από metereologos.gr
Πέμπτη 19 Ιουλίου 2018
 
 

Προς κατάργηση του επαγγελματικού ασυμβίβαστου των Δημάρχων

Συμφώνησε ο υπουργός εσωτερικών στο αίτημα για κατάργηση του ασυμβίβαστου
Προς κατάργηση του επαγγελματικού ασυμβίβαστου των Δημάρχων
Ο υπουργός Εσωτερικών, Ευριπίδης Στυλιανίδης (φωτό αρχείου)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Θετικη στάση στο θέμα της κατάργησης του επαγγελματικού ασυμβίβαστου των Δημάρχων τήρησε ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης, κατά τη σημερινή συνάντησή του με αντιπροσωπεία Δημάρχων με συντονιστή το Δήμαρχο Αμαρουσίου Γιώργο Πατούλη.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε μετά από προσφυγή που είχε κατατεθεί στο Συμβούλιο της Επικρατείας για ανάκληση του ασυμβίβαστου επαγγελματικής δραστηριότητας Δημάρχων που ψηφίστηκε με το νόμο Ραγκούση (Άρθρο 16 Νόμος 3852/2010), όπως ισχύει σε ολόκληρη την Ευρώπη.

Η άτυπη αντιπροσωπεία των Δημάρχων κατέθεσε και επίσημα στον Υπουργό το αίτημά τους, θέτοντας υπόψη του τις διαδικασίες που έχουν κάνει και βρίσκονται σε εξέλιξη.

«Δίκαιο» χαρακτήρισε το αίτημα των Δημάρχων ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Στυλιανίδης, τονίζοντας ότι σε μία εποχή που και το τελευταίο ευρώ έχει αξία δεν μπορεί να δημιουργείται στρατιά ανέργων Δημάρχων επιβαρύνοντας το Κράτος αλλά και το δημοτικό προϋπολογισμό.

Ο κ. Στυλιανίδης, δεσμεύτηκε ότι σε έναν νέο κύκλο νομοθετικών ρυθμίσεων στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα θα δρομολογήσει τις ενέργειες για να δοθεί λύση στο ζήτημα.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε παρουσία των Δημάρχων Κερατσινίου - Δραπετσώνας Λουκά Τζανή, Λυκόβρυσης - Πεύκης Δημήτρη Φωκιανού, Περάματος Παντελή Ζουμπούλη, Γαλατσίου Κυριάκου Τσίρου, Ωρωπού Ιωάννη Οικονομάκου, Βριλησσίων Κωνσταντίνου Ιωαννίδη, μέλη της άτυπης επιτροπής που έχει συγκροτηθεί, την οποία, επίσης, απαρτίζουν οι Δήμαρχοι Μεταμόρφωσης Μιλτιάδης Καρπέτας, και Γλυφάδας Κωνσταντίνος Κοκκόρης.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (12)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Πειναλέοι | 08/09/2012 01:06
    Ήρθαν οι ζήτουλες και τώρα έχουν δυο μισθούς.Ο Τζανής στο Κερατσίνι τους έχει 11 μήνες απλήρωτους και θέλει και ασυμβίβαστο.Ντροπή κ. Στυλιανίδη
    Πεινάμε ρεεεεεεεεε
    απάντηση00
     
     
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ | 11/08/2012 19:48
    ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜ0ΝΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ (ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΙ, ΤΕΕ) ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ. Ο ΚΑΘΕ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΘΑ ΥΦΑΡΠΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΩΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΛΑ- ΤΩΝ ΤΟΥ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΘΕΜΙΤΟΣ ΑΝΤΑ- ΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΣΚΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΝΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΗΜΑΡΧΟΙ. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!
    ANAR
    απάντηση10
     
     
    Nάτος, νάτος ο εκσυγχρονιστής... | 09/08/2012 15:52
    χαχχαχαχαχα.... καμαρώστε τον! Η χοντρή διαπλοπή δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα! Εσείς τι λέτε κ. Βενιζέλο? κ.κ ΔΗΜΑΡ? εσείς διαπλοκοκτόνε κ. Σαμαρά?
    Ph.J
    απάντηση62
     
     
    Τί θέλει να πεί; | 09/08/2012 12:09
    Δίκαιο, αλλά με τον όρο ότι δεν θα μισθοδοτουνται ώστε να επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό. Όμως, αν μισθοδοτούνται ως δήμαρχοι επί πλέον των άλλων επαγγελματικών εισοδημάτων τους, τότε χάνεται το δίκαιο και η λογική του επιχειρήματος του Υπουργού, που μέχρι τώρα έχει δείξει ότι είναι έντιμος, αποτελεσματικός και δίκαιος. Χρειάζεται διευκρίνηση: θα συνεχίσουν να μισθοδοτούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό ως δήμαρχοι; Ωστόσο, πώς γίνεται το ασυμβίβαστο να ισχύει σ΄ όλη την Ευρώπη και το ΣτΕ το έκρινε συμβατό; Μήπως στο ΣτΕ βρίσκεται το κεφάλι απ΄ όπου βρωμάει το ψάρι;
    ταλαίπωρος Έλληνας
    απάντηση120
     
     
    Προσλαβετε ΑΝΕΡΓΟΥΣ για Δημαρχους! | 09/08/2012 11:58
    Κε Υπουργέ, αν δεν θελετε να βγαλετε "ανεργους" δημάρχους, μαλλον φαινεται οτι θελετε να υπάρχουν δημαρχοι διαπλοκής! Δηλ πχ καποιος που ειναι δημαρχος κ πολιτικός μηχ θα αναλαμβανει έργα με ίδιο οφελος (οχι πως δεν γινοταν μεχρι τωρα). Ωραια, αν αυτοί που ειναι δημαρχοι δεν μπορούν να κανουν μονο αυτή τη δουλεια, σας έχουμε τη λυση: υπάρχουν ΑΝΕΡΓΟΙ πτυχιουχοι που θα την κανουν μονο με αυτή την ιδιοτητα, δηλ Δημαρχου! Λοιπόν , σφήστε τα αστεία κ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Η διαπλοκή κ διαφθορά δεν δημιουργούνται μονες τους, βαζει χερι κ το πολιτικό συστημα!
    Veteran
    απάντηση110
     
     
    Ακομη στα παλια εχουμε κολλησει.... | 08/08/2012 19:56
    γρηγορα, γρηγορα και κυνηγηστε τα τρωκτικα!
    Σισυφος
    απάντηση70
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ !!!! | 08/08/2012 19:44
    Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι είναι στερημένοι, οι δήμαρχοι, καλή ώρα ο κ. Πατούλης και δεν μπορούν να ζήσουν ??? Δεν δημιουργείται έτσι οσμή ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ??? Η λαϊκή σοφία λέει: ¨ή παππάς-παππάς ή ζυγάς-ζευγάς¨. Τυχαίο ?????
    MANOS
    απάντηση192
     
     
    ΔΙΑΠΛΟΚΗ | 08/08/2012 19:20
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑ ΣΑΣ. ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗ? ΕΠΙ ΚΑΡΑΜΑΛΗ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΙΞΕ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΕΩΣ.ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ.ΔΗΛ. ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΜΑΡΧΟΣ.ΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΙΣΘΟ? ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.
    THEO GREEK
    απάντηση181
     
     
    δυο δουλειες δηλαδη... | 08/08/2012 18:25
    δε μας τα λενε καλα οι δημαρχοι με τοση ανεργια.
    αννα
    απάντηση162
     
     
    ΑΙΣΧΟΣ | 08/08/2012 17:51
    Μπουρδες ολα ... και θα αμοιβονται απο το Δημόσιο και θα πληρωνονται και απο την εργασία τους. Και ποιος δεν θα ψωνίζει απο τον Δήμαρχο αν είναι ελευθερος επαγγελματίας ή δεν θα πηγαίνει σε αυτόν για εξέταση αν πχ είναι γιατρός κλπ Και φυσικά είναι δίκαιο το αίτημα αφου όλοι οι δήμαρχοι είναι πρώην ή μελλοντικοί βουλευτές. Απο τους συνταξιούχους βέβαια έχει κοπεί το δικαίωμα στην εργασία παρόλο που κάθε τόσο τους κόβουν την σύνταξη με το έτσι θέλω .....
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    απάντηση272
     
     
    Τα λαμογια ποτε δε πεθαινουν! | 08/08/2012 17:17
    Αφου ετσι λεει και στον εθνικο μας ημνο!!!!! Μονο λιγο καιρο ξαποσταινουν και ξανα για τη μιζα τραβαν.
    M.P.
    απάντηση263
     
     
    Mas koroideuoun? | 08/08/2012 16:26
    Den katalava - an douleuoun kai allou den tha plironontai apo to Dimosio???
    PJ
    απάντηση272
     
-