από metereologos.gr
Πέμπτη 24 Μαΐου 2018
 
 

Πέθανε ο Νίκος Κοκοβλής

Μία από τις δραματικότερες μορφές της εμφυλιακής και μετεμφυλιακής Ελλάδας
Πέθανε ο Νίκος Κοκοβλής
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μία από τις δραματικότερες μορφές της εμφυλιακής και μετεμφυλιακής Ελλάδας, ο Νίκος Κοκοβλής πέθανε σε ηλικία 92 χρονών το Σάββατο 11 Αυγούστου στα Χανιά της Κρήτης όπου ζούσε μετά τον επαναπατρισμό του από την τότε Σοβιετική Ένωση το 1976.

Ο Νίκος Κοκοβλής είχε γεννηθεί στη Μικρά Ασία και ήρθε στα Χανιά μετά την καταστροφή του 1922 σε ηλικία 2 ετών.

Ο Νίκος Κοκοβλής και η σύζυγός του Αργυρώ ήταν από του ελάχιστους αντάρτες της Κρήτης που έμειναν παράνομοι μετά τη λήξη του εμφυλίου πολέμου, το 1949, στα βουνά της μεγαλονήσου και κατάφεραν χωρίς να συλληφθούν να δραπετεύσουν στο εξωτερικό, ο 1962 στην Ιταλία, και να καταλήξουν μετά από χιλιάδες περιπέτειες στην Τασκένδη της τότε Σοβιετικής Ένωσης.

Λίγα χρόνια μετά συνεπείς στα ιδανικά τους αμφισβήτησαν και κατήγγειλαν το σύστημα του «υπαρκτού σοσιαλισμού» όταν διαπίστωσαν ότι δεν έχει καμία σχέση με τα οράματα για τα οποία αγωνίστηκαν. Για τις ιδέες τους αυτές καταδιώχθηκαν από τον επίσημο μηχανισμό του ΚΚΕ και ΚΚΣΕ.

Τη δραματική περιπέτειά τους στα βουνά της Κρήτης, στο δρόμο για τη Σοβιετική Ένωση, τη ζωή τους στην Τασκένδη και τις προσπάθειες για τον επαναπατρισμό τους τον έχουν διηγηθεί σε ένα συγκλονιστικό βιβλίο με τίτλο «Άλλος δρόμος δεν υπήρχε», το οποίο έχει γυριστεί και ντοκιμαντέρ πριν από μερικά χρόνια από τον Σταύρο Ψυλλάκη.

Η κηδεία του Νίκου Κοκοβλή έγινε τη Δευτέρα 13 Αυγούστου από το νεκροταφείο Βαμβακόπουλου Χανίων Κρήτης.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Να δώ.... | 06/12/2012 13:39
    Θα ήθελα πολύ να δώ τα μούτρα κάποιον κάποιον αν είχαμε δικτατορία. Να δώ πώς παρακαλάνε για ελευθέρια! Ξυπνιστε ΖΩΑ! Αυτος ο ανθρωπος αγωνιστικε για το μελλον σας. Το μελλον του λαου!
    ΔενΜεΞερειςΔενΣεΞερω
    απάντηση10
     
     
    κριμα | 16/08/2012 16:46
    Θα επρεπε να ντρεπεστε οχι μονο γιαυτα που λετε αλλα ακομα και για το οτι υπαρχτε. ο ανθρωπος ειναι νεκρος. κορακια. ντρπομαι εγω για λογαριασμο σας γιατι εχω νοημοσυνηνη. Γινατ όλοι δεξιοι.
    Δανάη
    απάντηση51
     
     
    Ζήτω ο Πολ Ποτ | 13/08/2012 21:08
    Ο Στάλιν θα ήταν μαλακός για τους Έλληνες. Πολ Ποτ που σας χρειάζεται ελληνάρες. Θα πάτε όλοι σε στρατόπεδα αναμόρφωσης που θα τα διοικούν Μπαγκλαντεσιανοί και Πυγμαίοι. Θα μάθετε τη γλώσσα τους και θα τους γλύφετε τα πόδια . Θα τρώτε λαχανίδες και θα κραυγάζετε κάθε μέρα 1000 φορές "ντρέπομαι που ήμουν ελληνάρας, θα αναμορφωθώ". Θα σπάτε πέτρες για όλη σας τη ζωή και όσοι λίγοι επιβιώσετε θα υμνείτε το Μακεδονικό, το Βλάχικο, το Τουρκικό και το Αλβανικό έθνος, που τόσο μισήσατε και περιφρονήσατε στην ελληναράδικη ζωή σας.Μόνο έτσι θα γίνετε άνθρωποι.
    Πολ Ποτ
    απάντηση1315
     
     
    Πήξαμε στους αριστερούς "αγωνιστές".... | 13/08/2012 16:49
    Παιδιά, η μεταπολίτευση και η αριστερολαγνεία της πνέουν τα λοίσθια...Δεν περνάνε πια οι αριστεροί "αγωνιστές". Ό,τι συντάξεις και επιδόματα ήταν να δοθούν, δοθήκαν και έμειναν τα φέσια. Τώρα έσκασε ο λογαριασμός, και είναι πικρός.
    σάκης
    απάντηση2522
     
     
     
    Όχι στην επιλεκτική λήθη. | 13/08/2012 16:33
    Άραγε αν ήταν από την μεριά του Ελληνικού Στρατού, και είχε αγωνισθεί για να μην γίνει η Ελλάδα κομμουνιστική δικτατορία,, για την Σημαία και τον Σταυρό, θα τον έκλεγαν έτσι δακρύβρεχτα όλοι οι "προοδευτικούληδες"..?
    kinky mistress
    απάντηση2527
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Επιλεκτική μνήμη. | 13/08/2012 15:07
    Πεθαίνουν κάθε εβδομάδα στη χώρα μας, ΕΛΛΗΝΕΣ που έχυσαν το αίμα τους, πολεμόντας τους Ιταλούς και τους Γερμανούς στο Β! Παγκόσμιο πόλεμο. Που υπηρέτησαν και δούλεψαν για την Ελλάδα απο τη γέννηση μέχρι το θάνατό τους. Χωρίς καμμιά αμοιβή, γιατί ένιωθαν ότι το χρωστάνε στην πατρίδα! Τον θανόντα δεν τον γνωρίζω. Γνωρίζω όμως ότι και αυτός όπως και οι ομοϊδεάτες του, έστρεψαν τα όπλα εναντίον της Πατρίδας. Γνωρίζω ότι για να εξαγοράσει την ψήφο τους ο Ανδρέας, τους έδωσε και σύνταξη για τις πράξεις τους κατά της πατρίδας! Με οργίζει όμως αφάνταστα η εμμονή του "Βήματος", στην επιλεκτική αναφορά και αγιογραφία ανθρώπων που τόσο πόνεσαν την πατρίδα. Μη μας προσβάλετε άλλο, έχουμε μνήμη!!
    Σκεπτόμενος
    απάντηση4224
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΠΑΥΣΗ | 13/08/2012 13:17
    ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΣΑ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΗ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΕΣΤΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΤΕ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΣΠΑΡΑΓΜΟΣ ΜΠΟΡΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΓΓΛΕΖΩΝ ΜΗΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΖΗΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΤΕ ΠΡΟΣ ΟΛΛΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΛΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΟΧΙ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ
    nikos rhgas
    απάντηση2218
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο Θεός να τον αναπαύσει.... | 13/08/2012 11:21
    ...γιατί πιστεύω ότι για τους ήρωες που αγωνίστηκαν και εκ των υστέρων απογοητεύτηκαν και παραδέχτηκαν το μάταιο του αγώνα τους, πρέπει να υπάρχει ανάπαυση και δικαίωση. Πάντως είχε τη γενναιότητα να καταγγείλει το σύστημα του " υπαρκτού σοσιαλισμού" και να υποστεί την καταδίωξη του ΚΚΕ για τις ιδέες του οποίου πολέμησε και στερήθηκε την πατρίδα του. Αυτός πολέμησε για μια ΙΔΕΑ ....στρεφόμενος και εναντίον των αδελφών του ....και κάποιοι άλλοι επωφελήθηκαν του αγώνα του.....
    dami
    απάντηση518
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΦΥΓΕ Ο ΝΙΚΟΣ ΚΟΚΟΒΛΗΣ | 13/08/2012 11:11
    ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ Ο ΝΙΚΟΣ ΚΟΚΟΒΛΗΣ «Τιμή σ`εκείνους όπου στη ζωή των όρισαν και φυλάγουν θερμοπύλες. Ποτέ από το χρέος μην κινούντες δίκαιοι και ίσιοι σε όλες των τες πράξεις.» Κ. Καβάφης Ο Νίκος Κοκοβλής θα πρέπει να "έφυγε" γεμάτος και με ήσυχη την συνείδηση του για να γίνει ύλη, από την οποία προερχόμαστε όλοι μας, και να επιστρέψει ήρεμος και ως ποτέ γενναίος, στην μάνα γη. Έδωσε αγώνες ζωής για την αριστερά, ακούραστα με επιμονή και υπομονή, ο Νίκος Κοκοβλής, μαζί με την αξεχώριστη σύντροφο του Αργυρώ που γνωρίστηκαν και παντρεύτηκαν μέσα στο καμίνι του αγώνα. 16 χρόνια υπήρξαν κυνηγημένοι στα Χανιώτικα βουνά, όπου περιγράφονται με γλαφυρότητα στο βιβλίο τους με τίτλο¨ «Άλλος δρόμος δεν υπήρχε»,και στο οποίο βασίστηκε το ντοκιμαντέρ του Σταύρου Ψυλάκη. Ύστερα ακολούθησε η δραπέτευση μέσω Ιταλίας για την Σοβιετική Ένωση, "την μεγάλη μητέρα" που τους χάρισε τόσες ελπίδες και άλλες τόσες απογοητεύσεις. Ο Νίκος Κοκοβλής μαζί με την σύντροφο της ζωής του Αργυρώ Πολυχρονάκη-Κοκοβλή, έζησαν ακόμη περίπου 16 χρόνια στην Τασκένδη της Μέσης Ασίας, όπου τους έστειλε το σταλινικό καθεστώς για να "εκπολιτίσουν" τους "βαρβάρους" Ασιάτες του Ουζμπεκιστάν. Εκεί έζησαν την διάσπαση του Κ.Κ.Ε το 1968.Διχάστηκαν τότε οι σύντροφοι και πόνεσαν, γιατί μια από τις κατάρες της αριστεράς είναι και ο εσωτερικός διχασμός της. Έμελλε να ζήσουν στην Ελλάδα, την κατάρρευση του ονείρου που δεν έγινε πραγματικότητα μέσα από τον «υπαρκτό σοσιαλισμό»στην Σοβιετική ένωση και σε όλο τον κόσμο, για τον οποίο αγωνίστηκαν πόνεσαν μάτωσαν και θυσιάστηκαν. Δεν έχασαν όμως την ελπίδα τους ότι¨ "ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός" όπου θα έχει λιγότερες αδικίες, και όπου¨ "οι άνθρωποι θα είναι πάνω από τα κέρδη." Αισθάνομαι συγκινημένος και υπερήφανος που γνώρισα τους ανιδιοτελείς και ιδεολόγους αυτούς ανθρώπους , και που με θεωρούσαν φίλο τους. Ας είναι αιωνία σου η μνήμη φίλε ,σύντροφε Νίκο όπου εκτός από τους αγώνες μαζί με την Αργυρώ ,αφήσατε και πνευματικό, πεζογραφικό έργο για να σας
    ΜΑΝΟΥΣΟΣ Γ. ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ
    απάντηση3318
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕΕΕΕ! | 13/08/2012 11:08
    Γιατί δεν κάθησε στον "κομμουνιστικό παράδεισο" όπου είχε καταφύγει, μετά τον συμμοριτοπόλεμο? Γιατί ήρθε πίσω στην Ελλάδα με ελαφρά πηδηματάκια .."καταγγέλοντας" τα καθεστώτα του σφυροδρέπανου..? Και αν παρ΄ελπίδα, ο πόλεμος ήταν νικηφόρος για τους κατσαπλιάδες του ΚΚΕ, και η Ελλάδα γινόταν κομμουνιστικός δορυφόρος για τα επόμενα 50 χρόνια, τι θα έλεγε στις μυριάδες ελληνίδες κοπέλες που θα συνέρρεαν στα μπαρ της Ευρώπης κατόπιν..? "Συγγνώμη, δεν ήταν αυτό που νομίζαμε ότι θα ήταν..".
    Γιώργος/Καλλιθέα
    απάντηση3151
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αναρχοκομμουνιστής. (πείτε το, εξάλλου μεταπολίτευση τέλος..) | 13/08/2012 11:03
    Την συνταξάρα που έπαιρνε ο εν λόγω αποθανών κομμουνιστής, με τον αισχρό νόμο του ΄82 (που βούλιαξε το ΝΑΤ) άραγε θα συνεχίζει να την παίρνει κανένας συγγενής του?
    Van Dyke
    απάντηση2953
     
     
    Απάντηση σε κάθε λογής προοδευτικούς | 13/08/2012 10:45
    Για κοινωνικούς λόγους βρέθηκα τελευταία στα νεκροταφεία των Δήμων ΞΑΝΘΗΣ και ΔΡΑΜΑΣ. Στις γωνιές τους υπάρχουν πολυπληθείς τάφοι στρατιωτών 18 έως 20 χρονών που η πολιτεία τους έστειλε (χωρίς να ρωτηθούν ) να καταστείλουν την κομουνιστική ανταρσία το 1948~1949. Αυτούς σκέπτομαι και παρακαλώ τον όποιον Θεό να συγχωρήσει τους λαλίστατους Έλληνες κομμουνιστές που σκότωναν για τις "ιδέες" τους.
    an-an
    απάντηση4129
     
     
    Δεν είναι όλοι ίδιοι | 13/08/2012 10:30
    Μισώ τον κομουνισμό πυυ πρεσβεύει το ΚΚΕ και όπως εφαρμόστηκε στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και εφαρμόζεται στις τελευταίες εναπομείνασες κομουνιστικές χώρες. Όμως ο παραπάνω άνθρωπος ήταν αγνός αγωνιστής. Πάλευε για το καλύτερο, έτσι πίστευε, όπως τόσοι άλλοι μαχητές και όταν αντιλήφθηκε πως αυτό το "καλύτερο", για το οποίο ήταν διατεθειμένος να δώσει και τη ζωή του, δεν ήταν αυτό που περίμενε, το κατήγγειλε απογοητευμένος και μπήκε στο στόχαστρο πρώην συντρόφων, συνεργατών και "φίλων". Σίγουρα γενναία η συμπεριφορά του και αυτήν την ευθύτητα του χαρακτήρα,πιστεύω ότι, θα βοηθούσε πολύ αν την είχαν οι περισσότεροι Έλληνες.
    αντικειμενικός
    απάντηση3810
     
     
    Βραδυνοες αλλα "προοδευτικοι" | 13/08/2012 09:50
    Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι η αριστεραντζα κι οταν μετανοει μετα απο 30 χρονια για το δουλικο μισητικο απανθρωπο σταλινικο εκτρωμα, παλι θωρουντια προοδευτικοι!!!
    ιασον
    απάντηση4243
     
     
    αναρωτιέμαι... | 12/08/2012 22:14
    ...γαιτί έκανε κάπου 30 χρόνια για να καταλάβει τι ήταν το σταλινικό μόρφωμα που κάποτε προσκυνούσε....
    ανωνυμος
    απάντηση4037