από metereologos.gr
Σάββατο 21 Ιουλίου 2018
 

Απαγορεύθηκαν οι διορισμοί συγγενών υπουργών στο Δημόσιο

Και νέο σύστημα ελέγχου των μπόνους στις τράπεζες
Απαγορεύθηκαν οι διορισμοί συγγενών υπουργών στο Δημόσιο
Ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με τροπολογία που κατατέθηκε χθές στη Βουλή από τον υπουργό Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα απαγορεύθηκε ο διορισμός συζύγου ή συγγενούς α' ή β' βαθμού υπουργών και υφυπουργών στο Δημόσιο.

Οπως ανακοινώθηκε, με τις διατάξεις της ρύθμισης υλοποιείται η απόφαση του πρωθυπουργού για θέσπιση περιορισμών αναφορικά με τον τρόπο στελέχωσης των οργανικών μονάδων των κρατικών λειτουργών (μελών της κυβέρνησης και υφυπουργών) και θεσμοθετείται η απαγόρευση πρόσληψης συζύγων και συγγενών μέχρι δευτέρου βαθμού για το σύνολο των κρατικών λειτουργών (μελών της κυβέρνησης και υφυπουργών) που σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία δύνανται να προσλαμβάνουν μετακλητούς υπαλλήλους, ειδικούς συμβούλους και ειδικούς συνεργάτες στα πολιτικά τους γραφεία.

Ελεγχος στα μπόνους
των στελεχών των τραπεζών

Με άλλη τροπολογία ολοκληρώνεται το θεσμικό πλαίσιο εποπτείας των εταιρειών του χρηματοπιστωτικού τομέα σχετικά με την πολιτική αποδοχών που εφαρμόζουν στα διευθυντικά τους στελέχη.

Η πρωτοβουλία αυτή ξεκίνησε έπειτα από απαίτηση του Προέδρου των ΗΠΑ ΜπαράκΟμπάμα στη σύνοδο κορυφής με τους G20 στις 2 Απριλίου 2009, όπου συμφωνήθηκε η εφαρμογή συγκεκριμένων αρχών για τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα σχετικά με τις αποδοχές και τις αμοιβές και τη στήριξη βιώσιμων μισθολογικών καταστάσεων.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έκανε το πρώτο βήμα με συστάσεις σχετικά με τις πολιτικές αποδοχών στον τομέα των χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών με μάλλον περιορισμένο αντίκτυπο και στη συνέχεια με την Οδηγία 2010/76, η εφαρμογή της οποίας είναι υποχρεωτική. Η ενσωμάτωση της οδηγίας έγινε με τους νόμους 4002/2011 και 4021/2011 και ολοκληρώνεται με τις εν λόγω διατάξεις.

Τίθενται οι δικλείδες ασφαλείας για να υπάρχει έλεγχος στις μισθολογικές και συνταξιοδοτικές παροχές, τόσο σε επίπεδο εταιρικής διακυβέρνησης των τραπεζών και εταιρειών επενδυτικών υπηρεσιών όσο και από πλευράς των εποπτικών Αρχών, δηλαδή της Τράπεζας της Ελλάδος και της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, πλέον και της Ευρωπαϊκής Τραπεζικής Αρχής.

Με τον τρόπο αυτό τα περίφημα μπόνους πόκεινται πια σε κανόνες χορήγησης οι οποίοι εξαρτώνται από τη μακροπρόθεσμη κερδοφορία των ανωτέρω ιδρυμάτων. Αποθαρρύνονται έτσι ριψοκίνδυνες δραστηριότητες, που αποβαίνουν τελικά σε βάρος των επενδυτών και καταθετών.

Κατάργηση γραμματείας ΔΕΚΟ

Με άλλη διάταξη καταργείται η Ειδική Γραμματεία Δημοσίων Επιχειρήσεων και Οργανισμών (ΔΕΚΟ) και οι αρμοδιότητές της μεταφέρονται σε ήδη υφιστάμενες δομές, έτσι ώστε να υλοποιηθεί και η απόφαση περί μείωσης των οργανικών μονάδων του Δημοσίου.





Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (38)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σχολή Δ.Δ | 19/01/2016 13:20
    Υπάρχουν απόφοιτοι της απαιτητικής σχολής Δημόσια; Διοίκησης που παραμένουν ανενεργοί χρόνια τώρα. Το ίδιο το κράτος τους θεωρεί ανταγωνιστικούς για τους κομματικούς του διορισμούς.
    Lara Lampiri
    απάντηση20
     
     
    Too Little Too Late... | 09/09/2012 10:25
    ...λέει μια Εγγλέζικη παροιμία. Οι βουλευτάδες μας διορίσανε όλα αυτά τα χρόνια ακόμα και τις ξαδέρφες τους και αφού τις μονιμοποίησαν και όταν πια έγινε βούκινο η ιστορία αυτή και αντέδρασε η πλέμπα, κόψανε το δικαίωμα διορισμού συγγενών και αφήσανε όλα τα άλλα. Τι έγινε ο ΑΣΕΠ σ'αυτή την ιστορία? έγινε ΑΠΩΝ.. Α να χαθείτε απατεώνες...
    politis
    απάντηση71
     
     
    νόμος χωρίς δικλείδες ασφαλείας | 09/09/2012 09:47
    το πιο αξιοκρατικό θα ήταν όλοι οι μετακλητοί, σύμβουλοι και γενικώς παρατρεχάμενοι ενός μέλος της κυβερνήσεως να διορίζονταν μέσω ασεπ χωρίς ανάμειξη του υπουργού. αυτοί οι υπάλληλοι θα έπρεπε να ήταν μόνιμοι για να μπορεί να συνεχίζεται η πολιτική του κάθε υπουργείου ακόμα και αν ο υπουργός αλλάζει κάθε 3 μήνες.
    κυριακή μαντζακίδου
    απάντηση60
     
     
     
    Υπάρχει λύση! | 09/09/2012 03:10
    http://www.metaklitos.gr
    Κοινός Νους
    απάντηση00
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων | 09/09/2012 01:17
    Δηλαδη οσοι ικανοι και με καλυτερα προσοντα τυγχανει να ειναι συγγενεις υπουργων/βουλευτων θα αποκλειστουν για λογους συγγενειας χωρις εξεταση των ικανοτητων τους; Αυτο ειναι το κρατος ισονομιας που θελετε οσοι λαϊκιζετε; Σε ποια ευνομουμενη χωρα της βορειας ευρωπης ισχυουν αυτες οι διακρισεις;
    trollface
    απάντηση29
     
     
     
    Με τον Πολύδωρα και τον Τζαβάρα τι γίνετε? | 09/09/2012 00:10
    Δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη της οικογενειοκρατίας, και της διαφθοράς, απο αυτήν την τροπολογία που ανακοίνωσαν οι κ. Στουρνάρας και Σαμαράς. Αποτελεί ξεδιάντροπη παραδοχή της φαυλοκρατίας των κομμάτων που κυβέρνησαν 38 χρόνια την πατρίδαμας. Το γεγονός οτι ο Ελληνικός Λαός, δεν τους εχει στην καλύτερη για αυτούς περίπτωση, στείλει στα σπίτια τους αποτελεί θαύμα! Ως πότε θα ανεχόμαστε να μας κοροϊδευουν? Πότε η δικαιοσύνη θα σταθεί στο ύψος που πραγματικά της αρμόζει?
    Doros
    απάντηση14
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μήπως δεν καταλαβαίνω; | 08/09/2012 22:06
    Κάτι δεν πάει καλά . Θα ήταν πολύ απλό να ακολουθηθεί η διαδικασία μέσω ΑΣΕΠ. Εγώ δεν θα διορίσω τους συγγενείς μου κανενός βαθμού , θα τους διορίσει ο .. συνάδελφος , εγώ θα διορίσω τους δικούς του. Μήπως δεν καταλαβαίνω; (Αλήθεια με τους διορισμένους τι θα γίνει ; Είναι κάποιος που δεν πρόλαβε; )
    Ο καχύποπτος
    απάντηση201
     
     
    "Βουλευτής" τέχνας κατεργάζεται. | 08/09/2012 21:07
    Yπάρχει και άλλος τρόπος για να διορίσει κάποιος βουλευτής το παιδί του: του αλλάζει επώνυμο και άντε βρες μετά τίνος είναι το παιδί. Αυτό δεν είναι φανταστικό σενάριο, έχει ήδη συμβεί με ανήψια βουλευτή.
    Tσακάλι
    απάντηση181
     
     
    διορισμοί συγγενών | 08/09/2012 19:54
    Επρεπε νομος γιαυτό, τσίπα δεν υπάρχει; είναι ξεφτίλα για το πολιτικό μας προσωπικό.
    savas
    απάντηση151
     
     
    ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ...ΠΑΤΟ | 08/09/2012 17:22
    Αν είχαν τσίπα,(ή ..καρύδια),αντι να απαγορεύσουν τους διορισμούς στο κράτος συγγενών των υπουργών,θα απέλυαν ,με νόμο, τους ήδη ..υπηρετούντες το κράτος αδελφούς ,ξάδελφους,γαμπρούς ,κτλ,όλων των υπουργών,βουλευτών ,πολιτευτών.Ή ας αρχίσει ο Σαμαράς,με την απόλυση του νεοδιορισθέντα διευθυντή του ΟΑΚΑ,αποτυχόντα βουλευτή,προσχωρήσαντα από ΛΑΟΣ σε Νου Δούλα,επιφανή τεχνοκράτη Γιώργου Ανατολάκη!!
    Χρ.Δ.Γκολφινόπουλος
    απάντηση171
     
     
    Bonus να δουν τα μάτια σας... | 08/09/2012 17:17
    Και που να δείτε τι bonus (υπό μορφή συνταξιοδοτικών προγραμμάτων) παρκάρουν - για αργότερα - τα μεγαλοστελέχη τράπεζας (η οποία, μέχρι στιγμής, αγοράζει ότι ... πετάει... Σαν όχημα δε, δεν χρησιμοποιούν τη συνεργαζόμενη θυγατρική τους ασφαλιστική (που τόσο διαφημίζουν στους πελάτες τους) αλλά άλλη, αμερικάνικη πολυεθνική εταιρεία...
    Μαρίνος
    απάντηση31
     
     
    Τσίπα; Tί είναι αυτό; | 08/09/2012 16:13
    Kαι τί θα γίνει με αυτούς που έχουν ΗΔΗ διοριστεί (και είναι πάρα μα πάρα πολλοί); Tί ρωτάω τώρα και εγώ...Μα φυσικά θα συνεχίζουν να παίρνουν το μισθό τους, αυτόν που κόψανε από τους υπόλοιπους Έλληνες ντε!
    δεν υπάρχει μπέσα
    απάντηση160
     
     
    Μπουρδελισταν | 08/09/2012 14:36
    Εγώ που είμαι πονηροβλαχος λέω εάν Υπουργός διορίσει συγγενή η φίλο η οποιοδήποτε, δημευση της περιουσίας. Εύκολο είναι;
    Αφελής.
    απάντηση161
     
     
    χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα | 08/09/2012 13:33
    χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα
    λίγο ακόμα και θα τους πίστευα
    απάντηση267
     
     
    Επιτέλους | 08/09/2012 12:53
    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ! Τόσο απλό -- και όμως κανείς δεν είχε το θάρρος να το κάνει. (Γιατί ο Τσίπρας δεν βγήκε να το επαινέσει;;;;;;;)
    ABE
    απάντηση3314
     
     
     
    Με τους συγγενείς δημοσίων υπαλλήλων θα γίνει το ίδιο; | 08/09/2012 12:21
    Το δημόσιο είναι γεμάτο από υπαλλήλους, που διορίστηκαν με κανένα άλλο προσόν πέραν του ότι ο γονιός τους ήταν ήδη δημόσιος υπάλληλος, που είχε δικαίωμα να διορίσει το παιδί του.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση324
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΟΡΟΪΔΙΑ !!! | 08/09/2012 10:49
    Όσον αφορά τα μέλη της αντιπολίτευσης ; Εκείνοι μπορούν άνετα να συνεχίσουν το Θεάρεστον έργο του νεποτισμού. Ότι και να πει κάποιος, μα οτιδήποτε και να σκεφτεί κανείς για όλους αυτούς τους αλήτες και τους συν αυτοίς περίγυρους είναι πάρα πολύ λίγο. Αλoίμονο σε εμάς τους άνεργους Μ.....
    Fotagogos
    απάντηση112
     
     
    ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ; ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ; | 08/09/2012 10:34
    Πριν από λίγο ,στο μεγάλο κανάλι ,άκουσα καταγγελίες δύο τέως Βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ,που είχαν καταθέσει ερώτημα στον Πρόεδρο της Βουλής ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΔΙΟΡΙΣΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΟ 2009-10 και ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ; Εμένα τιμή μου να είμαι υπάλληλος της Βουλής και τιμή μου νάναι και τα παιδιά μου. ΓΙΑΤΙ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ή οι ίδιοι ή οι γυναίκες τους ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ; Προφανώς είναι κλούβια αυγά...Τα πετάμε στα σκουπίδια για να μη βρωμίσει η κουζίνα... ΟΛΑ ,ΟΛΩΝ ,ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ . ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ...και τα Ε9 τους ! ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΠΟΥ ,στον Ευρύτερο Δ.Τ. εργάζεται κάποιος και ποιος ο μισθός του ;Είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ;
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    απάντηση190
     
     
    Παντού να γίνει και αναδρομικά | 08/09/2012 07:58
    Να το εφαρμόσουν σε όλο το δημόσιο και αναδρομικά μήπως και γλυτώσουν και τα πανεπιστήμια απο τη μάστιγα της οικογενειοκρατίας!!!!
    Τ.Ρ.
    απάντηση360