Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 
 

Διακανονισμός του ΙΚΑ προς γνωστό εκπαιδευτικό όμιλο ως το... 2404

4.700 δόσεις, πληρωτέες σε 4 αιώνες έφερε στη Βουλή ο Γ. Κυρίτσης της ΔΗΜΑΡ
Διακανονισμός του ΙΚΑ προς γνωστό εκπαιδευτικό όμιλο ως το... 2404
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το θέμα του διακανονισμού …4.700 δόσεων με τελευταία εκείνην του Μαρτίου 2404 (!!!) -δηλαδή σε τέσσερις αιώνες!- που έκανε το ΙΚΑ σε γνωστό ιδιωτικό εκπαιδευτικό όμιλο, έθεσε ο βουλευτής της ΔΗΜΑΡ κ. Γ. Κυρίτσης στην Βουλή προσκομίζοντας και τον σχετικό πίνακα όπου καταγράφονται οι δόσεις και η χρονολογία.

Κατά την συζήτηση σχετικής επίκαιρης ερώτησης του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ για τους διακανονισμούς του ΙΚΑ προς τους οφειλέτες του, αφού ο κ. Κυρίτσης συνέστησε στους παριστάμενους βουλευτές να πάρουν ένα υπογλώσσιο, όπως έκανε και ο ίδιος όταν περιήλθε εις γνώση του το συγκεκριμένο θέμα, είπε:  «Αυτή τη στιγμή ένας λαός είναι στα γόνατα. Μια χώρα αιωρείται στην άβυσσο. Μιλάτε για διακανονισμούς μέχρι το 2013 και εγώ έχω στα χέρια μου έγγραφο που αναφέρει δόσεις 4.700, τελευταία δόση στις 31-3-2404. Αυτά αναφέρει επίσημο έγγραφο».

Απέδωσε δε την αδιανόητη αυτή ρύθμιση στην οποία προέβη το ΙΚΑ στα «θλιβερά κατάλοιπα ενός σαθρού καθεστώτος, που αυτή τη στιγμή καταρρέει», όπως είπε, ενώ κάλεσε τον υπουργό να αναζητήσει ευθύνες και να παρέμβει εισαγγελέας. «Κάποιος αποφάσισε οι δόσεις να τελειώσουν μετά από 400 χρόνια. Τόσα ήμασταν κάτω από τον Τουρκικό ζυγό. Για μένα η λύση είναι το υπουργείο να καλύψει τους ιθύνοντες γιατί πάνω από το ποσό των 300.000 ευρώ υπογράφει η διοίκηση. Πρέπει να υποβάλλουν τις παραιτήσεις τους. Γι΄ αυτό δεν ξέρω αν χρειάζεται να επιληφθεί και ο εισαγγελέας», είπε ο ερωτών βουλευτής.

Με έκπληξη άκουγε την καταγγελία του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ ο υφυπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Ν. Παναγιωτόπουλος, ο οποίος αρκέστηκε να απαντήσει ότι «πρέπει το έγγραφο αυτό να περιέλθει και σε δική μας γνώση, προκειμένου να αποταθούμε στη διοίκηση του ΙΚΑ και να τους ρωτήσουμε τι ακριβώς πρόκειται να κάνουν με τον κύριο που έκανε αυτή τη ρύθμιση».

Μάλιστα δεν δίστασε να αστειευθεί λέγοντας ότι «το πιθανότερο είναι να μην είμαι στο υπουργείο το 2404 για να παρακολουθήσω την ολοκλήρωση του διακανονισμού», ενώ παραδέχθηκε ότι «το θέμα πράγματι χρίζει άμεσης αντιμετώπισης από τη διοίκηση του ΙΚΑ και μάλιστα της αυστηρότερης δυνατής».

Τι λέει το ΙΚΑ

Ωστόσο, το ΙΚΑ έχει απαντήσει για το θέμα, όταν υπήρξαν σχετικά δημοσιεύματα, ότι η εν λόγω επιχείρηση «έχει προχωρήσει σε προσωρινό διακανονισμό έως τις 31 Δεκεμβρίου του 2013, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις του ν.4038/2012, και προβλέπονται μηνιαίες καταβολές ποσού 161,47 ευρώ, έναντι της κεφαλαιοποιημένης την 31.12.2011 οφειλής, από τον μήνα έκδοσης της απόφασης ρύθμισης (8/2012) μέχρι και το πέρας της προθεσμίας εφαρμογής του προσωρινού διακανονισμού (12/2013)».

Όπως έχει κάνει γνωστό «μετά τους 17 μήνες επαναφέρεται το σύνολο της οφειλής με τις προβλεπόμενες προσαυξήσεις και η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να το ρυθμίσει και να το αποπληρώσει σύμφωνα με τα άρθρα 53-62 του ν.3863/2010, που προβλέπει από 36 έως 48 δόσεις». Ενώ για το ύψος της μηνιαίας καταβολής, έχει επισημανθεί ότι «προσδιορίστηκε στο μέγιστο ποσό που αντιστοιχεί σε ποσοστό 40% επί του μέσου όρου των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών του τελευταίου τριμήνου του έτους 2011, ως οι ανωτέρω διατάξεις ορίζουν». Πάντως σύμφωνα με το αρχικό ποσό της δόσης, όπως αυτό προσδιορίστηκε, δηλαδή στα 161,47 ευρώ, για να εξοφληθεί η οφειλή της επιχείρησης προς το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ χρειάζεται όντως να περάσουν …τέσσερις αιώνες, όπως αναγράφεται και στον σχετικό πίνακα που κατέθεσε στην Βουλή ο κ. Κυρίτσης.

 

     



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    χαϊλαντερ | 05/10/2012 23:26
    διακανονισμός για Χαϊλάντερ
    Βλαχάντερ
    απάντηση11
     
     
    Με το διαχρονικά παράνομο αγγελιόσημο τσιμουδιά... | 05/10/2012 13:32
    Μή σας κάνει εντύπωση διότι υπάρχουν χειρότερα, το ασφαλιστικό ταμείο των δημοσιογράφων βασίζει τα εισοδήματά του σε ένα χουντικό σκάνδαλο που ακόμα συνεχίζεται. Πρόκειται για τον μοναδικό χουντικό νόμο που δεν άλλαξε.. Κάθε τιμολόγιο που αφορά διαφήμιση επιβαρύνεται εκτός από 23 % ΦΠΑ ακόμα με ένα - συν 20 % υπέρ των δημοσιογράφων. Έτσι η Ελληνική κοινωνία διασφαλίζει ότι θα έχει αμερόληπτη - ανεξάρτητη - ελεύθερη δημοσιογραφία και οι υπηρετούντες λειτουργοί της στο τέλος θα συνταξιοδοτούνται αξιοπρεπώς. Αμ πώς, είπατε τίποτα;
    Κατσικης
    απάντηση121
     
     
    Τον εκπαιδευτικό όμιλο παρακαλώ | 05/10/2012 13:27
    Ποιος εκπαιδευτικός όμιλος είναι αυτός που διδάσκει στα παιδιά μας παρανομία; Επίσης μπορώ να υποσχεθώ πως αυτοπροσώπος θα πληρώσω το 3000 μ. Χ. Αρκεί να μη φοβάστε τα φαντάσματα κύριοι του ΙΚΑ
    Χαρά
    απάντηση131
     
     
    plintirio | 05/10/2012 11:11
    ροbertς σπυροπουλος ο σοσιληστης που εδωσε το χαρτι της πλαστης φορολογικης ενημερωτητας των 11000 sto ψηλο σισε και ετσι σωθηκε η ομαδα της εκλογικης του περιφερειας.την ιδια στιγμη κανει τα στραβα ματια σε ρυθμισεις για χαιλαντερ της οικονομικης ζωης.tragic
    katara ths grias
    απάντηση93
     
     
    Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας | 05/10/2012 10:36
    Ελάτε ρε παιδιά πως κάνετε έτσι; Οι άνθρωποι πιστεύουν ακράδαντα στην ραγδαία πρόοδο της επιστήμης!!! Σύμφωνα λοιπόν με τις τελευταίες εκτιμήσεις, σε μερικές δεκαετίες το μέσο προσδόκιμο ζωής θα είναι 650 χρόνια, γεγονός που σημαίνει ότι κάποιος άνθρωπος 450 ετών, μόλις θα μπαίνει στην ώριμη ηλικία!!! Άρα λοιπόν οι άνθρωποι του ΙΚΑ σκέφτηκαν "ας επιμηκύνουμε τις εισπράξεις για να εξασφαλίσουμε τους μελλοντικούς συνταξιούχους" Σύνταξη στα 650 με ελάχιστο χρόνο θεμελίωσης συνταξιοδότησης τα 150 χρόνια (ήτοι 45.000 ένσημα) και πλήρη σύνταξη στο 450 χρόνια (ήτοι 135.000 ένσημα). Είδατε που τώρα "δένουν" όλα και εμείς τους κατηγορούμε άδικα τους ανθρώπους για τις αυξήσεις των ορίων ηλικίας;
    ΓΙΑΝΝΗΣ Μ.
    απάντηση81
     
     
     
    η λύση είναι μια | 05/10/2012 10:20
    ή δραχμή φτώχεια και πείνα για όλους μέχρι να καθαρίσει ο τόπος απο τα ζωύφια ή δικτατορία με τον πιο σκληρό και αιμοδηψή δικτάτορα που θα στήσει τις κρεμάλες για τους δοσίλογους και τους μαυραγορίτες. υπομονή και έρχεται ο καιρός.
    κυριακή μαντζακίδου
    απάντηση118
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    αφελεις ! | 05/10/2012 09:58
    Μου κάνει εντύπωση πόσο αφελείς είναι κάποιοι που σχολιάζουν εδώ μέσα (με κονσερβοκούτια ή χωρίς) !Είναι δυνατόν κάποιος υπάλληλος, ακόμη και διευθυντής να κάνει τέτοια προκλητική ρύθμιση σε επιχείρηση ,χωρίς κάλυψη από τη Διοίκηση?
    Χρύσα
    απάντηση192
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αντεχουμε; | 05/10/2012 07:49
    Δεν ξερω αν αντεχε αλλα 400 χρονια και ο θεος ο ιδιος, αν υπηρχε και ακουγε οσα ακουμε και βλεπουμε εμεις.
    Κωνστανταντινος Νισυριος
    απάντηση121
     
     
    Μμμμμμ..., μ' αρέσει... | 05/10/2012 07:22
    θα μπορούσε όμως να γίνει και καλύτερο, για παράδειγμα γιατί μόνο 4.700 δόσεις παρακαλώ; Χάθηκε δηλαδή ο κόσμος να είναι 4.701. Το λέω γιατί προέχει να τονώσουμε την ιδιωτική οικονομία, βεβαίως-βεβαίως.
    να γιατί δεν θα πάρω σύνταξη...
    απάντηση113
     
     
    Και η ΛΑΜΟΓΙΑ καλά κρατεί !!! | 05/10/2012 06:51
    Μην εκπλήσσεστε, θα δείτε και άλλα. Όσον αφορά για την τύχη του (της) υπαλλήλου που διέπραξε αυτή την "κακουργηματική" πράξη ; Είναι απλό: Αφού διαπιστώθηκε ότι, αυτός (η), όντως είναι "συνεργάσιμος", θα τον τιμωρήσουν και μάλιστα αυστηρά: Θα τον (την) στείλουν σπίτι του για καμιά βδομάδα και μετά, στη χειρότερη περίπτωση, θα του δώσουν ένα γραφείο (χωρίς αντικείμενο), έτσι δηλαδή, για να μη χάσει και το μισθό του ο άνθρωπος, μέχρι να ολοκληρωθεί "το κόλπο της διαφθοράς του Δημοσίου", δηλαδή, η Ε.Δ.Ε. Ο Διοικητής τι λέει (;)
    Ανώνυμος / η
    απάντηση121
     
     
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ | 05/10/2012 06:47
    Είναι λίγα τα 400 χρόνια και παραπέμπει σε ¨ζυγό¨τυρρανίας. Έλεος. Δώστε του τουλάχιστον 1000 χρόνια να αξίζει?? ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ. ΜΠΡΑΒΟ πάντως σε αυτούς που έχουν ακόμη κουράγιο και παλεύουν για δικαιοσύνη
    ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση151
     
     
    Μην το βλεπετε ετσι | 05/10/2012 05:01
    Οι ανθρωποι του ΙΚΑ εχουν οραμα και ιδεες. Σχεδιαζουν με λεπτομερεια το ασφαλιστικο μας συστημα σε βαθος χιλιετηριδας. Γι αυτο το κανανε ετσι, για να εχουνε λεφτα για συνταξεις και οι επομενες γενιες
    Gguu
    απάντηση180
     
     
    ποιό υπογλώσσιο ρε; | 05/10/2012 04:01
    εδώ πρέπει να πάρουμε ψυχοφάρμακα, μας έχουν κουζουλάνει τρελλείως σας λέω...
    κάτα-κάτα-κάτα-καταρέω...
    απάντηση111
     
     
    ΠΕΡΙ ΙΚΑ | 05/10/2012 00:47
    ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 85 ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΝΕΡΓΟ ΓΙΟ ΤΗΣ ΕΤΩΝ 55 /ΑΝΑΣΤΕΙΛΑΝΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΝΑ ΔΙΜΗΝΟ.... ΤΙ ΘΑ ΦΑΜΕ/....ΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ????????????????????????????????????/
    ΦΙΛΙΠ[ΠΟΣ
    απάντηση162
     
     
    Περίεργα πράγματα | 05/10/2012 00:17
    Ιδιοκτήτης αυτού του ομίλου πρέπει να είναι ο Ντάνκαν ΜακΛάουντ.
    John Valthuer
    απάντηση220
     
     
    Πότε κ ποτές | 04/10/2012 23:41
    Ποιά είναι η λύση για αυτήν την κατάντια ? ίσως ... επανάσταση , μερικά κεφάλια ? εδώ βρισκόμαστε σε μιά κατάσταση που υπήρχε πρίν από την δημιουργία του κράτους των Ελλήνων , χάος παντού, η κατάσταση είναι αβυσσαλέα . Να διώξουν την διοίκηση του ΙΚΑ σήμερα και ο υπουργός να πάει σπίτι του άμεσα και χώρίς τα συνήθη των κυρίων wjvzepmflχψω.
    ΔΥΣΗΝΙΟΣ
    απάντηση151
     
     
    Ελεος!!!! | 04/10/2012 23:35
    Ονομα "η τιτλο αυτης της "γνωστης" φιρμας γιατι δεν γραφετε? αν ημουν εγω "η καποιος αλλος επαγγελματιας θα μας ειχατε "ξεβρακοσει"!!! ντροπη.
    Τακης
    απάντηση200
     
     
    ι άλλαξε? | 04/10/2012 23:32
    Ηλιθιοι, ανίκανοι, ανεπαρκεις ή κουτοπόνηροι? ποιοι και τι, τελικά είναι? Οι υπάλληλοι, οι διοικούντες, οι οι ελέγχοντες, οι πολίτες? παίζουν με το παρόν και το μέλλον μας! Εμείς, τα πάντοτε θύματα, τι πρέπει να κάνουμε?
    πθ
    απάντηση131
     
     
    poios einai | 04/10/2012 23:19
    giati den grafete poios omilos einai
    Ανώνυμος / η
    απάντηση220
     
-