Πέμπτη 2 Οκτωβρίου 2014
 

Σαμαράς στη «Le Monde»:«Η Ελλάδα είναι έτοιμη να πωλήσει τα ακατοίκητα νησιά της»

«Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ξεπουληθούν, αλλά να μετατραπεί ένα άγονο (που δεν χρησιμοποιείται) έδαφος, σε ένα κεφάλαιο το οποίο μπορεί να αποδώσει έσοδα, σε μία σωστή τιμή»
Σαμαράς στη «Le Monde»:«Η Ελλάδα είναι έτοιμη να πωλήσει τα ακατοίκητα νησιά της»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με συνέντευξη στην πρώτη σε κυκλοφορία εφημερίδα στη Γαλλία, τον Monde, συνεχίζει το επικοινωνιακό μπαράζ ο Έλληνας πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, λίγες ώρες πριν από τις κρίσιμες συναντήσεις του με την Γερμανίδα καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ και τον Γάλλο πρόεδρο Φρανσουά Ολάντ.

«Η Ελλάδα είναι έτοιμη να πωλήσει τα ακατοίκητα νησιά της» είναι ο τίτλος της συνέντευξης του Αντώνη Σαμαρά στην ηλεκτρονική έκδοση της γαλλικής εφημερίδας.

Για το θέμα των νησιών ο κ. Σαμαράς λέει συγκεκριμένα: «Δεν υπάρχουν ιδιωτικά νησιά, αλλά μόνο μερικές βραχονησίδες, ακατοίκητες, στο μέσο του αρχιπελάγους. Στην περίπτωση που δεν τίθεται πρόβλημα εθνικής ασφάλειας, αυτές οι βραχονησίδες μπορούν να έχουν μία εμπορική εκμετάλλευση. Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ξεπουληθούν, αλλά να μετατραπεί ένα άγονο (που δεν χρησιμοποιείται) έδαφος, σε ένα κεφάλαιο το οποίο μπορεί να αποδώσει έσοδα, σε μία σωστή τιμή».

Για τις ιδιωτικοποιήσεις, αφού ανεβάζει τον στόχο πάνω από τα 30 δισ. το 2016, αναφέρει: «Πρέπει να διαλύσουμε οποιαδήποτε αμφιβολία σχετικά με το μέλλον της Ελλάδας στην ευρωζώνη. Πώς μπορούμε να προχωρήσουμε σε ιδιωτικοποιήσεις, εάν κάθε μέρα Ευρωπαίοι αξιωματούχοι σπεκουλάρουν δημοσίως σχετικά με το 'ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ'; Αυτό πρέπει να σταματήσει. Αν κάνουμε τη δουλειά μας, η Ελλάδα μπορεί να σωθεί. Όλος ο κόσμος θα έχει κέρδος από μια επιτυχία της Ελλάδας».

Για το ενδεχόμενο Grexit, δηλαδή την έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη, υπογραμμίζει: «Μια ενδεχόμενη έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα είναι καταστροφή τόσο για την ίδια τη χώρα όσο και για την υπόλοιπη Ευρώπη. Κάτι τέτοιο θα μεταφραζόταν σε μια νέα επιδείνωση του επιπέδου ζωής κατά 70% -έχει ήδη επιδεινωθεί κατά 35%- τόσο εξαιτίας της υποτίμησης όσο και του πληθωρισμού. Καμία κοινωνία δεν μπορεί να απορροφήσει τέτοιο σοκ. Καμία Δημοκρατία δεν μπορεί να επιβιώσει.

» Οι κοινωνικές αναταραχές θα μπορούσαν να γίνουν μεταδοτικές σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Επιπλέον, η αντίδραση των χρηματοπιστωτικών αγορών, που θα προκαλούσε η έξοδος άλλων ευρωπαϊκών χωρών, θα προκαλούσε φαινόμενο ντόμινο».

Σε ερώτηση τι προσδοκά από τη συνάντηση με τη Μέρκελ και τον Ολάντ, ο κ. Σαμαράς απαντά: «Το μόνο πράγμα που θέλω να τονίσω είναι ότι η οικονομική ανάκαμψη είναι αναγκαία για την επίτευξη των στόχων μας. Δεν συζητούμε τους στόχους του προγράμματος. Εμείς απλά θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα επιτύχουμε τη διατήρηση της κοινωνικής συνοχής. Θέλω να σβήσω την ιδέα ότι η Ελλάδα είναι εδώ για να δημιουργεί πρόβλημα. Είμαι εδώ για την επίλυσή του. Αλλά χρειαζόμαστε αέρα για να βρούμε την αναπνοή μας».

Τέλος, ο κ. Σαμαρας δηλώνει για άλλη μια φορά αποφασισμένος να προχωρήσει τις μεταρρυθμίσεις και αναφέρει πως μειώθηκε ήδη ο δικός του ο μισθός και οι δαπάνες της κυβέρνησης.

Κυβερνητικές διευκρινίσεις για τη συνέντευξη

Μετά το σάλο που προκλήθηκε από τα όσα ανέφερε ο κ. Σαμαράς στη γαλλική εφημερίδα για την αξιοποίηση ακατοίκητων βραχονησίδων κυβερνητικές πηγές διευκρινίζουν ότι δεν υπάρχει θέμα πώλησης βραχονησίδων.

Παράλληλα εξηγούσαν ότι ακατοίκητες βραχονησίδες θα μπορούσαν να έχουν εμπορική εκμετάλλευση για ιχθυοκαλλιέργεια, ηλιακά πάρκα, αιολικά πάρκα, μονάδες αφαλάτωσης και τουριστική αξιοποίηση.

«Δεν υπάρχουν ιδιωτικά νησιά, αλλά μόνο μερικές βραχονησίδες, ακατοίκητες, στο μέσο του αρχιπελάγους. Στην περίπτωση που δεν τίθεται πρόβλημα εθνικής ασφάλειας, αυτές οι βραχονησίδες μπορούν να έχουν μία εμπορική εκμετάλλευση. Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ξεπουληθούν, αλλά να μετατραπεί εάν άγονο (που δεν χρησιμοποιείται) έδαφος, σε ένα κεφάλαιο το οποίο μπορεί να αποδώσει έσοδα, σε μία σωστή τιμή» αναφέρει κυβερνητικό στέλεχος ότι είναι η ορθή μετάφραση της απάντησης του Πρωθυπουργού.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Βερολίνο: Στρατηγικό αίτημα του Σαμαρά η επιμήκυνση του ελληνικού προγράμματος 
Γερμανικά ΜΜΕ: Η επίσκεψη Σαμαρά στο επίκεντρο - δηκτικά δημοσιεύματα 
 
 
σχόλια (84)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ 5 ΕΚ ΕΥΡΟ | 05/02/2013 18:24
    Με αυτά τα ποσά πρεπει να πουλήσεις την μισή Ελλάδα για να συγκεντρώσεις σεβαστό ποσο. Είχαν την ευκαρια να παρουν 50 εκ απο τις λιστες αλλα εκει έγινε κοκοκο! Σε λίγο θα πουλησουν και καμιά Ρόδο.. Και η Κρήτη καλή είναι Σαμαρά, θα πιάνει και πολλά! Πουλάς την Κρήτη και μετα βγαίνεις Mega πανηγυρικα και λες οτι μας έσωσες.. Το μόνο που με στεναχώρει είναι οτι δεν μπορώ να τον βρίσω απο εδω μέσα γιατι δεν 8α το περάσουν! Εύχομαι να μην σώσει να βάλει το χέρι υπογραφή ξανα! Σε αυτον και στους υπόλοιπους! Απο έναν Δαπίτη.
    Ηλίας Διακογιαννάκης
    απάντηση00
     
     
    Στον Αιώνα της εξαθλίωσης.. | 28/09/2012 18:47
    Στον αιώνα της εξαθλίωσης … Ο άνθρωπος παντού σ΄όλες τις τάξεις… Είναι τύραννος , προδότης , η δεσμώτης…. Αλεξάντρ Σεργκέγεβιτς Πούσκιν , o ποιητής. (6 Iουνίου (26 Mαΐου γρηγοριανό ημερολόγιο) 1799 – 10 Φεβρουαρίου (29 Ιανουαρίου) 1837
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
     
    Όξω ρε υποκριτές | 25/08/2012 12:29
    Δηλαδή αν πουλούσε το ελληνικό κράτος μία βραχονησίδα της οποίας είναι ο αποκλειστικός ιδιοκτήτης, σε κάποιον δισεκατομυριούχο ποιό θα ήταν ρε νούμερα το πρόβλημά μας; Θα γινόταν μέρος άλλου κράτους; Θα το έπαιρνε ο ιδιοκτήτης να το πάει αλλού; Θα ζητούσε δικαιώματα στην ΑΟΖ για να βάλει χέρι στα πετρέλαια; Τι από όλα αυτά ρε λαμόγια θα συνέβαινε; Τίποτα. Το μόνο που θα συνέβαινε θα ήταν αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας προς όφελος όλων μας και αδυναμία των δεξιών πατριδοκάπηλων και των αριστερών τυχοδιοκτών να κατηγορούν ΚΑΘΕ ελληνική κυβέρνηση ότι ξεπουλάει την χώρα.
    Θεόδωρος Ζαρέτος
    απάντηση98
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ | 25/08/2012 08:13
    ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ
    O Ο ΠΟΛΩΝ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΗ
    απάντηση36
     
     
    Kαι δεν πουλάτε τους λαθραίους που γέμισαν τον τόπο σκ__τά; | 24/08/2012 19:51
    Αφού ήρθαν παράνομα, έχουμε κάθε δικαίωμα να τους πουλήσουμε! Ας τους αγοράσει όποιος θέλει! Σε καλή τιμή πάντα! Τώρα θα έχουμε και φρέσκο πράγμα από τη Συρία!
    ΕΞΩ τα αποβράσματα!
    απάντηση316
     
     
    μεχρι ποτε; | 24/08/2012 18:26
    Μεχρι ποτε, θα περιμενω,να σταματησουν οι διορισμοι των η;μετερων; -μεχρι ποτε θα περιμενω, να σταματησουν οι ορδες των μαυρωνλιμουζινων; -μεχρι ποτε θα περιμενω,να κλεισουν οι ζημιογονοι οργανισμοι; -μεχρι ποτε θα περιμενω , να κοπουν τα προνομια των υπαλληλων των δεκο; -τζαμπα ρευμα στους συνταξιουχους τηςδεη- -μεχρι ποτε θα τους τα πληρωνω;
    thalassini
    απάντηση150
     
     
    πιο χαμηλά δεν γίνεται | 24/08/2012 16:12
    Ξεπούλα αντωνάκη. Στην τελική τι σε νοιάζει? Το σπίτι σου πουλάς? Τον λαό πουλάς.
    Papatsakalos
    απάντηση216
     
     
    AΠΟΡΙΑ | 24/08/2012 14:39
    Γιατί πρέπει να απαντούν οι πολιτικοί της Ελλάδας (ΓΑΠ πριν, Σαμαράς τώρα) σε τέτοιες προβοκατόρικες ερωτήσεις ΜΜΕ του εξωτερικού για να δίνουμε την εντύπωση του ζητιάνου φουκαρά στην Ευρώπη και να προκαλούμε τεράστιες αντιδράσεις στο εσωτερικό; Δηλαδή λύσαμε όλα τα προβλήματα της ανάπτυξης και φτάσαμε στις βραχονησίδες; Λύσαμε τα θέματα με Κινέζους, Άραβες, Ινδούς που ήρθαν με προτάσεις και έφυγαν τρέχοντας και φτάσαμε στην πώληση νησιών; Πού μάθανε διπλωματία αυτοί οι άνθρωποι; Tί κατάντια είναι αυτή; Πόσο λίγοι για τις περιστάσεις; Auτοί δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με δημοσιογράφους και δημοσιογραφίσκους ξένων μέσων θα τα βγάλουν πέρα στα δiπλωματικά σαλόνια; Αίσχος.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση202
     
     
    ksepoulima kai anaptyksi | 24/08/2012 14:38
    Ksepoulise ta panta gia na min xrostas kai proothise tin xora sou stin anaptyksi kai proodo. Sou to epitrepoun oi ellines lobby me edra tin Elbetia?
    hellblau
    απάντηση32
     
     
    Έρχονται οι τούρκοι..... | 24/08/2012 12:09
    Έλεος εκεί στο Βημα παιδιά...γράψτε κάτι για την διαδικασία πώλησης...λοιπόν: νησί ολόκληρο, έχει δικαίωμα να πουλήσει ΜΟΝΟΝ η κυβέρνηση (εφόσον είναι κρατική περιουσία πάντα) και αυτή είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΥΠΟΛΟΓΗ...οικόπεδο σε νησί, ακόμη και 1 μ2, όποιος και αν είναι ο ιδιοκτήτης, το πουλά με τις συνήθεις διαδικασίες, σε οποιονδήποτε πολιτη της ΕΕ...σε ότι αφορά πώληση σε πολίτη εκτός ΕΕ, πρέπει να εγκριθεί απο επιτροπή που αποτελείται απο τον Διοικητικό περιφερειάρχη και τοπικούς άρχοντες..και η ευθύνη δική τους...όλα τα άλλα, είναι για να γίνεται κουβέντα και παραπληροφόρηση στο διαδίκτυο....
    xristodoulos
    απάντηση120
     
     
    Geloios, Geloioi, geloia kyvernisi, geloios laos... | 24/08/2012 10:59
    Eihame tin efkeria na kanoume ti megali anatropi kai na deixoume stin Evropi apo ti pasta eimaste ftiagmenou. Den tin kaname "giati eprepe na kyvernithei o topos". Tora kanoume to gyro tis Evropis sa zitianoi, apo ti mia iketevontas epimikinsi kai, apo tin alli, prospathontas na poulisoume tin paramateia mas. Geloia pragmata, gelaei mazi mas oloi i Evropi.
    SL, Oxford
    απάντηση234
     
     
     
    OXI ΑΛΛΗ ΑΝΑΠΤΞΗ | 24/08/2012 10:01
    Φίλε μου εσύ που δεν καταλαβαίνεις γιατί να μην πουληθούν άγονα ή εύγονα νησιά. Γιατί όταν λένε ότι πρέπει να πουληθούν για να έρθει η ανάπτυξη στη χώρα εννοούν να πλουτίσουν ακόμη περισσότερο οι κεφαλαιούχοι που θα τα εκμεταλευτούν βάζοντας τον κόσμο να δουλεύει με 10 ευρώ μεροκάματο και αν.Σε πληροφορώ δεν χρειαζόμαστε καμμία ανάτπυξη. Η ανάπτυξη μόνο το κεφάλαιο βοηθά να μαζεύει ακόμη περισσότερο χρήμα. Δες χώρες που έχουν πετρέλαια, πλούσιες χώρες και ο κοσμάκης ψωμολυσά. Να την φοβάσαι λοιπόν την ανάπτυξη.
    SAP
    απάντηση1422
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ναι και όχι | 24/08/2012 09:40
    Αν είναι να πουληθούν, οκ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι σε ένα χρόνο πάλι θα ειμαστε στο ίδιο σημείο χωρίς να έχουμε μειώσει ουσιαστικά το χρέος μας, έχοντας όμως πουλήσει οτιδήποτε θα μπορούσε κάπως να εκμεταλλευτεί. Αν πουληθούν τωτε τα έσοδα θα πρέπει αμέσως να πάνε σε υποδομές για ανάπτυξη. Να μην χρησιμοποιηθούν τα νησιά μόνο για να πάρουμε τη δόση.
    Leo
    απάντηση130
     
     
    εντολοδοχος | 24/08/2012 08:10
    ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΠΙΛΝΤΕΡΜΠΕΡΓΚ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΑΕΙΝΕΣ ΙΔΕΕΣ ? ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΗΡΑΝ ΜΙΖΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ SIEMENS ΓΑΡΓΑΡΑ ! ΓΙΑ ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ !
    Ανώνυμος / η
    απάντηση165
     
     
    Min eimaste tsigounides | 24/08/2012 08:01
    Giati mono ta agona nisia. Na poulisoume OLI TIN XORA!! Den tha exoume emeis xreos tote alla aftoi pou tha tin agorasoun. Afou poulithike i Olympiaki sigoura mporei na poukithei h Ellada! Na tin poulisoume stous Alvanous na mathoun na plironoun ta xrei tous!
    Eksyngxronistis
    απάντηση87
     
     
    ELLINIKA NISIA | 24/08/2012 07:02
    Ta nisia anoikoun stous ELLINES oxi ston kurio SAMARI, SAMARA kai SIA, Na pai na poulisi tin mana tou kai tin gyneka tou. O elinikos laos prepi na antistathi poli se afto to thema!! H ELLADA DEN EINAI GIA POULIMA!!!!!!!! Ksipniste ELLINES . orismena pragmata stin zoi den ehoun timi !!! Einai i PATRIDA MAS!!!!
    PANAYIOTIS
    απάντηση1115
     
     
    νομιζω ο κονδυλης το χε πει... | 24/08/2012 06:55
    καταληξαμε σαν τους τσιγγανους να πουλαμε τα χρυσαφικα για να πληρωνουμε αργομισθους(νταξει για τα νησια δεν εγινε τιποτα, αγονα ειναι, αν στησει και κανας μεγιστανας τη βιλα του, σε καλο θα μας βγει, αχρηστα ειναι, γενικο ειναι το σχολιο)
    Ανώνυμος / η
    απάντηση183
     
     
     
    Μπλέκετε δύο διαφορετικά πράγματα | 24/08/2012 01:41
    Μπλέκετε την έννοια της κυριαρχίας με την έννοια της ιδιοκτησίας. Ο Σαμαράς δεν μπορεί να πουλήσει (ιδιοκτησία) την Μύκονο, διότι δεν του ανήκει. Μπορεί να πουλήσει την κυριαρχία (όπως έγινε με την Αλάσκα) αλλά δεν αλλάζει η ιδιοκτησία.Εάν ένα αλλοδαπός αγοράσει ένα σπίτι/οικόπεδο/νησί, μπορεί να το πουλήσει στην Τουρκία, αλλά αλλάζει η ιδιοκτησία και όχι η κυριαρχία. Πάλι ο Έλληνας Αστυνομικός θα πάει. Το 1992 ο Μητσοτάκης ήθελε να πουλήσει (ιδιοκτησία) διάφορα νησιά, αλλά πάλι υπήρχαν αντιδράσεις. Εάν είχαν πωληθεί τότε, σήμερα τα νησιά θα είχαν θεωρούνταν κατοικημένα και (βάσει τού διεθνούς δικαίου) θα είχαν υφαλοκρηπίδα και θα είχαμε άλλο ένα ισχυρό επιχείρημα. Θα είχε σημασία η τιμή;;;;
    Χρήστος Κ
    απάντηση262
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ρε, παμε καλα? | 23/08/2012 23:26
    Σαμαρα,εισαι με τα σωστα σου, η μηπως ηρθε η ωρα να τα μαζευεις και να φευγεις? Οι αλλοι δυο τι λενε?Ρε που μπλεξαμε...Μηπως ηρθε η ωρα να πουν την γνωμη τους ολοι αυτοι που δεν ψηφισαν?
    Γκαστονε
    απάντηση1115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-