Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 

Παπανδρέου: Κυβέρνηση ευρύτατης συνεργασίας για να αποτραπεί η έξοδος από το ευρώ

«Η ψήφιση της Συμφωνίας αποτελεί προϋπόθεση, ώστε η Ελλάδα να παραμείνει στην Ευρωζώνη»
 Παπανδρέου: Κυβέρνηση ευρύτατης συνεργασίας για να αποτραπεί η έξοδος από το ευρώ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ξεκίνησε λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι και κράτησε περίπου 45 λεπτά η συνάντηση του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια.

Η συνάντηση, όπως δήλωσε από το βήμα της Βουλής ο κ. Παπανδρέου, έγινε για να τον ενημερώσει για την απόφαση του να ξεκινήσουν διαβουλεύσεις με όλα τα κόμματα για το σχηματισμό νέας κυβέρνησης ευρύτερης στήριξης.

Στη συνομιλία που είχαν μπροστά στους δημοσιογράφους στην αρχή της συνάντησης ο κ. Παπανδρέου είπε στον κ. Παπούλια ότι «στόχος μου να κάνω ό,τι μπορώ για να δημιουργήσω μια ευρύτερη κυβέρνηση συνεργασίας. Εγώ δεν είμαι κολλημένος στην καρέκλα και θα κάνω ό,τι μπορώ προς αυτή την κατεύθυνση».

Ο κ. Παπανδρέου συμπλήρωσε ότι η συνεργασία είναι απαραίτητη, ώστε η χώρα να μην πάει αυτή τη στιγμή σε εκλογές.

«Βλέπω ότι υπάρχει επί της ουσίας συναίνεση και δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να υπάρξει και στην πράξη» συνέχισε, ενώ έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις ευρωπαϊκές εξελίξεις και στους κινδύνους να βρεθεί η χώρα εκτός του πυρήνα της Ευρωζώνης. Ο Πρωθυπουργός ζήτησε τη συνδρομή του Προέδρου της Δημοκρατίας σε αυτή την προσπάθεια.

Ο κ. Παπούλιας απάντησε ότι είναι ώρα μεγάλης ευθύνης για όλους μας. «Προσωπικά αφιερώνω όλες μου τις δυνάμεις για να υπάρξει μια συναίνεση για το καλό όλων μας. Αυτός είναι ο μοναδικός δρόμος».

Κατά την έξοδό του σε δηλώσεις του ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου προς τους δημοσιογράφους τόνισε ότι θα κάνει τα πάντα για τη δημιουργία μιας κυβέρνησης ευρύτατης συνεργασίας ώστε να ψηφιστεί η σύμβαση της 26-27ης Οκτωβρίου και να αποτραπεί η έξοδος της χώρας μας από το ευρώ.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι πρώτες αντιδράσεις των κομμάτων στις ανακοινώσεις του Πρωθυπουργού 
 
 
σχόλια (187)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δε θέλουμε το ευρώ | 06/11/2011 14:45
    Η προπαγάνδα που κάνετε είναι απαράδεκτη! Με το ευρώ δεν είμαστε καλύτερα, με ένα δικό μας νόμισμα θα είχαμε μεγαλύτερη ευελιξία και ελευθερία κινήσεων. Επίσης, θα έπρεπε να βγείτε σαν δημοσιογράφοι ξεκάθαρα και να πείτε, ότι μπορεί οι ευρωπαικές αγορές να έκλειναν για μας, αλλά θα ήταν ανοιχτές όλες οι αγορές της υπόλοιπης υφηλίου και ιδιαίτερα της Ρωσίας και της Λατινικής Αμερικής.... Διόλου αμελητέες ή αδύναμες. Επιπλέον, το ευρώ είναι σίγουρο ότι θα καταρρεύσει τις επόμενες χρονιές γιατί βασίστηκε σε σαθρά θεμέλια... Είστε απαράδεκτοι σαν δημοσιογράφοι να παρουσιάζετε μόνο τη μία όψη του νομίσματος. Τα άρθρα σας δεν ανταποκρίνονται στο επίπεδο του λαού που απευθύνεστε, νομίζετε ότι έχετε να κάνετε με ανίδεους πολίτες, αλλά αυτό έχει περάσει προ πολλού....Θα γευτείτε τις συνέπειες όπως και αυτοί που σας φιμώνουν....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση18
     
     
    ΔΕΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΟΛΜΙΑ! | 06/11/2011 06:49
    Πίσω από την πολιτική κρίση που προστέθηκε στην οικονομική κρίση κρύβεται η δειλία των καθεστωτικών πολιτικών να αναλάβουν τις ευθύνες τους! Εχουν καλομάθει και νομίζουν ότι εξουσία είναι μόνον η απόλαυση προνομίων! Θαυμάζω το θάρρος του ΓΑΠ, που έλαβε δύσκολες αποφάσεις! Επίσης ξεσκέπασε τις πραγματικές αδυναμίες μας! Ακόμα και η πρόταση δημοψηφίσματος είχε μια παιδαγωγική αξία! Η πλειοψηφία φοβήθηκε τις μειοψηφίες που δημιουργούν το κλίμα χάους και έτσι δεν της δόθηκε η ευκαιρία να βροντοφωνάξει ΝΑΙ στον ευρωπαϊκό προανατολισμό της Ελλάδας! Το 70% ,κατα τα gallop, που φοβήθηκε το δημοψήφισμα είναι η σιωπηλή πλειοψηφία που θα έλεγε ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ! Τώρα ας αρκεστούμε σε συμβατικές πολιτικάντικες λύσεις και μαγειρέματα που θα ματαιώσουν τις ριζοσπαστικές αλλαγές που χρειάζεται η Ελλάδα...! ( χαράς ευαγγέλια για τον κόσμο της ανομίας και φοροδιαφυγής! )
    ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.
    απάντηση40
     
     
    Tρεχάτε! | 06/11/2011 06:15
    Τρεχάτε παιδιά, πάλι κρίση έχουμε! Πάλι πανικό έχουμε! Η μαμά σου σου διάβασε ποτέ το παραμυθάκι με το λύκο;
    rovespiere
    απάντηση552
     
     
    ΠΙΚΡΑ | 06/11/2011 04:19
    "Αλοιμονο στα απελπισμενα παλικαρια που αλληλοβριζονται στα σχολια καθε φυλλαδας και χαλουν τις καρδιες τους για εναν Γιωργακη και εναν Αντωνακη". Σαμπως μας ακουει κανεις αλλος εκτος απο μας? Πικρα, ε ! ...Δακρυσα,λιγακι οταν το εγραφα αυτο.Ευχαριστω που με διαβασατε.
    ΔΙΑΣΤΗΜΟΒΛΑΧΟΣ
    απάντηση21
     
     
    ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ | 06/11/2011 04:01
    "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ"
    ΝΗΣΤΙΚΟΣ
    απάντηση21
     
     
    ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΝΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ | 05/11/2011 23:12
    Οι μάσκες όντως έπεσαν. Στην ξεκάθαρη θέση του ΓΑΠ για κυβέρνηση εθνικής ενότητας χωρίς να είναι αυτός απαραίτητα πρωθυπουργός, έχει συναντήσει τη μέγιστη υποκρισία από τον πολιτικό απατεώνα Σαμαρά, τους λοιπούς πολιτικούς νάνους της ευρύτερης δεξιάς και τη λυσσαλέα αντίδραση των ΜΜΕ. Σε αυτούς προσθέτω όλους τους εμπαθείς σχολιαστές που αρνούνται να βγάλουν τα γυαλιά τους και να δούνε την πραγματικότητα. ΟΛΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ.
    sk
    απάντηση30
     
     
    μας κοροοιδευει ολη η πλαση | 05/11/2011 21:58
    συγνωμη απο τον ελληνικο λαο γιατι ψηφισα τον μεγαλυτερο ψευτη και εκβιαστη που γνωρισε ποτε ο τοπος.ολο το κολπο η εκβιαστικη ψηφιση του νομοσχεδιου με 180 ψηφους για να αποφυγουν τα ειδικα δικαστηρια.τους ξεφεθγει οτι σε περιπτωση εθνικης τραγωδιας δεν θα γλυτωσουν το γουδι
    οργη
    απάντηση13
     
     
    σοσια-ληστές | 05/11/2011 21:55
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ,ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10% ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΩΝ ΚΟΜΜΑ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΔΝΤ,ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση03
     
     
    Οχι.. | 05/11/2011 21:12
    Δεν μπορούμε να βγούμε από την ευρωζώνη. Δεν υπάρχει καμμία τέτοια δυνατότητα με βάση τις ισχύουσες ευρωσυνθήκες. Αν ο ΓΑΠ ή οποιοσδήποτε άλλος χρησιμοποιεί αυτό το "επιχείρημα", γνωρίζει τον νομικοτεχνικό τρόπο απομάκρυνσης μιας χώρας από την ευρωζώνη, ας βγει, επιτέλους, να μας τον εξηγήσει κι εμας, κι εννοώ ανθρώπους που έτυχε ως επιλογή να σπουδάσουν το συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν προβλέπεται αποπομπή καθ'ουδένα τρόπο χώρας από την ευρωζώνη, επαναλαμβάνω!! Αυτό απαιτεί τροποποίηση της συντακτικής ευρωσυνθήκης, διαδικασία που θα απαιτήσει τουλάχιστον μια πενταετία, από τη στιγμή που θα αποφασιστεί.
    Μ.Π
    απάντηση02
     
     
    Σαμαρά για μεταβατικό πρωθυπουργό | 05/11/2011 20:40
    Γιατί ο ΓΑΠ δεν παραιτείται προτείνοντας το Σαμαρά για πρωθυπουργό της νέας κυβέρνησης εθνικής ενότητας; Άραγε θα αρκούσε αυτό για να κάμψει ξαφνικά την αντίσταση του κ. Σαμαρά ενάντια σε κυβέρνηση συνεργασίας...;
    George
    απάντηση20
     
     
    ΕΥΡΩΠΗ.. Ο ΜΥΘΟΣ.. | 05/11/2011 20:28
    με εκπλήσει ευχάριστα η συνετή στάση του Γιώργου Παπανδρέου και τα μετρημένα βήματα του αντίθετα με τον τρελλό σουφικό χορό των υπολοίπων Ευρωπαίων Εταίρων πάνω στην πλάτη του λευκού πράου ταύρου, δώρο του Διός, λίγο πρίν στραφεί και ορμήσει πρός την Θάλασσα!!
    kleon
    απάντηση40
     
     
    As sinelthoume! | 05/11/2011 20:01
    Diavazontas polla apo ta sxolia anarotiemai an den iparxei kappia parexigisi. Den einai oti eimai fan tou G.Papandreou alla kalos i kakos o ellinikos laos ton exelexe prin apo 2 xronia kai gia alla dio. Ti san painei loipon na ourliazetai san na prokeitai gia diktatoria? I politiki tou, kali i kaki, tha krithei apo tous psifoforous. Den vlepo giati prepei na paraitithei. Toso metraene oi ekloges? Den egine tipota pou na apaitei tin paraitisi tou kirios otan oloi xeroume kala oti opoios kai na einai o epomenos tha akolouthisei tin grammi tou Papandreou. Pistevete oti einai thema prosopou? Ki etsi na einai den vlepete oti i epimoni, iremia, i aftosigratisi kai i axioprepeia tou prothipourgou mas ofeleisan? Diavazo ton xeno tipo pou ta anaferei ola afta antitheta apo ton elliniko ( to Vima den einai exairesi ston kanona). Edo exoume xexasei tis dimokratikes diadikasies, to Sintagma kai kirios to ethniko simferon.
    Vi.Ma
    απάντηση40
     
     
    Περί επιστροφής στη δραχμή | 05/11/2011 18:32
    http://refanidis.blogspot.com/2011/11/blog-post_05.html
    Γ.Ρ.
    απάντηση00
     
     
    η λυση | 05/11/2011 18:29
    Η χωρα υποφερει, ο λαος καταστρεφετε! Η λυση δεν ειναι ποιος θα ακολουθει τις οδηγιες της TROIKA's το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ, η οι δυο ομοφωνος, η λυση ειναι να μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα και να διαχειριστουμε τον πλουτο μας (γη, πολιτισμο, περιβαλλον) με φρόνηση στο μελλον.
    TRIZONI
    απάντηση10
     
     
    Nαι και οχι | 05/11/2011 17:30
    Ως ποτε θα ανεχόμαστε τον άνδρεοπαπανδρεισμο ως ποτε αυτη η οικογένεια ο Γιωργάκης ο νικολακης κι η Μαργαρίτα; Ακόμη και τωρα έχει το θράσος να θεωρεί τον εαυτό του αυτοδημιουργητο πολιτικο;;ακόμη και τωρα επικαλείται τον παππου του και τον μπαμπα του ,δυο απο τους μεγιστους πολιτικούς απατεώνες ;,δυο υπεδιαπλεκομενους πολιτικούς που εκμεταλλεύτηκαν το χώρο του κέντρου και του σοσιαλισμού για να δημαγωγησουν και τελικά να κυβερνήσουν με σοφιστειες και σοφισματα. Σαλτιμπαγκοι και κωλοτούμπες.Και τωρα ο τρίτος. Άξιος γιος του πατρός. Ναι στον σοσιαλισμό. Ναι στο κέντρο. Όχι στον παπανδρεισμος. Όχι στους τυχοδιώκτες σαν τον Γιώργο. Ούτε κι ο Αντώνιος με τις εθνικιστικές κορώνες και τις δυο βάρκες μας καλύπτει. Κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με αλεκο Παπαδόπουλο Φλωριδη παπαδημο κουβελη μανο Όλα τα χρώματα χωρούν αρκεί να θελουν να κρατήσουν τη χώρα όρθια και ευρωπαικη. Όχι στα λαμόγια όχι στους πολιτικαντηδες όχι στους παπουτση δες και τους σκανδαλιδηδες όχι στα πρόσωπα των τριάντα τελευταιων ετών. Όχι στους παπατζηδες ρεππες καστανιδηδες παυλοπουλους και λοιπούς.
    Μπλεκ
    απάντηση14
     
     
     
    Οι ευθυνες του Βηματος | 05/11/2011 16:33
    Ειμαι 46 χρονων. Απο μικρο παιδι διαβαζω το ΒΗΜΑ. Οταν εφυγα για σπουδες στο εξωτερικο, λαχταρουσα την επισκεψη στη βιβλιοθηκη για να διαβασω το ΒΗΜΑ. Η εφημεριδα εφτανε ταχυδρομικα κατα κυματα. Επαιρνα τα τευχη και τα διοργανωνα, και ξεκινουσα διαβαζοντας το παλιοτερο. Αργοτερα, εκανα το ιδιο σε βιβλιοπωλεια. Το διαδικτυο ηταν, οπως καταλαβαινετε, μαννα εξ ουρανου. Λυπαμαι λοιπον για την πολιτικη του ΔΟΛ και του Βηματος. Παρα την ιστορια του πιο θαρραλεου και προοδευτικου δημοσιογραφικου οργανισμου, ο ΔΟΛ/ΒΗΜΑ εχει παρει μιαν επαμφοτεριζουσα σταση απεναντι στον Παπανδρεου και την κυβερνηση του. Παραδεχομαι σοβαρα λαθη. Αλλα αν δεν εχετε καταλαβει το μεγεθος του προβληματος, και αν νομιζετε οτι υπαρχουν καλυτερες εναλλακτικες λυσεις, τοτε πλανασθε. Γιατι περι αυτου προκειται - μπορουν Σαμαρας, Τσιπρας και Παπαρηγα να κυβερνησουν? Ας αποδεχτω, χωρις να καταλαβαινω, αυτην την πολιτικη του ΒΗΜΑΤΟΣ. Λυπαμαι ομως οταν το ΒΗΜΑ (ως αλλο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ) να ανεβαζει σχολια υποτιθεμενων αναγνωστων, φανερα "ταραγμενων", που υβριζουν, μειωνουν το επιπεδο της συζητησης, και εν τελει δεν αντικατοπτριζουν ουτε την ποιοτητα του ΒΗΜΑΤΟΣ, ουτε την ποιοτητα των αναγνωστων του. Διαβαζω καθημερινα τους Ταιμς της Νεας Υορκης, BBC, και τον Indepependent. Συστηνω στο ΒΗΜΑ να μελετησει και να υιοθετησει την πολιτικη αυτων των μεσων οσον αφορα τη δημοσια συζητηση των αναγνωστων - ας κανουμε συζητηση, και τιποτε αλλο.
    Θεμιστοκλης
    απάντηση209434
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    "Δεν είμαι κολλημένος στην καρέκλα" | 05/11/2011 16:15
    Απλά με έχουν κολλήσει εκεί τα ξένα συμφέροντα που εκπροσωπώ! Πρέπει να καταλάβουμε ότι το κόμμα του μπαμπά ιδρύθηκε με δανεικά εκατομμύρια, τότε, από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Μέχρι και ο "τεχνοκράτης" Σημίτης τους είχε ευχαριστήσει για... κάποιο λόγο. Το ερώτημα είναι, όμως, είναι προς τον έναν ακόμα καλό κατά τ'άλλα άνθρωπο που μας "κυβερνάει", γιατί πρέπει να υποστεί τις συνέπειες της σύγκρουσης των δυνάμεων του κόσμου η ούτως ή άλλως αδύναμη Ελλάδα; Γιατί πρέπει να φτάνει η κατάσταση στο μη περαιτέρω για να ληφθούν μέτρα; Γιατί τόσες δεκαετίες δε θυμόμαστε ούτε έναν νέο νόμο με πολιτικό κόστος, αλλά με προοπτική για το μέλλον της χώρας; Γιατί τόσα χρόνια οι πολιτικοί αναλώνονται σε φαμφάρες και από ουσία τίποτα; Αν δεν είναι αυτό απόδειξη προσκόλλησης στην καρέκλα τότε πιο είναι;
    Τι είδους καρέκλα είναι αυτή τελοσπάντων;
    απάντηση186106
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    απο την ελληνικη σκηνη στην παγκοσμια σκηνη | 05/11/2011 16:13
    Δεν ειναι οτι " βρεθηκε " να κυβερνα την Ελλαδα στη πιο ακαταλληλη στιγμη , ειναι οτι βρεθηκε πανω και στην παγκοσμια σκηνη και αντε τωρα να τον κατεβασεις
    fabius maximus
    απάντηση163108
     
     
    samaras@kolotoubas.gr | 05/11/2011 16:12
    Στον επόμενο τόνο, ο σαχλαμαράς θα κάνει την κωλοτούμπα Νο 8. Μέχρι και ο χοντρός θα γίνει πρωθυπουργός και αυτός ακόμα εκεί εκεί στη Β' εθνική.
    Σαχλαμαρά ξεσκεπάστηκες ακόμα μια φορά
    απάντηση11469
     
-