Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014
 

Το υπουργείο Δημόσιας Τάξης καταγγέλει ΣΥΡΙΖΑ

Κατηγορεί βουλευτές και στελέχη του ότι έκαναν ελέγχους σε αστυνομικούς εν ώρα υπηρεσίας
Το υπουργείο Δημόσιας Τάξης καταγγέλει ΣΥΡΙΖΑ
Βουλευτές και μέλη του ΣΥΡΙΖΑ κάνουν παρέμβαση διαμαρτυρίας σε άνδρες της ΕΛΑΣ ζητώντας τους, όπως οι ίδιοι δήλωσαν, να μην κάνουν προληπτικές προσαγωγές την Τρίτη 6 Νοεμβρίου πριν την έναρξή της. απεργιακής διαδήλωσης (ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την αντίδραση του υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη προκάλεσε χθεσινό δημοσίευμα σε ιστοσελίδα του ΣΥΡΙΖΑ (left.gr) που συνοδεύεται από βίντεο με τίτλο «παρέμβαση του ΣΥΡΙΖΑ στα ασφαλίτικα μπλόκα».

Στο άρθρο επισημαίνεται μεταξύ άλλων ότι «Σήμερα (σσ.χθες) το πρωί, κλιμάκιο του ΣΥΡΙΖΑ αποτελούμενο από τους βουλευτές Μαρία Μπόλαρη, Πέτρο Τατσόπουλο, Ειρήνη Αγαθοπούλου, Απόστολο Αλεξόπουλο, Βαγγέλη Διαμαντόπουλο, Κατερίνα Ιγγλέζη, Δημήτρη Τσουκαλά και Χρήστο Μαντά, τη Νομική Υποστήριξη, μέλης της Επιτροπής Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ και μέλη του κόμματος, κινήθηκαν πριν από τη διαδήλωση κατά μήκος των οδών Σόλωνος και Ακαδημίας με στόχο να ελέγξουν τη δράση αστυνομικών με πολιτικά, λόγω... κάκιστου προηγούμενου της Ασφάλειας με τους διαδηλωτές».

Στην ανακοίνωσή του το υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη χαρακτηρίζει ως πρωτοφανή στα κοινοβουλευτικά χρονικά την «ενέργεια βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ να επιχειρήσουν «ελέγχους» σε… αστυνομικούς σε ώρα υπηρεσίας» λέγοντας σε σχετική ανακοίνωση ότι «αποδεικνύει ότι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου κόμματος έχει ξεπεράσει πλέον κάθε όριο, χωρίς τον παραμικρό σεβασμό στη Δημοκρατία, τη νομιμότητα και τους θεσμούς».

Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά οι βουλευτές και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ «μιμούμενοι τη φασίζουσα πρακτική του άλλου άκρου» επιχείρησαν να υποκαταστήσουν τις αρμόδιες Αρχές και να υποδυθούν τον ρόλο της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της Ελληνικής Αστυνομίας. «Προφανώς, στη δική τους συλλογιστική, το πρόβλημα δεν είναι η ίδια η αντιποίηση Αρχής, αλλά το ποιος τη διαπράττει» σημειώνεται.

Επίσης επισημαίνεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έσπευσε να δώσει στη δημοσιότητα το βίντεο με την αντιποίηση αρχής στην ιστοσελίδα του (left.gr) «επιχαίροντας για τις ενέργειες των βουλευτών του και δίνοντας με τον πιο επίσημο τρόπο πολιτική κάλυψη σε αυτήν».

Στην ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του υπουργείου τονίζεται ακόμη πως «ακόμη χειρότερα, ο ΣΥΡΙΖΑ μιμείται την πρακτική του Ιndymedia, με τη δημοσιοποίηση φωτογραφιών αστυνομικών! Ο στόχος προφανής: να τους δώσει «βορά» στον αντιεξουσιαστικό χώρο, τον οποίο ανενδοίαστα έχει αναλάβει πλέον να εκφράζει πολιτικά και να κόπτεται υπέρ του. Μόνο τυχαίο δεν θεωρείται επίσης, όπως αναφέρεται σήμερα στην εφημερίδα «Δημοκρατία», ότι από τον ΣΥΡΙΖΑ εκδόθηκαν οδηγίες προς επίδοξους «μπαχαλάκηδες» για το τι να αποφεύγουν κατά την ώρα της σύλληψης!»

Αναφέρεται επιπλέον πως «όσον αφορά τη «δικαιολογία» που επικαλείται η ιστοσελίδα, ότι και η Ελληνική Αστυνομία δημοσιοποιεί ονόματα «διαδηλωτών», αυτή μόνο ως αστεία και ως επικίνδυνη μπορεί να χαρακτηρισθεί. Η Ελληνική Αστυνομία, όπως πολύ καλά γνωρίζει το συγκεκριμένο κόμμα, δημοσιοποιεί φωτογραφίες όσων έχουν διαπράξει σοβαρά αδικήματα, κατόπιν εισαγγελικής εντολής και μόνον. Εκτός κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί να υποκαταστήσει με δικά του «λαϊκά δικαστήρια» και τον ρόλο της Δικαιοσύνης… Αλλά όπως αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά, οι κουκούλες έπεσαν. Δυστυχώς, ο αντιδημοκρατικός κατήφορος του ΣΥΡΙΖΑ συνεχίζεται».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (124)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    τα αυτοννόητα... | 08/11/2012 14:20
    οπως καθε φορα, ετσι και χθες, δώθηκε το σήμα το βράδυ, και άρχισαν οι ασφαλίτες μπαχαλάκηδες την προβοκάτσια. Σε μισή ώρα είχε αδειάσει το σύνταγμα. Α job well done, περάστε από το ταμείο να πληρωθείτε. καλά κάνουν και τους ελέγχουν, όσοι αντιδρούν ξέρουν καλά τι καλύπτουν. Ας μας δείξουν οι ασφαλίτες με τις πολο τσαντούλες, τι έχουν μέσα;;;
    ...δεν παραλείπονται.
    απάντηση720
     
     
     
    ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ ΔΕΝΔΙΑ | 08/11/2012 09:53
    ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!! ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ "ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ" ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ... ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΦΑΝΦΑΡΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ " ΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΒΙΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΣΑΣ ... ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΡΙΜΕ ..... ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΙΣ ΒΙΑΖΟΥΝ Η ΤΡΟΙΚΑ .
    αλλου αυτα
    απάντηση1529
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όλοι μαζί μπορούμε! | 08/11/2012 01:49
    Αντι-παρακρατικές περιπολίες, ΤΩΡΑ!
    Papatsakalos
    απάντηση1319
     
     
    Πισω εχει η αχλαδα την ουρα..... | 08/11/2012 01:39
    Ηθελα να ξερα, οταν οι νεοναζοι θα πανε να καψουνε το σπιτι αυτου του απιστευτου ανθρωπαριου που καμαρωνει στη φωτο επι τω εργω, το εν λογω ανθρωπαριο θα καλεσει αραγε τους "ασφαλητες" να το σωσουνε?
    o mpoulos sth gwnia
    απάντηση197
     
     
     
    στοιχεια ιστοριας | 08/11/2012 01:20
    ό συριζα ινε το μωναδικώ πατριοτηκο κομμα ,ο αλάιξης ινε μεγαλως ιγέτις,μονω με τον αλαιξι μπορη να σοθει ι ελλάδα , κε το λαφαζανι και τη δουρου ,μονω αυτη μπορουν να φαιρουν το σωσιαλισμω
    zaglos
    απάντηση613
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    δέν εύχομαι............ | 08/11/2012 01:11
    Δέν εύχομαι κύριοι βουλευτές τού σύριζα , νά βρεθείτε αντιμέτωποι ,όπως πολλοί Έλληνες βρέθηκαν , μέ αλλοδαπούς κακοποιούς πού θά βιάσουν τή γυναίκα σας ,τήν κόρη σας ,ή καί εσάς ακόμη (όπως συνέβη σέ άλλους).Δέν εύχομαι νά υποστείτε αυτά πού άλλοι υπέστησαν , πού ουσιαστικά τούς διέλυσαν τή ζωή καί τούς άφησαν ανεπανόρθωτα ψυχολογικά καί πολλές φορές σωματικά τραύματα (σέ μερικούς αφαιρέθηκε καί ή ζωή τους).Αλλά άν σάς συμβεί τότε φροντίστε νά εξετάσετε μέ προσοχή άν ή συμπεριφορά τών αστυνομικών στούς κακοποιούς ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ , ΘΑ ΒΙΑΖΟΥΝ ΕΣΑΣ , ΘΑ ΛΗΣΤΕΥΟΥΝ Η ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΕΣΑΣ νά είναι σύμφωνη μέ τούς κανονισμούς γιά τά δικαιώματα τών δραστών.ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ.
    ηλίθιοι γελοίοι ανεγκέφαλοι
    απάντηση1715
     
     
    σταθερά ΑΝΤΙ | 08/11/2012 00:50
    νόμος δεν είναι μόνον το δίκιο του εργάτη, αλλά και του αυθαίρετου και του μπαχαλάκη και του κάθε απολίτιστου, βάρβαρου, απαίδευτου που νομίζει ότι η προσωπική του αντίληψη κατέρχεται απ' ευθείας από τον ουρανό και κάθε τι που της αντιστέκεται πρέπει να συντρίβεται
    dde
    απάντηση219
     
     
     
    MAθΗΜΑΤΑ ΙΣΤοΡΙΑΣ | 07/11/2012 22:52
    Ακούστε κύριοι αριστεροί, κάποια στιγμή πρέπη να σταματήση το αστείο. Πρέπη να γυρίση η σελίδα. Όταν κάποτε υπήρξε το πιο λαμπρό πολιτικό σύστημα που γέννησε η ανθρωπότης, ο εθνικοςσοσιαλιςμός του φωτεινού μέντορα Αδολφου Χίτλερ, όλοι εσείς οι σταλινικοί φαγωθήκατε να τον καταστρέψετε. Αρα ο κουμουνισμός δεν έχη καμία αγάπη για τον άνθρωπο, όπως έχη ο εθνικοσσσοσιαλισμοσ. Είναι μεγάλο ψέμα ο κοϋμουνισμός. Ο Χίτλερ πανω απόλα ενδιαφερόντανε για την εβημερία του ανθρώπου. Όποιος δεν συμφωνούσε αναγκαστηκά έπρεπε να εχτελεστή διότι πανω απόλα είναι η εβημερία. Δηλαδή τι θέλετε; Να μην εχτελεζόνδουσαν μερικά εκατομύρια βρωμιάρηδες και να θυσιαζόντανε η εβημερία του ανθρώπου;
    Zaglos
    απάντηση416
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ήμαρτον | 07/11/2012 22:19
    Αντί να μαζέψει τους μπαχαλάκηδές του ο Δένδιας, που πλέον τους έχουν πάρει χαμπάρι οι πάντες, λέει και σοφιστείες.
    Εσχάτως ξενιτεμένος
    απάντηση1525
     
     
     
    Η "Δικαιοσύνη" που είναι; | 07/11/2012 19:05
    Φανταστείτε να λειτουργούσε η "Δικαιοσύνη". Ούτε εύκολο θα ήταν να καταστρατηγούννται οι νόμοι και να φτάσουμε εδώ ως κοινωνία ούτε ο καθένας θα έκανε ότι νομίζει αυτός για σωστό. Οι αστυνομικοί θα έκαναν καλά την δουλειά τους και οι Συριζαίοι το ίδιο και οι πολιτικοί το ίδιο και γενικά τότε θα μιλούσαμε για σωστή κοινωνία. Τώρα οι δικαστικοί αποφασίζουν ότι είναι παράνομες οι δικές τους περικοπές αλλά νόμιμες όλες οι υπόλοιπες. Απειλούν κιόλας ότι αν δεν εισακουσθούν θα αρχίζουν να αποδασίζουν αλλιώς,κόντρα στην όποια κυβέρνηση.ΑΙΣΧΟΣ. Μετά ζητάμε από τους Συριζαίους, τους αστυνομικούς και όποιους άλλους να τηρούν την νομιμότητα!!!!!! Το πρόβλημα είναι η δικαιοσύνη και εκεί να ψαχτούμε!!!!!
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣ.
    απάντηση153
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι | 07/11/2012 18:30
    Οι πολίτες είναι κακοί. Η πολιτοφυλακή είναι η πιο άγρια μορφή φύλαξης. Όταν οι πολίτες δρουν χωρίς να τους διέπει κάποιο πλαίσιο διαπράττουν τα αγριότερα εγκλήματα. Θα το θέσω και αλλιώς. Οι αστυνομικοί είναι πολίτες που τους έχει δοθεί ο ρόλος να αστυνομεύουν. Οι πολιτικοί είναι πολίτες που τους έχει δοθεί ο ρόλος να διοικούν. Οι τραπεζικοί υπάλληλοι είναι πολίτες που τους έχει δοθεί ο ρόλος χειρισμού οικονομικών συναλλαγών. Αν βγάλεις το θεσμικό πλαίσιο έχεις σκέτους πολίτες να το παίζουν πολιτικοί, αστυνομικοί, τραπεζικοί χωρίς κανέναν έλεγχο... Και διαπράττουν τα χειρότερα εγκλήματα.Το ότι σηκώνουν βελτιώσεις οι θεσμοί είναι ένα θέμα, το να τους απαξιώνεις είναι άλλο.Πρόσεξτε τι εύχεστε
    Ανώνυμος / η
    απάντηση174
     
     
    Πολύ ύποπτη η αντίδραση Διένδια | 07/11/2012 18:10
    Επιβεβαιώνει ουσιαστικά όσους λένε ότι ασφαλίτες με πολιτικά λειτουργούν σαν παρακρατικοί και όχι σαν αστυνονομικοί...αλλιώς τι λόγο θα είχε να φοβάται την παρέμβαση των βουλευτών... ΥΓ Εκείνη την μήνυση στον guardian πότε θα την κάνει η υπουργάρρα?
    Γνώστης
    απάντηση1823
     
     
    οι ανάξιοι και οι αιθεροβάμονες | 07/11/2012 17:59
    Καταλαβαίνει φαντάζομαι ο καθένας που έχουμε φτάσει. Η αναξιοπιστία του πολιτικού συστήματος και ο τρόπος και η φιλοσοφία(?) που αυτή διαχειρίστηκε τα πολιτειακά μέσα που διαθέτει όλα τα προηγούμενα χρόνια (βλ. νομοθετικά , δικαστικά, δημόσιας τάξης κλπ) δίνει την ευκαιρία σε ανώριμους - αναξιόπιστους κύκλους να κάνουν αντίσταση του χαβαλέ...
    jo
    απάντηση2510
     
     
     
    Σωστή πράξη | 07/11/2012 17:38
    Αφού δεν ελέγχει κανείς τους μπάτσους ας το κάνουν οι πολίτες.
    οργάνωση εναντίον χάους και διαφθοράς
    απάντηση2163
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σε τι διαφέρει Σύριζα από τη ΧΑ? | 07/11/2012 17:14
    Και στις δύο περιπτώσεις κάνουν ελέγχους χωρίς να δώσουν λογαριασμό σε κανέναν. Αποφασίζουν και διατάζουν. Δεν έχουν εξουσιοδότηση και δεν είναι η δουλειά τους να ελέγχουν ούτε οι μεν τους μετανάστες, ούτε οι δε τους αστυνομικούς. Καφρίλα σ' όλο της το μεγαλείο, να λογοδοτήσουν και να μας πουν με ποιο δικαίωμα επεμβαίνουν όπου θέλουν αυτοί.
    wq
    απάντηση5721
     
     
     
    Οι μάσκες πέφτουν | 07/11/2012 17:11
    "Επίσης επισημαίνεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έσπευσε να δώσει στη δημοσιότητα το βίντεο με την αντιποίηση αρχής στην ιστοσελίδα του (left.gr) «επιχαίροντας για τις ενέργειες των βουλευτών του και δίνοντας με τον πιο επίσημο τρόπο πολιτική κάλυψη σε αυτήν». Kαι πολύ καλά έκαναν για να καταλάβει και ο τελευταίος Έλληνας που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ από απελπισία, απογοήτευση και θυμό τί ακριβώς είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Ένας σχηματισμός (oύτε καν κόμμα) του περιθωρίου και των άκρων έξω και πέρα από μία ευνομούμενη δημοκρατία και άρα εχθρός κάθε σωστού και νομοταγή 'Έλληνα πολίτη. Και αν αυτό δεν είναι αρκετό, μια μάτια στις ιστοσελίδες συνιστώσεων του ΣΥΡΙΖΑ θα σας πείσει.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση6924
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aporia... | 07/11/2012 16:56
    Ok, kakws oi bouleutes tou SYRIZA ekanan elengxo stous astolous astunomikous...alla h dikh mou aporia einai poios mporei na tous kanei elenxo tote? An oxi oi polites/bouleutes (pou sumfwnw...den nomizw oti einai h douleia tous) tote poios??
    Erwtwn..
    απάντηση1435
     
     
     
    Τρόμαξε η μπατσαρία | 07/11/2012 16:47
    Τόσο πολύ τρόμαξαν οι προϊστάμενοι των ναζί με στολή του Δένδια; Ποιος ξέρει τι θα έβρισκαν στις τσάντες του μέσου ασφαλίτη. Πρέπει να χέστηκαν πάνω τους εκεί στη ΓΑΔΑ / ΕΥΠ και έχουν κινήσει θεούς και δαίμονες για να μην επαναληφθεί.
    Μπαίνοντας στο μυαλό του Δένδια
    απάντηση3062
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Καλα κανει | 07/11/2012 16:43
    Μιλαμε για μια αστυνομια που κανει τυχαιες συλληψεις στον σορο, που στηνει σκευωριες ενανατια σε συλληφθεντες (ζαρντινιερα και πρασινα παπουτσια οι πιο γνωστες απο εκατονταδες περιπτωσεις), που βασανιζει συλληφθεντες και ο αρμοδιος υπουργος απειλει με μυνησεις τα (διεθνη) μεσα που το κανουν θεμα. Μιλαμε για μια αστυνομια που σε πολυ μεγαλο βαθμο απαρτιζεται απο σαδηστες, μελη νεοναζιστικων οργανωσεων και το κρατος εχει χασει τον ελεγχο ή πολυ χειροτερα θελει μια φασιστικη αστυνομια. Ε λοιπον, αυτη η αστυνομια καλα κανει και ελεγχεται απο καποιον και αφου δεν κανει ο υπουργος σωστα τη δουλεια του ας την κανει ο συριζα. Μηπως και γινουμε ευρωπη καμμια φορα.
    ζ
    απάντηση2651
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-