από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 
 

Βουλή: Πρωτοφανής φραστική επίθεση Μεϊμαράκη προς Παυλόπουλο

Διαψεύεται από τον Πρόεδρο της Βουλής και τον βουλευτή της ΝΔ
Βουλή: Πρωτοφανής φραστική επίθεση Μεϊμαράκη προς Παυλόπουλο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Ένα πρωτοφανές φραστικό επεισόδιο φέρεται να διημείφθη στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής μεταξύ του Προέδρου του Σώματος κ. Ευ. Μεϊμαράκη και του βουλευτή της ΝΔ κ. Πρ. Παυλόπουλου. Ο κ. Μεϊμαράκης, ενοχλημένος από το γεγονός ότι ο κ. Παυλόπουλος βγήκε στην ραδιοφωνική εκπομπή του κ. Ν. Χατζηνικολάου, φέρεται να του είπε: «Σε άκουσα το πρωί που βγήκες στον Χατζηνικολάου να του γλύψεις τον π….. Έλα να γλείψεις τον δικό μου, είναι καλύτερος».

Η φράση κυκλοφόρησε γρήγορα και έγινε θέμα συζήτησης στους διαδρόμους της Βουλής. Ωστόσο, ο κ. Παυλόπουλος διέψευσε κατηγορηματικά ότι ειπώθηκαν οι ακραίες αυτές εκφράσεις. Κατά την δική του εκδοχή ο διάλογος μεταξύ τους είχε ως εξής:

- Μεϊμαράκης: «Γιατί ρε Προκόπη πήγες το πρωί και έγλειφες τον Χατζηνικολάου;».
- Παυλόπουλος: «Πού το κατάλαβες αυτό ρε Βαγγέλη;».
- Μεϊμαράκης: «Μου το είπαν. Εσύ δεν έλεγες για το εκρηκτικό του χαρακτήρα μου;».
- Παυλόπουλος: «Αυτό κατάλαβες;».
- Μεϊμαράκης: «Να ξέρεις ότι όποιος γλείφει τον Χατζηνικολάου είναι απέναντί μου».
- Παυλόπουλος: «Εγώ δεν γλείφω τον Χατζηνικολάου, άρα δεν με αφορά».

Όταν πάντως ρωτήθηκε σχετικά ο κ. Μεϊμαράκης από τους κοινοβουλευτικούς συντάκτες, αρκέστηκε να σχολιάσει: «Δεν έχω ιδέα για τι μου μιλάτε…».

Καθυστερημένη διάψευση

Μετά από πολλές ώρες εκδόθηκε από το Γραφείο Τύπου της Βουλής η εξής διάψευση: «Ο Πρόεδρος της Βουλής κ. Ευάγγελος Μεϊμαράκης και ο βουλευτής της ΝΔ κ. Προκόπης Παυλόπουλος διαψεύδουν με κατηγορηματικό τρόπο τον δήθεν μεταξύ τους διάλογο που έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο».

Μάλιστα σύμφωνα με νεώτερη εκδοχή από την πλευρά του Προέδρου της Βουλής, η όλη σκηνή ήταν η εξής: τον πλησίασε ο κ. Παυλόπουλος στην Ολομέλεια και δήθεν τον ρώτησε εάν τον άκουσε το πρωί στην εκπομπή του κ. Χατζηνικολάου, ενώ ο κ. Μεϊμαράκης φέρεται να μην του απάντησε τίποτα και αρκέστηκε σε ένα απαξιωτικό νεύμα του στυλ «μην με απασχολείς».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Υπό σκέψη να παραιτηθώ», επιμένει ο Ευ. Μεϊμαράκης 
 
 
σχόλια (108)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Meimarakis | 21/07/2015 21:13
    Αυτος ο χυδαιος τυπος Νταβατζη φαινεται οτι τελευταια φανταεταΙ οτι μπορει και να γινει προθυπουργος. Φια γαντασου. Και υπαρχουν και υποστηρικτες του,λεει. Και τι εγινε με εκεινη την εξεταστικη επιτροπη που θα συνερχονταν για τα 10 δισσεκατομμυρια που εβγαλε αυτος μαζι με το αλλο μεγαλο καθαρμα τον Λιαπη και καποιον Βουλγαρακη στο εξωτερικο σε επενδυσεις ακινητων? Ανακληθηκε απλως οι τρεις ιαψευσαν την ειδηση? Ποιος την σταματησε?
    alexandrini
    απάντηση20
     
     
    Πνεύμα και ηθική | 10/07/2015 18:32
    Με εκπλήσσει το πολιτικό ήθος του Μεϊμαράκη. Τον περίμενα πιο χυδαίο με πιο σκληρές φράσεις. Άλλωστε αυτός είναι και ο καθρέφτης της κοινωνικής τάξης που υπηρετεί.
    Χριστόδουλος
    απάντηση31
     
     
    Βωμολοχίες Μεϊμαράκη | 03/10/2012 22:36
    Καιι άλλη πρωτιά για την Ελλάδα. Πρώτη στο καπνισμα γυναικών Πρώτη στα τριχαία δυστυχήματα Πρώτη στις σχολες οδηγών δι αλληλογραφίας ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΣ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ ΕΝΤΟΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΥ. {ΚΡΗΣ ΓΑΡ ΚΑΙ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΜΑΣΤΕ.
    Ο ΧΥΔΑΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΙΟΥ
    απάντηση10
     
     
    Ο ΒΑΓΓΕΛΑΣ | 02/10/2012 07:36
    Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ 23 ΑΚΙΝΗΤΑ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ
    giorgos
    απάντηση31
     
     
    Το άλλοθι και η κόπρος του Αυγείου | 29/09/2012 08:31
    Βρωμοσύστημα, σε πείραξε δήθεν ο Τσίπρας, και ο Άγιος παστίτσιος, και ο κακομοίρης ο πρύτανης που με χιλιάδες έγγραφα απέδειξε ότι είναι αθώος και αυτοί τον έκαναν ρόμπα, και ο Διώτης που τον φάγανε λάχανο για να κρύψουν τις βρωμιές τους κλπ. κλπ.... και καλύπτουν τον Μεϊμαράκη και τον Βουλγαράκη και τον Λιάπη ενάμισυ χρόνο τώρα ... και νομίζουν ότι θα τη βγάλουν καθαρή δίνοντας μόνο τον Άκη. Κούνια που τους κούναγε... Αν συνεχίσουν έτσι "...θα πιτσιλιστεί ο ουρανός με αίμα και η γη θα γεμίσει κόκκινους αφρούς..." που έγραψε κάποτε και ο Γκόρκι... Επιχείρηση mani pulite εδώ και τώρα!!! αλλιώς χανόμαστεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!
    Δήμητρα
    απάντηση62
     
     
    Να παραιτηθεί τώρα! | 29/09/2012 08:20
    Οι διαφθαρμένοι από κούνια, οι κένταυροι και οι ρέιντζερς γίναν πρόεδροι της Βουλής και υπουργοί πολιτισμού!!! Τι να περιμένει κανείς... Τώρα λούζονται με τα σκ... του εργολάβου και τους φταίνε οι άλλοι. Αυτό είναι το επίπεδο της δημοκρατίας μας και του πολιτισμού μας.... Και μόνο που εκφράστηκε έτσι μέσα στο Κοινοβούλιο θα έπρεπε να είχε παραιτηθεί.
    Αηδιασμένη
    απάντηση90
     
     
    διακοματικός πρόεδρος! | 28/09/2012 14:22
    Αυτός ο αλήτης είναι ο διακοματικός πρόεδρος που ψήφισαν ομόθυμα όλα τά κόματα τό περασμένο καλοκαίρι...Θαυμάστε τον! . Ξέρετε ότι είναι καί πρόεδρος στό Ιδρυμα Καραμανλή πού καί αυτό είναι στή λίστα τών τριάντα δύο που ελέγχονται γιά διαφθορά; Καί να φανταστείτε ότι αυτό τό σκουπίδι είναι ο ιεράρχης στό ναό τής δημοκρατίας.. Μήν απορείτε...καί τίς πουτάνες ιέρειες τίς λέγαμε...
    Παναγιώτης
    απάντηση341
     
     
     
    Ερώτηση προς Εφημερίδα Βήμα! | 28/09/2012 12:17
    Κάποιοι τελευταία προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από τα σκληρά μέτρα που πρόκειται να παρθούν για τον κοσμάκη. Πότε τα (ψεύτικα για μένα) "γαλλικά" των βουλευτών μεταξύ τους, πότε η λίστα του ΣΔΟΕ με τα 32 (μόνο;) ονόματα αυτών που έκαναν τις μεγάλες αρπαχτές και που δεν ανακοινώνονται επίτηδες από κάποιους κάποια μεγαλύτερα ονόματα ίσως, απλά για να πάνε τη σκέψη του κόσμου αλλού! Μπορείτε κύριοι του Βήματος να μας πείτε γιατί γίνεται αυτό; ποιο το κέρδος των αποπροσανατολιστών της κοινής γνώμης; ποιοι είναι αυτοί που μέσω της 4ης εξουσίας (του Τύπου, έντυπου και ηλεκτρονικού) έχουν βαλθεί να μας αποπροσανατολίσουν; Εκπροσωπούν κάποιους; έχουν κάποιο προσωπικό όφελος;
    Ενάντιος στη σαπίλα
    απάντηση260
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΠΛΗΣΟΥΝ! | 28/09/2012 09:38
    Γιατί επιτέλους δεν το παίρνουμε απόφαση, ότι αυτοί που εκλέξαμε ως εκπροσώπους, διορίσαμε και πληρώνουμε (-πλουτίζουμε-) είναι άνθρωποι ουσιαστικά αμόρφωτοι; Κατάντια, ντρεπομαστε εμείς για λογαριασμό τους και εκείνοι έχουν μόνη έγνοια τους, όταν (και αν) παρίστανται στις συνεδριάσεις της βουλής να λύσουν τις μικροπολιτικές και μικροπροσωπικές τους διαφορές.
    PD
    απάντηση272
     
     
    Aman pia alhtes | 28/09/2012 09:26
    Oloi oi tsamboukades stin Ellada mazeftikan
    Einai na se pianei psyxoplakoma
    απάντηση331
     
     
    θεουσεςςςςςςςςςςςςςς | 28/09/2012 08:08
    Θεουσες μου εσεις... τα γαλλικα σας πειραξαν... μα πως δυναται, ενας βουλευτης...κτλ κτλ...ου να μου χαθητε "αναγνωστες" του βηματος...
    kazabooboo
    απάντηση731
     
     
     
    ΗΘΙΚΟ; | 28/09/2012 00:44
    Έ ρε και έλεγε κανένας χρυσαυγίτης τέτοιες κουβέντες, θα ξεσηκώνονταν το πολιτικό και μιντιακό σύστημα. Θα κατακεραύνωναν το χρυσαυγίτη που κατάντησε τη Βουλή μπ.........κ.λ.π. Βέβαια ο "Βουκεφάλας" Λάρισας ίσως αφήσει τη χορηγία της "Σούλας" και να πάρει της Βουλής.
    υποκριτικό
    απάντηση425
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα παιδια πο τα σαλονια! | 28/09/2012 00:32
    ΝΑΙ, ΝΑΙ! Και εμεις τους πιστεψαμε! Α!...χαχαχα!
    amerikanos
    απάντηση122
     
     
    Το πουλί, το πουλί... | 28/09/2012 00:27
    Μια ατάκα από την παλιά ταινία "Λούφα και παραλλαγή" μου θύμησαν τα περισσότερα σχόλια και οι κριτικές. Αν και μου μοιάζουν γεγονότα του 65, αυτή τη φορά δεν ξέρω αν θα προλάβουν οι στρατηγοσυνταγματάρχες ή οι Συριζαίοι.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση192
     
     
    Δεξιά | 28/09/2012 00:22
    Η δεξιά, είτε ως κεντροδεξιά είτε ως ακροδεξιά παραμένει πάντα η "καλή" τραμπούκικη φασιστοδεξιά.
    Papatsakalos
    απάντηση398
     
     
    ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ! | 27/09/2012 23:12
    Φαιδροί,αναξιοπρεπείς, αναίσχυντοι, άχρηστοι, ανίκανοι. Θα μας κάνουν τη χάρη να σιωπούν και να λουφάξουν; Ολα τα έχουμ, να έχουμε και αυτούς τους γελοιοδέστατους να μας ζαλίζουν τον έρωτα!
    ΚΩΣΤΑς
    απάντηση481
     
     
    ΛΑΜΟΓΙΟ | 27/09/2012 22:58
    Ε ΛΑΜΟΓΙΟ !!!!
    pitheas
    απάντηση280
     
     
    Αυτοί μας αξίζουν | 27/09/2012 22:49
    Αισθάνομαι ιδιαίτερα ευτυχής που εκπροσωπούμαι από τους περιχαρείς αυτούς κυρίους, πρότυπα αξιοπρέπειας, συμπεριφοράς με πολιτισμικό δείκτη ιδιαίτερα υψηλό, ενδεικτικό των περισσοτέρων εκπροσώπων μας στο ελληνικό κοινοβούλιο Εύγε !!
    Η ντροπή να είσαι Ελληνας
    απάντηση501
     
     
    Μεταξυ των δυο | 27/09/2012 21:17
    προεδρων ,του Βυρωνα και του Βαγγελα προτειμαω τον Βαγγελα ,γενικα εχω μια προτιμηση στα λαμογια απο τους μισοχαζους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση577
     
-