από metereologos.gr
Πέμπτη 29 Ιουνίου 2017
 

Σαμαράς: «Εκλογές 19 Φεβρουαρίου - δεν υπογράφω δήλωση»

Οι Βρυξέλλες όμως επιμένουν στις έγγραφες δεσμεύσεις
Σαμαράς: «Εκλογές 19 Φεβρουαρίου - δεν υπογράφω δήλωση»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ξεκάθαρη απάντηση στους επικριτές του -και εντός της ΝΔ- για τη στήριξη της κυβέρνησης Παπαδήμου, έδωσε ο Αντώνης Σαμαράς, μιλώντας στην ΚΟ του κόμματος. Ξεκαθάρισε ότι η στηρίζει τον κ. Παπαδήμο για τον ειδικό σκοπό που έχει αναλάβει και τίποτε παραπάνω. «Δεν δεσμευόμαστε για τίποτε άλλο και δεν δίνουμε συγχωροχάρτι σε κανέναν» σημείωσε, ενώ επανέλαβε ότι δεν πρόκειται να υπογράψει κανένα χαρτί για δεσμεύσεις έναντι της Κομισιόν.

Ο κ. Σαμαράς ξεκίνησε την ομιλία του λέγοντας ότι η ΝΔ πέτυχε όλους τους στόχους που είχε θέσει, αναφορικά με τις εξελίξεις που οδήγησαν στη νέα κυβέρνηση.

«Εμείς την προκαλέσαμε την κυβέρνηση Παπαδήμου και εμείς θα τη στηρίξουμε ως μεταβατική κυβέρνηση και όχι ως συγκυβέρνηση. Φαίνεται ότι δεν είναι συγκυβέρνηση και από την διάρκειά της και από την σύνθεσή της» συνέχισε.

«Η ΝΔ πήρε πρωτοβουλία να δώσει διέξοδο και θέσαμε τέσσερις στόχους: Να αλλάξει ο πρωθυπουργός, να δημιουργηθεί κυβέρνηση εθνικού σκοπού που θα διασφάλιζε την παραμονή της χώρας στην ΕΕ, να ξεμπλοκάρει η έκτη δόση και να οδηγηθούμε σε εκλογές. Μέσα σε επτά μέρες πετύχαμε όλους μας τους στόχους».

Για τον ίδιο, η ΝΔ δικαιώθηκε και για έναν επιπλέον λόγο: «Η αντιπολίτευση δεν υπάρχει για να κλείνεται στο καβούκι της και να αφήνει τις πρωτοβουλίες σε άλλους, δεν πιστεύουμε στη ΝΔ στην τακτική του ώριμου φρούτου, είμαστε αντιπολίτευση εθνικής ευθύνης. Πήραμε πρωτοβουλίες και ανοίξαμε δρόμους όλα με θρησκευτική ευλάβεια στην συνταγματική τάξη.»

Ο πρόεδρος της ΝΔ επανέλαβε σε όλους τους τόνους ότι οι εκλογές είναι η βαλβίδα για να αποφευχθεί κοινωνική έκρηξη.

«Όταν γνωρίζουν όλοι ότι θα γίνουν εκλογές σε τρεις μήνες, αυτό λειτουργεί κατευναστικά. Επιμείναμε σε αυτό που είχαμε πει εκλογές σύντομα στις 19 Φεβρουαρίου. Νωρίτερα δεν προλαβαίναμε να ψηφιστεί ο προϋπολογισμός και να ανοίξει ο δρόμος για την έκτη δόση».

Σχετικά με όσους υποστήριζαν ότι η ΝΔ έπρεπε να προτείνει δικό της πρόσωπο για την πρωθυπουργία, εξήγησε ότι η πρωτοβουλία ανήκει στο πρώτο κοινοβουλευτικό κόμμα, γιατί αυτό επιτάσσει η συνταγματική τάξη.

Απαντώντας σε όσους πρότειναν να μην συμμετάσχει η ΝΔ στην κυβέρνηση, ο κ. Σαμαράς είπε ότι αν το κόμμα δεν συμμετείχε θα έδινε την εντύπωση ότι αμφισβητεί και υπονομεύει την προσπάθεια, ενώ αν συμμετείχε με κοινοβουλευτικά στελέχη της, τότε θα ερχόταν σε αντίθεση με τον χαρακτήρα της.

Ο κ. Σαμαράς επανέλαβε σέβεται και θα τηρήσει τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει η χώρα, αλλά δεν πρόκειται να υπογράψει κανένα χαρτί, όπως ζητούν στην Κομισιόν, επαναλαμβάνοντας ότι για τις θέσεις του έχει ήδη ενημερώσει τους Ευρωπαίους ηγέτες.

«Σας ζητώ να δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης στη νέα κυβέρνηση για να ξεμπλοκάρει η 6η δόση, να επιτελέσει η νέα κυβέρνηση την αποστολή της και να οδηγηθούμε σε εκλογές» σημείωσε χαρακτηριστικά.

Έθεσε μάλιστα και μια σειρά διλημμάτων στους βουλευτές του: «Τι ήταν προτιμότερο; Μια μεταβατική κυβέρνηση Παπαδήμου μέχρι το Φεβρουάριο ή συνέχιση της κυβέρνησης Παπανδρέου για άλλα δύο χρόνια;»


Ξεκάθαρες και  έγγραφες δεσμεύσεις ζητά η Ευρωπαϊκή Επιτροπή


Τις ξεκάθαρες και έγγραφες δεσμεύσεις της νέας ελληνικής κυβέρνησης αλλά και των «βασικών πολιτικών δυνάμεων» της Ελλάδας ότι θα τηρήσουν τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου, εξακολουθούν να αναμένουν οι Βρυξέλλες, προκειμένου να κινηθούν οι διαδικασίες για την αποδέσμευση της έκτης δόσης των δανείων, ανέφερε σήμερα ο εκπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Αμαντέου Αλταφάζ, σημειώνοντας, παράλληλα, ότι η μορφή των έγγραφων επιστολών δεν είναι το βασικό ζητούμενο.

Ο Α. Αλταφάζ, δήλωσε ότι δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των έγγραφων δεσμεύσεων, σημείωσε, ωστόσο ότι είναι προς το συμφέρον τόσο της Ελλάδας, όσο και της ευρωζώνης, να σταλούν το συντομότερο δυνατό, προκειμένου να αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη, η οποία κλονίστηκε τις τελευταίες εβδομάδες.

Ο εκπρόσωπος της Επιτροπής, ανέφερε, επίσης, ότι ποτέ δε διευκρινίστηκε αν απαιτούνται μία ή περισσότερες επιστολές, τονίζοντας ότι αυτό που προέχει είναι να ικανοποιηθεί το βασικό ζητούμενο, που είναι η σαφής διαβεβαίωση προς τα υπόλοιπα κράτη -μέλη της ευρωζώνης.

Ο Α. Αλταφάζ ανέφερε, εξάλλου, ότι πολύ σύντομα το κλιμάκιο της τρόικας θα μεταβεί στην Αθήνα. Σημείωσε, επίσης, ότι οι εκπρόσωποι της τρόικας θα έχουν επαφές, όχι μόνο με την ελληνική κυβέρνηση, αλλά και με τις βασικές πολιτικές δυνάμεις της χώρας, επισημαίνοντας ότι απαιτείται ευρεία στήριξη για τα αναγκαία και σκληρά μέτρα, προκειμένου να επιτύχει το πρόγραμμα προσαρμογής.

Ο  εκπρόσωπος της Επιτροπής δεν ήταν σε θέση να επιβεβαιώσει αν θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, έκτακτο Συμβούλιο Eurogroup.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διεγράφη ο Σωτήρης Χατζηγάκης από τον Α. Σαμαρά για τα σταγονίδια 
Συνεδριάζει η Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας 
 
 
σχόλια (178)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΚΑΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ! | 22/11/2011 20:04
    ΚΥΡ ΑΝΤΩΝΗ, ΕΧΕΤΕ ΚΑΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ, ΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΕΓΩ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ? ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ , ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ?.............
    R.P
    απάντηση00
     
     
    ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ | 21/11/2011 04:20
    Η Ελλάδα έχει γίνει η 10η πιο ισχυρή χώρα παγκοσμίως, τα ταμεία του κράτους είναι γεμάτα σε αποθέματα χρυσού, έχει άρτια οργάνωσή που γίνεται αντικείμενο μίμησης από άλλες χώρες και οι πολιτικοί της τιμωρούνται διά της... αφάνειάς τους αν δεν πραγματοποιήσουν ό,τι υπόσχονται! Μα είναι ποτέ δυνατόν; Η Ελλάδα; Ναι, αλλά για να ακριβολογούμε, η... εικονική Ελλάδα του eRepublik, του δημοφιλούς διαδικτυακού παιχνιδιού στρατηγικής το οποίο τον τελευταίο καιρό απόκτα όλο και περισσότερους θαυμαστές, οι οποίοι προσπαθούν να ξεχάσουν τα καθημερινά προβλήματα της πατρίδας μας. Αφήστε λοιπόν για λίγο τα βιβλία κι ελάτε μαζί μου για ένα ταξίδι σε μια διαφορετική Ελλάδα! http://www.erepublik.com/en/referrer/SafosEasyJet
    vietnam
    απάντηση00
     
     
    Παλιμπαιδισμός | 17/11/2011 16:17
    Πως λένε τα παιδάκια "Θέλω γλυφιτζούρι" …. Ε αυτός λέει "Θέλω εκλογές"…..
    Konstantinos
    απάντηση50
     
     
    πολιτική δολιότητα | 16/11/2011 08:38
    Το παληό αυτό γερό στέλεχος της ΝΔ μίλησε περιπαικτικά για σταγονίδια, απoφεύγωντας την λέξη "γονίδια" που όπωσδήποτε αρμόζει περισσότερο, αλλά είναι ιδιαίτερα προσβλητική. Σταγονίδια είναι μία περιγραφηκή, απλή, πρόκληση για να επαναφέρει στην μνήμη τις παληές καλές Αρχές που καλλιεργούσε επιτυχώς το κόμμα, προσπαθώντας να διεκδικήσει παραδοσιακά το μέσο Λαϊκό πολιτικό χώρο. Αποκλίσεις απόψεων υπάρχουν σε κάθε κόμμα και επιβάλλεται από καιρό σε καιρό άσκηση αυστηρής κριτικής. Το ποιο χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί σε ένα κόμμα είναι απόλυτη ομοφωνία. Πνίγει κάθε προοδευτικό διάλογο, που επιβάλλεται να είναι έντονα προκλητικός, επιθετικός, ουδέποτε όμως να καταλήγει σε εχθροπραξίες, σε εκφυλιστικές διαμάχες, έριδα. Ο σεβασμός της Αξίας και Αξιοπρέπειας του πολιτικού αντιπάλου είναι βασική προϋπόθεση. Κάτω από αυτές τις απόψεις η Διαγραφή παραμένει αναιτιολόγητη. Ανεξήγητη. Αυθαίρετη. Τραγική. Δεν αιτιολογήται από κανένα άρθραο του καταστατικού της ΝΔ. Το καταστατικό είναι ο Σαμαράς. Δίπλα του δεν ανέχεται άλλες προσωπικότητες. Όσο και αν είχαν αυτές θυσιαστεί για την ΝΔ. Ανήλεα παιχνίδια. Άλλαξε τον πρωθυπουργό. Η ίδια η πολιτική συνεχίζεται. Μια τρύπα στο νερό. Μάλλον κρύβεται κάτι άλλο, ακατάλληλο για κοινωνία ή δημοσιότητα. Το χειρότερο απ΄ όλα είναι να προέρχεται από πολιτική δολιότητα. Την στιγμή αυτή τίποτα δεν αποκλείεται.
    I. Mpofil
    απάντηση80
     
     
    den ypografo dhlosh ekloges 19/2/12 | 16/11/2011 02:46
    O kyrios samaras eine epikyndinos gia thn Ellada, kai gia to koma tou ( to deftero mou einai epithymito na dyalisei thn N D ) omos san anthrops kai oikogeniarxeis kyrie antoni peigenese kapoion kalo psyxiatro na swseis thn oikogenia sou kai paidakia an exeis.
    kostas
    απάντηση100
     
     
    Ολα για την καρέκλα! Όλα για τη μίζα! | 15/11/2011 23:01
    Δοξάστε με!! Κι αν αρχίσετε σε λίγο να τρώγεστε μεταξύ σας, εγώ θα είμαι πρωθυπουργός και θα κάθομαι στην καρέκλα μου και θα μετράω τη μίζα μου! Και βέβαια μόνο σε σκληρό νόμισμα! Δοξάστε με! Φιλήστε με! Λιβανίστε με! ο Αυτοκράτορας σας! Mε χειροτόνησε ο Αγιατολάχ σας!
    rovespiere
    απάντηση70
     
     
    Έχουν μάθει... | 15/11/2011 22:32
    Έχουν μάθει απο τα γιες μεν του Γιωργάκη και γι΄αυτό τους φαίνεται σαν κάτι το εξωγήινο η άρνηση του Σαμαρά να υπογράψει την αισχρή δήλωση επιταγής.
    Bρεττός
    απάντηση19
     
     
    Ποιος θα μας ενημερώσει; | 15/11/2011 20:20
    Τουλάχιστον να μας έλεγε τι είναι αυτό που θα γίνει με την υπογραφή και τι δε θα γίνει... Αρχίζω να υποψιάζομαι πως όλα αυτά περί της δόσης που δε θα πάρουμε αν δεν μπουν οι υπογραφές είναι λίγο σαν απειλή που κάτι κρύβει. Κάτι σα το σχέδιο Ανάν..Ο Θεός να μας φυλάει από τους λύκους που μας φυλάνε. Δεν υπάρχει κανείς να μας πει γιατί πράγμα παίζεται το κεφαλάκι μας; Ένας πατριώτης που να μιλήσει ξεκάθαρα δεν υπάρχει;
    ΦΩΤΕΙΝΗ
    απάντηση87
     
     
    ΧΑΟΣ!!!!!!!!!! | 15/11/2011 20:19
    Κανόνισε Σαμαρά να μην πάρουμε την 6η δόση και φέρεις το χάος!
    R.P
    απάντηση218
     
     
    Με ξένα κόλυβα μνημόσυνο | 15/11/2011 20:09
    Πολύ που τον καίει αν θα την πάρουμε την 6η δόση. Γιατί, μήπως θα πεινάσει ο ίδιος; Ο κόσμος θα πεινάσει. Απο "ηγέτες" σκίζουμε, δεν πρέπει νάχουμε παράπονο.
    Κατερίνα
    απάντηση275
     
     
    Ετσι μπράβο | 15/11/2011 20:04
    Ξέρει ο Αντώνης τί κάνει. Όταν δεν θα πάρουμε την 6η δόση και θα βρεθούν οι άνθρωποι απλήρωτοι (μισθωτοί και συνταξιούχοι), θα ανοίξει ο Αντώνης τους λογαριασμούς του και θα πληρωθούν, να κάνουν Χριστούγεννα. Εχει και μια υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια ο αρχηγός, πώς να το κάνουμε.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση204
     
     
    TO KAKO PAIDI | 15/11/2011 19:48
    O ANTONAKIS EINAI EKEINOS POY THA DOSH TH XARISTIKH BOLH STH ELLADA . AYTO TO KSEROYN OLOI STH EYROPH ,AS ELPISOYME NA TO MATHOYME KAI EMEIS STH ELLADA, HDH MAS XANTAKOSE MIA FORA OPOTE AN TON KSANABALOYME KAI GIA PROTHIPOYRGO TOTE PAEI H ELLADA.
    gianis
    απάντηση213
     
     
    Αντωνάκης | 15/11/2011 19:02
    Ο Αντωνάκης προσέχει που βάζει την υπογραφή του - το κακό για μας είναι ότι ο μπαμπάς του δεν πρόσεχε που έβαζε κάτι άλλο - έτσι προέκυψε στον κόσμο αυτό το παλαιο-δεξιό απολίθωμα που θέλει να γίνει
    Βησσαρίων
    απάντηση235
     
     
    Μας δουλέυουν, ακόμα και τώρα! | 15/11/2011 18:35
    ΟΚ, Και'γω αύριο που θα πάω στη τράπεζα να ζητήσω δάνειο θα τους πω "δεν υπογράφω τα χαρτιά όμως"! Tι θα μου πούνε άραγε? Έλεος πια με όλους αυτούς τους τρελούς που βρέθηκαν να καθορίζουν το μέλλον της χώρας. Αλλα να μου πεις, στην Ελλάδα μόνο κάτι τέτοιοι ασχολούνται με την πολιτική!
    manolis2112
    απάντηση184
     
     
    Έχει πάθει παράκρουση με τις εκλογές! | 15/11/2011 18:04
    Η Ν.Δ. θα έχει διαλυθεί μέχρι τις υποτιθέμενες εκλογές. Σαν του λαγού τα παιδιά θα έχουν γίνει! Είδατε τι είπε ο διαγραφείς Σ. Χατζηγάκης, σας παραθέτω τα λόγια του :«Η Ν.Δ. του κ. Σαμαρά από ένα μεγάλο κόμμα κατέληξε σε ένα μικρό απολειφάδι, τύπου Πολιτικής Άνοιξης. Δεν ξέρω εάν είναι δικαίωμά του. Λυπάμαι γιατί μια παράταξη που υπηρέτησα 37 χρόνια με όλες τις ηγεσίες, κατάντησε έτσι στα χέρια του κ. Σαμαρά» κάτι θα ξέρει εκ των έσω που τα λέει αυτά... Ο Σαμαράς βαυκαλίζεται με την ιδέα του να βγεί και να χρησθεί πρωθυπουργός κι ας καεί ο κόσμος όλος. Αυτό τον ενδιαφέρει. Σε κάθε δήλωσή του μας υπενθυμίζει τη <> ημερομηνία εκλογών του Φεβρουαρίου. Αμ δε ! Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...
    Τον βαραίνει η κατάρα του Μητσοτάκη...
    απάντηση225
     
     
    Δεν υπογράφω, δεν υπογράφω, δεν υπογράφω.. | 15/11/2011 17:45
    Θέλω τη μαμά μου! Ααααααααααααααααααααα!
    Αννούλα Β
    απάντηση225
     
     
     
    DEN SINKIBERNAME | 15/11/2011 14:25
    EXO MIA APORIA POS INAI DINATON NA EXIS TON IPÜOURGO AMINAS KAI TON EXOTERIKON KAI META NA LES DEN SINKIBERNAME TOSO ILITHIOUS NOMIZI OTI INAI I ELINES.
    Pan
    απάντηση335
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ρε θα υπογράψεις και θα πεις ενα τραγούδι | 15/11/2011 11:48
    Οχι ρε κουτοί είναι οι αποικιοκράτες τόσα χρόνια που ξέρουνε πως γίνετε .Αχ έλληνες κούνια που σας κούναγε οχι νομίζατε οτι σας ελευθέρωσαν από τον τούρκικο ζυγό τζάμπα οι ξένοι διαβάστε ιστορία να δειτε τι θα πάθετε . Ελευθερία φουστανέλλα και ξερό ψωμί με ρέγγα ή υποτέλεια με prada και BMW διαλέξτε επιτέλους
    Ρε θα υπογράψεις και θα πεις ενα τραγούδι
    απάντηση466
     
     
    ξύπνησαν οι κουτόφραγκοι και φράγκο χωρίς υπογραφή δεν δίνουν | 15/11/2011 10:32
    Εξακολουθεί να υποτιμά την νοημοσύνη των κουτόφραγκων. Τους εξαπάτησε με τα πλαστά στατιστικά στοιχεία. Τους πήρε άφθονο, φθηνό/χαμηλότοκο χρήμα. Τώρα αρνείται την υπογραφή του. Θέλει να τους πάρει πάλι μόνο φθηνό χρήμα. Προφορικά, χωρίς υπογραφή. Ούτε μέχρι τις 15. Δεκεμβρίου δεν υπογράφει. Ανεβάζει την αξιοπιστία του λόγου του. Όμως ξύπνησαν οι κουτόφραγκοι και φράγκο χωρίς υπογραφή δεν δίνουν.
    Ι. Μποφιλ
    απάντηση644
     
-