Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014
 

Γ. Ραγκούσης: «Δεν ζητώ συγγνώμη για την απόφαση του 2009»

Στρέφεται κατά Καραμανλή και Ακη χωρίς να τον κατονομάζει
Γ. Ραγκούσης: «Δεν ζητώ συγγνώμη για την απόφαση του 2009»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Εγώ δεν ζητώ συγγνώμη για την απόφαση που πήραμε το 2009» δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Άμυνας Γιάννης Ραγκούσης, μιλώντας στον Βήμα 99,5, προσθέτοντας ότι «πήραμε την απόφαση να προτάξουμε το εθνικό καθήκον, ακόμη κι αν εμείς εξαφανιστούμε από τον πολιτικό χάρτη».

Στρέφεται με σκληρά λόγια κατά της κυβέρνησης Καραμανλή, αλλά και κατά του Άκη Τσοχατζόπουλου -χωρίς να τον κατονομάζει- λέγοντας: «Αυτοί που πρέπει να ζητήσουν "συγγνώμη'" απέναντι από τον ελληνικό λαό είναι αυτοί που πριν το 2009, και κυρίως από το 2004 μέχρι το 2009, η κυβέρνηση Καραμανλή και πριν από αυτήν, όλοι όσοι κυβέρνησαν τον τόπο και έκαναν ρουσφέτια, σπατάλες, "ρεμούλες", έκαναν και προσωπικές περιουσίες και τώρα είναι πίσω από τα σίδερα της φυλακής και μας κάνουν να ντρεπόμαστε, όταν προέρχονται από τη δική μας παράταξη».

Η δήλωση του κ. Ραγκούση έχει ως εξής: «Εγώ θα σας πω μια ακόμη μεγάλη αλήθεια. Εμείς, ως κόμμα, ως παράταξη και ως πρόσωπα, τον Οκτώβριο του 2009 πήραμε μια μεγάλη απόφαση. Εγώ, για αυτή την απόφαση ούτε ζητώ συγγνώμη, ούτε μετανιώνω.

» Πήραμε την απόφαση να προτάξουμε το εθνικό συμφέρον, να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να κρατηθεί ο τόπος "όρθιος", ακόμα και αν εμείς εξαφανιστούμε από τον πολιτικό χάρτη. Εγώ, για αυτή την απόφαση, δεν μετανιώνω, δεν ζητάω συγγνώμη.


» Αυτοί που πρέπει να ζητήσουν "συγγνώμη" απέναντι από τον ελληνικό λαό είναι αυτοί που πριν το 2009, και κυρίως από το 2004 μέχρι το 2009, η κυβέρνηση Καραμανλή και πριν από αυτήν, όλοι όσοι κυβέρνησαν τον τόπο και έκαναν ρουσφέτια, σπατάλες, 'ρεμούλες', έκαναν και προσωπικές περιουσίες και τώρα είναι πίσω από τα σίδερα της φυλακής και μας κάνουν να ντρεπόμαστε όταν προέρχονται από τη δική μας παράταξη.


» Αυτοί να ζητήσουν συγγνώμη, που πριν το 2009 κυβερνώντας την Ελλάδα, χάρη στον εξωτερικό δανεισμό, έκαναν εύκολες πολιτικές καριέρες και κατάφεραν εκείνα τα χρόνια, θυσιάζοντας το μέλλον και την προοπτική του τόπου, να δημιουργήσουν ένα εξελικτικό πρόβλημα, που στα χέρια μας το 2009 παραλίγο να κοστίσει την υπόσταση της χώρας
».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (44)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ. | 04/05/2012 15:23
    ΠΟΙΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 2009 κ.ΡΑΓΚΟΥΣΗ; ΗΤΑΝ Η ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ Ν.Δ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ; ΜΠΗΚΕ Ο ΑΚΗΣ (ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ) ΚΑΙ Η ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ; ΤΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ) ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΣ; ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 2009 ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΛΕΥΚΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ. ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΤΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΠΕΙΣΜΩΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΕΣ ΣΥΓΓΝΩΜΕΣ ΘΑ ΖΗΤΑΤΕ.ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΡΓΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ
    απάντηση23
     
     
    Μπράβο... | 03/05/2012 17:59
    Αν όλοι οι πολιτικοί μας σκεφτόντουσαν έτσι, δεν θα είαχαμε περιέλθει στην κατάσταση που βρισκόμαστε, αλλά και με πολύ δουλειά και ΟΧΙ κορώνες, θα μπορέσουμε να βγούμε γρήγορα. Μπράβο Γιάννη.
    promitheas
    απάντηση98
     
     
    ...ημέρες,.. του ΄96... | 03/05/2012 14:30
    ..πολύς λόγος για συγνώμες γίνεται .! ... ο παππούς μου έλεγε , ..ο άνδρας πρέπει να έχει φιλότιμο και η γυναίκα ίχνος ντροπής.! αλίμονο στον άνδρα που ντρέπεται για τις επιλογές του.! Το πακέτο του ΔΝΤ ήταν take it or leave it . Συγνώμη οι τελευταίοι να ζητήσουν γι αυτά που δεν έκαναν , όπως λόγου χάριν απελευθέρωση επαγγελμάτων , κρατήσεις υπέρ τρίτων (κατάργηση) κλπ .Aκόμα επιβάλλεται να ζητήσουν συγνώμη οι νεαροί υπουργοί των "εκσυγχρονιστών", γιατί υπέκυψαν στην οργανωμένη αθλιότητα του συστήματος "simiti", όπως και το μεγαλύτερο τμήμα της κοινωνίας μας. Συγνώμη να ζητήσουν οι "άπραγοι" του ΚΚ,.. που οψίμως ισχυρίζονται, ότι μετά το "φευγιό" του '09 βρήκαν τα "μαντζούνια" που θα μας σώσουν και υποστηρίζονται μετά μανίας από τα μμε που κάνουν το μαύρο άσπρο κατά τα συμφέροντά τους , όπως τις θλιβερές ημέρες του '96.! ....Σαν υπουργός άμυνας να προσέχεις ιδιαίτερα Γιάννη Ραγκούση, ...ακόμα και "υποθηκευμένα" παραμένουν στην κυριότητα και την ευθύνη μας,... και η ΑΟΖ και η "υφαλοκρηπίδα" μας .!!!
    Ιωνάς
    απάντηση141
     
     
    BOΘΡΟΛΥΜΑΤΑ | 03/05/2012 14:12
    Κοινωνικά το ΠΑΣΟΚ είναι ο εκφραστής των βοθρολυμάτων. Γνήσιος εκπρόσωπος ο Ραγκούσης. Το γεγονός ότι από την μεταπολίτευση το κόμμα του κυβέρνησε 24 περίπου χρόνια και η δεξιά 13 περίπου, δεν σας λέει τίποτε αγράμματοι, μέτριοι, βολεψάκηδες ξύσμα από τον πάτο του κοινωνικού βαρελιού Πασόκοι??Το κατάντημά μας σε ποιους οφείλεται??Το γεγονός ότι δεν τιμώρησε κανείς το σκυλολόι του κόμματός σας για τα τόσα εγκλήματα κατά της κοινωνίας (μίζες εξοπλισμών, μίζες τρόλευ, μίζες Siemens φαγοπότι Χρηματ/ρίου, Μαντέλης , Τσουκάτος , Βερελής, Τσοχατζόπουλος ), διορισμοί χωρίς όριο.... και τόσα άλλα, δείχνει ότι κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει αλλά και ότι καταφέρατε να τραβήξετε και τους "αντιπάλους" σας στο δικό σας βόθρο.Νάσαστε ευχαριστημένοι με κανα 15%.
    Εκκενώσεις Βόθρων
    απάντηση812
     
     
    ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ | 03/05/2012 13:03
    ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΙΒΑΝΙΖΟΥΝ
    sakis
    απάντηση810
     
     
    Κ Η Π Ο Υ Ρ Ο Σ | 03/05/2012 12:20
    Καλως τον κηπουρο του ΓΑΠ που φροντιζε για τις διακοπες του Προεδρου .. και κατορθωσε εβαλε την ξαδερφη του και την εκανε και Υφυπουργο. Οποιος τον ψηφισει τον Μπιφτεκια ... ειναι και πολυ TRAGΙΚ ......... οπως λεει και ο Βενιζελος. Ηλιθιε ελληνικε λαε .. Ξ Υ Π Ν Α !!!!
    Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων
    απάντηση1218
     
     
    ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΧΟΥΝΤΑ? | 03/05/2012 10:11
    Ο Παττακός δεν μετάνιωσε ποτέ για την επιβολή της χούντας με ολο τον πλανήτη εναντίον του.Το έχει άραγε η πολίτικη να δηνιουργεί υπερφίαλους ανθρώπους?????
    petros4711
    απάντηση923
     
     
    Ένας φταίει | 03/05/2012 10:07
    Αυτός έπρεπε να είναι ο αρχηγός. Για όλα φταίει ο Ανδρέας. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε και να στρωθούμε στην δουλειά.
    Πάνος Δ.
    απάντηση127
     
     
    καταμαυρο | 03/05/2012 02:17
    Ουτε εμεις θα μετανιωσουμε για το μαυρο που θα σου ριξουμε ....Μουρλια θα σου παει το φουμο με τα σουβλακια που θα πουλας στη Παρο σουβλατζη της κακιας ωρας. Να δεις ρε πως ειναι να δουλευεις για να ζησεις.
    oyst κοπροσκυλα
    απάντηση1323
     
     
    εχεις ξεφυγει | 03/05/2012 00:09
    κατι μπερδεψε ο κυριος ραγκουσης.ποιος νομιζει οτι ειναι..συγνωμη συνηθως ζητανε τα αφεντικα για τα λαθη τους οχι τα τσιρακια τους,οι κουμπαροι τους η οι κηπουροι τους..αλλα δυστυχως σε τουτο το τοπο ακομη και η συγνωμη καταπατημενη ειναι..αυτο ειναι το ηθος τους..και η πολιτικη τους μετριοπαθεια..ευγε μικρο πολιτικο ανθρωπακι κυριε ραγκουση..
    ταπεινη νεοπτωχη.
    απάντηση1018
     
     
    ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΝΕ | 02/05/2012 21:15
    ΚΑΙ Ο ΑΚΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ. ΣΑΣ ΜΑΘΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΟΛΟΙ ΤΗΣ ΚΛΙΚΑΣ ΣΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΙΔΙΑ ΜΑΝΑ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ
    ΚΩΣΤΑΣ Τ
    απάντηση819
     
     
     
    Θα φαει μαυρο!!! | 02/05/2012 20:00
    Ο τύπος αρχικώς έβαλε τους ανθρώπους στην κερατέα να πλακώνονται 4 μηνες γιατί είχε δωθεί το έργο σε εργολάβο και καταλαβαίνετε. Μετά ήθελε να δώσει τα ταξί σε άλλους εργολάβους (αυτοί θα τα έπαιρναν στο τέλος) και επειδή δικαίως μισεί ο κόσμος τους ταξιτζήδες, επωφελήθηκε και από αυτό. Δεν θέλει εκλογική αποζημίωσα για τα κόμματα, αλλά μια χαρά βγάζει 120.000 το χρόνο ως βουλευτής. Μας δουλεύει ρε!!!!!
    sakis
    απάντηση2357
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Bravo | 02/05/2012 19:55
    Τα συντροφια δεν εχουν καταλαβει οτι εαν δεν εξειδικευσουν την συγνωμη ο κοσμος νομιζει οτι αφορα το ...αστο για αργοτερα γιωργο ..του ΚΚ ,ή το thw party is over by Juncker ..αλλά οτι δεν ειπατε στον τσαβες να στειλει τα ευρα με τα λουκανικα !Που να παει το μυαλο οτι εσκασε η φουσκα και εκλεισαν οι αγορες αφου κανεις δεν δανειζε με λογικο επιτοκιο .Πειτε επισης στη βασω που την χρησμοποιουν οι δεξιοι και τσιπροκαμμενοι να ειχε παραιτηθει οταν ζητησε μετρα το νοεμβριο του 2009 και οτι τα μετρα θα αφορουσαν περικοπες μισθων και συνταξεων πανω απο 10 δισ ,,,και οχι στραγγαλια . Οποτε καλα κανετε και δεν ζητατε συγνωμη για να μην ακυρωσετε την ευθυνη που πηρατε για εγκληματα καραμανλη και παρέας του .!!
    anpa
    απάντηση3014
     
     
    mpravo | 02/05/2012 19:45
    Επιτελους μια αντρικια κουβεντα που δεν γλειφει τους πελατες . Μακαρι ναχαμε καμποσες, θαταν καλυτερα όλα.
    teo159
    απάντηση5827
     
     
    ΑΝΤΩΝΗΣ | 02/05/2012 19:08
    Για τη δήλωση αυτή και μόνο θα του δώσω την φήφο μου.Αν ειχαμε λίγους ακόμη ΡΑΓΚΟΥΣΗΔΕΣ δεν θα είχαμε την σημερινή κατάντια
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    απάντηση5524
     
     
     
    λαμογια | 02/05/2012 18:48
    ραγκουση για το δανειο απο τον οεκ τι εχεις να πεις;λαμογια που το παιζετε καθαροι.
    ανδρεαδης
    απάντηση2442
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    κυριακη κοντη γιορτη | 02/05/2012 18:46
    ρε γιαννη ποσους χαρτζιλικωνεις για να γραφουν θετικα για σενα.εχεις τετοια επαρση,που αντι να ζητας συγνωμη για αυτα που κανατε στον κοσμο συνεχιζεις να προκαλεις.θα τα πουμε την κυριακη.
    κωστας
    απάντηση2743
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ. | 02/05/2012 18:35
    ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΗΝΕΣΕ ΣΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΡΑΓΚΟΥΣΗ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΤΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΚΡΙΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΝΤ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ.ΑΥΤΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΤΟΥ ΣΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΛΑΜΟΓΙΟ.
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση2750
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Οι δειλοί παλαιοπολιτικοί να ζητήσουν συγνώμη! | 02/05/2012 18:02
    Οι πρωταίτιοι της ελληνικής τραγωδίας είναι η καραμανλική κυβέρνηση. Στα ξένα ΜΜΕ αυτό έχει γραφτεί επανειλημένα! ( Τα "7 καθάρματα της κρίσης" σας θυμίζει κάτι; ) Εδώ η ΝΔ αφού υπέσκαψε την κυβέρνηση του ΓΑΠ μας εμφανίζεται ως η μόνη λύση! Το "άστο για αργότερα" τώρα έγινε: αυτοδυναμία για να παίρνουμε γρήγορα αποφάσεις!
    γιώργος σ.
    απάντηση4314
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-