από metereologos.gr
Πέμπτη 25 Μαΐου 2017
 

Σ. Χατζηγάκης: Σε συνεργάτες του Σαμαρά τα «ακροδεξιά σταγονίδια»

Επιτέθηκε σε «κουκουλοφόρους του διαδικτύου»
Σ. Χατζηγάκης: Σε συνεργάτες του Σαμαρά τα «ακροδεξιά σταγονίδια»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Συνέντευξη Σ.Χατζηγάκη

Διευκρινίσεις για τα «ακροδεξιά σταγονίδια» στα οποία αναφέρθηκε και που οδήγησαν στη διαγραφή του από τη ΝΔ, παρείχε ο Σωτήρης Χατζηγάκης, μιλώντας το πρωί της Τρίτης στον ΒΗΜΑ 99,5.

Οπως είπε, πρόκειται για συνεργάτες του Αντώνη Σαμαρά, με τους οποίους συμπορεύεται, κι όχι βουλευτές ή στελέχη του κόμματος.

Ο κ. Χατζηγάκης επιτέθηκε στους «κουκουλοφόρους του διαδικτύου» που υπονομεύουν τη νέα κυβέρνηση και οι οποίοι – όπως άφησε να εννοηθεί – έχουν σχέση με το περιβάλλον του κ. Σαμαρά.

Ο ανεξάρτητος πλέον βουλευτής επιτέθηκε στον πρόεδρο της ΝΔ για την τακτική που ακολουθεί, λέγοντας ότι δημιουργεί σύγχυση στους πολίτες και φέρεται λες και οι ευρωπαίοι είναι κουτόφραγκοι. «Είναι επικίνδυνος, παίζει ζάρια στην πλάτη του λαού» υπογράμμισε.

Ο κ. Χατζηγάκης, αναφερόμενος και στον έτερο λόγο για τον οποίο διαγράφτηκε, δηλαδή επειδή μίλησε για τάσεις μέσα στη ΝΔ, αναρωτήθηκε από πότε δεν υπάρχουν τάσεις στη ΝΔ.

«Συμβαίνουν τρομαχτικά και παράλογα πράγματα» τόνισε ο ανεξάρτητος βουλευτής και πρόσθεσε ότι η ηγεσία της ΝΔ δεν πρέπει να παρασύρεται από τα «σταγονίδια» και να διαγράφει τις τάσεις.

Όσον αφορά στη διαγραφή του, ανέφερε ότι το μήνυμα είναι «πας μη ακολουθών τα σταγονίδια, διαγράφεται», επισήμανε ότι τον ίδιο δεν τον αγγίζει η διαγραφή, ενώ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να ενταχθεί σε κάποια άλλη κοινοβουλευτική ομάδα.

Αναφερόμενος στην κυβέρνηση, ξεκαθάρισε ότι θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης, ενώ για το θέμα του χρόνου των εκλογών ζήτησε να επικρατήσει η λογική.

Αν δούμε ότι δεν φθάνει ο χρόνος για την υλοποίηση της συμφωνίας των Βρυξελλών, θα πρέπει να έχει κι άλλο χρόνο η κυβέρνηση, παρατήρησε.

Τη Δευτέρα, ο Σωτήρης Χατζηγάκης είχε πει ότι «ορισμένα ακροδεξιά στοιχεία της ΝΔ με την ταμπέλα της λαϊκής δεξιάς πάνε να αλλοιώσουν την ιδεολογική ταυτότητα του κόμματος».

Εξαπολύοντας, δε, προσωπική επίθεση κατά του προέδρου του κόμματος, ο κ. Χατζηγάκης είχε τονίσει: «Η ΝΔ του κ. Σαμαρά από ένα μεγάλο κόμμα κατέληξε σε ένα μικρό απολειφάδι, τύπου Πολιτικής Άνοιξης. Δεν ξέρω εάν είναι δικαίωμά του».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διεγράφη ο Σωτήρης Χατζηγάκης από τον Α. Σαμαρά για τα σταγονίδια 
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΤΕΛΕΙΩΝΕ | 15/11/2011 23:27
    Αντε πια στο καλό .Αρκετά τόσα χρόνια. Πολιτικός από το παρελθόν δεν έχει θέση στην νέα δύσκολη εποχή.
    Μηνάς
    απάντηση22
     
     
    Και με τους μεν και με τους δεν | 15/11/2011 19:40
    Και το Πασοκ επί σιδερένιου ήταν τραμπούκικο, και ο Χατζιδάκης είναι πολιτικός παλαιάς κοπής του συστήματος που διασπάθισε ότι χρήμα υπήρχε για τους ημετερους, και ο Σαμαράς είναι ξεφτίλας ολκής, άξιο τεκνο μιας τριτοκοσμικής χώρας. Και μετά μερικοί προσβάλλονται όταν μας θεωρούν τη χωματερή της Ευρώπης και καταριούνται την ώρα και τη στιγμή που μας έβαλαν στο ευρώ.
    Tσιφτετελληνας
    απάντηση223
     
     
     
    Σταθείτε γιατί θα μας τρελάνετε τελείως εσείς | 15/11/2011 15:24
    @13:23-Εχετε δεί ποτέ βιαιότητες και τραμπουκισμούς απο άτομα προσκείμενα στην ΝΔ; Αν ναί, πότε; Εγώ μεγαλώνοντας την δεκαετία του 80 στην Ελλάδα του Ανδρέα Παπανδρέου στην συνοικία Ζαβλάνι της Πάτρας, πρώτα πρώτα δεν τολμούσε κανείς να δηλώσει 'δεξιός'. Δεξιός σήμαινε και δακτυλοδεικτούμενος. Ηταν καλύτερο για κάποιον να είναι λεπρός ή να κάνει η μάνα του πίπες, παρά να είναι Δεξιός. Δεύτερον, υπήρχε ένα γραφείο της ΝΔ στον δρόμο που χώριζε τον Ν Δρόμο απο το Ζαβλάνι, και τρια γραφεία του ΠΑΣΟΚ, ένα στα φανάρια Κουρτέση, ένα στις Εργατικές Κατοικίες, και ένα στο Ζαβλάνι. Κάθε Σάββατο βράδυ, στις 9 η ώρα ο κόσμος έπαιρνε τα μηχανάκια, μαζεύονταν στα 3 γραφεία του ΠΑΣΟΚκαι όλοι μαζί, μιλάμε για 100δες άτομα με μηχανάκια και σημαίες του ΠΑΣΟΚ, έσπαγαν τα γραφεία της ΝΔ. Αυτή η ιστορία επαναλαμβάνονταν όλη τη χρονια του 1985. Στο τέλος τα γραφεία της ΝΔ έμειναν ρημαδιό και δεν τα ξαναέστησαν. Εγώ ήμουνα παιδί 6 χρονών, και στο Δημοτικό Σχολείο Ζαβλανίου, ο δάσκαλος που είχα ήταν Κομμουνιστής μέλος του ΚΚΕ με θητεία στη Μακρόνησο. Δίπλα απο το σχολείο μου, περνούσε το άσπρο βάν του ΚΚΕ κάθε μέρα, προπαγανδίζοντας συγκεντρώσεις: ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΑΠΟΨΕ, ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ (ΠΑΠΑΡΟΦ), ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΤΟ, ΕΟΚ ΚΑΙ ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ, Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΞΙΑ. Ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν κάτι ανάμεσα σε Θεό, Μεσσία, και Αγιατολάχ Χομεινί. Νομίζω ότι ξεπέρασε τον Αντιγονο Γ' Θεό,ούτε ο Μεσσίας των Εβραίων δεν θα λατρευτεί έτσι. Τον θυμάμαι να περνάει τον Νεό Δρόμο με την Μερσεντές του, και δεκάδες χιλιάδες κόσμου να εκστασιάζονται ουρλιάζοντας. Μέσα σε αυτό το κλίμα τρομοκρατίας, όπου Δεξιοί ξυλοκοπούντουσαν κάθε μέρα και όπου Δεξιός δεν τολμούσε να ξεμυτίσει απο το σπίτι του και με όλον τον κρατικό μηχανισμό στελεχωμένο απο μέλη του ΚΚΕ και της Αριστεράς, ο άλλος λέει ότι ο Σαμαράς ήταν τραμπούκος, πότε, την εποχή που το να δηλώνει κάποιος δεξιός ήταν κοινωνικός στιγματισμός. Κόψτε τα ναρκωτικά ρεεεε.
    Model Citizen
    απάντηση2430
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Φωνές από το παρελθόν; | 15/11/2011 15:10
    Ορθώς διεγράφη ο Σ. Χατζηγάκης. Και πολύ άργησε να έρθει η διαγραφή του. Εγώ δεν θυμάμαι να έχει επιτελέσει κάποιο αξιόλογο έργο στο Υπουργείο Γεωργίας, στο οποίο υπηρέτησε επί κυβερνήσεως Καραμανλή. Και με τη στάση του προσέβαλλε τους συναδέλφους του βουλευτές. Ανήγαγε εαυτόν σε κήνσορα των πάντων και δυναμίτιζε τη συνοχή και την ευρυθμία της ΝΔ, επικαλούμενος το παρελθόν του στη ΝΔ. Το παρελθόν δεν μπορεί να στοιχειώνει το μέλλον. Για έναν άνθρωπο της γενιάς μου, για ένα 27άρη, δεν έχει σημασία τι έγινε πριν τόσα χρόνια. Σημασία έχουν οι πράξεις και τα λόγια των πολιτικών στο σήμερα. Καιρός για ανανέωση του πολιτικού προσωπικού της χώρας. Ο κ. Χατζηγάκης είναι τόσων ετών βουλευτής. Δηλαδή, πρέπει να τον γηροκομήσει ο Έλληνας φορολογούμενος; Αν διαφωνούσε με το κόμμα του και με τον αρχηγό του, θα έπρεπε να είχε μιλήσει ανοιχτά στον λαό και μετά ας υπέβαλλε την παραίτησή του. Αυτή είναι αντρίκια στάση.
    Ανδρέας
    απάντηση1227
     
     
    Το λυκόπουλο | 15/11/2011 15:00
    Αντε βρε παληκάρι να ξεκουραστείς, τι το παιδεύεις το πράγμα, αμάν πιά με εσάς τους γεροξεκούτηδες, με τίποτα δεν αφήνετε τις καρέκλες, αφήστε να φάει και κανένας άλλος.
    ΔιομήδηςΧ
    απάντηση915
     
     
    Μπερδευτήκαμε εντελώς | 15/11/2011 14:50
    Ο κ. Χατζηγάκης κατηγορεί τον κ. Σαμαρά για ακροδεξιές αποκλίσεις και περιχαράκωση τύπου ΠΟΛ.ΑΝ. : Σωστό. Ο κ. Χατζηγάκης είναι ο υπουργός που μοίραζε σχεδόν 1 δισ στους farmers του κάμπου, φεσώνοντας τους ευρωπαίους φορολογούμενους (τα επιστρέψαμε με πρόστιμο οι φορολογούμενοι, όχι φυσικά οι farmers που τα έβγαλαν στο εξωτερικό) : Εγκλημα. Συμπέρασμα : Μην κοιτάς ποιός λέει κάτι, αλλά τι λέει. Αλλιώς, κινδυνεύεις να χάσεις κάτι σωστό, ή να δώσεις συγχωροχάρτι σε ένα έγκλημα.
    Julius
    απάντηση192
     
     
     
    Επικίνδυνος | 15/11/2011 13:30
    Ο εκλεγμένος από την ,δυστυχώς για τη χώρα, χαμηλοτάτου επιπέδου λαϊκη βάση της Ν.Δ. , κ. Σαμαράς είναι εθνικά επικίνδυνος. Το φοβερό think tank του αποτελούμενο από Χρύσανθους Λαζαρίδηδες , Σταμάτηδες και Φάηλους πραγματικά αγγίζει τα όρια της γελοιότητας. Ελπίζω να υπάρξει σωφροσύνη (κάτι που δεν είχε η εκλογική βάση της Ν.Δ.) από το εκλογικό σώμα και να μην εκλεγεί πρωθυπουργός. Αμάν καναμε να ξεκουμπιστεί ο ΓΑΠ, η εκλογή Σαμαρά στην πρωθυπουργία θα είναι η ταφόπλακα στην Ελλάδα του 21ου αιώνα
    Πνέων τα λοίσθια
    απάντηση518
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο Σαμαράς τι είναι; | 15/11/2011 13:23
    Όσοι έχουν έστω και λίγη μνήμη πρέπει να θυμούνται τα κατορθώματα του σημερινού αρχηγού της ΝΔ ως αρχιπαλίκαρο του Αβέρωφ τη δεκαετία του '80, ο οποίος μαζί με τον σημερινό δήμαρχο του Πειραιά Β. Μιχαλολιάκο και τον αρχίμαγκα της ΝΔ Μεϊμαράκη (και κάποιο άλλο μπουμπούκι της ίδιας παρέας το όνομα του οποίου μου διαφεύγει) κατατρομοκρατούσαν τον λαό σε τις νυχτερινές εφόδους σε διάφορους χώρους με αλυσίδες και καδρόνια κλπ. Αυτά έτσι για να μην ξεχνούμε το σόι δημοκράτης είναι ο Σαμαράς και τι επαγγέλλεται να φέρει όταν (αλλοίμονο!!!) γίνει και πρωθυπουργός. Εάν αυτή είναι η "Νέα ΝΔ", τότε οι παραδοσιακοί νεοδημοκράτες πρέπει να σκεφτούν πολύ πριν υποκύψουν στα νεοναζιστικά καμώματα του αρχηγού τους. Υπάρχει χώρος για τον κ. Σαμαρά έτοιμος, ο ΛΑ.Ο.Σ. Το υπόλοιπο της ΝΔ, που είναι το μεγάλο τμήμα αυτού του αστικού κόμματος με άλλες αρχές και άλλους κανόνες ανήκει σε άλλους, όχι στον Σαμαρά. Ας το σκεφτούν, λοιπόν, δύο και τρεις φορές οι ψηφοφόροι και τα στελέχη της ΝΔ: με Σαμαρά επικεφαλής οδηγούνται σε επικίνδυνα μονοπάτια με απρόβλεπτες συνέπειες για τον τόπο. Η εποχή των αλυσίδων δεν μπορεί και δεν πρέπει να ξανάρθει! Ένας πολίτης με μνήμη.
    Εγώ ΔΕΝ ξεχνώ!
    απάντηση449
     
     
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΦΩΝΗ | 15/11/2011 13:19
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΙΤΑ Η ΒΑΣΙΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΑΣΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΜΗΘΟΤΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ.Η ΝΔ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΔΗΜΟΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΚΦΡΑΣΕΩΣ .
    ΜΙΧ. ΣΤΕΡΓΙΟΥ
    απάντηση4410
     
     
    Κεντρομόλος ή φυγόκεντρος ? | 15/11/2011 13:13
    Τι γίνεται ρε γμτ ? Έχει χαθεί εντελώς η μπάλα ? Χτες βράδυ έλεγε ο Καρατζαφ οτι τα πουλέν του Αβέρωφ ηταν 4 : ο Σαμαράς, ο Τασούλας, ο Χατζηγακης και ο ίδιος του. Τώρα ? Εγώ δεν ήξερα οτι υπήρχαν Αβερωφικοί. Ήξερα μόνον οτι ο Αβέρωφ ήταν ο μόνος που κατάφερε με μαεστρεία να πείσει (!!) τους καραβανάδες να κλειστούνε στο μαντρί. Μεταξύ τους τώρα σε τι πάνε να διαφοροποιηθούν ? Είπαμε οτι η μεταπολίτευση τώρα πια κλείνει οριστικά αλλά εδώ μου φαίνεται κλείνει και η πολιτική όπως την ξέραμε ... Ξεκίνησε με το τέλος των σταγονιδίων και τελειώνει με την έναρξη νέων ? Ρε θα μας τρελάνετε εντελώς σε τούτο τον τόπο ? Ρε !!!!! Δουλειές θα κοιτάξετε να φτιάξετε ? Κίνητρα αναπτυξιακά θα δώσετε ? Ή θα ασχολείστε με τα αποκόματά σας ενώ ο κόσμος φλαίγεται και η ανεργία πάει στο Θεό ?!
    Δουλειά δεν είχε το πολιτικό σύστημα ...
    απάντηση173
     
     
    "ΑΓΡΟΓΗ" άκου | 15/11/2011 12:42
    Τράβα στον πολιτικό σκουπιδοτενεκέ της Ντόρας ή του χουντοΛΑΟΣ που δεν είναι ακροδεξιοί
    Κουάξ
    απάντηση926
     
     
    Συμφωνώ για τα ακροδεξιά σταγονίδια. | 15/11/2011 12:35
    Για τα διαπλεκόμενα σταγονίδια δεν έχει να μας πει κάτι; Για τα λαϊκίστικα σταγονίδια;
    bel
    απάντηση214
     
     
    είσαι καλά; | 15/11/2011 11:36
    Καλά Χατζηγάκη έχεις πάθει παράκρουση, τον ροπαλοφόρο και τους υπόλοιπους φασίστες του ΛΆΟΣ δεν τους βλέπεις που συμμετέχουν σε αυτή τη διορισμένη κυβέρνηση; Τι μας παριστάνεις τώρα;
    menios
    απάντηση1243
     
     
    Τι είναι τούτοι; | 15/11/2011 11:13
    Τι κόμμα είναι αυτό; Συντηρητικό; Λαϊκίστικο-πελατειακό, φιλελεύθερο; Πάντως ευρωπαϊκό έπαψε να είναι!
    ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
    απάντηση695
     
     
    ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ | 15/11/2011 11:02
    ΤΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΧΑΤΖΗΓΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΟΠΡΟΣΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΕΠΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΑΜΑΡΑ??
    teo
    απάντηση757
     
-