International Edition
  
Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014
 
 

Αλ. Τσίπρας: «Ο Σαμαράς είναι ο μοναδικός σύμμαχος της Μέρκελ»

Δηλώσεις του επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ από τη Βαρκελώνη
Αλ. Τσίπρας: «Ο Σαμαράς είναι ο μοναδικός σύμμαχος της Μέρκελ»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Βέβαιος για την συνδρομή των ευρωπαϊκών λαών προς την Ελλάδα, ώστε να συντελεστεί «μία μεγάλη ανατροπή», δήλωσε από τη Βαρκελώνη όπου βρέθηκε, προσκεκλημένος προσκεκλημένος της Ενωμένης Αριστεράς Ισπανίας, ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Αλ. Τσίπρας.

Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης κατηγόρησε τον κ. Σαμαρά ως υποστηρικτή της κυρίας Μέρκελ, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Την ώρα που οι λαοί του ευρωπαϊκού Νότου ξεσηκώνονται και η κυρία Μέρκελ δεν βρίσκει σύμμαχο ούτε στο ίδιο το γερμανικό κοινοβούλιο, βρίσκει έναν απρόσμενο υποστηριχτή στην Ευρώπη, τον κ. Σαμαρά και την κυβέρνησή του που με την στρατηγική της υποτέλειας έχει καταντήσει την Ελλάδα κλωτσοσκούφι ανάμεσα στο ΔΝΤ και τη Γερμανία».

Με την ίδια ευκαιρία, ο κ. Τσίπρας επεσήμανε εκ νέου τις αντιφάσεις και την «εσωτερική» σύγκρουση της τρόικας για το θέμα του χρέους, αναφέροντας ότι «το ΔΝΤ αρνείται να πληρώσει το κόστος ενός προγράμματος που δεν βγαίνει και η Γερμανία αρνείται να πληρώσει το πολιτικό κόστος του κουρέματος. Και τελικά, αυτοί που πληρώνουν και θα συνεχίσουν να πληρώνουν είναι οι Έλληνες, ο ελληνικός λαός, οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι, οι νέοι που φεύγουν  μετανάστες στο εξωτερικό».

Κατόπιν όλων αυτών, ο κ. Τσίπρας τόνισε ότι «δεν μπορούμε να αφήσουμε για πολύ μια κυβέρνηση που στερείται σοβαρότητας να οδηγεί τη χώρα από ήττα σε ήττα, να χάνει και την τελευταία αξιοπιστία της στην Ευρώπη και τον κόσμο. Είμαστε βέβαιοι ότι οι λαοί της Ευρώπης θα συνδράμουν τον ελληνικό λαό για μια μεγάλη ανατροπή».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΥΡΙΖΑ: Η υποτελής κυβέρνηση «αδειάστηκε» από το Eurogroup 
 
 
σχόλια (33)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αυτός είναι ο τσίπρας. | 25/11/2012 10:31
    Αυτό που ξέρω εγώ ακούγοντας και διαβάζοντας διαλόγους βορειοευρωπαίων πολιτικών, είναι ότι μιλάνε για ένα θέμα και έχουν καθαρές αντιπροτάσεις. E δεν άκουσα από κανέναν συριζαιο ή κουκουέ να πει κάτι ουσιαστικό πως θα βγούμε από τον βάλτο! Το αντίθετο μάλιστα, υποδαυλίζουν τον λαό σε απεργίες, απειλούν με επανάσταση τύπου Λιβύης, υπομονεύουν την κυβέρνηση και δυσφημούν την χώρα, για να μην υπάρξει ούτε βοήθεια ούτε επενδύσεις για ανάπτυξη! Αυτός είναι ο απατεώνας τσίπρας.
    Zaglos
    απάντηση53
     
     
    Διάψευσε το άν μπορείς Αλέκο | 23/11/2012 22:58
    Ο γεννημένος στην Άρτα το 1934 Παύλος Τσίπρας,(ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ) υπήρξε συνιδρυτής (με τον Ίωνα Παράσχη) της τεχνικής εταιρείας «Σκαπανεύς ΑΤΕ» που μαζί με την «ΕΔΟΚ-ΕΤΕΡ» και την «ΑΡΧΙΡΟΔΟΝ» ήσαν οι τρείς εταιρείες που έπαιρναν ΟΛΑ τα Μεγάλα Έργα επί 21ης Απριλίου. Ο Στυλιανός Παττακός (Γίνεται 100 ετών την προσεχή Πέμπτη, 8 Νοεμβρίου 2012!) είχε απαγορεύσει στον πολιτικό μηχανικό γαμπρό του, σύζυγο της κόρης του να παίρνει δημόσια έργα επί Χούντας. Στον Παύλο Τσίπρα επέτρεπε, με αποτέλεσμα ο μπαμπάς του Αρχηγού του Σύριζα να γίνει πάμπλουτος επί 21ης Απριλίου..
    airwn
    απάντηση108
     
     
    !.?. | 23/11/2012 17:59
    Πρόσεχε τον Τσατσοπουλο Αλέξη ! Άνευ συνοδείας μην το βάζεις στο σπίτι σου , πριν το καταλάβεις μπορεί να αποκτήσει κερατά σαν του τάρανδου .
    W.Q
    απάντηση94
     
     
     
    think before you talk............... | 23/11/2012 17:32
    Mr Αλ. Τσίπρας.if i was you i would joined him, you never know sh@t happened ,sooner or later you might find your self in his shoes young man.
    drudge peon
    απάντηση23
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Για φαντάσου, να είχε βγει πρωθυπουργός | 23/11/2012 17:20
    Και να τον έιχαμε τώρα στα πράγματα!!! Ετοιμάστε σπηλιές, ετοιμάστε να ανακαλύψτε τη ρόδα και τη φωτιά! Ότι δεν προχωρεί μπροστά, προχωρεί πίσω! Δεν θα αργήσουμε να ανοίξουμε σπηλιές με παράθυρο ανατολικό! Τσίμπλα προχώρα οι σπηλιώτες σε θέλουνε!
    Σπηλιά, σπηλιά και Τσίμπλα βασιλιά
    απάντηση106
     
     
    Ενώ με σένα θα είχαν λυθεί όλα... | 23/11/2012 17:05
    Άντε από κει γελοίε σε βαρεθήκαμε ! Εσύ θα τα είχες λύσει όλα οδηγώντας μας κατευθείαν στον πάτο! Κάνε τη dolce vita σου εκεί στη Βαρκελώνη και άσε μας ησύχους επιτέλους!
    Γδαρμένος-μαδημένος φορολογούμενος
    απάντηση127
     
     
    Στο επόμενο ταξίδι | 23/11/2012 16:19
    πάρε μαζί σου και τον Τατσόπουλο. Μας έχει πάρει όλες τις γυναίκες και δεν κινείται καθόλου η αγορά.
    Το υπόλοιπο Αττικής
    απάντηση86
     
     
    Εσύ είσαι | 23/11/2012 11:13
    Όχι Αλέξη, όχι. Εσύ είσαι ο καλύτερος σύμμαχος της Μερκελ - μακράν. Πως και πως σε περίμενε να βγεις τον Ιούνιο και να μας πετάξει κλωτσιδόν προς παραδειγματισμόν. Και αυτή την στιγμή παραμένεις η μοναδική της ευκαιρία.
    Σωτήρης
    απάντηση1815
     
     
     
    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ-ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ | 23/11/2012 02:30
    ΜΟΛΙΣ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ,ΕΝΑ ΤΣΟΥΡΜΟ ΕΓΚΑΘΕΤΩΝ , ΤΥΠΟΥ ΑΛΙΜΟΝΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΟ-ΠΑΓΚΑΛΑΙΩΝ ,MAΣΤΟΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ , ΞΕΧΥΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΕ ΟΧΕΤΟΥΣ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΩΝ ΥΒΡΕΩΝ ,ΒΡΩΜΕΡΟΥΣ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΡΟΠΗΛΑΚΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΟΥ .ΓΙΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΡΕΜΑΛΙΑ , ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΥ ΔΟΥ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΝΕΤΑΙ .ΤΟΥΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΝΑ EKTOΝΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ,ΤΟΝ ΕΦΟΠ-ΛΗΣΤΗ ,ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ ΜΑΣ ,ΤΟΥ ΕΛΛΕΙΜΑΤΟΣ -16% ΣΤΙΣ 04.10.2009 (ΑΛΛΑ , -4% ΑΠΟ ΣΗΜΙΤΗ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕ ΤΗΝ Ε.Ε Η MERKEL) ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ , ΠΟΥ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΕΙ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΑΛΛΗΚ-ΑΡΗ ΤΟΥ , ΣΤΗΝ ΡΑΦΙΝΑ .
    N.
    απάντηση1623
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    βαθειά γνώση | 23/11/2012 01:44
    Είδες τί θαυμαστά πράγματα έμαθε αυτό τό παιδί μέ τό ζελέ στο μαλλί μετά από μιά καταληψη σέ κάποιο λύκειο τών Αμπελοκήπων , καί μετά από ατελείωτες ώρες συζήτησης στίς καφετέριες τών Εξαρχείων μέ τό φιλόσοφο Αμυρά (ό εισαγγελέας δέν τού άσκησε δίωξη λόγω τού ακαταλογιστου ) , τόν ιδιοφυή Λαφαζάνη (πού στό βιογραφικό του δηλώνει "μαθηματικός" μολονότι ουδέποτε πήρε πτυχίο ) καί τήν Δούρου (τής είπαν ότι τά τριτόκλητα είναι φασιστικά καί από τότε τά κακοποιεί επί μονίμου βάσεως).Εύγε νέε μου βρήκες τόν ασφαλέστερο τρόπο γιά νά αποφύγεις τήν μιζέρια τής γενιάς σου ,τής γενιάς τών 400 ευρώ.Βιοκαλλιέργεια ονείρων , εμφύτευση βλακείας , νεαντερτάλια πολιτική σκέψη καί Νεοελληνική κουτοπονηριά.
    lysandros
    απάντηση2210
     
     
     
    Καμία πρόταση για λύση όμως | 22/11/2012 23:41
    Ακόμη και από το εξωτερικό σαχλαμάρες και μπούρδες φωνάζει. Ανέφερε όλα τα κακά που κάνει η κυβέρνηση αλλά δεν λέει τι θα έκανε αυτός διαφορετικό και καλύτερο από την κυβέρνηση. Ποιο μεγάλο και ανεύθυνο λαϊκιστή δεν έχει γνωρίσει αυτή η χώρα και είχε ένα σωρό μέχρι τώρα για σύγκριση.
    stefan_g
    απάντηση1811
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    O monoδακτυλοs | 22/11/2012 22:24
    Ο κυριος Τσιπρας δείχνει σε όλους δαχτυλο. Προσπαθεί όπως φαίνεται να αντικαταστήσει τον τέως Κωστανταντινο τον εξαδακτυλον. Το μόνον που τον λειπη είναι τα λευκά γάντια του τέως βασιλεου.
    Kostas Kabral
    απάντηση1510
     
     
    Αυτός κουφός είναι | 22/11/2012 22:14
    Οι Μπαρόζο, Ρομπάι, Λαγκάρντ, Γιούγκερ λένε συνεχώς να εφαρμόσουμε το μνημόνιο. Αυτός έβαλε το CD και επαναλαμβάνει συνέχεια το δικό του ποίημα. Τελικά οι ΚΚδες ένα ποίημα το μαθαίνουν στο νηπιαγωγείο και το επαναλαμβάνουν μέχρι να γεράσουν και δεν το θυμούνται...
    zz
    απάντηση179
     
     
    Σου φαίνεται περιεργο ? | 22/11/2012 22:12
    Και εσύ εισαι ο μοναδικός φιλος του Λαλιώτη
    ntek
    απάντηση610
     
     
    Άσε μας ρε Αλέξη στον πόνο μας | 22/11/2012 21:55
    Άσε μας ρε Αλέξη στον πόνο μας. Βαρεθήκαμε τον ξύλινο καταγγελτικό λόγο σου. Συμφωνώ ότι ο θεσμικός σου ρόλος είναι να ελέγχεις την κυβέρνηση και να προβάλεις την δική σου πρόταση διακυβέρνησης. Αλλά κάνε και μία πρόταση ρεαλιστική, πες μας με ποιους θα συμμαχήσεις για να επιβάλεις στους Ευρωπαίους τα όσα προτείνεις. Προς το παρόν τους μόνους που συσπειρώνεις γύρω σου είναι το κρατικοδίαιτο λεφούσι που πριν παρεπιδημούσε στο ΠΑΣΟΚ. Η υπόλοιπη κοινωνία δεν πείθεται από την παπαρολογία σου.
    ΙΔΜ
    απάντηση229
     
     
    Ανευθυνε | 22/11/2012 21:27
    Τι να τους κανουμε τους εχθρους της χωρας μας οταν εχουμε εσενα.
    Σοφία Β.
    απάντηση2010
     
     
    Με αυτούς που εγώ μίλησα μου είπαν άλλα, Αλέξη. | 22/11/2012 21:23
    Πούσαι Αλέξη. Δεν γνωρίζω αν οι λαοί της Ευρώπης ξεσηκώνονται - λέξη πολύ αγαπημένη των λαϊκιστών και των σοσιαλτέτοιων - αλλά με όποιον από αυτούς τους λαούς- συναδέλφους και φίλους νότιους που μίλησα, όλοι θέλουνε ένα κράτος που να λειτουργεί με λίγους υπαλλήλους. Κανένας δεν θέλει μονιμότητα, μα όλοι θέλουν πολιτική με φρόνηση και απλή λογική. Επίσης όλοι θέλουν ελευθερία από κόμματα κλπ. Αυτά στα λέω για να τα ξέρεις και να μην κάνεις το λάθος και μας κατηγορήσουν, έτσι.
    2λάμδα
    απάντηση209
     
     
     
    λεφτά υπάρχουν1 | 22/11/2012 21:19
    Ποσο φτηνός λαϊκιστής και ανώριμος είσαι! Αυτό ΔΕΝ είναι πολιτική, αλλά κορώνες μπαλκονάτες για αριστερούς και καθυστερημένους. Έτσι ρε βλάκα γίνεται πολιτική? Με το να βρίζεις την ποιο ισχυρή πολιτικο της Ευρώπης? Και πως να κρίνω τους ψηφοφόρους σου? Να τους βάλω το ελαφρυντικό ότι δεν έχουν κάτι καλύτερο? Μα εσύ είσαι ο χειρότερος από όλους και υπόσχεσαι σαν τον ΓΑΡ λεφτά υπάρχουν, ούφ!!!
    Zaglos
    απάντηση1812
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ | 22/11/2012 21:00
    Κλειστε τα συνορα για τον καραγκιοζη. Ακομα και το δικιο που εχει στην κριτικη του για τη λανθασμενη πολιτικη που εφαρμοζει η Γερμανια, το χανει με τα λεγομενα του και υποβαθμιζει την Ελλαδα. Θα πρεπει να καταλαβει, οτι οταν βγαινει εκτος συνορων δεν μιλαει σε φοιτητικη συνελευση ελληνικου πανεπιστημιου, ουτε επιτρεπεται να κανει μικροκομματικη πολιτικη.
    KS
    απάντηση1712
     
-