Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 

Πρωτοβουλίες πολιτών για την ανασυγκρότηση της Κεντροαριστεράς

Ζητούν αλλαγές στο πολιτικό σύστημα και καλούν σε ανασύνταξη της χώρας
Πρωτοβουλίες πολιτών για την ανασυγκρότηση της Κεντροαριστεράς
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Νέες δυνατότητες για αλλαγές στο πολιτικό σύστημα, αλλά και άμεση ανάγκη για προσαρμογές και εξειδικεύσεις στο πολιτικό σύστημα διαβλέπουν έξι πολιτικές πρωτοβουλίες του κεντροαριστερού χώρου («Κοινωνικός Σύνδεσμος», «Μπροστά», «Νέοι Μεταρρυθμιστές», «Π80», «Πολιτεία 2012» και «Πρωτοβουλία Β».
 
Με κοινή τους ανακοίνωση καλούν σε «ανασύνταξη της χώρας για έξοδο από την κρίση» και, παράλληλα, επισημαίνουν πως «εκκρεμεί η διαμόρφωση της νέας πολιτικής πρότασης- απάντησης των δυνάμεων του χώρου του Ευρωπαϊκού Δημοκρατικού Σοσιαλισμού με όρους σύγχρονους και συμμετοχικούς».

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Οι πρόσφατες εκλογές ήταν μια νίκη υπό προϋποθέσεις των δυνάμεων που έχουν σταθερό ευρωπαϊκό προσανατολισμό. Οι τελευταίες πολιτικές εξελίξεις και η κυβέρνηση που σχηματίστηκε ανοίγουν μια νέα περίοδο κυβερνητικών συνεργασιών και νέων δυνατοτήτων για ουσιαστικές αλλαγές στο πολιτικό σύστημα.

Οι περισσότεροι πολίτες με την ψήφο τους ζήτησαν την προώθηση αναπτυξιακών και κοινωνικών πολιτικών και των αναγκαίων διαθρωτικών αλλαγών για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, με την Ελλάδα μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στο ευρώ. Ταυτόχρονα απέρριψαν τις αδιέξοδες πολιτικές λιτότητας, ύφεσης και οριζόντιων περικοπών.

Ωστόσο, η σύνθεση της νέας κυβέρνησης θα μπορούσε να ανταποκρίνεται καλύτερα στις περιστάσεις και στις προσδοκίες, γεγονός που θα μετρίαζε τις αρρυθμίες που ήδη παρουσιάζει. Επιπροσθέτως, η προγραμματική συμφωνία των τριών κομμάτων που τη συγκροτούν είναι γενικόλογη και σε μεγάλο βαθμό γεννά αμφιβολίες για τη δυνατότητα υλοποίησής της στις σημερινές συνθήκες στενότητας. Οι αναγκαίες προσαρμογές και εξειδικεύσεις του κυβερνητικού έργου θα πρέπει να αποτελέσουν άμεση προτεραιότητα προκειμένου να αποφευχθούν δυσλειτουργίες και «φυγόκεντρες» τάσεις, την ίδια στιγμή που τα προβλήματα οξύνονται και οι αλλαγές και οι εξελίξεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν χωρίς εμάς.

Η κυβέρνηση θα πρέπει να αναπτύξει γρήγορα σχέση εμπιστοσύνης με τους πολίτες και να αφήσει πίσω της τα στοιχεία λαϊκισμού, παλαιοκομματικές πρακτικές και τις πρακτικές του «φτωχού συγγενή και επαίτη» για τη διεκδίκηση νέων διευκολύνσεων από την ΕΕ, πριν αποκαταστήσει έμπρακτα την αξιοπιστία της χώρας στο εξωτερικό.

Αντίθετα, οφείλει να εξαγγείλει άμεσα ένα σχέδιο αντιμετώπισης του μεγάλου διαρθρωτικού προβλήματος στο κράτος και στο αναπτυξιακό μας μοντέλο. Να απευθυνθεί στις δημιουργικές δυνάμεις για μια εθνική συνεννόηση σε ένα Σχέδιο Ανάπτυξης με χρονικό ορίζοντα το 2020. Χωρίς πειστική εθνική πρόταση και χωρίς την εφαρμογή της, δεν θα αποκαταστήσουμε τη θέση μας ως ισότιμου εταίρου στην ΕΕ, χάνοντας τη δυνατότητα αξιοποίησης των νέων ευρωπαϊκών συμφωνιών αλλά και των νέων χρηματοδοτήσεων για την ανάπτυξη.

Στο πλαίσιο αυτό, εκκρεμεί η διαμόρφωση της νέας πολιτικής πρότασης- απάντησης των δυνάμεων του χώρου του Ευρωπαϊκού Δημοκρατικού Σοσιαλισμού με όρους σύγχρονους και συμμετοχικούς. Ο διάλογος μέσα και έξω από τα κόμματα του χώρου, με τη συμμετοχή πολιτικών κινήσεων, ομάδων και προσωπικοτήτων, έχει αρχίσει και πρέπει να προχωρήσει γρήγορα, χωρίς περιχαρακώσεις και προκαταλήψεις. Οι 6 κινήσεις, θεωρώντας επιτακτικό το αίτημα για την προγραμματική σύγκλιση και ανασυγκρότηση του κεντροαριστερού χώρου, αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και συμμετέχουν στο διάλογο που αναπτύσσεται, με την πεποίθηση πως δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δεν μπορεί το ΠΑΣΟΚ | 14/07/2012 09:11
    Το πρόβλημα δεν είναι οι ιδέες αλλά τα πρόσωπα που θα τις εφαρμόσουν. Το ΠΑΣΟΚ που ήταν ο κύριος εκφραστής του κέντρου δεν μπορεί να εφαρμόσει δύσκολη και ριζοσπαστική πολιτική γιατί δυστυχώς έχει πολλά διεφθαρμένα και εξαρτώμενα στελέχη και ακόμα περισσότερους που τρέμουν να γίνουν δυσάρεστοι. Η θητεία του ΓΑΠ το απέδειξε με τον πιο πειστικό τρόπο, το ίδιο το κόμμα δεν μπορούσε να φέρει σε πέρας τις αλλάγές και τον έριξε.
    Γιάννης Δ.
    απάντηση30
     
     
    Η θανάιμη έλλειψη συναίσθησης του κατεπείγοντος | 14/07/2012 07:53
    Μία περιήγηση στις ιστοσελίδες των κινήσεων που αναφέρονται στην αρχή του άρθρου και που, κατά δήλωσή των, ενδιαφέρονται για την ανασυγκρότηση της κεντροαριστεράς, οδηγεί στο συμπέρασμα ότι οι συμπολίτες μας αυτοί δεν είναι ακόμα έτοιμοι για κάτι,πολιτικά, τεχνοκρατικά, κοινωνικά, οργανωτικά επικοινωνιακά, ώριμο. Ή, και εύχομαι να κάνω λάθος, απεργάζονται, αντικειμενικά, την παραπέρα απαξίωση των εννοιών της κεντροαριστεράς και της προόδου. Η παρουσία τους διακρίνεται από στιγμές "σεμνής" παρουσίας, διακοπτόμενες από μεγάλα διαστήματα αφασίας. Ως πότε;
    Νηφάλιος
    απάντηση10
     
     
    κανονικα | 14/07/2012 04:03
    ολα τα κομματα με ευρωζωνικο προσανατολισμο θα επρεπε να υποχρεωνονται σε υπογραφη δηλωσης πιστης στην μακροχρονια(τουλαχιστον 50ετιας) συνεχιση υπαρξης της ευρωζωνης. Αμφιβαλλω αν υπο τις παρουσες συνθηκες υπαρχει εστω και ενας οικονομολογος ανεξαρτητου σχολης (κλασσικοςφιλελευθερος,νεοφιλελευθερος,μαρξιστης κευνσιανος,μετακευνσιανος)που να υπογραφε ποτε μια τετοια δηλωση!
    Οχι αλλο καρβουνο
    απάντηση00
     
     
    ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ: ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ-ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ | 14/07/2012 02:58
    Ελληνίδες και Έλληνες, Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι στην Ελλάδα ιδρύθηκε νέο πολιτικό κόμμα την 4η Ιουλίου 2012. Η επωνυμία του είναι: "ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ-ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ" με κύριο σκοπό του την ίδρυση των Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης. Ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων και το Ευρωπαϊκό Φεντεραλιστικό Κόμμα έχουν επίσης ενημερωθεί. Ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Φεντεραλιστικού Κόμματος είναι έτοιμος να συνεργαστεί μαζί μας προς τις Ευρωεκλογές του 2014. Ήδη υπάρχει θετική ανταπόκριση σε ανθρώπους της δουλειάς, των επιχειρήσεων, της τέχνης και του ακαδημαϊκού χώρου. Συνάπτεται η ιδρυτική δήλωση και δελτίο τύπου. Είμαι στην διάθεσή σας για οιεσδήποτε απορίες και/ ή περαιτέρω συζήτηση για ενδεχόμενη μελλοντική συνεργασία. Πρόκειται για ανοικτό κόμμα και θα ήταν χαρά μας αν θα θέλατε να συναντηθούμε για να δούμε το ενδεχόμενο υποψηφιότητάς σας ή συμμετοχής σας σε τομέα που επιλέγετε. Ευχαριστώ. Με εκτίμηση, Δρ Χαράλαμπος Σταμέλος Πρόεδρος Ε.Γ.Ε.-Ο. Δικηγόρος Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: harrystamelos@hotmail.com, info@usenow.gr Ιστότοπος: www.usenow.gr
    HARRY STAMELOS
    απάντηση11
     
     
    Φασιστες ολων των χωρων | 13/07/2012 13:15
    Οταν λεμε κετροαριστερα τι εννοουμε?Μα βεβαια το πελατειακο κρατος,πρωτιστως,την διαφθορα και τον φασισμο.Ακριβως αυτα που εχουμε και σημερα.Με κυριο σκοπο την εξασφαλιση και χωρις κανεναν κοπο της διαβιωσης των μελων αυτης.Τωρα οι σαλτσες που ακολουθουν αυτην την ιδεολογια,οπως ανθρωπισμος,πολιτισμος,δικαιοσυνη κτλ,σου απαντουν, τριχες.Ολα για την μασα και την απατη.Και μιλαμε για εμας εδω στην Ελλαδα.Με τους αρχιερεις του πελατειακου κρατους,να ειναι στην εξουσια,τους μεγαλοαπατεωνες και αρχικλεφτες,να απολαμβανουν τον πλουτο που εκλεψαν απο τον λαο,που υποφερει τα μεγιστα λογω κρισις,ενω επρεπε τουλαχιστον χιλιοι απο δαυτους να ειναι στην φυλακη.
    ενωθειτε
    απάντηση811
     
     
    αναγκαία | 13/07/2012 10:32
    η συγκρότηση μιας σοσιαλδημοκρατικής, ευρωπαϊκής και κατά συνέπεια μεταρρυθμιστικής πολιτικής παράταξης. Ίσως να μη γίνει πλειοψηφική, αλλά η παρουσία της θα δράσει καταλυτικά για την σταθερότητα της δημοκρατίας, τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό της χώρας, τον εκσυγχρονισμό της διοίκησης, την απελευθέρωση της κοινωνίας από τον κρατισμό και το συντεχνιασμό, από τα δεσμά του κοινοτισμού, το βραχνά του εθνικισμού και τη βαριά σκιά του ράσου. Ελευθερία (στα άτομα), ισότητα (στους πολίτες), αδελφότητα (στην κοινωνία) παραμένουν επίκαιρα, και για την Ελλάδα κρίσιμα αιτήματα.
    πολίτης
    απάντηση178
     
     
    Απλή λογική | 13/07/2012 09:40
    Μεγάλα λόγια μικρών ανδρών. Εχομε χορτάσει από μεγαλοστομείες,απλή λογική πρέπει να εφαρμοσθεί,για να βγούμε από τη κρίση. Ανάπτυξη με επενδύσεις που θα δημιουργήσον θέσεις απασχόλησης.Εκμετάλευση συγκριτικών πλεονεκτημάτων που διαθέτει η χώρα,π.χ ΑΠΕ,ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ,ΑΓΡΟΤΟΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΑ (βιολογικά- ονομασίας προέλευσης) καί άλλα.
    paras
    απάντηση172
     
     
    NEO KOMMA | 13/07/2012 09:36
    H ARISTERA POY MAS KYBERNHSE EIDAME POY MAS PHGE DHLADH STH OLOKLHROTIKH KATASTROFH, ME TO STOBOLA DOSTA OLA LES KAI HTAN DIKATOYS , KAI STO OPIOS PROLABH NA FAH , TO MONO KALO POY NA KANH O BENIZELOS EINAI NA ANANEOSH THN PALIA ENOSH KENTROY DIOTI OI ELLHNES EINAI KENTROOS LAOS OYTE DEKSIA OYTE ARISTERA, ALLA ME TOYS SHMERINOYS TROPOYS KAI OXI TIS PALAIOKOMATIKES SYNITHIES
    andreas
    απάντηση77
     
     
    συγχαρητήρια | 13/07/2012 09:05
    Τα συγχαρητήριά μου στο εικαστικό τιμ της εφημερίδας γι'αυτόν τον απρόσμενο συνδυασμό ενός κειμένου σχετικού με τον ευρωπαϊκό σοσιαλισμό (λέμε τώρα) και μιας εικόνας που δείχνει ένα τεράστιο ευρώ πάνω από τη χαράδρα της Άιζενγκαρντ. Να υποθέσω ότι υπονοείτε πως οι συντάκτες της ανακοίνωσης (και οι ομοϊδεάτες τους) είναι κάποιου είδους Ορκ?
    Ναταλία
    απάντηση140
     
     
    ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΝΩΡΙΣ, ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ | 13/07/2012 08:23
    ΑΝ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ "ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ"
    DBABIS
    απάντηση130
     
     
    μπουρδες | 13/07/2012 06:30
    'κεντροαριστερα" με τα απομειναρια του πασοκ και με τον καρατζαφερη της αριστερας τον Κουβελη???????........................... με την Ρεπουση ???????????? οχι χορτασαμε εθνομηδενιστες-λαμογια -λαθρομεταναστολαγνους.......... το επομενο διπολο θα ειναι ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ-ΣΥΡΙΖΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ
    αηδια με τον ορο αριστερα
    απάντηση915
     
     
    trexa gireve.. | 13/07/2012 06:04
    kaneis den thelei ta mnimonia. auto einai gnosto. alla ti realistikes epiloges exoume? o kathenas katalavenei oti o laos tha aperipte ta mnimonia stis ekloges. mia einai i epilogi mas.. prosarmogi sti nea europi pou geniete.
    emily
    απάντηση52
     
     
    Άρτσι μπούρτσι και λουλάς! | 13/07/2012 05:55
    Το μόνο που μας έλειπε ήταν κεντροαριστέρολίγοπιοπαραπερα!!! ¨Ολα τα΄χε η Μαριωρή ο φερετζές της μάρανε!
    Δεν θέλω αηδίες
    απάντηση1211
     
     
    Εγω | 13/07/2012 04:33
    Eχω παρακολουθήσει με προσοχη ολες αυτες τις κινησεις εδω και 2 χρονια αλλα τωρα το μονο που με απασχολει ειναι το πως θα πληρωσω τους απεριγραπτα δυσαναλογους προς το εισοδημα μου φορους και το πως θα αντιμετωπισω την αυξηση αντι για μειωση των τιμων.Μονο.Οργανωστε παιδια μια ειρηνικη διαδηλωση γι αυτα.Θα ειμαι στην περιφρουρηση....
    kz
    απάντηση133
     
     
    Σο γουάτ | 13/07/2012 03:00
    Αυτό το κείμενο το έστειλε στις εφημερίδες κάποιος που το δημοσίευσε στο Φέισμπουκ και δεν πήρε ούτε τρία λάικ. Και επειδή οι εφημερίδες δημοσιεύουν κάθε μπούρδα, δημοσιεύσαν κι αυτό. Σο γουάτ.
    Σο γουάτ
    απάντηση105
     
     
    Να μας πείτε ποιοί είστε | 13/07/2012 01:54
    Αφήστε το 'ΜΠΡΟΣΤΑ','ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ' και δε συμμαζεύεται και πείτε μας τα ονοματάκια σας.
    anka
    απάντηση125
     
     
    ΟΡΓΑΝΩΣΗ | 13/07/2012 01:38
    εξακολουθειτε να ..οργανωνετε ..να φιλοσοφειτε για σχηματα ..(many chiefs..no indians..).. και μετα θα ψαξουμε για ..εργατες ..και μετα ..για επενδυσεις ..που δεν ..θαρχωνται ..διοτι ..φοβηθηκαν την ..πολλη..φιλοσοφια και ..δεν ειδαν κανενα φιλοσοφο ..να δουλευει...
    θαλασσινος
    απάντηση83
     
     
    ΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΞΙΑ | 12/07/2012 23:55
    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ... ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ - ΝΕΤΑ ΣΚΕΤΑ. ΒΛΗΤΑ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΤΡΩΝΕ ΟΣΟΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ?...
    ΙΦ
    απάντηση3430
     
     
     
    ΠΡΟΤΑΣΗ | 12/07/2012 22:42
    Διαβαζω με ενδιαφερον την διακηρυξη και βρισκω πολλα κοινα σημεια με το προγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ.Θα ηταν χρησιμο για την πατριδα μας να συμφωνησετε με τον ΣΥΡΙΖΑ ,ωστε αποτελεσματικοτερα να αντιμετωπιστουν οι βαρυτατες συνεπειες της πολιτικης των κυβερνησεων ολων των τελευταιων χρονων.Ο κατακερματισμος υγειων πολιτικων δυναμεων ευνοει την κυριαρχια της διαπλοκης και των παρακμιακων δυναμεων της διαφθορας που βλεπουμε γυρω μας.
    Νικος Μελινος
    απάντηση2389
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-