από metereologos.gr
Πέμπτη 27 Απριλίου 2017
 
 

Σ. Χατζηγάκης: Δεν θα κατέβω στις εκλογές - δεν εγκαταλείπω την πολιτική

Πυρά κατά Σαμαρά και «σταγονιδίων του ηγετικού πυρήνα της ΝΔ»
Σ. Χατζηγάκης: Δεν θα κατέβω στις εκλογές - δεν εγκαταλείπω την πολιτική
Πηγή: Eurokinissi
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δεν θα πολιτευθεί στις προσεχείς εκλογές ο ανεξάρτητος βουλευτής και πρώην υπουργός της ΝΔ, κ. Σ. Χατζηγάκης, πλην όμως δεν θα εγκαταλείψει την πολιτική του δραστηριότητα, όπως δηλώνει.

«Θα επιστρέψω ενεργά στη ΝΔ αμέσως μετά την απομάκρυνση από την ηγεσία του κόμματος του κ. Σαμαρά – που δεν θα αργήσει να γίνει – και της ηγετικής του φράξιας», αναφέρει χαρακτηριστικά σε γραπτή ανακοίνωσή του.

Πάντως επισημαίνει ότι «σε κάθε περίπτωση, η ψυχική μου σχέση με το κόμμα της ΝΔ παραμένει αμείωτη και σταθερή, ενώ άρρηκτη θα διατηρηθεί και η αγάπη και ο σεβασμός προς όλους τους νεοδημοκράτες πολίτες που αγωνιούν, εξαιτίας της σημερινής ηγεσίας που κατακερμάτισε τη ΝΔ και διέλυσε την ενότητά της».

Λάβρος κατά του κ. Σαμαρά, ο πρώην υπουργός επισημαίνει ότι «επί δύο χρόνια μιλούσα για την ανάγκη η ΝΔ να καλύπτει με την πολιτική της τον ''μεσαίο χώρο''», αλλά «αντ’ αυτού η ηγεσία της σημερινής ΝΔ προτιμούσε τον δρόμο μιας δήθεν ''δεξιάς'' καθαρότητας, υιοθετώντας ακραίες θέσεις».

Μάλιστα αναφέρει ότι είχε προειδοποιήσει εγκαίρως τον κ. Σαμαρά «για τη δράση ολίγων, μη κοινοβουλευτικών ''στελεχών'' (σταγονιδίων) του ηγετικού πυρήνα». Ενώ τονίζει ότι «πριν αλέκτωρ λαλήσαι τρις, ο κ. Σαμαράς άλλαξε ρότα, έκανε στροφή 180° και υιοθέτησε τις θέσεις μου για τις οποίες με υπερβολική εμπάθεια και εκδικητικότητα με διέγραψε!».

«Διέγραψε έναν βουλευτή που επί 38 χρόνια συνεχώς αγωνίζεται με συνέπεια, με μαχητικότητα και αγάπη για την παράταξη, κάτι το οποίο δεν μπορεί να το υποστηρίξει κανείς για τον κ. Σαμαρά», υπογραμμίζει ο κ. Χατζηγάκης στην δήλωσή του.

Και συνεχίζει: «Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι πως οδήγησε σε συνειδησιακά αδιέξοδα εκλεκτούς βουλευτές και στελέχη που είχαν εκτεθεί υποστηρίζοντας τη δική του ''αντιμνημονιακή'' ρητορική των προηγούμενων ετών. Ετσι διέγραψε 22 αξιοπρεπείς και συνεπείς βουλευτές που υποστήριζαν προ ολίγων εβδομάδων τις δικές του θέσεις! Σήμερα βέβαια τους εκλιπαρεί να επιστρέψουν στο κόμμα».

Επίσης, κατηγορεί την ηγεσία Σαμαρά ότι «έχει προχωρήσει σε μια πλήρη αλλοίωση και μεταλλαγή των θέσεων της ΝΔ», ενώ αναφέρει ότι «το κόμμα σήμερα κυβερνιέται από περίεργες ''σέχτες'' και φατρίες που η μόνη σχέση με την ιστορική παράταξη είναι η ''φιλία'' με τον αρχηγό».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διεγράφη ο Σωτήρης Χατζηγάκης από τον Α. Σαμαρά για τα σταγονίδια 
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μη | 30/03/2012 01:29
    Mη μας το κανείς αυτο.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10
     
     
    ΕΘΝΙΚΟ ΠΕΝΘΟΣ | 29/03/2012 19:37
    ΧΕΣΤΗΚΕ Η ΦΟΡΑΔΑ ΣΤΟ ΑΛΩΝΙ.
    ΑΝΕΡΓΟΣ
    απάντηση101
     
     
    Δεν εγκαταλείπει την πολιτική. Η πολιτική τον εγκαταλείπει | 29/03/2012 19:36
    Χωρίς σχόλια
    kokovios
    απάντηση91
     
     
    Κι όμως ... | 29/03/2012 17:31
    Το μνημόνιο έχει κι ένα καλό. Το σύστημα "ξερνάει" ένα σωρό ανεπάγγελτους, ανίκανους πολιτικάντηδες, βλ. Χατζηγάκη. Κάνει υποτίθεται ηρωική έξοδο, τώρα, λες και θα θριάμβευε στην περιφέρειά του στις εκλογές. Τι έχει να επιδείξει αυτά τα 38 χρόνια πολιτικής καριέρας; Τίποτα. Μόνο την ΑΓΡΟΓΗ. Τώρα όμως με τον Ραιχενμπαχ, τέλος η μεγαλόπνοη πολιτική, που εξαντλείτο στις προσλήψεις ψηφοφόρων. Άρα τέλος και οι Χατζηγάκηδες δεξιά κι αριστερά. ΚΥΡΙΟΙ, ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ.
    Χ.Γ.
    απάντηση180
     
     
    Πάγκαλος, Ξυνίδης, Σιούφας... | 29/03/2012 16:56
    και τώρα Χατζηγάκης. Είμαστε στην σωστή κατεύθυνση, βελτιωνόμαστε...
    και ίσως πάμε ακόμα καλύτερα..
    απάντηση100
     
     
    ΑΓΥΡΤΗΣ | 29/03/2012 16:36
    ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΑΓΥΡΤΗ
    CHRIS
    απάντηση120
     
     
     
    Τι θα ψηφίσει; | 29/03/2012 15:20
    Να μας διευκρινίσει ο κ. Χατζηγάκης τι θα ψηφίσει στις επερχόμενες εκλογές. Θα ψηφίσει ΝΔ συμβάλλοντας έτσι στην παράταση της θητείας του Σαμαρά στην ηγεσία ή θα καταψηφίσει το κόμμα για να επισπεύσει την αλλαγή ηγεσίας;
    Πάρε θέση!
    απάντηση31
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Σιγά τα αυγά!... | 29/03/2012 14:46
    Αυτός με τί ασχολείται όλα αυτά τα χρόνια; Πάει και ρίχνει καμμιά γυροβολιά στο αντάμωμα των σαρακατσαναίων ή των βλάχων κι εκεί τελειώνει η βαρύγδουπη πολιτική του δραστηριότητα. Ως συγγενής του Αβέρωφ υπάρχει...
    Βλάχος
    απάντηση151
     
     
    ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ | 29/03/2012 14:16
    Φεύγοντας θα μας λείψουν οι λαθροχειρίες σου με τα χρήματα που κρυφίως έδωσες στα κομματικά σου φιλαράκια τους αγρότες και τώρα τα επιστρέφουμε (εντόκως) στην Ε.Ε. Επίσης οι ''άθλοι'' σου με την αγρογή και άλλες θεάρεστες πράξεις που μας έστειλαν όλους μαζί στον διάβολο σαν Έλληνες και σαν Ελλάδα. Δεν μπορώ παρά να σου ευχηθώ να έχεις την ανάλογη τύχη. Αλλά αμφιβάλλω. Απατεώνες του δικού σου διαμετρήματος πάντα φροντίζουν για ...την κακιά ώρα. Στα τάρταρα παλιάνθρωπε
    Γιάννης Παληός
    απάντηση221
     
     
     
    Και τι θα ψηφίσουμε; | 29/03/2012 14:07
    Δεν μας διευκρινίζει ο κ. Χατζηγάκης αν παρά ταύτα στηρίζει τη ΝΔ στις επικείμενες εκλογές. Θα ψηφίσει το κόμμα ή θα το καταψηφίσει; Διότι αν το ψηφίσει θα παρατείνει την παρουσία του Σαμαρά στην ηγεσία. Αν το καταψηφίσει επισπεύδει τον χρόνο παραμονής του σ' αυτήν. Πρέπει να ξεκαθαρίσει τη θέση του ο κ. Χατζηγάκης και να πει σε μας τους ψηφοφόρους του τι να πράξουμε τώρα που ο δικός μας βουλευτής θα απόσχει από τον εκλογικό αγώνα. Να ψηφίσουμε τη ΝΔ ή να μην την ψηφίσουμε; Να ψηφίσουμε άλλο κόμμα ή να απόσχουμε;
    Ψηφοφόρος
    απάντηση61
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    " Τί κρίμα !! " | 29/03/2012 14:04
    Λυπηθήκαμε πολύ , που ένα τέτοιο "επιφανές" στέλεχος ενός κόμματος εξουσίας , που σκόρπισε δεξιά αριστερά ρουσφέτια και βολέματα , που γέμισε την Θεσσαλία με μούφα επιδοτήσεις και γέμισαν μαζί με τους άλλους όμορους ομολόγους του τις καφετέρειες της Καρδίτσας, των Τρικάλλων και της Λάρισσας , με οκνηρούς τεμπέλιδες κολοθρεμένους νέους , που αντί να είναι στα χωράφια σκυλοκάθονται και σκυλοβρωμάνε , για να κλείνουν κάθε χειμώνα τις Εθνικές οδούς και να ζητάνε επιδοτήσεις . Αντε ρε Χατζηγάκη , άδειασε μας την γωνιά και σύ κι ο Σαμαράς και όλα τα λαμόγια του κερατά απο όλες τις παρατάξεις που θέλετε να είσαστε στο προσκήνιο μέχρι να πεθάνετε !!!Φτάνει πιά αρκετά , ντροπή σας , φιλότιμο και τσίπα δεν έχετε ?? Μας φτάσατε στο μή παρέκει και έχετε το θράσσος να μιλάτε ακόμη . Φύγετε όλοι , να καθαρίσει ο τόπος , να έρθει η νέα γενειά που ξενιτεύεται , για να μένετε εσείς εδώ και να κοπρίζετε .
    SOTIS
    απάντηση160
     
     
    ελεος | 29/03/2012 13:40
    κ.Χατζηγακη το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να μεινετε σπιτι σας. δεν θελουμε αλλο. φτανει πια. και δηλαδη ποτε λετε να τα ξαναπουμε???38 χρονια βουλευτης? μονο και μονο αυτο τα λεει ολα. ποτισατε εξουσια.... ειστε κατι σαν την μοναρχια ενα πραμα.
    φτανει πια
    απάντηση90
     
     
    ΟΥΣΤ | 29/03/2012 13:39
    Κρίμα, θα κλάψουν με μαύρο δάκρυ οι μεγαλοτσιφλικάδες. Που θα βρεθεί ξανά τέτοιος υπουργός που και σε τρακτέρ ανέβαινε και 500 μύρια μπαξίσι έδινε. Αρε κλαίει και θρηνεί ο λαός για τέτοιες απουσίες σαν του λεγάμενου του Ρεγκούζα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπχ1000
    ΠΑΣΧΑΛΗΣ
    απάντηση130
     
     
    Ώρα καλή | 29/03/2012 13:29
    Ώρα καλή και να μας γράφει!!!!! 38 χρόνια πολιτικής προσφοράς??? Δεν ντρέπεται να το λέει τόσο απλά ο μαυρογιαλούρος των Τρικάλων? Πολιτικός δεκαετίας του ΄60 διόρισε κατά αγέλες πελάτες-ψηφοφόρους του κατά κόρον παιδιά πλουσίων με αντάλλαγμα την ψήφο τους.Σίγουρα δεν θα λείψει από το πολιτικό σκηνικό της Ελλάδας.
    τρικαλινός
    απάντηση140
     
     
    ΛΟΓΙΑ | 29/03/2012 13:14
    Άν μας εξηγήσετε, επιτέλους, ποιός είναι ο "μεσαίος "χώρος, θα σας χρωστάμε ευγνωμοσύνη....
    Frixos
    απάντηση93