Σάββατο 23 Αυγούστου 2014
 

ΒΗΜΑ TV: Δείτε την αποκλειστική συνέντευξη του Αλέκου Παπαδόπουλου

 ΒΗΜΑ TV: Δείτε την αποκλειστική συνέντευξη του Αλέκου Παπαδόπουλου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Η χώρα είναι σε χρεοστάσιο - Το δίλημμα είναι αν θα καταρρεύσουμε ή όχι - Καίριες οι ευθύνες όχι μόνο για την πολιτική αλλά και για την πνευματική, ακαδημαϊκή και οικονομική ηγεσία της χώρας»

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών κ. Αλέκος Παπαδόπουλος μιλάει στον διευθυντή του Βήματος Αντώνη Καρακούση για την πορεία της ελληνικής οικονομίας, το ΠαΣοΚ, τον Ευάγγελο Βενιζέλο, τις επερχόμενες εκλογές και το νέο πολιτικό τοπίο που θα διαμορφωθεί μετά από αυτές.

Διαβάστε όλη τη συνέντευξη του Αλέκου Παπαδόπουλου στο ΒΗΜΑ


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (130)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ψηφος Θυμικη και Ψηφος Νομιμοποιησης | 07/04/2012 16:38
    Πως ενας ολοκληρος λαος μπορει να παρει θεση πανω σε ζητηματα οικονομικα,τεχνικα χωρις να εχει στοιχειωδεις γνωσεις πανω σε τετοια θεματα?Μνημονιο ή εξοδος απο το ευρω....Αγνωστο ποιος δρομος ειναι πιο σωστος...Πρωσοπικα εχω δειγματα για τον δρομο που ακολουθειτε...επισης υπαρχουν δειγματα και οχι μονο για αυτους πους ζητανε να κυβερνησουν ξανα και γι αυτους που μας φτασανε ως εδω με ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ του ελληνικου λαου κυριε Παπαδοπουλε...τρεφω σεβασμο για το προσωπο σας αλλα οταν ενα κομμα οταν ενα πολιτικο προσωπο ξανα περναει τις πυλες του κοινοβουλιου ξανα καθετε σε ωραιες πολιτικες,βουλευτικες,υπουργικες θεσεις αυτο γινετε με νομιμοποιηση του ελληνικου λαου και εκει ειναι οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ευθυνες του διπλανου μας του απεναντι μας ολων μας...Αν ειναι λαθος να ψηφισω με βαση το θυμικο ειναι σωστο να ψηφισω με βαση την κριτικη μου ματια στα τελευταια 30 χρονια τουλαχιστον
    nikos
    απάντηση126
     
     
    Σαουλ | 07/04/2012 14:04
    Κυρ-Αλεκο προσπαθεις να ασκησεις το δογμα του ¨"Σοκ και Δεος" μονο που το κανεις ερασιτεχνικα και με τη γραφικοτητα του μεταπολιτευτικου καρκινωματος του οποιου αποτελεις μελος. Τις τρομοκατιες να τις στρεψεις στο πολιτικο σου το συναφι και στα τραπεζικα-επιχειρηματικα συμφεροντα που πρωτα τρεξαν να βγαλουν τα χρηματα τους εξω. Κανεις λαος δεν τρομαξε διαχρονικα, παντα βρηκε ο ιδιος τις λυσεις και οχι τα πολιτικα μαμουθ οπως εσεις.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2259
     
     
    κριμα | 07/04/2012 09:24
    κριμα, γιατι ακομα και αυτη τη στιγμη που η Ελλαδα πτωχευμενη βαδιζει προς την καταστροφη κανεις σας δεν αναλαμβανει τις ευθυνες του. Ποιος θεριεψε τον λαικισμο,ποιος υπεκυπτε σε καθε παραλογη αξιωση,ποιος ικανοποιουσε καθε ακαιρο αιτημα,ποιος ΄βαπτιζε΄τα καλαμποκια,ποιος ΄εφαγε΄τις κοινοτικες επιδοτησεις, ποιος εστηνε τις μαιμου συνταξεις-επιδοματα-αποζημιωσεις, ποιος καθιερωσε την απατη,την μαγκια,την λαμογια,την κλεψια,την ατιμωρησια,την ησσονα προσπαθεια κυριαρχη ιδεολογια, ποιος ΄εδιωξε΄τα εργοστασια, ποιος κατηγορουσε και λοιδορουσε την επιχειρηματικοτητα και ποιος στο τελος μετετρεψε ενα κατεξοχη εργατικο λαο να περιμενει στο καφενειο για να ζησει απο τις εισροες της ΕΕ απασχολωντας οικονομικους μεταναστες(που τωρα μας ξινιζουν) σε ολες τις εργασιες. Καθεστε πισω αντι να βγειτε μπροστα να αναλαβετε τις ευθυνες σας και απο μακρια ασκειτε μια κριτικη και χλυαρη σταση αφηνοντας το τερας του λαικισμου να καταστρεψει τι ακομα εχει απομεινει. Πειτε την αληθεια επιτελους μια φορα.Χωρις σκληρη δουλεια απο ολους η Ελλαδα δεν προκειται ποτε πλεον να ορθοποδισει ειτε μεινει στο Ευρω ειτε γυρισει στην Δραχμη. Βαλτε επικεφαλη ενα ανθρωπο αφθαρτο, ικανο, ευφυη, αδεκαστο, κοινωνικα αποδεκτο και προχωρηστε στη σωτηρια της χωρας. Οταν ερθει η (Μικρασιατικη) καταστροφη κανεις απο αυτους που μενουν στην Ελλαδα δεν θα γλυτωσει .
    Α.ΠΟΛΥΜΕΝΟΠΟΥΛΟΣ
    απάντηση368
     
     
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ | 07/04/2012 05:08
    Καί μόνο το γεγονός ότι η συνέτευξη του κ.Παπαδόπουλου συζητείται τόσο καί προκαλεί τόσο αντικρουόμενες απόψεις ,δείχνει ότι όσα λέει είναι ενδιαφέροντα. Είναι μιά σταθερή φωνή που πέρα από το όποιο κόστος συνεπάγεται γιά τον ίδιο πρέπει να ακούγεται. Εξάλλου, είναι ο πρώτος που πρόβλεψε και προειδοποίησε γιά όσα συμβαίνουν. Κρίμα που με δική του απόφαση δεν μετέχει ενεργά στα δρώμενα. Γιατί μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά ακόμα.
    Π.Ε.
    απάντηση2410
     
     
    Τι δεν λέει ο κος Αλέκος | 06/04/2012 20:09
    εκτιμώ βαθύτατα τον κ. Παπαδόπουλο και πιστεύω πως αν αυτού του είδους οι πολιτικοί αποτελούσαν τον κανόνα τώρα η χώρα θα ευημερούσε γιατί από τις αρχές του '90 έλεγε αυτά που τώρα λένε όλοι κατόπιν εορτής, αφού ρίξανε δηλαδή το καράβι στα βράχια. Όμως ειλικρινά σήμερα απογοητεύομαι με τούτη την συνέντευξη. Τι μας λέει ο κ. Παπαδόπουλος δηλαδή; Αφού ασκεί μια πολύ λάϊτ κριτική όσον αφορά τις ευθύνες του πολιτικού κόσμου και των λοιπών διαμορφωτών της κοινής γνώμης μας λέει πως ο δρόμος που χάραξε ο κ. Βενιζέλος, είναι ο ιδανικότερος. Αυτό θα κάνατε εσείς αγαπητέ κύριε; Θα ξεκοιλιάζατε τους πιο αδύναμους οικονομικά για να καλύψετε τις τρύπες που δημιούργησαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, το χρηματιστήριο, η πλήρης αναρχία στον δημόσιο τομέα, τα σκάνδαλα, υπερ εργολαβίες . Γιατί κε Παπαδόπουλε, ακόμη κι εσείς, δεν λέτε για την τεράστια ευθύνη που έχουν οι τράπεζες και οι λιγοστοί συμπατριώτες μας που έχουν συσσωρεύσει στα χέρια τους αμύθητο πλούτο; Γιατί τα δις που κρύβονται καλά σε λαβυρίνθους του εξωτερικού δεν τολμά να τα "ακουμπήσει" κανείς και να ελέγξει αν είναι προϊόν νόμιμου πλουτσιμού τη στιγμή που χιλιάδες μικροσυνταξιούχοι έχουν χάσει το δικαίωμα στην επιβίωση και στην αξιοπρέπεια; Και τι θα πει πως ο κ. Βενιζέλος είναι πλέον σοφός; Είναι σοφία αυτή η βάναυση ταπείνωση της συντριπτικής πλειοψηφίας του πληθυσμού; Ο εκβιασμός; Ο εκφοβισμός των αδύναμων που καθηλωμένοι μπροστά στις τηλεοράσεις τους δέχονται καθημερινά απίστευτα ηλεκτροσοκ; Η συνέντευξη αυτή , το λέω με λύπη, περισσότερο κρύβει πράγματα παρά φανερώνει. Και είναι μία ακόμη απόδειξη πως το πολιτικό σύστημα όπως το ξέραμε έως σήμερα όχι μόνο έχει πεθάνει αλλά βρίσκεται σε πλήρη αποσύνθεση. Και ίσως αυτήν είναι η μεγαλύτερη τραγωδία μας. Γιατί επιμένουμε ακόμη ως λαός να πιστεύουμε στην Δημοκρατία αλλά οι εκπρόσωποι της είναι στην πλειοψηφία τους αδειανά πουκάμισα. . Μόνο τα εξουσιομανή αντανακλαστικά τους ίσως παραμένουν ζωντανά και ενίοτε και διστάζουν να τα βάλουν ακόμη και με τους νεκρούς.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4018
     
     
    Απογοήτευση! | 06/04/2012 20:07
    Αλλιώς τον θυμόμουνα-οικονομικοπολιτικά-αλλιώτικος πολύ παρουσιάσθηκε.Κρίμα γιατί στήριζα κάποιες ελπίδες στην αποφασιστικότητά του,προβληματισμούς και μασημένα λόγια δεν τα περίμενα έχοντας υπ'όψη την πολιτική του δράση και πορεία!
    Babolman
    απάντηση1927
     
     
    ΝΑ ΛΑΜΨΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ | 06/04/2012 18:39
    Άκουσα με προσοχή τον πρώην Υπουργό, δεν μπορώ να μην πω ότι πρέπει να συμμετέχει στην κοινή προσπάθεια τις πατρίδος μας. Η εμπειρία του και ο σύγχρονος λόγος είναι αναγκαίος σήμερα που έχει ανάγκη η κοινωνία μας να ενημερωθεί σωστά από ανθρώπους που θα πουν αλήθειες και τα πράγματα με το όνομα τους. Οι διάφοροι που δεν μπορούν να αναλύσουν την σημερινή κατάσταση θα πρέπει να απομονωθούν διότι θα κάνουν κακό στην πατρίδα που ανήκει σε όλους μας. Νομίζω ότι η Δημοκρατία πρέπει να νικήσει και ο ώριμος λαός να δώσει την λύση Όμως τα διάφορα συμφέροντα και ιδίως τα κανάλια διαμορφώνουν μια σύγχυση που τελικά εύχομαι να μην επηρεάσουν σημαντικά το εκλογικό αποτέλεσμα. Το βίντεο αυτό πρέπει να το παίξουν όλα τα κανάλια και ο πρώην Υπουργός να βγει στα κανάλια και να απλοποιήσει τα πράγματα και ιδίως να πει τι θα συμβεί εάν δεν συνεργασθούν τα κόμματα μετά τις εκλογές. Νομίζω ότι μαζί με τους πρώην πρωθυπουργούς όλους εννοώ όλους από τον Μητσοτάκη έως και τον Παπαδήμο πρέπει να πάρουν την εύθηνη να ενημερώσουν τον Ελληνικό λαό. Όπως και όλοι οι διατελέσαντες Υπουργοί Οικονομικών πρέπει να πάρουν πρωτοβουλία να πουν όλη την αλήθεια και να ζητήσουν συγνώμη από τον Ελληνικό λαό. Τέλος εύχομαι και άλλοι σαν τον κ Παπαδόπουλο να έχουν το θάρρος και το κουράγιο να παραδεχθούν τα λάθη τους
    ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ
    απάντηση2811
     
     
     
    EXOYME ΜΠΛΕΞΕΙ ΑΣΧΗΜΑ.. | 06/04/2012 17:23
    Κατ' αρχήν, καλησπέρα σε όλους τους συσχολιαστές.Από προχθές μέχρι σήμερα, τα άρθρα που σχολιάσαμε μετά περισσού πάθους, είναι: 1) η νύχτα της 6ης Μαίου 2) υψώνοντας αντιμνημονιακή σημαία 3) η αυτοκτονία του 77χρονου στο Σύνταγμα και 4) η συνέντευξη του Αλέκου Παπαδόπουλου στον Καρακούση.Διάβασα και ξαναδιάβασα τα σχόλια μας και στα 4 άρθρα. Το πρώτο που με προβλημάτισε είναι ότι ακόμα και στο πρώτο άρθρο , όπου όλοι τα "χώνουμε" στον Καρακούση, υπάρχουν τουλάχιστον 5 απαντήσεις σε κάθε σχόλιο (μεταξύ ανθρώπων που συμφωνούν), που καταλήγουν, αν όχι ευθέως σε ύβρεις, πάντως σε οξείες λεκτικές αντεγκλήσεις. Να μην μιλήσω για τα υπόλοιπα άρθρα.....εκεί καταλήγουμε πράγματι σε ύβρεις.Τώρα, όσον αφορά στην συνέντευξη του Αλέκου Παπαδόπουλου. Αναρωτιέμαι αν είμαστε τρελλοί ή θεότρελλοι. Γιατί, όταν τα ίδια πράγματα μας τα λέει ο Καρακούσης ή ο Ψυχάρης, ξιφουλκούμε με μένος, κι όταν τα λέει ο Αλ. Παπαδόπουλος, μιλάει ως σωτήρας;Διαφοροποιούμε δηλ. την άποψη μας, ανάλογα με το ποιός τα λέει; αφού και ο Αλ. Παπαδόπουλοςέκανε αυτοκριτική...που σημαίνει πάντως, ότι αναδέχεται και αυτός το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί για την σημερινή κατάσταση.Να θυμίσω τον τρομερό ενθουσιασμό που υπήρξε τις πρώτες ημέρες της πρωθυπουργίας του Παπαδήμου, λες και ήταν ο ΄Αι Γιώργης καβάλα στ'άλογο να σκοτώνει τον δράκο..Κατέπεσε και αυτός...Τί πραγματικά θέλουμε λοιπόν; Ελπίδα; μα με παληά υλικά δεν χτίζεις καινούργιο σπίτι.Σιγουριά; Θα ήταν για γέλια, άν δεν ήταν για κλάματα.Αλλαγή; Προς τα πού, με ποιόν ή ποιούς;΄Οπως πολύ σωστά επισήμανε ο σχολιαστής Κ.Σ., πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ αυτών που μας έφτασαν εδώ ή μεταξύ του έξω από εδώ, αλλά με άγνωστη προοπτική. Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει οικονομολόγος ούτε για δείγμα, να καταφέρει να μας γυρίσει στην δραχμή (κάτι που απαιτεί ζά κι ανθρώπους). Εν τω μεταξύ, θα φάμε ο ένας τον άλλο και από διχόνοια και κυριολεκτικά, γιατί πρέπει να παράγουμε και κάτι για να τρώμε.Θα μαυριστώ, το ξέρω,Άκουσον μεν, πάταξον δε.Φιλικά και ειλικρινέστατα.
    Β.Ρ.
    απάντηση315
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Νάτος κι ο Παπαδόπουλος μετά τον Παπαδήμο... | 06/04/2012 16:55
    Κι εγω Ηπειρώτης είμαι και θα τα πω ντόμπρα.Ο κ.Παπαδόπουλος ήταν ένας από αυτούς που είχαν σχέση με την επονομαζόμενη ανάπτυξη το 1996-2004....με τηνάνοιξη του χρηματηστηρίου και τα λοιπά...τα τρια ΠΑΠ...αν θυμάστε...Παπαδόπουλος, Παπαντωνίου, Παπαδήμος. Και τωρα τι θελει ακριβώς; να διαχειριστούμε εμείς τη πολιτική του;.... Αν ήταν ντομπρος θα καθονταν στ΄αυγά του....για να μη θυμηθούμε τις "ντομπρες" δηλώσεις του για το άρρωστο παιδί από τη Μυτηλίνη..ε; Δε θελουμε αλλους.... Για να κατεβει στην Ήπειρο...μπορεί;...αλλαγή σκηνικού τωρα...
    apostolos
    απάντηση1341
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ηπειρος. | 06/04/2012 15:57
    Παντα η Ηπειρος εβγαζε ντοπρους ανθρωπους. Στο σχολειο πολυ λιγο γινοταν αναφορα για την ξεχασμενη ταλαιπωρημενη αιματοκυλισμενη αυτη γωνια της Ελλαδας.Ο Αλεκος ποτε δεν μασαγε τα λογια του γιαυτο χαιρει εκτιμησης απο ολο το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΑΣΜΑ. Αξιος πολιτικος,σεμνος, δουλευταρας και πανω απο ολα τιμιος.Πρεπει να επανελθει στην πολιτικη,αυτους εχει αναγκη η Ελλαδα.
    Διπλας Γιωργης.
    απάντηση4513
     
     
     
    Δηλαδή η λύση είναι ποια? | 06/04/2012 15:35
    Πολλά έχω ακούσει για τον Παπαδόπουλο και φαντάζομαι οτι έχει περισσότερη αξία η άποψή του απο πολλούς άλλους. Αρνούμαι όμως να πστέψω ότι η μόνη λύση είναι η συνέχεια αυτής της πολιτικής. Λιτότητα, ανεργία, ανέχεια, γιατί? Μήπως και οι 25άρηδες του 2020 ίσως να έχουν τότε κάποια ελπίδα? Η τρέχουσα γενιά δηλαδή ξεγράφτηκε? Λυπάμαι, αλλά αυτό δεν είναι λύση. Μεταξύ της έτοιμης συνταγής των μέτρων και της υποβάθμισης, και της καταδίκης του μνημονίου από τον κόσμο και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει, χωρίς φόβο πλέον επιλέγω το 2ο. Το πρώτο ξέρω τι είναι και δεν θέλω να το ζήσω.
    GreekSpring
    απάντηση1731
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δημιουργία, ξανα! | 06/04/2012 14:41
    Τις αξιόλογες οποίες σκέψεις του ορθολογισμου εκφράζει κόμμα που δεν υπήρχε πριν για να νέας χανντακωσει. Το ΠΑΣΟΚ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, για να το πω ευγενικά. Η δημιουργία ξανα! Είναι μια ελπίδα. Ακούω ΤΩΡΑ τον πολυ το Βενιζελο, το αρχιερείς της μήτρας της διαφθοράς, νόμος 86,περι ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΟΣ υπουργών και ΑΗΔΙΑΖΩ. Κ Παπαδοπουλε, έχετε κρίση, αλλάξετε κόμμα και συνεργαστειτε με τις νέες, αυθαίρετες δυνάμεις.
    Σωκιανος
    απάντηση1619
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Aλέκο, όταν η πραγματικότητα είναι σκληρή, ο έλληνας προτιμά να την διαγράφει... | 06/04/2012 14:18
    Είναι πραγματικά οδυνηρό, να διαβάζεις σχόλια απαξιωτικά. Να διαπιστώνεις ότι οι ευσεβείς πόθοι είναι ένα συναίσθημα τόσο δυνατό που μπορεί να σε κάνει να βλέπεις αν το θές πολύ, και το Χριστό φαντάρο! Ο Α. Παπαδόπουλος μιλάει με πόνο ψυχής, και με εσωτερική ένταση που είναι ολοφάνερη στο βίντεο. Και μιλάει τη δύσκολη γλώσσα. Χωρίς υστεροβουλία, ποιος θα τολμουσε να του καταλογίσει κάτι τέτοιο? Φοβάμαι ότι τα χειρότερα δεν ήρθαν... Ισως είναι νομοτελειακό να γίνει και αυτό για να βάλουν κάποιοι μυαλό, όχι για πολύ, για τα επόμενα 40-50 χρόνια ίσως.. Οσο μυαλό έβαλε διαχρονικά αυτός ο λαός -με το συμπάθειο- από τις ουκ ολίγες καταστροφές στις οποίες σε μεγάλο βαθμό και ο ίδιος συνέβαλε με τις επιλογές του κατά το παρελθόν, απώτερο και μή, άλλο τόσο μπορεί να πεισθεί και τώρα ότι θέλει αρετήν και τόλμη η ελευθερία! Και δυστυχώς, αρετή και τόλμη, δεν σημαίνει εθνικιστικές και λαϊκίστικες φανφάρες σαν και αυτές στις οποίες τον έχουν καλομάθει καιρό τώρα... Σιγά μη περιμένω από τον λαό που κατέκλυσε πριν λίγο καιρό μόλις Αθήνα και Θεσσαλονίκη για να ουρλιάξει αλληλεγγύη στις κραυγές μακαριστών ιεραρχών και να δηλώσει αιώνια και τυφλή πίστη σε σκηνοθετημένα λάβαρα της ελευθερίας -ένα μικρό παράδειγμα μόνο ανέφερα- να αφυπνιστεί από τον λήθαργό του ότι είναι περιούσιος και τίποτα κακό -πραγματικά κακό όμως- δεν πρόκειται να του τύχει... Φρίκη!
    Ph.J
    απάντηση4611
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    H εφιαλτική πραγματικότητα...! | 06/04/2012 14:11
    Είναι πραγματικά οδυνηρό, να διαβάζεις σχόλια απαξιωτικά. Να διαπιστώνεις ότι οι ευσεβείς πόθοι είναι ένα συναίσθημα τόσο δυνατό που μπορεί να σε κάνει να βλέπεις αν το θές πολύ, και το Χριστό φαντάρο! Ο Α. Παπαδόπουλος μιλάει με πόνο ψυχής, και με εσωτερική ένταση που είναι ολοφάνερη στο βίντεο. Και μιλάει τη δύσκολη γλώσσα. Χωρίς υστεροβουλία, ποιος θα τολμουσε να του καταλογίσει κάτι τέτοιο? Φοβάμαι ότι τα χειρότερα δεν ήρθαν... Ισως είναι νομοτελειακό να γίνει και αυτό για να βάλουν κάποιοι μυαλό, όχι για πολύ, για τα επόμενα 40-50 χρόνια ίσως.. Οσο μυαλό έβαλε διαχρονικά αυτός ο λαός -με το συμπάθειο- από τις ουκ ολίγες καταστροφές στις οποίες σε μεγάλο βαθμό και ο ίδιος συνέβαλε με τις επιλογές του κατά το παρελθόν, απώτερο και μή, άλλο τόσο μπορεί να πεισθεί και τώρα ότι θέλει αρετήν και τόλμη η ελευθερία! Και δυστυχώς, αρετή και τόλμη, δεν σημαίνει εθνικιστικές και λαϊκίστικες φανφάρες σαν και αυτές στις οποίες τον έχουν καλομάθει καιρό τώρα... Σιγά μη περιμένω από τον λαό που κατέκλυσε πριν λίγο καιρό μόλις Αθήνα και Θεσσαλονίκη για να ουρλιάξει αλληλεγγύη στις κραυγές μακαριστών ιεραρχών και να δηλώσει αιώνια και τυφλή πίστη σε σκηνοθετημένα λάβαρα της ελευθερίας -ένα μικρό παράδειγμα μόνο ανέφερα- να αφυπνιστεί από τον λήθαργό του ότι είναι περιούσιος και τίποτα κακό -πραγματικά κακό όμως- δεν πρόκειται να του τύχει... Φρίκη!
    Ph.J
    απάντηση1610
     
     
     
    Μίλησε ο "σοφός γέροντας" | 06/04/2012 13:57
    Και τι είπε ? Υπομονή μέχρι το 2020... Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε.
    Vasilis
    απάντηση1642
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το πραγματικο | 06/04/2012 13:36
    Ο στρατος κατοχης,η δικτακτορια του κοινοβουλιου,το πολιτικο συστημα της Ελλαδος,ψαχνουν κατα καιρους,να βρουν καποια αιτια,προσχημα, να πουν, εγω δεν ειμαι ετσι οπως λενε, ειμαι καλυτερος,να οπως αυτος.Και αφου τον προβοκαρουν οπως μπορουν,τον πετανε σαν λεμονοκουπα.Το πολιτικο συστημα εχει εδραιωθει απο δεκαετιες.Εχει μεταλλαχθει το παλαιο σοβιετικο συστημα,της παλαι ποτε σοσιαλιστικες σοβιετικες δημοκρατιες,σε συμμοριες,κατοχης της εξουσιας.Αξια παραδειγματα η χωρες Βουλγαρια, Ρουμανια.Οπως εδω και κει,ειτε δεξιο κομμα η αριστερο ανεβει στην εξουσια,διαφορα υπαρχει μονο στα λογια.Οι δομες ειναι αυτες που δεν αλλαζουν.Η διαφθορα,η ατιμωρησια,το πελατιακο κρατος,η αμοιβη στη εργασια,οι κοινωνικες παροχες,τα αρθρα του συνταγματος που εχουν ανασταλει,οι συνταξεις, η ασφυκτικη προπαγαντα για ολα,θα ειναι ακριβως ιδια.Ας ειμαστε ψηλοτερα τωρα.Σε λιγο καιρο ολα ιδια.Φυσικα καμμια ελευθερια,δημοκρατια ουτε δειγμα.Τα ιδια πολιτικα κομματα τους ιδους πολιτικους για δεκαετιες.Και βεβαιως βεβαιως θα ειναι η αρχουσα ταξη.Με αμετρητο πλουτο.Οπως και τωρα.Εξυπηρετει και τους αλλους Ευρωπαιους.Σωστα?Ενα κρατος,ενας λαος,βγαινει απο την παραγωγη,το ανταγωνισμο,θα ειναι και οικονομικοι.
    πολιτικο συστημα.
    απάντηση615
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Λυσεις | 06/04/2012 13:18
    Σοβαρός ανθρωπος που λεέι αλήθειες, αν και υπηρέτησε ο ίδιος το σύστημα. Οπως λεει πολύ σωστά, το κριτήριο στις επόμενες εκλογές θα πρέπει να είναι ποιο σχήμα θα μας βγάλει από την κρίση και θα προσφέρει ελπίδες ανάπτυξης, και όχι λαικίστικες ευκολες λύσεις. Η αυτογνωσία είναι σημαντικό στοιχείο, και μας λείπει. Φοβάμαι πως ΄το εκλογικό σώμα θα ψηφήσει βάσει συναισθήματος (θυμού) και οχι λογικής. Πρεπει να καταλάβουμε πως δεν μπορούμε να παράγουμε ελλειμμα 20 δις, κάθε χρόνο.... το [πάρτι τελείωσε, αλλά να πληρώσουν και οι πολιτικοί την μερίδα που τους αναλογεί. Θα το κάνουν; Εχουμε την ωρημότητα σαν λαός να κάνουμε την αυτοκριτική μας;
    harris
    απάντηση385
     
     
    ο γέρος και η άνοιξη.! | 06/04/2012 13:12
    ....έβγαλε βρώμα η πελατεία ότι ξοφλήσατε, .. είσαστε λέμε το παρατράγουδο στα ωραία άσματα, .. σκασμός οι ρήτορες πολύ μιλήσατε , ..τώρα μετέχετε μέσα στον πόνο μας μόνο ως φαντάσματα , ..μας κάναν χάρη που μας ανέχτηκαν και που γελάσαμε , ..τα κούφια λόγια, τις γητειές κι αυτά χορτάσαμε, ..ο σάπιος κόσμος σας μέσα στη μπίχλα του ξανατονώνεται κι ο ψεύτης λόγος σας στην παραζάλη μας επανορθώνεται, ..τις εμμονές σου ας τις μαζέψουνε τα σκουπιδιάρικα ,...ένα άγγιγμα στον ώμο απλά ζητάμε, όχι δεκάρικα, .. είσαι κι εσύ του αυτού θιάσου μέλη , ....με Τράγκα και Κανέλλη....!!!
    Ιωνάς
    απάντηση1030
     
     
    Ξεκάθαρα | 06/04/2012 12:58
    Ταυτίζομαι πλήρως.Και πιστεύω ότι είναι πολλοί που συμφωνούν και απλά λυπάμαι γι αυτούς που ζουν στον κόσμο τους και μας έχουν ζαλίσει με γελοιότητες για κρεμάλες και άλλες μπούρδες.Ας κάνουμε -επιτέλους-τη δουλειά μας,αντί να πιάνουμε τα κουλιά μας.
    Μυρτσίδης Αντώνης
    απάντηση346
     
-