από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 
 

Μισό «ναι» του Βερολίνου μετά την επιστολή Σαμαρά

«Αισθάνομαι δικαιωμένος» λέει ο πρόεδρος της ΝΔ
Μισό «ναι» του Βερολίνου μετά την επιστολή Σαμαρά
Προς συμβιβασμό οδεύει το πρόβλημα με τον Αντ. Σαμαρά -και την έκτη δόση- μετά την επιστολή που απέστειλε στους δανειστές
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Βερολίνο 


Το Βερολίνο αναδιπλώνεται στο θέμα της επιστολής του Αντώνη Σαμαρά προς τους δανειστές της Ελλάδας. «Δεν είμαστε οι ίδιοι δέκτες της επιστολής αυτής» επεξήγησε πριν από λίγο πηγή του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών. «Γι' αυτό και η δήλωσή μας το απόγευμα στηριζόταν στην προϋπόθεση, ότι η ίδια επιστολή φέρει και τις υπογραφές των αρχηγών των άλλων κομμάτων που συμμετέχουν στη μεταβατική κυβέρνηση. Αν αυτό δεν ισχύει, τότε πρέπει να επανεξετάσουμε το θέμα».

«Επανεξέταση» δεν σημαίνει αυτόματα απόρριψη. «Εκείνο που προέχει για μας είναι γραπτές διαβεβαιώσεις, που θα πείθουν για την ενιαία στάση των τριών κομμάτων έναντι της συμφωνίας της 27ης Οκτωβρίου» είπε.

Στην πρώτη - ανεπίσημη πάντα – δήλωση που έκανε ανώτατος υπάλληλος του υπουργείου Οικονομικών αναφέρονταν τα εξής: «Είμαστε χαρούμενοι για την υποστήριξη της αντιπολίτευσης. Μαθαίνω ότι ο Αντώνης Σαμαράς έστειλε επιστολή στους δανειστές. Νομίζω ότι μπορούμε να προχωρήσουμε και να πείσουμε τους υπουργούς του Eurogrupp να πάρουν την απόφαση για την εκταμίευση της έκτης δόσης».

Πάντως, το γεγονός ότι η γερμανική κυβέρνηση δήλωνε «ευχαριστημένη» με την επιστολή Σαμαρά είχε προκαλέσει εξαρχής σύγχυση στη γερμανική πρωτεύουσα. Κι αυτό επειδή λίγες ώρες νωρίτερα, η Άγκελα Μέρκελ, μιλώντας στη Βουλή για το νέο γερμανικό προϋπολογισμό, είχε δηλώσει ευθέως ότι απαιτεί μια κοινή επιστολή από την Αθήνα.

Το έγγραφο για την αποδοχή της συμφωνίας της 27ης Νοεμβρίου, είπε, «είναι απαραίτητο να φέρει την υπογραφή όχι μόνο της κυβέρνησης, αλλά και τις υπογραφές των τριών ελληνικών κομμάτων, που στηρίζουν την κυβέρνηση». Διαφορετικά, πρόσθεσε υπό τις επευφημίες των βουλευτών δυο κυβερνητικών κομμάτων, των Χριστιανοδημοκρατών και των Ελεύθερων Δημοκρατών, δεν θα υπάρξει εκταμίευση της έκτης δόσης.

Στον ίδιο λόγο, η γερμανίδα καγκελάριος - αντιδρώντας σε ειρωνικά σχόλια των Χριστιανοδημοκρατών - εξέφρασε την «πικρία» της για τη μέχρι τότε στάση της Νέας Δημοκρατίας, που ανήκει στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα. «Ακόμα πιο πικρό για μένα είναι το γεγονός, ότι ο εκπρόσωπός της δεν υπογράφει» πρόσθεσε εννοώντας τον κ.Σαμαρά. Πάντως, πρόσθεσε, «δεν θα ήθελα να βρεθείτε και σεις σε παρόμοια θέση με εμένα».

«Το Ευrogroup, στις 29 Νοεμβρίου, θα αποφανθεί εάν επαρκούν οι δεσμεύσεις που περιλαμβάνονται στην επιστολή του προέδρου της ΝΔ κ. Αντώνη Σαμαρά». Αυτό δήλωσε ο Γκι Σουλέρ, εκπρόσωπος του προέδρου του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, κληθείς να σχολιάσει την επιστολή του κ. Σαμαρά προς τον επικεφαλής της ευρωζώνης.

Η εκπρόσωπος της Επιτροπής Πία Αρεκίλντε περιορίστηκε να επιβεβαιώσει ότι ο πρόεδρος της Επιτροπής Ζοζέ Μπαρόζο έλαβε την επιστολή του κ. Σαμαρά, χωρίς όμως να προβεί σε οποιοδήποτε άλλο σχόλιο.

«Η επιστολή Σαμαρά θα μπορούσε να εκληφθεί και ως δέσμευση» δήλωσε αξιωματούχος στο Παρίσι, διευκρινίζοντας πάντως ότι είναι πρόωρο για την κυβέρνηση Σαρκοζί να τοποθετηθεί, δεδομένου ότι η επιστολή δεν έχει παραλήπτη τον Γάλλο πρόεδρο.

Ο πρόεδρος της ΝΔ εμφανίστηκε δικαιωμένος για την μέχρι τώρα στάση του σε συνομιλία του με δημοσιογράφους στην Βουλή. Όπως είπε χαρακτηριστικά, λίγες ώρες μετά την αποστολή της επιστολής του, «με την σταθερή μας στάση τα πετύχαμε όλα».

«Η διαπραγμάτευση είναι σαν ένα παιχνίδι πάνω σε σκακιέρα. Κάνεις κινήσεις και περιμένεις την κίνηση του άλλου. Εκεί πρέπει να μείνεις σταθερός και εγώ έμεινα σταθερός», υπογράμμισε ο κ. Σαμαράς.

Και διερωτήθηκε: «Τι θα έλεγαν; Σε αυτά που είπα εγώ συμφωνεί και ο Παπαδήμος. Τι θα μου πουν, ότι δεν σας δίνουμε την έκτη δόση γιατί δεν υπογράφω;»

Ερωτηθείς εάν έχει θετικές αντιδράσεις από την Ευρώπη σχετικά με την επιστολή του, είπε ότι προς το παρόν δεν έχει κάποια συγκεκριμένη αντίδραση αλλά «ακούει αυτά που λέγονται».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Εστειλε... το γράμμα στους πιστωτές ο Αντώνης Σαμαράς 
Μέρκελ: «Χωρίς υπογραφές δεν μπορεί να καταβληθεί η έκτη δόση» 
ΔΝΤ: «Καλωσορίζουμε τη δέσμευση της Ν.Δ. στις αρχές του προγράμματος» 
 
 
σχόλια (120)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Λυπηρό | 25/11/2011 15:37
    Για μιά ακόμη φορά και ο κος Σαμαράς εξευτελίζει την χώρα, όπως και άλλοι πρίν από αυτόν. Αντί καθαρά και χωρίς υπεκφυγές να υπογράψει, καταφεύγει σε μικροπονηριές και ανόητους ψευτοπαλληκαρισμούς, τα οποία εμπεδώνουν στους δανειστές μας την καχυποψία και δυναμώνουν την αναξιοπιστία των ελλήνων πολιτικών.
    Δ.Σ., Ζυρίχη
    απάντηση91
     
     
    Αντώνης Σαμαράς ο Μικρός | 25/11/2011 00:30
    Αντωνάκη αύριο να φέρεις γραμμενη 100 φορές την λέξη κωλοτούμπα.
    Γιώργος
    απάντηση140
     
     
    Ο Αντωνάκης | 24/11/2011 23:40
    http://www.youtube.com/watch?v=oqTvf642EDE
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    έπεα πτερόεντα | 24/11/2011 23:18
    Αν προσπαθούσε κάποιος να βγάλει συμπεράσματα από όσα κατά καιρούς έχει πει και έχει διατυμπανίσει ο κ. Σαμαράς, αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να δημιουργήσει μια σαφή εικόνα για την προσωπικότητά του αρχηγού της ΝΔ.. Τα μεγάλα λόγια, το ύφος, οι χειρονομίες, τα ειρωνικά χαμόγελα και όλα τα άλλα εκφραστικά μέσα στα οποία σοβαροφανώς κατά καιρούς επιδίδεται, θυμίζουν παραχαϊδεμένο, κακομαθημένο παιδί που δεν απαιτεί από την ομήγυρη τίποτα λιγότερο από ένα θερμό χειροκρότημα. Και σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν δεν έκανε τίποτε άλλο παρά να επαναλάβει τον εαυτό του. Γι' αυτό, με μεγάλη περηφάνεια και αυτοθαυμασμό, μας εξηγεί τους κανόνες του παιχνιδιού και περιμένει να τον χειροκροτήσουμε: «Η διαπραγμάτευση είναι σαν ένα παιχνίδι πάνω σε σκακιέρα. Κάνεις κινήσεις και περιμένεις την κίνηση του άλλου. Εκεί πρέπει να μείνεις σταθερός και εγώ έμεινα σταθερός». Μπράβοοο!!!
    Eleni
    απάντηση110
     
     
    Τι έπρεπε να κάνουν | 24/11/2011 23:06
    Τι θα έπρεπε να κάνουν οι πολίτες; Να που ένα μεγάλο ευγε στον Σαμαρά για τη στάση που κράτησε και έφερε αποτελέσματα που θα τα δούμε στην πορεία. Αλλά οι κομματικοί συνηθισμένοι στην υποτέλεια που τους είχε επιβληθεί από τον ΓΑΠ παίρνουν το μέρος των δανειστών. Αραγε λίγη τσίπα δεν υπάρχει;
    Xρύσανθος
    απάντηση010
     
     
    Το Σαμάρι ξέρει να παίζει και σκάκι | 24/11/2011 23:00
    Ωραία. Πλην όμως εγώ, διαβάζοντας προσεκτικά όλο το «πρόγραμμα» της ΝΔ, δεν βρήκα κανένα στοιχείο ως προς την επόμενη κίνηση στην περίπτωση Δραχμοποίησης. Όμως ζήτω το σκάκι και όλα τα ελληνικά σαμάρια.
    ML
    απάντηση80
     
     
    ολίγον τι έγκυος | 24/11/2011 18:59
    Όταν είσαι χρεωμένος και αναξιόπιστος και έχεις μονίμως την χείρα παρατεταμένη για νέα δόση, ή μόνη διέξοδος είναι να μάθεις επιτέλους να ζεις με αυτά που έχεις, για να σταθείς κάποτε στα πόδια σου. Μη στρέφεστε κατά των ευρωπαίων. Οι πολιτικοί μας είναι μα..κες. Ο Γιωργάκης έβαλε πολλές φορές το πιστόλι στο τραπέζι και την τελευταία φορά που τους απείλησε με δημοψήφισμα, γύρισε με αυτό ανάμεσα στα σκέλια. Και δεν μπορεί Αντωνάκη να είσαι ολίγον τι έγκυος, δηλαδή να συμφωνείς αλλά να μην δεσμεύεσαι. Στην επιστολή του αναφέρει ότι στηρίζει την απόφαση της 27ης Οκτ. μέσω της κυβέρνησης Παπαδήμου, δεν λέει ότι δεσμεύεται και ο ίδιος, αν γίνει πρωθυπουργός. Τα κόμματα όπως τα ξέραμε τελείωσαν.
    Διονύσης
    απάντηση203
     
     
    φτου στον κόρφο μας.! | 24/11/2011 16:24
    Άλλη μια τέτοια κουτουράδα Αντώνη , ...και θα βγει δημοσίως ο Μητσοτάκης να σου πλέξει το εγκώμιο ! ...αντε συ μετά να τρέχεις για ξόρκια!
    Ιωνάς
    απάντηση377
     
     
     
    Λεβέντικη στάση Σαμαρά | 24/11/2011 15:47
    Λογικό είναι μετά την ψυχρολουσία που έπαθαν χθες το βράδυ με τη λεβέντικη στάση του Σαμαρά που άντεξε σε όλες τις πιέσεις να έχουν παραφρονήσει οι νενέκοι.Και να μην καταλαβαίνουν οτι επιτεύχθηκε μια νίκη τα αποτελέσματα της οποίας θα τα δούμε σύντομα. Αλήθεια πότε θα απαλλαγούν από την υποτέλεια και το γιες μεν που είχαν συνηθίσει επί Γιωργάκη;
    Aλεξόπουλος
    απάντηση1267
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    11 χρόνια φαγούρα... | 24/11/2011 15:33
    Τι περιμένετε από έναν άνθρωπο που έκατσε 11 χρόνια σπίτι και τον έτρεφε η γυναίκα του;;
    επισκέπτης
    απάντηση467
     
     
     
    ΠΙΚΡΟΧΟΛΑ ΣΧΟΛΙΑ | 24/11/2011 12:48
    Οτι και να λέτε για αντιπερισπασμό και πολιτική εκτόνωση , η ιστορία έγραψε ότι ο σοσιαλιστής ΓΑΠ έβαλε την χώρα στο ΔΝΤ. Να το θυμάστε αυτό πάντα.
    ΜΗΝΆς
    απάντηση1461
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    γειά σου τρελ Αντώνη | 24/11/2011 11:18
    Έλα ρε Αντώνη τρελανέ μας ρε ποιητή. Πές μας πως τους έσκισες, πως τους τσάκισες , πόσο μεγάλος τσαμπουκάς είσαι ,τι ωραία τους ξεφτυλισατε εσύ και ο Φαϊλος , τους χαζο Ευρωπαίους να πάρουμε ηρεμιστικά. Δεν παλεύεσαι πάντως με τίποτα.
    panos 62
    απάντηση697
     
     
     
    Ο Σαμαράς θα αλλάξει το μνημόνιο | 24/11/2011 11:02
    Και βέβαια πρώτα οι πασόκοι δημοσιουπάλληλοι εδώ μέσα θα ωφεληθούν από την μείωση της φορολογίας. Μεγάλη πλάκα έχουν οι καραγκιόζηδες που του λέγαν υπόγραψε, τώρα του λένε γιατί υπέγραψες, πρώτα του λέγαν οι νενέκοι θα την βάλεις την υπογραφή θες δεν θες και ο άνθρωπος τους έστειλε μια επιστολή που τους λέει θα αλλάξω το μνημόνιο.
    Κουάξ
    απάντηση1367
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τα 8 δις | 24/11/2011 10:04
    της 6ης δόσης, υποτίθεται πως..προορίζονται για "μισθούς και συνταξεις"???? ή μηπως έχουν να κάνουν με αποπληρωμές τίτλων χρέους του Ελληνικού δημοσίου απο τα μέσα Δεκεμβρίου εώς μέσα Ιανουαρίου??? Μήπως λέω βρέ πατριώτες...
    Άτακτος
    απάντηση922
     
     
    Οχι εφαμιλλος των Μεταξα, Πλαστηρα | 24/11/2011 09:11
    Τελικά, επιστρέφων σαν ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΣΤΗΡ μετα απο 10 χρόνια εξοριας κι ενω ολοι οι γύρω του πολιτικοί είναι με τον ενα ή αλλο τροπο διατρητοι νανοι, ο Σαμαρας επέλεξε να γινει ενας διαχειριστης ενος μνημονιακου 32-34% αντι ενας αστερας εφάμιλλος του ΠΛΑΣΤΗΡΑ και του ΜΕΤΑΞΑ. Εαν επεμενε στο ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ στη ξενη υποδούλωση , εαν παραιτειτο και κατεβαινε με μια αλλη ΠΟΛΑ θα ελαμβανε 4-8% , θα ελεγε ΟΧΙ σε ολα οπως με το Μακεδονικο, θα "πηγαινε καροτσι" για 10 χρονια όλους τους σπιθαμιαιους πολιτικους "και για το Δανειακο", και θα εμενε στην ΙΣΤΟΡΙΑ σαν ΦΑΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ. Τωρα...διαχειριστης δανείων... Εχει διαφορα για τη Δοξα του!
    Πετρος
    απάντηση624
     
     
    γαργάρα... | 24/11/2011 08:55
    ... τα έκανες τα λόγια τα μεγάλα, τους τσαμπουκάδες και τα φαρδιά παντελόνια. Με τις υγείες σου!
    Thanasis03783
    απάντηση398
     
     
    Να τον κάνουμε Πρωθυπουργό... | 24/11/2011 08:49
    Αν κάτσει κανείς και αναλογιστεί όσα έχει πει τα τελευταια 2 χρόνια ο κύριος Σαμαράς θα τραβάει τα μαλλία του.Μίλαγε για προδωσίες, για γουδι κλπ.Όλοι θυμόμαστε το ρεσιτάλ που έδινε. Και από εκεί που θα έφερνε την επανάσταση είπε ναι σε όλα και ευχαριστώ.Τί μπορεί όμως να κάνει ένας άνθρωπος για την εξουσία...΄Τί εξευτελισμό μπορεί να αποδεχτεί...Ας τον κάνουμε Πρωθυπουργό. Με τόσο προσπάθεια κρίμα να μην γίνει....
    carvin
    απάντηση386
     
     
    ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟΝ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΛΟΥ | 24/11/2011 08:44
    Τουλάχιστον μέσα στην καταχνιά και την μιζέρια ,γεννήθηκε κάτι καλό:Ο διάδοχος του Ιωάννη Μελισσανίδη.Ο (τρελλ)Αντώνης Σαμαράς.
    Ν.Καζανιάρης
    απάντηση347
     
     
     
    Και Εγω που σε ΜΟΥΤΖΩΝΩ | 24/11/2011 08:34
    Και εγω Κυριε Σαχλμαρτα δικαιωμενος αισθανομαι. Και γιατι ?? Γιατι απο την πρωτη στιγμη καταλαβα οτι εισαι ψηφοθηρας, και δεν μου βγαζεις απο το μυαλο οτι εαν ειχες (Εσυ φταις και οχι ολη η ΝΔ) παραδεχτει οτι το μνημονιο ηταν πριν 22 μηνες η λυση και συναινουσες τωρα δεν θα μας κοβανε τις συνταξεις. Αθλιε ψηφοθηρα ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗ ΕΓΩΙΣΤΗ
    lam1
    απάντηση469
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-