Πέμπτη 24 Απριλίου 2014
 

Απεβίωσε ο Γιώργος Κατσιφάρας

Ηταν ιδρυτικό στέλεχος του ΠαΣοΚ και πρώτος υπεύθυνος του γραφείου Τύπου του Κινήματος
Απεβίωσε ο Γιώργος Κατσιφάρας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πέθανε την Τετάρτη σε ηλικία 77 ετών ο πρώην υπουργός και στενός συνεργάτης του Ανδρέα Παπανδρέου, Γιώργος Κατσιφάρας.

Ο Γιώργος Κατσιφάρας γεννήθηκε στο Καλέντζι το 1935. Ηταν από τα ιδρυτικά στελέχη του ΠαΣοΚ και ο πρώτος υπεύθυνος του γραφείου Τύπου του Κινήματος.

Διετέλεσε υφυπουργός Αθλητισμού την περίοδο 1981-1982 στην πρώτη κυβέρνηση του ΠαΣοΚ και υφυπουργός Προεδρίας από 21 Οκτωβρίου 1981 ως 5 Ιουλίου 1982. Στην κυβέρνηση του 1985 διετέλεσε αρχικά υφυπουργός Εμπορίου από 26 Ιουλίου 1985 ως 25 Απριλίου 1986 και έπειτα διορίστηκε υπουργός Εμπορίου από 25 Απριλίου 1986 ως 31 Οκτωβρίου 1986. Στην κυβέρνηση του 1993 διορίσθηκε υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας από 13 Οκτωβρίου 1993 ως 22 Ιανουαρίου 1996.

Στην περίοδο της χούντας ήταν εξόριστος στο χωριό Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας όπου βρισκόταν απομονωμένος και υπό διαρκή επιτήρηση. Ανιψιός του είναι ο σημερινός Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας Απόστολος Κατσιφάρας.

Ο Πρόεδρος του ΠαΣοΚ, κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, για το θάνατο του Γιώργου Κατσιφάρα, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο Γιώργος Κατσιφάρας ήταν μία χαρακτηριστική φυσιογνωμία της δημοκρατικής παράταξης. Ενας ειλικρινής και πρακτικός πολιτικός, που τίμησε την προσωπική του σχέση με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Εκφράζω τη λύπη μου για τον θάνατό του και τα θερμά μου συλλυπητήρια στους οικείους του. Θα τον θυμόμαστε πάντοτε με αγάπη».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το τελευταίο αντίο στον Γιώργο Κατσιφάρα 
Γ. Κατσιφάρας: Από «θεληματάρης» «τραπεζικός» και υπουργός 
 
 
σχόλια (45)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΚΑΤΣΕ ΦΑΡΑ ΦΑΕ | 11/08/2012 21:37
    Ο Κατσιφάρας ήταν αυτό που λέει το επίθετό του. Κάτσε=βολέψου Φάρα=η φάσα του κόμματός του και όλων των κομμάτων Φάε= τις επιδοτήσεις. Αλλίμονο στους ανέργους.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση41
     
     
    Apeviose O g.katsifaras | 10/08/2012 02:08
    O g.katsifaras ,,,,... pou i egkritos efimerida sas dimosievi sinexos ,den ine kapio spoudeo prosopo megalis emvelias, oute xarismatikos , amiveto panta sto eparkon , stin ETVA egine tmimatarxis ,stin matapolitefsi otan egine kivernisi pasok.... Ipourgio emporiou,ipourgio Naftilias apo dio fores to kathena ,masatzidika ipopurgia kai ta dio kai taktikotatos thamonas stis diafores xartopektikes lesxes Athinon.... kalo paradigma pros mimisi
    Sophoklis
    απάντηση102
     
     
    Τα εσώψυχα του καθενός δεν είναι πολιτικός απολογισμός | 09/08/2012 16:36
    Καλό ταξίδι
    ένας
    απάντηση510
     
     
    Ειλικρινής.... | 09/08/2012 11:21
    Αυτό που θα μείνει -αποφθεγματικά-από τον Γιώργος Κατσιφάρα,ο οποίος έχοντας επίγνωση των προσόντων του και των δυνατοτήτων αυτού και κάποιων άλλων συντρόφων του ήταν το εξής αμίμητο-αν δεν υπήρχε ο Α.Παπανδρέου δεν θα μας ήξερε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας μας..... Ε,τα λέει όλα αυτό. Θεός συγχωρέστον...
    Γιώργος Ιγνατίου
    απάντηση310
     
     
    Μειώθηκε ο αριθμός του ΠΑΣΟΚ... | 09/08/2012 07:14
    Μειώθηκε κατά έναν ο αριθμός του ΠΑνελληνίου Συλλόγου Οργανωμένων Κλεφτών, (ΠΑΣΟΚ). Υπήρξε ένας απόλυτα ασήμαντος, καλοζωϊσμένος καταστροφέας της πατρίδας...
    Απλός παρατηρητής
    απάντηση3016
     
     
    ΠΑΣΟΚος - Βαμπιρ | 09/08/2012 04:07
    Με φίλους όπως ο λαθρεμπόρος όπλων Τζορτζ Χαλαγκ, μιζαδορους αγοραστές αχρήστων υποβρυχίων όπως ο Ακης Τσοχαντζοπουλος, και αγοραστές πανάκριβων σπιτιών εκατομμυριων Ευρω με ... δανεικά όπως ο Άνδρεας Παπανδρέου καταλαβαίνουμε όλοι για τι άτομο μιλάμε. Αυθεντικό Πασοκο μέχρι το κόκκαλο. Υπιε κυριολεκτικά το αίμα του ελληνικού λαού.
    Βαν χελσιγκ
    απάντηση338
     
     
    Το έργο του Κατσιφαρα | 09/08/2012 03:54
    Μαζι με τον Ανδρέα, τον Ακη και τον Μενιο ο Κατσιφαρας ανήκε στον πυρήνα του αρχικού ΠΑΣΟΚ. Μετά την νίκη το 1981, ο Κατσιφαρας πέρασε απο το υπουργείο παιδείας όπου πραγματικά έφερε την "αλλαγή" στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και το κατάντησε χειρότερο ακομη και τριτοκοσμικων χωρών. Καταλήψεις, κομματικοποιηση, συναλλαγές κτλ, πτυχια σε μια νυχτα, συνθέτουν την εικόνα αποσύνθεσης. Το έργο του Κατσιφαρα συνεχίστηκε και αργότερα όταν προσπάθησε να καλύψει τη ληστεία του αιώνα απο τον Κοσκωτα με τις πλάτες του Ανδρέα. Έτσι λοιπόν, η παλιά παλιοπαρεα του Πασοκ θα κοιτάει προς τα πάνω απο την κολαση (οπου σιγουρα βρισκεται) περήφανη για την "αλλαγή" και την καταστροφη που έφερε στην Ελλάδα.
    Παλιός
    απάντηση3210
     
     
    Τίμιος πολιτικός!! | 08/08/2012 23:02
    Τίμιος άνθρωπος! καλός πολιτικός, βοήθησε κόσμο... πάντα κοντά στον κόσμο!! ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει, στον παράδεισο η ψυχούλα του!!
    alexandros
    απάντηση1128
     
     
    Ο Κατσιφαρας θα μεινει στην ιστορια μαζι με τον Ανδρεα και τον Ακη ως κοινος απατεωνας | 08/08/2012 22:24
    Ο πολιτικος που μαζι με τον Παπουλια και τον λαθρεμπορα οπλων Τζωρτζ Χαλαγκ εκαναν πλατες στον Ανδρεα Παπανδρεου για να καλυψει τα χρηματα που ειχε παρει ο πρωην πρωθυπουργος απο το σκανδαλο του Κοσκωτα. 100 εκατομμυρια δολλαρια ηταν ο απολογισμος της απατης εκεινη την εποχη, και ο Ανδρεας δεν μπορουσε να δικαιολογησει την αποκτηση οικοπεδου και ανεγερσης πολυτελους κατοικιας στην Εκαλη. Γι' αυτο ο Κατσιφαρας δηλωσε πως δανεισε 20 εκατομμυρια στον Ανδρεα για να καλυψουν το ποσο. Αν περιμενετε να λυπηθουμε για το θανατο ενος επαγγελματια απατεωνα πολιτικου που συνδεθηκε οσο κανεις αλλος με τον Ανδρεα και τον Ακη, και το κομμα που κατεστρεψε την Ελλαδα, τοτε κανετε μεγαλο λαθος.
    καποιος με μνημη
    απάντηση387
     
     
    Aidos Argeioi!!! | 08/08/2012 21:03
    Doxa to Theo pou afise pisw gia sunexisti tou ergou tou ton anipsio tou.
    O Manavis
    απάντηση98
     
     
    DYO PASOKOI KATO... | 08/08/2012 20:54
    AND COUNTING....
    ST
    απάντηση206
     
     
    ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑΝ | 08/08/2012 20:49
    ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΤΩΧΕΥΣΑΝ ΜΑΖΙ. ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΙΚΗΣ, ΑΦΟΥ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΞΕ ΠΟΤΕ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ. Ο ΘΥΡΩΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ´Η ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΑΝΤΡΕΑΣ;
    ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ
    απάντηση345
     
     
     
    Μεγάλος πολιτικός, μεγάλη καρδιά και μεγάλο πορτοφόλι | 08/08/2012 18:09
    Οποίος τον ήξερε γνώριζε πόσο καλόκαρδος και εργατικός άνθρωπος ήταν. Τυπικος πολιτικός της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης, καταφερε να βρει εργασια στο δημοσιο τομεα σε δεκάδες χιλιάδες ανέργους συμπολίτες του. Καταφερε επίσης να εισαγάγει δημοκρατικές πρακτικές στα πανεπιστήμια, όπως οι καταλήψεις και το χτίσιμο νεοφιλελεύθερων καθηγητών στα γραφεία τους. Επίσης με σκληρή δουλειά κατάφερε να φτιάξει τεράστια περιουσία, και στήριξε με τους αγώνες του τον Ανδρέα Παπανδρέου κατα το βρώμικο 89, όταν ο Ανδρέας είχε κατηγορηθεί για εμπλοκή στο σκάνδαλο Κωσκωτα, και ότι είχε χτίσει βίλα στην Εκαλη με τα χρήματα αυτά. Παρέμεινε υποστηρικτής της αθωότητας του μεγάλου Ακη μέχρι το τέλος του.
    Δημοκράτης
    απάντηση8418
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η πολιτική παρουσία του τίποτα! | 08/08/2012 16:21
    "Ο Γιώργος Κατσιφάρας ήταν μία χαρακτηριστική φυσιογνωμία του τίποτα που χαρακτήριζε τη διακυβέρνηση της χώρας εδώ και 30-35 χρόνια... ο Πολύδωρας του ΠΑΣΟΚ σε πιο λαϊκή εκδοχή!" Αυτό έπρεπε να είναι το αποχαιρετιστήριο μήνυμα των συνυπεύθυνων με τον Κατσιφάρα πολιτικών - κι ας τον θυμούνται όσες δεκαετίες θέλουν!
    Μέμος
    απάντηση7510
     
     
     
    Αντίο... | 08/08/2012 15:38
    Σήμερα χάθηκε ένας άνθρωπος. Ένας πολύ γλυκός και ευγενικός άνθρωπος. Όσοι γνωρίζανε τον Γιώργο Κατσιφάρα θα συμφωνήσουν μαζί μου... Στον κύριο που έψαχνε αφορμή να φανατιστεί με τον πολιτικό έχω απλά να του πώ ότι αυτός που δεν μπορεί να σεβαστεί έναν άνθρωπο, ακόμα και μετά θάνατον, απλά δεν του αξίζει να λέγεται ο ίδιος άνθρωπος.
    Μια γειτόνισσα
    απάντηση2572
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    έζησε καλά, δεν έδρασε, πέθανε...τέρμα τα δίφραγκα.. | 08/08/2012 15:25
    Αυτός, έζησε-πέρασε καλά, χωρίς να το αξίζει...και πέθανε μία φορά...εμάς, η καλοπέρασή του μας πεθαίνει κάθε μέρα...και όσο σκέφτομαι (κάθε μέρα) τις αφίσες που κόλλησα
    xristodoulos
    απάντηση6814
     
     
    Ένας ένας | 08/08/2012 15:14
    Τι τους έπιασε όλους; Βερυβάκης, Κατσιφάρας... Άλλος σειρά;
    dalairoxy
    απάντηση383
     
     
    Αλλά ήταν ειλικρινής | 08/08/2012 14:12
    Είχε όμως την ειλικρίνεια/αξιοπρέπεια/ευθύτητα να πει οτι αν δεν ήταν ο Aνδρέας δεν θα τους ήξερε ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους. Θεός σχωρέστον.
    JGatsby
    απάντηση957
     
     
     
    Ένας ακόμα της παρέας της καταστροφής. | 08/08/2012 13:35
    Πρόλαβε να δει την εθνική καταστροφή που προκάλεσε το θεάρεστο έργο των κυβερνήσεων του μέγα δημαγωγού, στις οποίες συμμετείχε και ο ίδιος. Μια γενιά πολιτικής αλητείας που οδήγησε την Ελλάδα στην απώλεια της εθνικής της ταυτότητας και ανεξαρτησίας και την λέξη Έλληνας να αποτελεί πλέον τίτλο ντροπής. Όχι αυτά τα άτομα δεν μπορώ να τα σεβαστώ ακόμα και μετά θάνατον. Δολοφόνησαν την Ελλάδα και έκαναν την ζωή του Έλληνα κόλαση. Ούτε και η ιστορία θα τα σεβαστεί και θα τα καταδικάσει.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση14248
    Απαντήσεις  7 | Εμφάνιση όλων
     
-