από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017
 
 

Ηχηρό «όχι» του Αλέξη Τσίπρα σε συνάντηση με την τρόικα

Εντονη κριτική στις αποφάσεις των τριών αρχηγών
Ηχηρό «όχι» του Αλέξη Τσίπρα σε συνάντηση με την τρόικα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Έντονη ήταν η αντίδραση του Αλέξη Τσίπρα για τις αποφάσεις που έλαβαν οι τρεις πολιτικοί αρχηγοί.

«Η κυβέρνηση συνεχίζει το ίδιο καταστροφικό έργο με τις προηγούμενες κυβερνήσεις», σημείωσε και τόνισε: «Λένε μεσοπρόθεσμο και εννοούν τρίτο μνημόνιο, λένε ισοδύναμα μέτρα και εννοούν νέες οριζόντιες περικοπές».

Ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ επισήμανε ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει και μαθηματικά οδηγεί σε χρεοκοπία και εκτός Ευρωζώνης. «Αν αυτός είναι ο στόχος, ας μας το πει ευθέως η Μέρκελ· ας πει την αλήθεια η κυβέρνηση» υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας.

Αναλυτικότερα, όλη η δήλωση του κ. Αλέξη Τσίπρα έχει ως εξής:

«Πριν τις εκλογές μας έλεγαν ότι κίνδυνος για τη χώρα είναι η εκλογή του ΣΥΡΙΖΑ που θα ακύρωνε το μνημόνιο και θα διεκδικούσε ισότιμη σχέση της Ελλάδας στην Ευρώπη. Ενώ η εκλογή των κομμάτων του μνημονίου μας έλεγαν ότι θα ωφελήσει τη χώρα, αφού θα ικανοποιήσει τους δανειστές μας που θα φανούν πιο γενναιόδωροι.

Πριν καλά-καλά αναλάβει τα καθήκοντά της η νέα κυβέρνηση, συνειδητοποιήσαμε ότι η γενναιοδωρία των δανειστών μας εξαντλήθηκε στην προκλητική προεκλογική υποστήριξη των κομμάτων του μνημονίου, ώστε να εξαπατήσουν το λαό και να εμποδίσουν την άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση.

Η περιβόητη επαναδιαπραγμάτευση ήταν απλά μια απατηλή προεκλογική υπόσχεση. Η νέα κυβέρνηση συνεχίζει το ίδιο καταστροφικό έργο. Το συνεχίζει ακριβώς από εκεί που το άφησε η κυβέρνηση Παπαδήμου, σα να μην πέρασε μια μέρα. 

Έχουν πάρει τις αποφάσεις τους, αλλά όπως είπε και ο Υπουργός Οικονομικών «δεν μπορούν ακόμα να μας τις πουν». Μιλούν για νέο μεσοπρόθεσμο και εννοούν τρίτο μνημόνιο. Μιλούν για ισοδύναμα μέτρα και εννοούν νέες περικοπές μισθών, συντάξεων, εφάπαξ και επιδομάτων.

Λένε ψέματα ότι δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα. Θα υπάρξουν και σε συνδυασμό με την εκποίηση του δημόσιου πλούτου, θα έχουν  καταστροφικές επιπτώσεις  στον ελληνικό λαό.

Αυτή η κυβέρνηση, εγκλωβισμένη στις υπογραφές και στις δεσμεύσεις της,  δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα απολύτως στο δράμα που ζει ο λαός  μας. Εκτελεί εντολές της τρόικα και δεν υπηρετεί το δημόσιο συμφέρον, δεν προστατεύει τους πολίτες.

Η αποδοχή της και μόνο, να ξεκινήσει διάλογο με την ίδια επιτροπή της τρόικα που εδώ και δύο χρόνια έχει αποτύχει πλήρως, επιμένοντας στην εφαρμογή ενός καταστροφικού προγράμματος, φανερώνει την πλήρη παράδοσή της και την αδυναμία της να θέσει οποιοδήποτε αίτημα επαναδιαπραγμάτευσης στο τραπέζι.

Σήμερα, η ίδια αντιπροσωπεία της τρόικα ζήτησε συνάντηση και από τον ΣΥΡΙΖΑ. Η θέση μας είναι απολύτως σαφής: Οι κύριοι Τόμσεν, Μορς και Μαζούχ είναι εντεταλμένοι υπάλληλοι με σκοπό την παρακολούθηση της εφαρμογής του μνημονίου και όχι πολιτικοί εκπρόσωποι των εταίρων μας. Δεν έχει κανένα νόημα η συνάντηση και η συζήτηση μαζί τους.

Καλούμε την κυβέρνηση να πράξει το ίδιο. Ακόμα περισσότερο την καλούμε να αξιοποιήσει τη μια και μόνη ευκαιρία να ταυτιστεί με τη λαϊκή βούληση και σε μια κίνηση εθνικής ομοψυχίας να αρνηθεί  και η ίδια το διάλογο με μια αποτυχημένη επιτροπή υπαλλήλων, εντεταλμένη να ελέγξει την εφαρμογή ενός αποτυχημένου προγράμματος. Και την καλούμε να διεκδικήσει, έστω και τώρα, αυτό που δεν τόλμησε να πράξει ο υπουργός των οικονομικών στο Eurogroup. Να ζητήσει αντί συναντήσεων με τους υπηρεσιακούς παράγοντες, έκτακτη συνάντηση των ευρωπαίων ηγετών, που θα αναζητηθεί ένας νέος στρατηγικός σχεδιασμός για την ελληνική περίπτωση. Γιατί πολύ απλά το πρόγραμμα δεν βγαίνει.

Νέα σκληρά μέτρα λιτότητας σε μια κατεστραμμένη από την ύφεση οικονομία, είναι απλά σκέτος παραλογισμός που με μαθηματική ακρίβεια μας οδηγεί στη χρεοκοπία και εκτός ευρωζώνης.

Αν αυτό επιθυμεί η κα Μέρκελ, είναι καλύτερα να μας το πει η ίδια και όχι δια του κυρίου Τόμσεν. Αν αυτόν τον καταστροφικό δρόμο είναι διατεθειμένη να ακολουθήσει η ελληνική κυβέρνηση, είναι προτιμότερο να πει όλη την αλήθεια στον ελληνικό λαό, παρά να κοροϊδεύει τους πολίτες.

Ο ελληνικός λαός κατανοεί τη μεγάλη δυσκολία που περνάμε. Μπορεί να κατανοήσει τα λάθη και τις αδυναμίες. Αυτό, όμως, που ποτέ στο τέλος της ημέρας δεν θα συγχωρήσει είναι την κοροϊδία. Να σταματήσει, λοιπόν, η κοροϊδία και να ειπωθούν αλήθειες, έστω και την ύστατη στιγμή». 



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δεν θα υπάρχουν νέα μέτρα για το 2012, ούτε οριζόντιες περικοπές 
Επίθεση Τσίπρα στην κυβερνητική «τρόικα» 
 
 
σχόλια (132)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    H ψευδαίσθηση της σωτηρίας ! ! | 20/07/2012 15:32
    Εδώ και πάρα πολύ καιρό συζητάμε γύρω γύρω ! ! Ο φόβος της πείνας μας κάνει ελεγχόμενους και εξαρτημένους συνεχώς !! Προσέξτε μόνο ότι εδώ και δυο χρόνια εφαρμόζουν πολιτικές η οποίες δυστυχώς δεν αποδίδουν ! ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ !! Θα συνεχίσουν να μας εκβιάζουν με τον φόβο της πείνας, σε κάθε δόση θα υπάρχει το ερώτημα χρήμα ή πείνα ? !! Όμως η Ελλάδα έχει τέτοια δομικά προβλήματα τα οποία έχουν συσσωρευθεί που δεν έχει την δύναμη να ανασυγκροτηθεί σε ένα μικρό χρονικό διάστημα ! ΟΙ παραγωγικές δυνατότητες είναι τόσο περιορισμένες που δεν μπορεί να ξεφύγει από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης !!Καλά θα κάνουμε να το πάρουμε απόφαση ώστε να ετοιμαστούμε για την επόμενη μέρα της χρεωκοπίας....
    Bill
    απάντηση41
     
     
    Μετά την πατάτα και το ρεύμα | 20/07/2012 12:34
    Το σχόλιο έχει συνέχεια, διαδώστε το να τα βρούμε... Χωρίς κανένα κόστος είναι όλοι συνδρομητές, ποιός πλήρωσε τι για να δικαιούται φθηνή πατάτα? κανείς δεν πλήρωσε μια εκτός το κόστοσ τις πατάτας.Είναι απλό ανέξοδο και συμφέρει. Η ομαδικότητα κατωρθώνει πολλά.Γιατί κι εμείς, μια γειτονιά, ένα-δύο τετράγωνα, να μήν το κάνουμε για τα σπίτια μας, για την τσέπη μας στους δύσκολους αυτούς καιρούς. Γιατί ο Σουηδός έτσι απλά να κάνει οικονομία 500-1000 ευρώ και όχι και εμείς, όχι μόνο για οικιακή κατανάλωση αλλά για τα πάντα.
    ch ak
    απάντηση31
     
     
    Μετά την πατάτα και το ρεύμα | 20/07/2012 12:31
    Εμπρός λοιπόν μπορούμε να διαμορφόνουμε τις τιμές και στο ηλεκτρικό ρεύμα.Στην Σουηδία, kundkraft.se, έχουν ιστοσελίδα όπου γίνεται πλειστηριασμός στην ηλεκτροδότηση. Οι εταιρίες ηλεκτρισμού δίνουν τις τιμές τους μιά φορά τον μήνα και οι πελάτες διαλέγουν την συμφέρουσα τιμή το οποίον δε γίνεται αυτομάτως. Δεν είναι κάποιος οργανισμός ή κάτι τέτοιο, μια ιστοσελίδα που μπορεί να την ανεβάσει ο καθένας, γιατί όχι ένας δήμος.Όπως ακριβώς ένας πχ δήμος παραγγέλνει ποσότητες, πατάτες-λάδι κλπ, ανάλογα με τίς αιτήσεις ενδιαφέρομένων και βρίσκουν καλύτερες τιμές έτσι γίνεται και με το ρεύμα. Το σχόλιο έχει συνέχεια, διαδώστε το να τα βρούμε...
    ch ak
    απάντηση30
     
     
    Το θέμα είναι πρωτίστως πολιτικό | 20/07/2012 12:14
    Υπάρχουν δύο θέματα ξεχωριστά αλλά αλληλένδετα. Το ένα είναι το παγκόσμιο οικονομικό μοντέλο που χρειάζεται, το λιγότερο,ένα γερό lifting.Το άλλο είναι η θέση της χώρας σε αυτό το μοντέλο. Δυστυχώς, μέχρι να αλλάξει το παγκόσμιο μοντέλο, η Ελλάδα καλείται να επιβιώσει μέσα σε αυτό. Αν κάποιος πιστεύει ότι η Ελλάδα μπορεί να το αλλάξει, τότε τολμώ να πω ότι είναι αφελώς ιδεαλιστής. Δύο είναι οι λύσεις:είτε να φύγουμε από μόνοι μας απ΄το παγκόσμιο μοντέλο -έξοδος από ευρώ, απομόνωση, κλπ- είτε να αναμένουμε και όσο μπορούμε να επηρεάζουμε τις παγκόσμιες εξελίξεις. Πράγματι τα νούμερα δεν βγαίνουν. Το θέμα όμως είναι κυρίως πολιτικό. Η διπλωματική μας στάση είναι πιο σημαντική από τα νούμερα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση12
     
     
     
    ΧΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ ! | 19/07/2012 22:01
    Ποτέ άλλοτε, από τη μεταπολίτευση και δώθε, δεν ακούστηκε ένας τόσο δομημένος πολιτικός λόγος όσο αυτός που εκπέμπει ο Τσίπρας. Όσοι βωμολοχούν εναντίον του ανήκουν ασφαλώς στην Ελλάδα της υποτέλειας και της μαύρης προπαγάνδας. Ο Τσίπρας είναι η Ελλάδα του αύριο, η ελπίδα του σήμερα, η δύναμη και η περηφάνεια τού να είμαστε Έλληνες. Είναι η φωνή της συνείδησής μας. Η εναλλακτική της καταθλιπτικής μιζέριας που μας οδήγησε ένα σάπιο, ανήθικο και βαθειά διεφθαρμένο σύστημα μιάς μικρής ολιγαρχίας που νέμεται την πατρίδα μας με τη βοήθεια των ΜΜΕ που ελέγχει και των πολιτικών συνοδοιπόρων του. Και που ξαφνικά ήρθε κάποιο ... “τσιπράκι” από την Κυψέλη και άρχισαν να χάνουν τον ύπνο τους !
    Bulsara
    απάντηση917
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο μπερές μόνο του λείπει!! | 19/07/2012 19:44
    ΄Η άντε, το ζιβάγκο! Όλα τα άλλα τα ξεσήκωσε κανονικά, ακόμα και τη φωνή και το υφάκι! Τέτοιοι είμαστε τέτοιους βγάζουμε στη φόρα! Kαλέ δε θυμάστε, ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ίδιο συνδικάτο!! Και μετά ήρθαν τα χρυσά ρολόγια και τα καθυστερημένα τέκνα!!
    ΤσιπΑντρέας
    απάντηση2220
     
     
     
    Είμαι γελοίος αλλά δεν το ξέρω | 19/07/2012 17:01
    Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω σε ορισμένους πολύξερους κακομοίρηδες εδώ μέσα, τους απαντώ μια και καλή με ένα μήνυμα. Σας έχω έτοιμη την απάντηση που θα δίνατε αν ο Τσίπρας συναντούσε την τρόικα, πολύξεροι ραγιάδες. Θα λέγατε:"Ορίστε ο αριστερός που μας το έπαιζε μάγκας, έβαλε την ουρά κάτω απ τα σκέλια κι αυτός και γλύφει την τρόικα.". Ή κάτι παρόμοιο. Την βλέπω μπροστά μου την απάντηση σα να έχει γίνει γιατί είστε περίγελος με τη στάση που δείξατε γκιαούρηδες. Είναι γνωστό τι ξερόλες είστε και αυτό πληρώνετε τώρα. Χαρείτε τώρα τον μέγα επαναδιαπραγματευτή σας. Είστε ανάξιοι της ιστορίας σας και δεν έχετε καμία σχέση με τους "ένδοξους" προγόνους σας. Αν υπήρξαν κι αυτοί. Καληνύχτα...
    Γελοίος Έλληνας
    απάντηση2324
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Για συνάντηση χρειάζεται κατάρτιση | 19/07/2012 16:42
    Μα για να γίνει συνάντηση με την τρόικα ή με οποιουσδήποτε άλλους που μιλάνε με στοιχεία και ορθολογική επιχειρηματολογία χρειάζεται υψηλού επιπέδου κατάρτιση (κυρίως τεχνική) εκ μέρους του συνομιλητή, που όμως ελάχιστοι Έλληνες πολιτικοί έχουν (και σίγουρα όχι ο ΣΥΡΙΖΑ και τα απλοϊκών και απλουστευτικών προσεγγίσεων στελέχη του).
    Ορθολογιστής
    απάντηση2515
     
     
    Αίντε Ελληνα | 19/07/2012 16:34
    Αφιερωμένο εξαιρετικά στους φίλους του Αντώνη , του Ευάγγελου και φυσικά του κυρίου Φώτη : http://www.youtube.com/watch?v=KdYXoCbii1g
    s.m
    απάντηση85
     
     
    Get Smart...!!! | 19/07/2012 16:02
    Πρέπει όλοι ν' αναγνωρίσουμε, το ταλέντο του Αλέξη Τσίπρα, όταν καθημερινά υποδύεται... με τόση επιτυχία, το ρόλο του'Ελληνα Get Smart !!! Erif
    Erif
    απάντηση1912
     
     
     
    2ο σφαλμα Τσιπρα. | 19/07/2012 15:58
    Οταν αρχικα ο Αλεξακης του ζητηθηκε να συμμετασχει στη κυβερνηση και να επαναδιαπραγματευθει,εκανε την κοτα.Αυτο το ειδαν ολοι οι Ελληνες.Τωρα λοιπον που η Τροικα του ζητα συναντηση,υπεκφευγει με διαφορες δικαιολογιες αντι να κατσει να ακουσει και να ΜΑΘΕΙ για τη κατασταση της χωρας.Κλασσικη ανυπαρκτη αριστερα στην Ελλαδα,μονο ευχολογια,παροχολογια,αντιδραση και απο ουσια και πολιτικη ΜΗΔΕΝ.
    τυχοδιωκτης και οχι πολιτικος
    απάντηση5428
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ελα ρε ηγετη | 19/07/2012 15:42
    απο εξω απο τον χορο τσαλιμανια κανει ο μεγας ηγετης τσιπρας , ετσι και αλλιως αφου εκανε οτι μπορουσε για να μην κυβερνησει αφου τα πραγματα ειναι πολυ στριμωγμενα και σκεφτηκε ποιος καθεται τωρα να ασχολητε με τροικες και μνημονια αφου απο την απεξω οτι θελω μπορω να λεω δικαιουτε να το παιζει ψευτομαγκας κλασικος ελληναρας
    φερε τον τσαβες να καθαρισει με την δουρου
    απάντηση4426
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Παιδείας δεί! | 19/07/2012 13:59
    Απογοητευτικός ο σχολιασμός των αναγνωστών σας Βήμα! Σας διάβαζα παλιότερα, σας θυμούμαι ως πολιτική εφημερίδα που απευθυνόταν σε διανοουμένους κυρίως-ειδικά το ΒΗΜΑ της Κυριακής. Ως φαίνεται τα πράγματα έχουν αλλάξει εδώ και καιρό (ΒΗΜΑ donna, ΒΗΜΑ gourmet, ΒΗΜΑ men, etc, etc) με επακόλουθο την "αμορφωσιά" πολιτική τε και μη των αναγνωστών σας, οι οποίοι πλέον τυρβάζουν περί το life style και όχι την πολιτική. Λυπούμαι...
    EviTheS
    απάντηση1722
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Είστε για γέλια... | 19/07/2012 13:36
    Η χώρα χρωστάει 300 δις και ακόμα υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι θα τα ξεπληρώσουμε... Και μάλιστα όταν εξακολουθούμε και δανειζόμαστε... Υπογράψαμε μια συμφωνία κύριοι, όντως αφελής ως έθνος... Αφελής γιατί δεν αντιληφθήκαμε τί κρύβεται πίσω από αυτοί τη συμφωνία... Στη συμφωνία δε μπορείς να πεις, ναι μεν αλλά... Έχεις υπογράψει! Και δεν υπάρχει ένας άνθρωπος, είτε Αντωνάκης είτε Γιωργάκης είτε η Μαρία η κομμώτρια, να πει κύριοι, υπογράψαμε, την πατήσαμε, αλλά ως εδώ... Τη συμφωνία τη σκίζω, κόψτε μου τα λεφτά και πάρτε τα ... παπάκια μου, να βάλω το κεφάλι κάτω να βγάλω άκρη... Και ας χειροτερέψει η κατάσταση πριν γίνει καλύτερη... Ετσι και αλλιώς τα χειρότερα έρχονται!!!
    Δε μας σώνει κανείς, μόνοι μας θα σωθούμε!
    απάντηση1415
     
     
    το ηρωικό ΟΧΙ και το προδοτικό ναι | 19/07/2012 13:34
    διότι έτσι σώζεται η χώρα, έτσι γίνεται εθνική αντιπολίτευση, έτσι αντιμετωπίζονται οι προκλήσεις του μέλλοντος, έτσι δείχνουμε ποιός κάνει κουμάντο σε αυτό το τόπο, με.... όχι
    savvas
    απάντηση1121
     
     
    Ο Αντρέας απέθανε.... | 19/07/2012 13:02
    Ζήτω το "αριστερό" αγόρι και τα πρόβατα που πίστεψαν και πάλι τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα. Μυαλό δεν βάζουμε.
    Γιώργος
    απάντηση3515
     
     
    Bank of America: Πιθανότερη η έξοδος της Ιταλίας | 19/07/2012 12:55
    παρά της Ελλάδας από το ευρώ, Έχει τους περισσότερους λόγους. Lars Wohlin τέως riksbankschef της Σουηδίας (όπως ΤτΕ ) και EU-parlamentariker δεν βλέπει λαμπρό μέλλον για το Ευρώ......Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να πιστεύετε ότι η Γερμανία με μια τέτοια δυναμική οικονομία μπορεί να ενσωματωθεί με χώρες όπως η Ελλάδα και η Πορτογαλία, δεν έχει νόημα. Αυτές οι χώρες δεν θα είναι ποτέ σε θέση να πληρώσουν τα χρέη τους.Η κρίση στην Ελλάδα, σύμφωνα με Wohlin έχει πολλές εξηγήσεις, αλλά το ευρώ είναι ο κύριος ένοχος στο ελληνικό δράμα. Στην Ελλάδα θα πρέπει να έχουν κάνει δημοψήφισμα πριν. Μια χώρα που ζει από την γεωργία και τον τουρισμό δεν μπορεί να ανταγωνιστεί μια τέτοια γερμανική μηχανική, λέει.
    ch ak
    απάντηση141
     
     
     
    ΔΕν χρωστάμε-ΔΕΝ πουλάμε-ΔΕΝ πληρώνουμε! | 19/07/2012 12:47
    Να μη ξεχνάμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει τα πιο δυναμικά στρώματα της κοινωνίας μαζί του. Είναι πρώτος στους εργαζόμενους σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Στους αυτοαπασχολούμενους. Στη νεολαία και τις παραγωγικές ηλικίες 18-54 ετών, στους φοιτητές και τους άνεργους. Είναι πρώτος στο λεκανοπέδιο Αττικής (β΄ Αθήνας, β΄ Πειραιά, υπόλοιπο Αττικής) στο Δήμο του Πειραιά και σε 16 περιφέρειες της χώρας. Είναι πρώτος σε μια σειρά μεγάλες πόλεις (Πάτρα, Ηράκλειο Κρήτης, Βόλος). Πήρε την πρώτη θέση σε όλους τους δήμους της Α΄ Θεσ/νίκης με εξαίρεση το δήμο Θεσ/νίκης. Γιαυτό μόνο μια προοδευτική κυβέρνηση ανατροπής με πυρήνα τον ΣΥΡΙΖΑ και συμπαραταγμένη την αριστερά είναι η μόνη διέξοδος!
    Ταμπαχανιώτης
    απάντηση1736
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο Τσίμπλας έχει την λύση ,το κρατάει μυστικό | 19/07/2012 12:45
    Ο Τσίμπλας έχει την λύση να βρει τα φράγκα 11δις, το κρατάει μυστικό. Θα την ανακοινώσει όταν η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει όπως και με το πρόγραμμα που έβγαλε μετά τις εκλογές.΄Ησουν παραλίγο να κυβερνήσεις οπότε σίγουρα είχες έτοιμο το από που θα έπαιρνες συγκεκριμένα πόστα και ποσά, πχ πόσα από συγχωνεύσεις, από καύσιμα, φάρμακα κλπ και όχι γενικά, για να μαζέψεις κάτι δις από 2 έως 11. Είχες την εντολή 3 ημέρες και γύρισες οργανισμούς, υπουργία, συνδικαλιστές και βάλε, οπότε έχεις πλήρη εικόνα και πλάτη τους συνδικαλιστές. Δώσε την λίστα στον λαό να δούμε, να συγκρίνουμε και να κρίνουμε εμείς οι πολίτες ποιόν θα κρεμάσουμε.
    ch ak
    απάντηση1912
     
-