από metereologos.gr
Τρίτη 22 Μαΐου 2018
 
 

Αλλο «τι κόμμα είσαι» και άλλο «τι ψηφίζεις»; Κάντε το τεστ

Απαντώντας σε μία φόρμα ερωτήσεων, ο ψηφοφόρος «μαθαίνει» πού «κλίνει» πολιτικά
Αλλο «τι κόμμα είσαι» και άλλο «τι ψηφίζεις»; Κάντε το τεστ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Οταν το πολιτικό σκηνικό διευρύνεται και οι πολιτικές και κομματικές απόψεις διαχέονται σε κόμματα και λοιπούς πολιτικούς σχηματισμούς, είναι λογικό κάποιες φορές η πολιτική ιδεολογία να... χάνει το μονοπάτι της.

Τις τελευταίες μέρες, κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο, ένα ερωτηματολόγιο το οποίο «αποκαλύπτει» την πολιτική τοποθέτηση όποιου επιλέξει να το συμπληρώσει

Πρόκειται για ένα ερωτηματολόγιο 20 ερωτήσεων το οποίο ο χρήστης καλείται να συμπληρώσει προκειμένου η μεθοδολογία να τοποθετήσει στον πολιτικό χάρτη το στίγμα του ερωτηθέντα. Παράλληλα, αποπειράται να απαντήσει στο ερώτημα: «Τι κόμμα είμαι;».

Οι πρώτες 10 ερωτήσεις αφορούν θέματα προσωπικής ελευθερίας, ενώ οι επόμενες 10 αφορούν ζητήματα οικονομικής ελευθερίας. Από τις απαντήσεις προσδιορίζεται η ιδεολογική τοποθέτηση του ατόμου.

Το τεστ αυτό, προέκυψε από μια ιδέα του μηχανικού τηλεπικοινωνιών Δρ. Απόστολου Γεωργιάδη και υλοποιήθηκε με τη βοήθεια του δημοσιογράφου Μανώλη Ανδριωτάκη: «Γνωρίζουμε χρόνια τον χάρτη Nolan όμως δεν υπήρχε προσαρμοσμένος στα ελληνικά δεδομένα. Ετσι, σκεφτήκαμε κάποιες ερωτήσεις που θα ταίριαζαν στην ελληνική κατάσταση. Από το feedback που παίρνουμε από τους χρήστες, η πλειοψηφία όντως εντάσσεται στο πλαίσιο που θεωρούσε και γνώριζε ότι βρίσκεται. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που μας λέει ότι εκπλήσσεται με τη θέση που του δίνει το τεστ μας και τον βάζει σε σκέψεις και προβληματισμό», δηλώνει ο κ. Ανδριωτάκης.

Επίσης οι δημιουργοί του site καλούν ανοιχτά και τα κόμματα να απαντήσουν στo ερωτηματολόγιο προκειμένου να είναι πιο ακριβείς οι θέσεις τους στο πολιτικό φάσμα . Μέχρι στιγμής το έχουν κάνει μόνο οι Οικολόγοι - Πράσινοι. «Σκοπός μας είναι σε λίγες μέρες να διευρύνουμε το ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις που θα μας στείλουν οι πολίτες και να τις απευθύνουμε στα κόμματα πια» αναφέρει.

Οι δημιουργοί του site επισημαίνουν ότι δεν πρόκειται για έρευνα γνώμης για αυτό και τα αποτελέσματα δεν δημοσιοποιούνται. Επιπλέον τα στοιχεία των χρηστών δεν συλλέγονται (ip, όνομα, λοιπά στοιχεία) και είναι εντελώς ανώνυμο.

Κάντε το τεστ

Περισσότερες πληροφορίες για την εφαρμογή



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κοροιδεύετε το κόσμο | 17/03/2012 20:21
    Μπαρούφα το τεστ
    Όχι άλλες "'έρευνες"
    απάντηση21
     
     
     
    Παιδιά, είστε σίγουροι... | 17/03/2012 15:41
    ... ότι λειτουργεί σωστά το τεστ; Έιπα ότι η παγκοσμοιοποίηση είναι μάλλον καλή, ότι η αστυνομία ΔΕΝ μπορεί να διοικηθεί σημοκρατικά, ότι πρέπει να ελέγχεται αυστηρά ο αριθμός των μεταναστών και ότι πρέπει να παρεμβαίνει ο στρατός άμα γίνεται μπάχαλο σε διαδήλωση... και με έβγαλε ΚΚΕ-ΣΥΡΡΙΖΑ!!!!!! Επί τη ευκαιρία -- δεν ήξερα ότι το ΚΚΕ είναι υπέρ των γάμων των ομοφυλοφίλων... Something new every day...
    μας την πέσανε;
    απάντηση90
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    παρατήρηση ερώτηση του τεστ | 17/03/2012 12:24
    Ορισμένες ερωτήσεις δεν μπορεί να απαντηθούν με συμφωνώ - διαφωνώ. Παράδειγμα ερωτάται αν οι χρήστες ναρκωτικών ουσιών πρέπει να φυλακίζονται ή να πηγαίνουν για θεραπεία, προφανώς όταν παρανομούν. Ερώτημα στην ερώτηση: Αν ένας χρήστης ναρκωτικών για να εξασφαλίσει τα χρηματα της δόσης του χυπήσει μέχρι θανάτου έναν ηλικιωμένο επειδή πιστεύει ότι κάπου έχει κρύψει χρήματα και δεν του τα δίνει, πρέπει να φυλακιστεί ή απλώς να πάει στον ΟΚΑΝΑ για απεξάρτηση και άρα να παραμείνει έξω με κίνδυνο να κάνει το ίδιο και σε άλλους; Πριν απαντήσουμε πρέπει να σκεφτούμε α) πως το παράδειγμα είναι συμβεί και (δυστυχώς περισσότερο από μια φορά) β) μήπως είμαστε φλάνθρωποι και δείχνουμε ευασθησίες και κατανόηση μόνο όταν το κακό συμβαίνει στους άλλους;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση123
     
     
    όλα πιθανά γιαυτό και ανεκτά | 17/03/2012 09:58
    Η οικονομική πολιτική και το ιδιοκτησιακό καθεστώς των μέσων παραγωγής και των μέσων παροχής υπηρεσιών καθορίζει το αριστερό και δεξιό και εκεί το test είναι άστα να πάνε, τα υπόλοιπα και δεν σχετίζονται και τοσο με τους χώρους. Τυχαία λένε την Ελλάδα τελευταία Σοβιετία;
    Βολταίρος
    απάντηση46
     
     
    pali kala | 16/03/2012 22:37
    To ekana ki epese mesa. Den me ebgale deksio, doksa to theo.
    troitskistis
    απάντηση78
     
     
    χαχα... | 16/03/2012 20:38
    Εμένα με έβγαλε ...καρα-αριστερό! Που είμαι φυσικά και το γνωρίζω? Γιατί δεν τους ψηφίζω? Μα απλά επειδή η ελληνική Αριστερά ΔΕΝ ειναι Αριστερά. Πάλι θα τα λέμε?
    Ph.J
    απάντηση1511
     
     
    Φιλελευθερος | 16/03/2012 15:03
    με εβγαλε αυτο που ειμαι: φιλελευθερο. Οσοι θελουν φορολογίες , κρατισμό , στρατιωτικες θητειες , βουρδουλες καδρα με τον τσε παπάρα και καμμενες τραπεζες ας παρουν κανα χαπι δεν χρειαζεται να κανουν το τεστ
    L.EG
    απάντηση1517
     
     
    τέρμα τα κόματα, | 16/03/2012 14:59
    τώρα πλέον βάζουμε άνω τελείες.
    σιχτήρ κλέπτες
    απάντηση73
     
     
     
    εντελώς χαζό τεστ... | 16/03/2012 12:20
    Το τεστ με έβγαλε "Κέντρο", αλλά τί ακριβώς είναι το Κέντρο; Το Κόμμα του Μαύρου "Ένωσις Κέντρου" (πού το θυμήθηκα!); Ποιο είναι το "Κέντρο" σήμερα;
    Κ.Τ.
    απάντηση134
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Άσχετα με την σοβαρότητα των τεστ.... | 16/03/2012 12:13
    Μια χρήσιμη διευκρίνηση που πολλοί ξεχνούν -και γιαυτό πολλά τους φαίνονται ακατανόητα. Αυτός που είναι δεξιός, είναι δεξιός επειδή είναι δεξιός, όχι επειδή ψηφίζει ΝΔ. Ομοίως ένα απίστευτο ποσοστό ανθρώπων που θα δήλωναν με απόλυτη βεβαιότητα οπαδοί προοδευτικών κομμάτων είναι στην πραγματικότητα βαθύτατα συντηρητικά άτομα. 'Ενα ακραίο παράδειγμα: η φασίζουσα ή αυταρχική νοοτροπία είναι κάτι που μπορείς να το βρεις σε εκπροσώπους ΌΛΩΝ των πολιτικών χώρων, και τα σχετικά παραδείγματα είναι ατελείωτα. Και φυσικά τα όποια τεστ, ακόμα κι όταν εφαρμόζονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ΔΕΝ προσφέρουν ποτέ βεβαιότητες σε προσωπικό επίπεδο -όπως η πυξίδα δείχνει βόρεια, αλλά δεν λέει αν μπροστά σου υπάρχει πλατεία ή βάραθρο.
    ... τα οποία δεν εμπιστεύθηκα ποτέ
    απάντηση123
     
     
     
    πάλι αριστερή προπαγάνδα | 16/03/2012 09:43
    Είναι μια πειραγμένη και λειψη μεταφορά ενός γνωστού τεστ, με σκοπό να αβαντάρει την αριστερά (τι άλλο;). Ακόμα και η παρουσίαση του τεστ είναι αριστερή προπαγάνδα και δεν έχει σχέση με αυτή που βρίσκεις στην κανονική έκδοση του. Τυχαίο ότι μόνο οι ακροαριστεροί ¨οικολόγοι¨ έχουν μόνο δεχτεί να συνεργαστούν; Δεν νόμίζω....
    Βασίλης
    απάντηση1330
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ke fysika thelun ta komata na xerun ti skeftete na psifisi o laos! | 16/03/2012 09:40
    Sas pistevume oti ta apotelesmata den tha dimosievtun, ala tha gnostopiithun sta komata pu echun skyliasi na mathun ti tha gini stis ekloges. Analoga tha kinisun tin propaganda gia na epireasun ton psifoforo esto ke tin televtea stigmi. Avti i "erevna " den ine tipote to kenurigio. Ginete ypodoria choris na to antilamvanomaste apo tin agora me tis ekptotokartes ton supermarket, apo tis epiloges thematon apo to Google,ke ala. Ke den ine monon i Elines politiki pu tha ithelan na xerun. I "Eteri" mas echun skasi apo tin aveveotita tu se pion telika danizun ta disekatomyria tus. Gia avto mechri tis ekloges tha dosun monon avta pu chriazunte na plirothun i toki tus.
    bludicka
    απάντηση29
     
     
     
    Τζίφος | 15/03/2012 22:27
    Έκανα το τεστ και με έβγαλε σοσιαλδημοκράτη (ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ) ενώ ψηφίζω Δράση του Στέφανου Μάνου. Νομίζω ότι υπάρχει κάποια υπεραπλούστευση. Για να θεωρηθεί κάποιος φιλελεύθερος πρέπει, για παράδειγμα, να πει ότι όλα πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν πλην του Στρατού και της Δικαιοσύνης. Αυτή είναι μία ακραία άποψη που ο Μάνος τουλάχιστον δεν πρεσβεύει, το έχει άλλωστε δηλώσει (η περί αντιθέτου προπαγάνδα πολλών ΜΜΕ θα μπορούσε βέβαια να το υποστηρίζει) και δεν ξέρω αν υπάρχει κόμμα στην Ελλάδα που να το υποστηρίζει.
    ΙΧ
    απάντηση167
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δηλαδή για να καταλάβω | 15/03/2012 22:06
    Η Χριστιανοδημοκρατία είναι Ολοκληρωτισμός και ο Κομμουνισμός δεν είναι; Τέσσερα εκατομμύρια θύματα του Κομμουνισμού στην τέως ΣΕ μάλλον θα συμφωνούσαν στο να μπεί το Ολοκληρωτισμός στον Κομμουνισμό. Κάτι μου λέει πώς ο Στάλιν, ο Λένιν και οι Μπολσεβίκοι επίσης θα συμφωνούσαν. Δεν θα π΄ραω το τέστ σας. Τέστ που θεωρεί την Χριστιανοδημοκρατία Ολοκληρωτισμό και τον Κομμουνισμό "Δημοκρατική Αριστερά" δεν έχει θέση σε Δυτική Χώρα, Μάλλον στη Βόρεια Κορέα έχει θέση.
    Model Citizen
    απάντηση1815
     
     
    Είσαι ότι ψηφίζεις και όχι ότι νομίζεις! | 15/03/2012 21:53
    Το να ισχυρίζεται ο οιοσδήποτε ότι η ψήφος του δεν αντανακλά και τις πεποιθήσεις του, ισοδυναμεί με το να ισχυρίζεται ότι πετάει ο γάϊδαρος... Συμπερασματικά, είσαι ότι ψηφίζεις και όχι ότι νομίζεις!
    α
    απάντηση95
     
     
    Ό,τι να'ναι... | 15/03/2012 21:25
    Με έβγαλε πολύ μακριά από ένα κόμμα που αν μου έβαζαν ένα πιστόλι στον κρόταφο, θα ψήφιζα. Για την ακρίβεια, θα προτιμούσα να κάνω τσουλήθρα σε ξυράφια και να πέσω σε μια θάλασσα με οινόπνευμα από το να ψηφίσω κάποιο από τα κόμματα του χώρου που το τεστ με τοποθέτησε. Επίσης, έχει τους Οικολόγους στην... αριστερά? Δεν με πολυενδιαφέρουν αλλά όχι και "αριστερά" ρε παιδιά... έλεος...
    Τραβαλχαδόρ
    απάντηση142
     
     
    Μπούρδες | 15/03/2012 21:23
    καναμε 4ατομα το τεστ.ΟΥΤΕ μια φορα δεν ηταν μεσα!
    καμμενος απ το τεστ
    απάντηση87
     
     
    Έκανα το τεστ. | 15/03/2012 21:08
    Με βγάζει πάνω. ;) Αριστερά της Φιλελεύθερης Συμμαχίας και πάνω από το ΠΑΣΟΚ. Τα 7/10 πέφτουν μέσα στον φιλελευθερισμό τα 2/10 μέσα στη σοσιαλδημοκρατία και 1/10 μέσα στην αναρχία. Επομένως θα ψηφίσω ΦΣ ή Δράση, το ΠΑΣΟΚ αποκλείεται για ευνόητους λόγους. Όχι πως περίμενα βέβαια να μου πει το τεστ. Μεταξύ αυτών των δύο ταλαντευόμουν έτσι και αλλιώς!
    Adam Smith
    απάντηση65
     
-