από metereologos.gr
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017
 
 

Αντώνης Σαμαράς: «Στους επόμενους μήνες θα ξεχρεώσουμε ό,τι χρωστάμε στους πολίτες»

«Δεν δεχόμαστε εκβιασμούς από τους υπαλλήλους της Βουλής - Θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους εργαζομένους στο Δημόσιο»
 Αντώνης Σαμαράς: «Στους επόμενους μήνες θα ξεχρεώσουμε ό,τι χρωστάμε στους πολίτες»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πανηγυρικό κλίμα, εθνικής επιτυχίας, διαμορφώνει το Μέγαρο Μαξίμου, μετά την απόφαση του Eurogroup το μεσημέρι της Πέμπτης να αποφασίσει την εκταμίευση της δόσης των 52,5 δισ. ευρώ, ενώ ο Πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς έστειλε με δηλώσεις του από τις Βρυξέλλες, μήνυμα ενότητας και ελπίδας με την πιο χαρακτηριστική φράση: «Grexit is dead» - Το Grexit (η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ) πέθανε.

Στην κυβέρνηση επικρατεί ιδιαίτερα θετικό κλίμα και έχει ξεκινήσει από τις Βρυξέλλες, η επικοινωνιακή και πολιτική αντεπίθεση, με τον Πρωθυπουργό να μιλάει για μεγάλη ευκαιρία να σταθεί όρθια η χώρα και να τονίζει με έμφαση, απαντώντας ουσιαστικά στο ΣΥΡΙΖΑ και στην υπόλοιπη αντιπολίτευση, ότι σήμερα τελείωσαν οι εκβιασμοί για την έξοδο από το ευρώ.

Το κλίμα ευφορίας, αλλά μη εφησυχασμού, που επικρατεί στο κυβερνητικό στρατόπεδο για την επόμενη μέρα, μετά την απόφαση για τη δόση, ενισχύθηκε και από τη δήλωση του υπουργού Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρα, ότι «το ταξίδι σήμερα αρχίζει, χωρίς όμως τα σύννεφα αβεβαιότητας».

Η επόμενη μέρα είναι η πιο κρίσιμη για τον Πρωθυπουργό που θεωρεί την απόφαση αφετηρία για τη χώρα και είπε ότι η Ελλάδα κερδίζει τη μεγάλη ευκαιρία να σταθεί στα πόδια της και να βγει από την κρίση όρθια και όχι γονατισμένη.

Ο Πρωθυπουργός, έχοντας δίπλα του τον υπουργό Οικονομικών, δείχνοντας έτσι και την εμπιστοσύνη με την οποία τον περιβάλλει, σημείωσε στους δημοσιογράφους, πριν από την έναρξη της Συνόδου Κορυφής της Ε.Ε., ότι το ποσό της δόσης ξεπερνά κάθε προηγούμενη εκτίμηση.

Παράλληλα, ο κ. Σαμαράς επεσήμανε ότι εντός των επομένων μηνών, το κράτος θα αποπληρώσει όλες τις οφειλές του προς τρίτους και διευκρίνισε πως η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, «που εδώ και ένα χρόνο έχουν παραλύσει», όπως σημείωσε χαρακτηριστικά, θα ανοίξει το δρόμο για τη δανειοδότηση νοικοκυριών και επιχειρήσεων, την παροχή ρευστότητας στην αγορά και, συνεπώς, τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας και την καταπολέμηση της ανεργίας.

Για να αναδείξει την εθνική σημασία της προσπάθειας της κυβέρνησης, ο κ. Σαμαράς εξήρε τη στήριξη που είχε από τους προέδρους του ΠαΣοΚ και της ΔΗΜΑΡ, τους κκ. Ευ. Βενιζέλο και Φ. Κουβέλη, μιλώντας για τη συμβολή τους, ενώ ευχαρίστησε και όλους τους βουλευτές που στηρίζουν τον κυβερνητικό συνασπισμό και έκανε ειδική μνεία στους βουλευτές της Ν.Δ., αποκαλώντας τους, αγωνιστές.

Από την πλευρά του, ο κ. Στουρνάρας μίλησε για μεγάλη επιτυχία της Ελλάδας, που ήρθε έπειτα από σκληρή δουλειά, «μέρα-νύχτα» και εξήγησε ότι σε πρώτη φάση από τα 34,3 δισ. ευρώ, τα οποία η χώρα θα λάβει την επόμενη εβδομάδα, τα 16 δισ. ευρώ θα πάνε στις τράπεζες, επτά δισ. θα κατευθυνθούν στον προϋπολογισμό και στην αποπληρωμή οφειλών του Δημοσίου προς τρίτους, ενώ τα υπόλοιπα 11,3 δισ. ευρώ στην επαναγορά του χρέους. Σε δεύτερη φάση τα υπόλοιπα 18,2 δισ. ευρώ, θα κατευθυνθούν, τα 7,2 δισ. στις τράπεζες και τα 11 δισ. ευρώ στον προϋπολογισμό και για ληξιπρόθεσμες οφειλές.

«Η Ελλάδα έχει πρόσβαση σε πολύ μεγάλη χρηματοδότηση. Πρέπει να εφαρμόσουμε τα ψηφισθέντα μέτρα και το κατατεθέν φορολογικό» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Στουρνάρας και υπογράμμισε πως στόχος είναι η απελευθέρωση της αγοράς, οι ιδιωτικοποιήσεις και η απορρόφηση του ΕΣΠΑ.

Νωρίτερα, ο κ. Σαμαράς συμμετείχε στη σύνοδο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, όπου έτυχε θερμής υποδοχής, ενώ οι πρόεδροι της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν Βαν Ρομπάι, εξήραν τις προσπάθειες και τις θυσίες του ελληνικού λαού.

Μήνυμα στους υπαλλήλους της Βουλής

Αυστηρό μήνυμα έστειλε ο Πρωθυπουργός στους υπαλλήλους της Βουλής και απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου _τη μοναδική που έγινε_ δήλωσε κατηγορηματικά ότι η κυβέρνησή του δεν δέχεται εκβιασμούς. Μάλιστα, διευκρίνισε ότι οι υπάλληλοι της Βουλής θα έχουν την ίδια ακριβώς αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους υπαλλήλους στο Δημόσιο.

Η θέση του ΠαΣοΚ

Θετική εξέλιξη, χαρακτηρίζει το ΠαΣοΚ, την απόφαση για την εκταμίευση της δόσης που επιτρέπει στη χώρα να αξιοποιήσει τη νέα αφετηρία για την οποία έχει μιλήσει ο πρόεδρος του κόμματος κ. Ευ. Βενιζέλος.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σαμαράς: Το άγχος τώρα μεταφέρεται στο εσωτερικό μέτωπο 
Αντώνης Σαμαράς: «Η επόμενη ημέρα έχει ήδη ξεκινήσει» 
 
 
σχόλια (44)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Έπεα πτερόεντα | 14/12/2012 22:59
    Αντουάν Ντε Καλαμάτ , πως θα ξεχρεώσεις 4.000 ζωές που χάθηκαν αυτοκτονώντας στα 3 αυτά χρόνια ; Πως θα ξεχρεώσεις το ξεσπίτωμα χιλιάδων οικογενειών ; Πως θα ξεχρεώσεις τη σπίλωση της υπόληψης ενός ολόκληρου λαού ; Θα ξεχρεώσεις άραγε τα χιλιάρικα που έκλεψες από τους μισθωτούς για να φέρεις επενδύσεις πολυεθνικών που θα δίνουν μισθούς 400 ευρώ με εργασία και το Σάββατο ; Αυτό άραγε είναι εκσυγχρονισμός ή εγώ καλέ παλάβωσα και βλέπω την κούκλα πανούκλα ; Θα ξεχρεώσεις την ψυχική οδύνη άρρωστων ανθρώπων που ταξιδεύουν στη Βουλγαρία ,για να βρουν τα φάρμακά τους ; Θα ξεχρεώσεις τη βαθιά απογοήτευση που έχει ποτίσει τη ρίζα της ψυχής μας με δηλητήριο; Έπεα πτερόεντα
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση03
     
     
     
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΕΤΥΧΕ... | 14/12/2012 18:21
    Αρχισε να διαφαίνεται φως στο τούνελ και πιστεύω να τα καταφέρουμε,εφ'όσον παραμείνει αυτή η σημερινή κυβέρνηση μέχρι εξάντλησης της τετραετίας αρραγής.Αλλά και εμείς ως λαός να σταματήσουμε της απεργίες και της παλαιές κακές συνήθειες μας και να συμπαρασταθούμε στην κυβέρνηση......που από τα πράγματα αυτή η τριανδρία ανέλαβε την υποχρέωση να μας βγάλει από αυτό το αδιέξοδο και να είμαστε σίγουροι θα βγούμε......δεν έχουμε άλλη επιλογή είναι μοναδική ευκαρία για να γίνουμε και πάλι ευνομούμενη πολιτεία με κάποιο μέλλον......αφού ο Σαμαράς ως Πρωθυπουργός πέτυχε να αποκτήσουμε την αξιοπιστία της ευρώπης και την βοήθειά της για να περάσουμε το σκόπελο της χρεωκοπία
    ΤΖΙΜΗΣ
    απάντηση610
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αλήθεια είπε, αλλα όχι όλη | 14/12/2012 17:13
    Αντώνης Σαμαράς: «Στους επόμενους ...38.957μήνες θα ξεχρεώσουμε ό,τι χρωστάμε στους πολίτες»
    Matoula
    απάντηση94
     
     
     
    Κλάμα και χολή μέχρι τέλους!!! | 14/12/2012 10:53
    Διαβάζοντας τα σχόλια έχω πειστεί τελικά ότι όντως κάποιοι πόνταραν στην καταστροφή της Ελλάδας και στην έξοδο από το ευρώ και τώρα τους είναι αδύνατον να το αντέξουν!!! Όλοι οι οπαδοί της δραχμής βγάζουν την πίκρα τους γιατί τους τελείωσε το «όνειρο»…. Κουράγιο παιδιά. Αρχίστε ποια να συνηθίζεται στην ιδέα ότι κάπου εδώ σας τελείωσε το όνειρο της καταστροφής-διάλυσης της χώρας και προσπαθήστε να αποδεχθείτε το γεγονός ότι σιγά - σιγά θα αρχίσει η αναδιάρθρωση και η ανάκαμψη.
    Έλληνας
    απάντηση1015
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ΕΕ πρέπει να διευκρινίσει. | 14/12/2012 10:45
    Εμείς οι πολίτες θέλουμε να μάθουμε τα κυριότερα ,αυτά που μας ταλαιπωρούν για δεκαετίες ,τώρα πια θέλουμε απαντήσεις από τους χρηματοδότες του στρατού κατοχής.Από ότι φαίνεται,αναλαμβάνει η ΕΕ την τα έξοδα για τους ψηφοφόρους των κομμάτων της βουλής.Αν είναι έτσι,αισθανόμαστε ευγνωμοσύνη ,φεύγει ένα μεγάλο βάρος από τις πλάτες των πολιτών που εργάζονται στο ιδιωτικό τομέα.Αυτό είναι βέβαια ψευδαίσθηση προσωρινό.Η άγρια φορολογία υφίσταται.Και θα γίνει χειρότερη γιατί λίγο να λασκαρετε την προσοχή σας,εν ριπή οφθαλμού,θα βάλουν άλλους τόσους στο δημόσιο,ειδικά με το κόμμα των φασιστών.Είναι θέμα ζωής και θανάτου ,όχι για τους τωρινούς,για ολόκληρο το έθνος.
    Αυτό που μας καίει σαν έθνος.
    απάντηση23
     
     
    ΤΕΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ??????? | 14/12/2012 09:23
    ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ " ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ? " ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΟΥΣΑΝ ΟΤΙ Η ΧΩΡΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ, Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ, Ο ΚΟΥΒΕΛΗΣ ,Ο ΣΟΙΜΠΛΕ, Η ΜΕΡΚΕΛ, Η ΤΡΕΜΗ , Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ , ΚΤΛ ?
    ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ
    απάντηση107
     
     
    Σιγα τ' αυγά | 14/12/2012 06:54
    Δεν δεχόμαστε εκβιασμούς απο κανέναν (σσ μόνο απο τους υπαλλήλους της Βουλής. Δεν τους περιορίσαμε με το νομοσχέδιο που περιορίσαμε όλους τους αλλους γιατι ήταν κρίσιμο να ψηφιστει το νομοσχέδιο, δεν τους περιορίσαμε τωρα με πράξη νομοθετικού περιεχομένου γιατι έπρεπε να ψηφίσουμε το φορολογικό νομοσχέδιο). Κατα τα αλλα οι υπάλληλοι της Βουλής ΘΑ έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους εργαζόμενους του Δημοσίου, δηλ. δεν έχουν αλλα ΘΑ έχουν. Αλήθεια βγηκε κανενας απο αυτούς σε διαθεσιμότητα?
    relax
    απάντηση33
     
     
    ΘΑΡΡΟΣ | 14/12/2012 01:29
    ΣΙΓΑ ΡΕ ΣΑΜΑΡΑ ΜΗΝ ΣΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΣΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ
    zel
    απάντηση104
     
     
    χρεωσειs | 13/12/2012 22:35
    Θα ξεχρεωσειs τουs πολιτεs ,που τα πηρεs απο τουs πολιτεs. Τουs πολιτεs που χρωστανε(μεγαλοπολιτεs δηλ.)τι θα τουs χρεωσειs:.
    politis
    απάντηση83
     
     
    Επιστροφή χαρατσιών | 13/12/2012 22:07
    Πότε υπολογίζετε κ. Σαμαρά να μου επιστρέψετε τα χαράτσια γιατί τα χρωστάω. Αντε μπάς και προλάβουμε να βάλουμε και λίγο πετρέλαιο να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας.
    Ειρήνη Βαζαίου
    απάντηση103
     
     
    ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΩΝΕΙ!!!! | 13/12/2012 21:44
    ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΑΡΡΙΒΙΣΤΗΣ.ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΗΔΗ ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΜΕ ΝΕΑ ΒΑΡΕΙΑ ΧΡΕΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΧΑΙΡΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ. ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝ ΜΕ 130 110 ΔΙΣ ΝΕΑ ΧΡΕΗ! ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ;ΕΚΕΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΚΟΡΟ'Ι'ΔΕΥΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ Η ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΟΛΙΣ ΨΗΦΙΣΘΕΙΣ ΠΡΟ'Υ'ΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΧΕΔΙΑΖΕΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ 4%.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΠΕΡΙΣΚΕΨΗΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΙ'ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΧΡΕΗ..
    Κατερινα Δ εξωτ.
    απάντηση114
     
     
    Μ.Π | 13/12/2012 21:38
    Μόνο τόλμα να περάσεις αυτό το φορολογικό που διέρρευσες, διατεταγμένε, και θα δεις τί έχει να γίνει. Γίδι, που βγάζεις και φετβάδες ενάντια σε δικαστικές αποφάσεις και κυβερνάς με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου. Πας να πνίξεις τη χώρα για να ικανοποιήσεις τους εντολοδόχους σου, αυτούς που σε φύτεψαν στην Κυβέρνηση. Που έχεις το θράσος να μας περνάς και για πρόβατα, που απαιτείς να καθίσουμε βελάζοντας χαρωπά κάτω απ το λεπίδι. Θα λογαριαστούμε σύντομα.
    Μ.Π
    απάντηση85
     
     
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΤΑΧΤΣΗΣ | 13/12/2012 21:20
    Ασφαλώς και θα ξεχρεώσει τους πολίτες ο Σαμαράς.Τώρα αν δεν είναι στους επόμενους μήνες,θα είναι σίγουρα στην επόμενη δεκαετία.Με 1,3 εκατομμύρια άνεργους,με 2,2 εκατομμύρια πολίτες κάτω από το όριο της φτώχειας,ληστρική φορολογία,ανέγγχτη φοροδιαφυγή,στεγνές τράπεζες,μόνον ένας πολιτικάντης σαν τον Σαμαρά,θα έλεγε κάτι τέτοιο.Ένα μονον:για να έχει η χώρα έλλειμμα το 2022 στο 12% του ΑΕΠ,πρέπει να έχει μέση ετήσια αύξηση του ΑΕΠ,πάνω από 4%.
    Xρ.Δ.Γκολφινόπουλος
    απάντηση135
     
     
    Επιτέλους ! | 13/12/2012 21:17
    Επιτέλους ! Νά και κάτι ευχάριστο..........Τελικά όλα πήγαν καλά, και για τούς δανειστές μας, και γιά τις τράπεζες.Επιτέλους ! Θα κοιμηθούμε και ένα βράδυ χωρίς άγχος.....!!
    jg
    απάντηση127
     
     
    Θεέ μου!!! ... | 13/12/2012 20:46
    ...τι είπα ο άνθρωπος!
    Α.Λ.Π.
    απάντηση45
     
     
    κ. Σαμαρά, κ. Στουρνάρα κλπ | 13/12/2012 20:21
    Φτάνει πια με αυτούς τους υπαλλήλους της βουλής. Είστε στο τιμόνι μιας χρεοκοπημένης χώρας. ΠΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ. με τα "ΘΑ" και "ΘΑ" μπερδεύετε τον κόσμο πανω που πάει να σας πάρει στα σοβαρά. (επιτέλους, στην ανάγκη, όταν μιλάτε στο βήμα της βουλής, μπορείτε να πίνετε νεράκι εμφυαλωμένο...για σιγουριά)
    hipp
    απάντηση81
     
     
    Καθε μερα που περνα κοβουν απο τους ιδιους | 13/12/2012 20:15
    οπως εγινε και μετα μετρα περικοπων προσφατα το ιδιο γινεται και με το φορολογικο . Οι ανικανοι καραγκιοζηδες αυξανουν τους συντελεστες στους ιδιους που κοντευει να πληρωνουν το 90 των φορων . Τελικα οι γελοιοι με τα τεκμηρια χαρατσια και δηθεν φοροδιαφυγη επιβαρυναν τους ιδιους μισθωτους και συνταξιουχους . Και αυτοι οι ανικανοι που καταφεραν να δηλωνουν 4000 το χρονο οι ελευθεροι επαγγελματιες βολευτηκαν σε θεσεις ...κ.βενιζελε ...στουρναρα και σια !
    ανπα
    απάντηση71
     
     
    Κοράκια θα φάτε καλά !!! | 13/12/2012 20:13
    Χαράς ευαγγέλια για τα κοράκια (τραπεζίτες ,φαρμακοποιοί, βουλευτές ,ΔΕΚΟ κλπ ) εκτός από το πτώμα της πατρίδας που το κατασπάραξαν θα φάνε και τα κολυβόψωμα μαζί με το τρισάγιο που μας κάνει η ΕΕ και το ΔΝΤ. Καλά σαράντα για το μνημόσυνο που θα έρθει με νέα μέτρα κατά τον Μάρτιο .
    Κύριε Ελέησον
    απάντηση74
     
     
    Επιτέλους φώς στο τούνελ! | 13/12/2012 20:06
    Ευχάριστη είδηση απο τον προθυπουργό της χώρας μας.Χρόνια την περιμέναμε και επιτέλους θα ξεχρεώσουμε.Απόψε θα το γιορτάσουμε ! άντε στην υγειά του Φούχτελ και του Ρά'ι'χενμπαχ !
    Πολίτης μπανανίας!
    απάντηση73
     
-