Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014
 

Αλέξης Τσίπρας: «Δημιουργούμε τη λαϊκή δημοκρατική παράταξη της Αριστεράς»

Η ομιλία του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ στην ανοιχτή συνέλευση της Νίκαιας
Αλέξης Τσίπρας: «Δημιουργούμε τη λαϊκή δημοκρατική παράταξη της Αριστεράς»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ανοιγμα στην κοινωνία έκανε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, μιλώντας σε ανοιχτή συνέλευση πολιτών στη Νίκαια. «Δεν θα αποφασίζουμε μόνοι μας, αλλά μαζί με τον κόσμο που ελπίζει στην προσπάθειά μας. Δημιουργούμε τη λαϊκή, δημοκρατική παράταξη της Αριστεράς» υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (40)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Εμείς από δώ αυτοί από κει. | 14/05/2012 18:48
    Ο εθνικός διχασμός θα είναι αυτή τη φορά αριστερός. Τι νομίζετε: Μόνον οι δεξιοί ξέρουν να διχάζουν;
    Μαμάρ
    απάντηση20
     
     
     
    "Δημιουργούμε το νεοφασιστικό κόμμα ελλάδος" | 14/05/2012 14:58
    Και επιμένω! Ο λόγος σας είναι ο ίδιος με του Χίτλερ πριν το πραξικόπημα του και την κατάργηση της Δημοκρατίας της Βαϊμάρης... Ατέλειωτο χάιδεμα των μαζών, και εσκεμμένη, θρασύτατη και χυδαία απόκρυψη των πραγματικών σας επιδειώξεων κύριε Τσίπρα! Μέχρι και ο Αλαβάνος αγανάκτησε με την άτιμη, με ό, τι αυτό συνεπάγεται, τακτική σας! Είστε νεοφασίστες, και καλώ όλους να σας αντιμετωπίσουν σαν αυτό ακριβώς, και όχι σαν -έστω ακραίους- αριστερούς ή αριστεριστές-. Είστε φασίστες, διότι η τακτική, ο λόγος σας, η λογική σας και κυρίως οι επιδειώξεις σας είναι ίδιες με κάποιων προσώπων που η ιστορία έχει καταδικάσει και μείς θέλουμε να ξεχάσουμε! Eκτός αν νομίζετε ότι η τάχα μου -εκκεντρική μάλιστα - μεταναστολατρεία σας, αλλοιώνει σε κάτι την ουσία της ιδεολογίας σας!
    Ph.J
    απάντηση102
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ αποκαλύφθηκε ο μυστικός κοινός στόχος τους, ΕΛΛΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ | 14/05/2012 13:44
    Για μια ακόμα φορά οι κομουνιστές με ότι κομματική μάσκα και αν φοράνε, ΒΑΖΟΥΝ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση102
     
     
    ΦΥΡΙ-ΦΥΡΙ.... | 14/05/2012 12:48
    ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟ ΠΑΤΕ ΦΥΡΙ-ΦΥΡΙ- ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΣΜΑ,ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ,ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΧΕΙΕΟΚΡΟΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ....ΑΥΞΗΣΕΙΣ Κ.Λ.Π.-Κ.Λ.Π. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΗΦΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...... ΩΧ..ΜΑΝΑ ΜΟΥ. ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΦΑΖΕΙ ΑΛΕΞΗ ΜΟΥ........
    EKDOREAS
    απάντηση133
     
     
    ψεύδεσαι | 14/05/2012 11:59
    χορτάσαμε με τους ψεύτες αλλά ο μεγαλύτερος είσαι εσύ υπόσχεσαι μισθούς συντάξεις και επιδόματα, πάπαλα! υπόσχεσαι ότι θα κυβερνάς, πάπαλα1 μόνο να καταστρέφεις ξέρεις δεν έχεις τίποτα λαικό, ΤΕΜΠΕΛΗ ΧΙΠΣΤΕΡΑ!
    η γλώσσα του περιπτερά
    απάντηση132
     
     
    κοροϊδία | 14/05/2012 10:50
    καλά, αυτός μας κοροϊδεύει. Γιατί όσο άσχετος και αν είναι, δεν μπορεί να μην καταλαβαίνει αυτό πoυ ακόμη και ο μέντορας του ο Αλαβάνος το είπε καθαρά: «πέστε την αλήθεια στο λαό να ετοιμάζεται: καταγγελία του μνημονίου και ευρώ δεν γίνεται». Αυτοί που ακόμη παραμυθιάζονται με ότι με μια ψήφο θα ξανακερδίσουν ό,τι είχαν πότε θα το αντιληφθούν; (ας ρωτήσουν και τον Δραγασάκη).
    νικος π
    απάντηση91
     
     
    An imastan I moni ston Kosmo i Amerikani | 14/05/2012 10:21
    Tote tha liturgusan toa orea onira ti k. Tsipra. Ela omos pu gyro mas ine ke ales chores me ta idia provlimata ke epipleon tus lene oti i Elada efage ta lefta tus! Ta efage pragmati? Psaxe Alexli! Echis kero na apodyxis to antitheto? Se liges imeres tha mas sparaxun. Meta pes tu gia tin orea ideologia peri paligarias tu Eliniku lau, peri isiotitas, anatropis, dikeosinis ke ola ta ala orea pragmata gia ta opia se psifisane. Den tha yparchi omos dystychos pia kanis na se akusi ute na se psifisi, giati aloste? Thronos tha ine dikos su!!!!
    bludicka
    απάντηση61
     
     
    AISXOS | 14/05/2012 03:10
    TI PERIMENEI KANEI APO KAPIO POU PIGAINEI NA SYNANTISI TON PROEDRO TIS DIMOKRATIAS XORIS NA FORA GRAVATA. O ANTHROPOS EINAI DIMAGOGOS KAI ANEFTHINOYPEFTHINOS. MA YIATI OLOI OI FELOI EXOUN MAZEFTHEI STIN ELLADA MAS'
    RENOS KOSTOGLOU
    απάντηση136
     
     
     
    Η αφρόκερεμα της ελληνικής κοινωνίας | 14/05/2012 01:52
    Τον ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν οι Δ.Υ. αφού υποσχέθηκε ότι θα επαναφέρει τους μισθούς και τα επιδόματα. Τον ψήφισαν ούτως η άλλως οι κηφήνες ρεμπεσκέδες αποτυχημένοι της κοινωνίας. Τον ψήφισαν άνεργοι που μπροστά στην έλλειψη προοπτικών και ελπίδας για το μέλλον δεν τους ενδιαφέρει αν πάνε όλα κατά διαόλου.Τον ψηφισαν οι χρεωμένοι που προσδοκούν με χρεοκοπία της χώρας θεωρώντας ότι χρεοκοπόντας οι τράπεζες δεν θα πληρώσουν τα χρέη τους. Τον ψήφισαν πανεπιστημιακοί της κακιάς ώρας που δίνουν ο ένας στον αλλο διδακτορικά και κατάντησαν τα πανεπιστήμια σε καφενεία. Τον ψήφισαν λογής λογής περιθωριακοί , μπαχαλάκηδες, τζάνκις,αιώνιοι φοιτητές και γενικά όλη η αφρόκρεμα της ελληνικής κοινωνίας. Σε αυτούς τους ψηφοφόρους αισθάνεται το Αλέξι υπευθυνότητα.
    Stav
    απάντηση216
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Νέος και καλός | 14/05/2012 01:02
    Και ωραίος είναι και καλά τα λέει. Από την άλλη, δεύτερο κόμμα είναι και στις εκλογές που έρχονται πάει σίγουρα για πρώτο.Θα πάρει και το μπόνους των 50 εδρών. Αυτοδύναμο τον βλέπω. Στους άλλους πολλές ευχές για περαστικά.
    GPylarinos
    απάντηση918
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καταρα | 14/05/2012 01:01
    Αλέξης παπατσιπρας. Καλούμε όσους είναι εξαθλιωμενοι να ζητήσουν την εξαθλίωση όλων. Καθαρά κομμουνιστικη φασιστική λογική. Όλοι εξαθλιωμενοι όλοι φτωχοί όλοι να χάσουν τα πάντα. Γι αυτούς τους αληταραδες τα κομματοσκυλα και κόπροσκυλα του ΣΥΡΙΖΑ δεν υπάρχουν ούτε εργατικού ούτε άξιοι. Σύμφωνα με τη λογική τους όλοι όσοι δουλεύουν όλοι όσοι δημιουργούν είναι εξ ορισμού κλέφτες. Κλέφτες ομως είναι οι ίδιοι κλέφτες και τεμπέληδες. Λαφαζανηδες τσιπρες παπαδημουλη δες κουρακηδες δριτσες βουτσηδες και λοιποί γλιτσες όλοι ανεπαγγελτοι κι άχρηστοι Κύριοι των αστικών κομμάτων τελείωτε ε τους Βάλτε τέλος στην ιδεολογικη τρομοκρατία των φασιστοειδων αληταραδων. Αιματοκυλησαν την Ελλάδα μια φορα να μην την καταστρέψουν κι άλλη. Συνασπιστειτε όλοι. ΝΔ ΠΑΣΟΚ. ΑΝ. ΕΛ δημαρ κι όλοι μαζι αποκάλυψτε ποιοι είναι αυτοι οι φασιστες μαοικοι τροτσκιστες και ότι πιο διεστραμμενο φασιστικό υπάρχει. Έχει σκεφτεί ο παπατσιπρας απο που θα φύγει αν μας παει στη δραχμη; Δεν θα υπάρξει πέτρα να κρυφτεί. Την κατάρα μου να έχει. Κατάραμενος να μην γελάσει το χείλη του ξανα χαρα να μη δει. .
    Tesla
    απάντηση166
     
     
     
    Τσιπρα γερα με τσαμπουκα | 14/05/2012 00:38
    ΟΤσιπρας ειναι ο Ολυμπιακος της πολιτικης, θα βγει πρωτος εκει που κανεις δεν το περιμενε πριν κανα διμηνο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση518
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    O TSABES THS ELLADOS | 14/05/2012 00:13
    MPOREI TO MNHMONIO ENA KAI DYO NA EINAI SKLHRA ALLA O LAOS DEN GNORISE TO MNHMONIO TRIA TOU TSABE . TA GRAFEI OLA STO PROGRAMMA TOU SYRIZA. MONO POU MEXRI TORA TO EKRYBAN. NA DOUME POSA PSEMATA ANTEXEI AUTOS O TOPOS.
    EMERT
    απάντηση116
     
     
    Άμεση δημοκρατία | 14/05/2012 00:11
    Άμεση δημοκρατία Αλέξη μου. Μόνο που όταν εφαρμόζετο η άμεση δημοκρατία, στην αρχαιότητα, δεν υπήρχαν τζάμπα μάγκες. Υπήρχε προσωπικο τιμημα της απόφασης. Όμως εδώ, στο θόρυβο και την υστερία, λέμε ότι φτάνουμε και την πληρώνουμε όλοι.
    Γέρος
    απάντηση153
     
     
    Όχι στην αντιμεταρρύθμιση | 13/05/2012 23:41
    Είναι πια τόσο φανερό ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κι ο Καμμένος δεν θέλουν ν' αλλάξει τίποτα, παίζουν τον ρόλο που έπαιζαν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ των ετών 1981-2011, θέλουν να διαιωνιστεί πάλι η αριστοκρατία των δημοσιο-ελίτ, των δημοσιο-συνδικάτων και των κομματικών να απομυζούν τον ιδιωτικό τομέα, εργαζόμενους κι επιχειρηματίες. Είναι πια πολύ φανερό ότι αυτοί που παρουσιάζονται ως αντιμνημονιακοί είναι απλώς αντι-εκσυγχρονιστές και θέλουν να βάλουν ακόμα πιο πολλούς κολλητούς (εξάγγειλαν 100.000 προσλήψεις) να τρώνε από τον κρατικό κορβανά (κι αυτός ο ΣΥΡΙΖΑ απότελείται κι από πολλές κινήσεις, ...περιμένουν κι αυτοί σίτιση από το δημόσιο). Μόνο που δεν θα απομείνει καθόλου ιδιωτικός τομέας να τους θρέφει, εξοντώνεται καθημερινά από τον παρασιτικό δημόσιο τομέα που του πίνει το αίμα...
    Εκσυγχρονισμός τώρα
    απάντηση195
     
     
    LAIKH DHMOKRATIA | 13/05/2012 23:35
    TSIPRA ETSI TO LENE STH KINA STH KOYBA STH ALBANIA KAI STH BOREIA KOREA OPOTE OTAN PETHANHS THA SE KLEME OLOI. TI SOY EMELE NA PATHIS KAKOMIRA ELLADA SE BLEPO NA GINESAI H NEA ALBANIA TON BALKANION , O KOYBELHS THELH NA GYRISOYME TO 2009, O TSIPRAS TO 1974 KAI H PAPARHGA TO 1921, KAI AYTOI LEGONTAI PRODEYTIKOI, TOTE ZHTO H OPISTOXORHSH.
    andreas
    απάντηση113
     
     
    Τσίπρας "Δημιουργούμε τη λαϊκίστικη δημαγωγική παράταξη της Αριστεράς | 13/05/2012 23:23
    Πιστεύω ότι ένας στοιχειώδης σεβασμός στους θεσμούς και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας θα επεβαλαν στον ΣΥΡΙΖΑ να περιμένει την επίσημη ανακοινωση της Προεδρίας για τον αποτέλεσμα των διαβουλεύσεων και κατόπιν να κανει προεκλογικές συγκεντρώσεις και λαϊκες συνελεύσεις ομοϊδεατών. Φοβάμαι πως είναι πολύ λίγος για την ανάλυψη ευθυνων αξιωματικής αντιπολίτευσης, ιδίως σε τέτοιες περιόδους.
    Kάτια
    απάντηση115
     
     
    xekatharise to topio | 13/05/2012 23:01
    tora pou ta lefta teliosan, teliose kai o dikomatismos. telika oi europaioi kataferan na dosoun telos stin metapoliteusi xoris kan na to katalavoun!
    dd
    απάντηση51
     
     
    Κατάρρευση | 13/05/2012 22:37
    τσιπρας: Βοηθούμε την Ελλάδα να καταρρεύσει. Το που θα κρυφτούμε μετά, το ξέρουμε. Να δούμε εσείς τι θα κάνετε που δεν μπορείτε να πάτε πουθενά. Πλάκα θάχει.
    Μαμάρ
    απάντηση4525
     
-