αποτελέσματα μιας καλοσχεδιασμένη; προπαγάνδας για να πεταξουμε αλλού τη μπάλλα..... Μπροστά μας εχουμε φόρους, χαράτσια και πολλά ακόμη. Μπροστάμας εχουμε τη λίστα Λαγκαρντ που ο βενιζέλος κρατούσε στη τσέπη του και εσείς ασχολείστε με παραπολιτικά σχόλια...αλλά τα ψέματα εχουν κοντά ποδια
    Ουσττ..βρε παπαγαλάκια σχολιαστές
    απάντηση39
     
     
    Απορία | 01/02/2013 19:50
    Δεν καταλαβαίνω γιατί εξανίστανται οι σχολιάζοντες. Αυτό που παρακολουθούμε είναι ο αντικατοπτρισμός της Ελλάδος και του σημερινού "Πολιτισμού" της. Όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες ψηφίστικαν από κάποιους Έλληνες πολίτες με δικαίωμα ψήφου. Το μόνο που έμεινε είναι να δούμε αν θα ξαναγίνουν τα ίδια λάθη. Μέχρι τότε ... σκασμός !
    Ένας με γνώθι σαυτόν (στο περίπου)
    απάντηση291
     
     
     
    Οι αδια ...ροη | 01/02/2013 15:58
    καπερναρος κωσταντοπουλου το νεο αιμα της πολιτικης αθλιοτητας,εαν αυτοι οι ανθρωποι ειναι το μελον της ελλαδος καταστροφη !! και αλοιμονο σε μας η ελλαδα θα παη κατα διαολου. Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυποση ειναι οτι δεν ξερουν τα το να προσπαθης να διαμορφωσης ενα πολιτικο χαρακτηρα το καταλαβαινω, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα ειναι να προσπαθης με το ζορι να αποδειξης ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ..
    fotios
    απάντηση318
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    καμένοι και τσιριζαίοι... | 01/02/2013 15:55
    ... ταγοί της "Δικαιοσύνης" στη σουρεαλιστική πραγματικότητά μας εν έτει 2013... Τι να σχολιάσει κανείς? Η πραγματικότητα είναι ξεκαρδιστικότερη ( ή μήπως τραγικότερη?) και από το πλέον ευφάνταστο σχόλιο... και όσοι θέλουν να μη βλέπουν αυτή τη πραγματικότητα ας εξακολουθήσουν να το παίζουν τιμητές του εθνικού φρονήματος οι γελοίοι...
    Ph.J
    απάντηση316
     
     
    ΚΑΠΕΡΝΑΡΟΣ ΚΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ... | 01/02/2013 15:36
    ....παρεα με τον Κασιδιαρη "δικαζουν" τον Παπακωνσταντινου---ο απολυτος σουρεαλισμος! Ενας σχιζοφρενης-τροφιμος του Τριανταφυλλοπουλου- που ...σπαει μονος του το χερι του πανω στο εδρανο, μια ημιτρελλη -κορη δικηγορου με ονειρωξεις εισαγγελεα- που εχει τον απλησιαστο κι ενας νοσταλγος των κρεματοριων με οφθαλμικο τικ που προδιδει εγκεφαλικη τρικυμια αποτελουν αντικειμενο ψυχιατρικης παρακολουθησης απο παγκοσμιο συνεδριο των απανταχου shrinks!!! Παρακαλειται ο προεδρος Βαγγελας να πουλησει την live αναμεταδοση των συνεδριασεων της προανακριτικης απ το καναλι της Βουλης σε εξειδικευμενα τηλεοπτικα καναλια του εξωτερικου με στοχο την αποπληρωμη του δημοσιου χρεους -στο συνολο του!
    o mpoulos sth gwnia
    απάντηση494
     
     
    Το τσίρκο | 01/02/2013 12:36
    Αυτή η επιτροπή με τη σύνθεση που έχει είναι ένα μεγάλο τσίρκο.Ψάχνουν από την αρχή το δέντρο και έχουν χάσει το δάσος.Τι ενδιαφέρει τον κ.Καπερνάρο η υπόθεση,η προβολή τον ενδιαφέρει,τι ενδιαφέρει την κ.Κωνσταντοπούλου ,κάθε άλλο παρά η ουσία της υπόθεσης.Η εν λόγω κυρία με τη συμπεριφορά της ντροπιάζει τη βουλή, ντροπιάζει την ιδιότητα του βουλευτή και τέλος ντροπιάζει τον πατέρα της.Σε λίγο θα έχουμε δεύτερη πράξη όταν θα μιλήσει ο κ.Κασιδιάρης και ο Άδωνις.Κ. Μαρκογιαννάκη στο τέλος θα πάθετε εγκεφαλκό με τους ανεγκέφαλους που μπλέξατε.
    Δημήτρης Φ.
    απάντηση455
     
     
     
    Λίγα λόγια και καλά | 01/02/2013 12:20
    Οι σοβαροί και οι διαβασμένοι, κα Κωνσταντοπούλου, κάνουν λίγες και καλά σχεδιασμένες ερωτήσεις. Οι αδιάβαστοι σαλτιμπάγκοι που επιζητούν το χαβαλέ κάνουν πολλές και (προφανώς) ανούσιες.
    DAF
    απάντηση467
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    περι βαλκάνιων νεοελλήνων !!!!! | 01/02/2013 11:13
    panagiotis kumasη η σχιζοειδούς όψη (!!!!!)των Νέο Ελληνων είναι προφανή(!!!) εθνική κατάσταση ύπαρξης(!!!!!!)Το βαλκανικό προφίλ μας είναι ο παράλληλος γραμμικός εγωκεντρικός(!!!!!!) και συναισθηματικός τρόπος παρουσίας μας ως ανθρώπους μακριά απο έναν λογικό σύγχρονο άτομο Αντε αυτός (ο παναγιωτης)τα γράφει οχι μόνο ανορθόγραφα αλλά και βιάζοντας την ελληνική γλώσσα ,αυτοί που του κάνουν like,τι ακριβώς έχουν καταλάβει απο την υψηλού επιπέδου απόδοση της έκφρασης του ψυχισμού του νεοέλληνα!
    τ.π.1958
    απάντηση95
     
     
     
    ΘΙΑΣΟΣ | 01/02/2013 10:16
    Πρόεδρος.. Μαρκογιανάκης. Μέλη της εξεταστικής ... Καπερνάρος, Γεωργιάδης, Κωνσταντοπούλου, Κασιδιάρης κ.α. Αυτή η επιτροπή ή Θίασος θα εξετάσει μια υπόθεση που σέρνεται στα συρτάρια περισσότερο από τρία χρόννια για να αποδοθούν ευθύνες για το ποιός αλλοίωσε το cd; Ρε Καραγκιόζηδες μαςδουλεύετε που βάλατε τους αρχιμαφιόζους να εκδικάσουν συνεργάτες και συναδέλφους τους για να αποφασίσουν κάτι που έχει λήξει από πέρυσι. Εσείς οι πολιτικοί είστε τρομερά ηλίθιοι διότι δεν αντιλαμβάνεστε τις αντιδράσεις του κόσμου, διότι είστε περιχαρακωμένοι με τα δεσμά της μα... που σας δέρνει και εξακολουθείτε να φωνάζετε ώστε να μη σας ακούμε. Γι' αυτό πια το 40% και παραπάνω πλέον θα απέχει από τις εκλογές
    Fotagogos
    απάντηση226
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καπερνάρος Κωνσταντοπούλου Γεωργιάδης | 01/02/2013 09:39
    Δεν ειναι μόνο τα κόμματα που ψηφίζουμε. Κοιτάξτε τους βουλευτές που επιλέγουμε με σταυρό.... Και μετά μου λέτε για το καλύτερο πολίτευμα .........ή διαμαρτυρόμαστε για σχόλια του τύπου "αυτή είναι η Ελλάδα και αυτός ο λαός της"
    Το καλύτερο πολίτευμα ....
    απάντηση284
     
     
    Σταματήστε αυτήν τη γελοία επιτροπή! | 01/02/2013 08:58
    H πιο γελοία προανακριτική που έγινε ποτέ! Πολιτικές σκοπιμότητες και από ουσία ΜΗΔΕΝ! Το φλέγον θέμα είναι: ποιοί ευθύνονται που δεν αξιοποιήθηκαν ποτέ οι πληροφορίες, που δόθηκαν κατά καιρούς στην Ελλάδα, για μεγαλοκαταθέτες ή αγοραστές δαπανηρών ακινήτων στο εξωτερικό - υπόπτους για φοροδιαφυγή!
    γιωργος σ.
    απάντηση422
     
     
     
    Γιατί εκπλήσετε ο Άδωνις? | 01/02/2013 08:58
    Θέλει πολύ σκέψη για να καταλάβεις ότι η Κωνσταντοπούλου ονειρεύεται τις εποχές με τα λαϊκά δικαστήρια?
    Μήπως δε ξέρουμε τι αντιπροσωπεύει ο κομμουνισμός?
    απάντηση3512
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ... ΘΕΟΥ | 01/02/2013 08:27
    Δεν επιβεβαιώθηκαν, ακόμη, οι πληροφορίες πως μετά το κάταγμα <> του κ. Καπερνάρου, διαπιστώθηκε << ισχαμία του αριστερού (!) ημισφαιρίου του εγκεφάλου.>> στην κ. Κωνσταντοπούλου, το οποίο μάλιστα εξηγεί, κατα του γιατρούς, την διαταραγμένη συμπεριφορά της. Κάποιο έσπευσαν να υποστηρίξουν πως τα περιστατικά αυτά συνιστούν θεία δίκη και απόδειξη της ύπαρξης του... Θεού!
    Λές;
    απάντηση324
     
     
    μπάχαλο;!;! | 01/02/2013 07:47
    Και να σκεφτεί κανείς οτι όλα τα μέλη της επιτροπής ψήφισαν την παραπομπή Παπακωνσταντίνου! Αντί να κάτσουν ψύχραιμα να συμβάλλουν στην καταγραφή των κρίσιμων στοιχείων για διερεύνηση, έχουν επιλέξει, κάποιοι, ασκήσεις αυτοπροβολής! Άνθρωποι κατώτεροι των περιστάσεων.
    Δημήτρης Π.
    απάντηση403
     
     
    Ειστε... | 01/02/2013 04:25
    .....γελοιοι ολοι σας!
    ksenitemenos
    απάντηση294
     
     
    Xα! Εσπασε και καλα το χερι | 01/02/2013 04:15
    του ο Καπερναρος επειδη μαθες το χτυπησε δυνατα! Ειναι δυνατον να ειναι τοσο μακακας?? Οχι βεβαια!! Ειναι προφανες οτι εδω υπαρχει χοντρο παρασκηνιο και σκοτεινα συμφεροντα που πολεμουν τους ΑΝΕΛ!!
    Gguu
    απάντηση1120
     
     
    Το πολιτικό θέατρο στη χώρα πάει καλά | 01/02/2013 00:40
    Θέατρο του παράλογου των πολιτικών. Ας τους απολαύσουμε αφού τους πληρώνουμε. Αναρρωτιέμαι αν άραγε η κα Ζ. Κωνσταντοπούλου: «Σας κατηγορώ για υπόθαλψη εγκληματία και συγκάλυψη» θα υποβάλει μήνυση με την πιό πάνω κατηγορία, αν δηλαδή εννοεί αυτά που λέει, ή απλά της ξέφυγε και θα ζητήσει οπωσδήποτε συγγνώμη για το ολίσθημα.
    2λάμδα
    απάντηση370
     
     
    Κακομοιρε Μαρκογιαννακη.... | 01/02/2013 00:17
    ... με Κωσταντοπουλου και Καπερναρο, που το παιζουνε ανεξελεγκτα σα γκαραγκιοζηδες, θα επρεπε να ζητησεις απο την ολομελεια να βρουνε καποιον σαν το Σπαθαρη... Σε μια χωρα που το συστημα υγειας λειτουργουσε, θα μπορουσες να καλεσεις και ενα γιατρο στην επιτροπη σου να κανη μια πραγματομωσυνη, απο ποτε τα φαρμακα που παιρνουνε τοσο η δεσποινις οσο και ο μεσηληκας, ειναι ληγμενα
    M.P.
    απάντηση352
     
     
    Δεν παίζεται | 31/01/2013 23:19
    Η κ. Κωνσταντοπούλου χρήζει ειδικής ψυχιατρικής υποστήριξης. Νομίζει ότι η γή γυρνά γύρω από τον εαυτό της. Δεν παίζεται ηκοπέλα.
    D.F.
    απάντηση444
     
-