Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014
 

ΚΚΕ: Μείωση των ωρών εργασίας για καταπολέμηση της ανεργίας

Τις προτάσεις του κόμματος παρουσίασε η Αλέκα Παπαρήγα
ΚΚΕ: Μείωση των ωρών εργασίας για καταπολέμηση της ανεργίας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Προτάσεις για την αντιμετώπιση της ανεργίας, που αποτελεί κεντρικό ζήτημα για το ΚΚΕ, καταθέτει σε συνέντευξη Τύπου που παραχωρεί το μεσημέρι της Τετάρτης η γενική γραμματέας του κόμματος Αλέκα Παπαρήγα.

Μεταξύ άλλων, η κυρία. Παπαρήγα υπογράμμισε ότι για να αντιμετωπιστεί η ανεργία και να υπάρξει πρόοδος πρέπει να μειωθεί ο χρόνος εργασίας και να μειωθούν τα όρια συνταξιοδότησης των εργαζομένων.

Παράλληλα, τόνισε ότι θα πρέπει να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας σε έργα που θα οφελήσουν τόσο τη χώρα, όσο και το λαό, φέρνοντας ως παράδειγμα την κατασκευή εργατικών κατοικιών και αντιπλημμυρικών έργων.

Σχολιάζοντας τις εξαγγελίες του προέδρου του ΠαΣοΚ Ευ. Βενιζέλου, η κυρία Παπαρήγα είπε ότι η υπόσχεσή του για νέες θέσεις εργασίας αποτελεί «προκλητική κοροϊδία απέναντι σε ένα εκατομμύριο ανέργους» και τόνισε ότι, ακόμη κι αν γίνουν κάποιες προσλήψεις ή έργα που έχουν εξαγγελθεί, η ανεργία θα μεγαλώσει και το πρόβλημα αυτό δεν είναι μόνον ελληνικό, αλλά συστημικό και παρατηρείται σε όλη την Ευρώπη.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση, η κυρία Παπαρήγα είπε ότι η εμφάνιση τόσων πολλών κομμάτων που θα πάρουν μέρος στις εκλογές αποσκοπεί στο να ανανεώσουν το σύστημα που έχει σαπίσει και παράλληλα να ανασχεθεί το λαϊκό κίνημα. Προέβλεψε μάλιστα ότι στο πλαίσιο αυτό, θα υπάρξουν μετακινήσεις βουλευτών μετά τις εκλογές.

Αναφερόμενη στις δηλώσεις του Γάλλου υποψήφιου προέδρου Φρ. Ολάντ για επαναδιαπραγμάτευση του Δημοσιονομικού Συμφώνου, η κυρία Παπαρήγα είπε ότι αυτό που θέλει ο Γάλλος υποψήφιος είναι να επαναδιαπραγματευθεί για καλύτερες θέσεις για τους γαλλικούς επιχειρηματικούς ομίλους.

Για μια ακόμη φορά, η κυρία Παπαρήγα απέρριψε πρόταση του Αλ. Τσίπρα για μετεκλογική συνεργασία λέγοντας ότι κανείς δεν μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά μια τέτοια πρόταση. «Είναι δυνατόν να υπάρξει συνεργασία δύο κομμάτων με θέσεις
που δεν εφάπτονται πουθενά και με στρατηγική που δεν έχει καμία επαφή η μία με την άλλη;»
διερωτήθηκε η γραμματέας του ΚΚΕ και κατηγόρησε τον ΣΥΡΙΖΑ ότι «παίζει με τον πόνο του λαού» και με την κίνηση αυτή, απλώς «τρυγάει ψήφους».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (58)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ενώ εσύ κουβαρντου | 21/04/2012 18:54
    πληρώνεις τους υπαλλήλους στον 902 fm , ριζοσπάστη μόνο με έναντι,τους χρωστάς 6 μηνιατικα κ έχεις το θρασος να προτείνεις κιόλας...λαμογιοαλεκοκκεδου
    εχει μεγάλη πλακα
    απάντηση11
     
     
    κυρά ΑΛΈΚΑ | 21/04/2012 18:51
    ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥς ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΗΣ ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ Κ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑ.....ΑΛΕΚΑ Η ΚΑΠΙΤΑΛΑ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΝΔΥΑ ....ΟΥΣΤ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
    ante geia
    απάντηση11
     
     
     
    " Θανασάκης ο ποιλιτευόμενος" | 19/04/2012 11:46
    Ο χασομέρης Θανάσης που βρίζει άπαντες δεν λιβανίζουν το ΠΑΣΟΚ και σχολιάζει στις 4 το πρωί καθώς δεν έχει να πάει στο μεροκάματα απαιτεί από όλους να σκύψουμε μέση και κεφάλι απέναντο στο ΠΑΣΟΚ αδιαφορώντας ο νενέκος ότι η πολιτική του ΠΑΣΟΚ καταδίκασε τους εργαζ να ζουν με μισθούς 400 ευρώ. ΔΕΝ τον ενοχλούν τα συσσίτια αλλά κουνάει ο θαυμαστής του Γκέμπελς το δάχτυλο στο ΚΚΕ που αντιπαλεύει την πολιτική καταλήστευσης του λαού
    ΑΑ
    απάντηση137
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το ΚΚΕ παράγοντας ΑΝΕΡΓΙΑΣ, οικονομικής ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ και ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ | 19/04/2012 04:44
    Με τις τυφλές απεργίες τους θυσιάζουν, εργαζόμενους και μικροεπαγγελματίες , για μικροκομματικά οφέλη. Η ασέβεια στο σύνταγμα, και στους εκτός ΚΚΕ πολίτες έχει κάνει τεραστία ζημιά στη χώρα. Αποτέλεσμα των ενεργειών τους η αύξηση της ανεργίας, η μείωση του τουριστικού ρεύματος, και πολλά άλλα με απίστευτες παρενέργειες. Επαναστάτες της μαύρης μοίρας και της κακιάς ώρας.
    Θανασάκης ο πολιτευόμενος
    απάντηση1119
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    "τρεχαγυρευόπουλος" Ο υπάλληλος του ΠΑΣΟΚ | 18/04/2012 20:58
    Ο Τρεχαγυρευόπουλος παρέα με τον αλλο σοσιαλιστή θανασάκη ο πολιτευόμενος μπροστά στην πανωλεθρία του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές προβοκάρουν, αναπαράγουν αθλιότητες, γενικά κάνουν "κριτική" σε ολους εκτος από ΠΑΣΟΚ. Ο Τρεχαγυρευόπουλος δεν έχει βγάλει άχνα για τα μέτρα που οδήγησαν στην εξαθλίωση τον λαό, αντίθετα τα λιβανίζει σαν γνήσιος παρατρεχάμενος του ΠΑΣΟΚ και ραγιάς. Μην τον ταράζετε, κοιμάται το παιδί
    ΦΡ
    απάντηση2017
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΟΙΟΣ ΕΝΟΧΛΕΙΤΑΙ??/ | 18/04/2012 19:11
    Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΑ Μ.Μ.Ε. ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ.
    gap
    απάντηση2615
     
     
     
    ζητω ο καπιταλισμος | 18/04/2012 18:50
    γουσταρω κατασχεση πρωτης κατοικιας,μισθο 300 ευρω,12 ωρο εργασιας,αναπτυξη για λιγους βεβαια μην ξεχνιομαστε,χαρατσια,κεφαλικους φορους,αυτοκτονιες.εξαλλου η αγορα τα ρυθμιζει ολα.μαυρο στο κκε!
    φριντμαν
    απάντηση1520
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΜΟΝΟΚΟΥΚΙ | 18/04/2012 18:33
    Ανυπακοή στη ζωή. Ψηφίζουμε όλοι Κιμ Γιόνγκ Παπαρηγομούν, και μετά αυτοκτονούμε σαν την αίρεση του Μουν.
    τρεχαγυρευόπουλος
    απάντηση2426
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Asxetoi | 18/04/2012 16:46
    Poly goustarw me ta sxolia edw mesa. Sas leei h Troika kai o Papadimos oti tha pernete 300 euroulakia to mina kai oti tha douleuete kamia 60 wres tin evdomada kai eseis paraponieste. Erxete h aristera kai sas leei oti prepei na douleute 8wro kai na pairnete misthous axioprepeias kai eseis krazete.Ti ston peoulo thelete pia? An des sas aresei h Aristera, tote ti pate se ekloges? Afisto ton Papadimo kai tin troika na teleiwsoun auto pou arxisan. To pidima pantos den to glytonete apo PASOK, ND kai Eurwpaikh Enwsi. Toumpeki loipon kai poly vazelini!!!
    Peter NYC
    απάντηση2920
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μεγάααααααλη! | 18/04/2012 15:57
    Mπά, ακόμα και η Αλέκα αποκλείεται να είναι τόσο λαϊκίστρια! Επίτηδες το κάνει για να μας σπάσει τα νεύρα! Εγώ θα της πρότεινα, για σιγουριά να προτείνει την εξάλειψη της ανεργίας δια της εξαλείψεως της εργασίας!
    Ph.J
    απάντηση3322
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Μια φιλική συμβουλή | 18/04/2012 15:47
    Η καλύτερη πρόταση που μπορεί να κάνει το ΚΚΕ είναι να απομακρύνει την Παπαρήγα,να ηγηθεί κάποιο νέο πρόσωπο όπως ο Μπογιόπουλος ή η Κανέλη και να φύγει το σφυροδρέπανο απο το σήμα γιατί η Σοβιετική Ένωση έχει διαλυθεί εδώ και 20 χρόνια
    ΠΕΡΙΣΟΣ CITY
    απάντηση2722
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Χρειάζεται ένας νόμος | 18/04/2012 15:24
    που να απαγορεύει την ανεργία και τον πληθωρισμό και να καθιερώνει το 30ωρο τη βδομάδα με κατώτατο μισθό 2000 ευρώ. Αυτό μπορεί να είναι μια από τις απαντήσεις της αριστεράς στην κρίση. Και σε σχέση με τις άλλες, είναι η πιο λογική. Έτσι κι αλλιώς, τσάμπα είναι.
    Τρόικα 4 ever
    απάντηση4524
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οικονομικές αναλύσεις ΚΚΕ | 18/04/2012 15:10
    “για να αντιμετωπιστεί η ανεργία και να υπάρξει πρόοδος πρέπει να μειωθεί ο χρόνος εργασίας και να μειωθούν τα όρια συνταξιοδότησης των εργαζομένων”. Άρα λιγότερη εργασία για λιγότερα χρόνια και μεγαλύτερο μη παραγωγικό χρόνο με απολαβές από το ασφαλιστικό ταμείο. Χωρίς μείωση αποδοχών και εργοδοτικών εισφορών εννοείται διότι φευ αν και το ΚΚΕ αρχίσει να τν πρεσβεύει! Και η υπογεννητικότητα άρα μείωση του εργατικού δυναμικού; Κι αυτός που θέλει να ανοίξει μια μικρή επιχείρηση θα πρέπει αντί για τους 10 που χρειάζονται να απασχολεί 20 για να μειώσει την ανεργία; Διότι το δημόσιο τέλος, θεωρητικά δεν παίρνει άλλους μέχρι να εξορθολογιστεί. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψηφίσω σ’ αυτές τις εκλογές... Από τη Σκύλα στη Χάρυβδη!
    GG
    απάντηση3714
     
     
    ti eixes gianni? ti eixa panta... | 18/04/2012 14:52
    oi kommounistes kai i papariga, exoun xasei tin aisthisi tou geleiou...........................................!!!!MAVRO..................!!!!!!!!
    nikos
    απάντηση3530
     
     
    Καλέ Θείτσα, | 18/04/2012 14:48
    Μείωση των ωρών εργασίας με ταυτόχρονη μείωση και του μισθού των εργαζομένων, όπως περίπου γινότανε στην αλήστου μνήμης σοβιετία ? Μα και εδώ σήμερα δεν γίνεται ήδη το ίδιο ? Σε ασπάζομαι,
    Γοργοποταμίτης
    απάντηση3316
     
     
    Αλέκα, έλειπες πάλι από το μάθημα της οικονομίας | 18/04/2012 14:39
    Πές μας όμως βρε Αλέκα. Η μείωση του χρόνου εργασίας να γίνει με ανάλογη μείωση των αποδοχών, ή, όχι; Στην πρώτη περίπτωση οι εργαζόμενοι θα παίρνουν λιγότερα, στη δεύτερη, θα αυξηθεί το κόστος εργασίας οπότε θα μοιωθούν οι θέσεις εργασίας, αν δεν κλεισουν οι επιχειρήσεις. Μήπως έλειπες στο μάθημα με τα εργασιακά και τα κόστη, ή μιλάς τζάμπα, γνωρίζοντας ότι αυτά που λές δεν πρόκειται να γίνουν; Απλώς ρωτώ.
    Μαμάρ
    απάντηση3119
     
     
     
    No comment | 18/04/2012 14:35
    Toso antikoumouni pia. Gia tis protaseis den les tipota alla gia to proswpo den vazeis glwssa mesa. Katse kai psifise olous tous "freskous" opos to Samara, Venizelo, Kouveli, Kammeno. Etsi psifise tous gia na douleueis ta 60wra kathe evdomada kai na les kai Thanks boss gia ta 300 euroulakia pou tha perneis! Koimismena , avoula kai agnoma onta, epikyndina gia olous emas einai kati typoi opos esy.
    Peter NYC
    απάντηση1925
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    gh@in.gr | 18/04/2012 14:33
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΑ.....Ή ΠΙΡΕΛΙ.... Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3619
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΛΕΚΑ ΦΟΡ ΕΒΕΡ | 18/04/2012 14:28
    αφού δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κυβέρνηση, μπορεί και να ζητάει ότι θέλει, ακόμα και μηδενική εργασία με πλήρεις μισθούς και συντάξεις! Πάντως πρωτοτύπησε: ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕ!!!
    ΓΕΟΡΓΙΤΣΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ
    απάντηση3322
     
-