από metereologos.gr
Τρίτη 27 Ιουνίου 2017
 

Αντιδράσεις με πανό σε συνεδρίαση κοινοβουλευτικής Επιτροπής

Μητέρα αντιδρά στην παρέμβαση εισαγγελέα στα σχολεία
Αντιδράσεις με πανό σε συνεδρίαση κοινοβουλευτικής Επιτροπής
Η Διονυσία Αθανασοπούλου με το πανό μέσα στους διαδρόμους της Βουλής.(EUROKINISSI)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 


Μπορεί να απετράπη -μέχρι σήμερα τουλάχιστον- η «έφοδος» των «αγανακτισμένων» εντός του Κοινοβουλίου, ωστόσο, σήμερα το «άβατον» καταπατήθηκε εκ των έσω από μια μητέρα, την πρόεδρο της Ομοσπονδίας Γονέων Αθήνας κυρία Διονυσία Αθανασοπούλου, η οποία παρίστατο στην κοινοβουλευτική Επιτροπή Ισότητας Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου που συνεδρίαζε με θέμα το φαινόμενο του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού.

Η κυρία Αθανασοπούλου διαμαρτυρόμενη για την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει τα σχολεία σήκωσε πανό εντός της αιθούσης, το οποίο ανέγραφε: «Κάτω τα χέρια από τα παιδιά μας». Αφορμή η απόφαση να παρεμβαίνει εισαγγελέας και σε συνεργασία με τις αστυνομικές αρχές να κινείται η αυτόφωρη διαδικασία, όπου εκτιμούν ότι υπάρχει εγκληματική δράση μέσα σε σχολείο που τελεί υπό κατάληψη.

Η κίνησή της αιφνιδίασε τα μέλη της επιτροπής προκαλώντας αντιδράσεις, ιδίως όταν η ίδια είπε ότι δεν πρέπει τα παιδιά να γίνουν «μία κοινωνία φοβισμένων και χαφιέδων», φράση η οποία προκάλεσε έντονες ενστάσεις των παριστάμενων βουλευτών οι οποίοι ζήτησαν να διαγραφούν όσα είπε από τα πρακτικά.

«Αν θέλετε να μείνετε να σεβαστείτε τη διαδικασία, η ευγένεια δεν μπορεί να εκλαμβάνεται ως αδυναμία», της είπε ο πρόεδρος της επιτροπής κ. Π. Αντωνακόπουλος. Η πρόεδρος της Ομοσπονδίας Γονέων Αθήνας αποχώρησε από την συνεδρίαση διαμαρτυρόμενη και αφού άνοιξε το πανό στους διαδρόμους της Βουλής έξω από την αίθουσα των κοινοβουλευτικών συντακτών, οδηγήθηκε από αστυνομικούς στο γραφείο του φρουράρχου της Βουλής, όπως παρέμεινε για περίπου μισή ώρα και στη συνέχεια, αφού της έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις, αφέθηκε ελεύθερη.

 




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (23)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κάτω τα χέρια απ' τα παιδιά μας! | 06/10/2011 15:11
    Αυτό λέω και γώ στην εν λόγω κυρία: Kάτω τα χέρια απ' τα παιδιά μας!
    Ph.J
    απάντηση41
     
     
    Σταλινοτσολιαδες . . . | 05/10/2011 12:10
    Η πληγη της Ελλαδας εχει ονομα και αυτο ειναι "ΚΚΕ".
    Οχι αλλη ανοχη ασε αυτο το ανθελληνικο κομμα.
    απάντηση84
     
     
    ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ | 05/10/2011 01:50
    ΓΚΙΟΖΗ ΜΑΡΙΟ ΧΤΕΣ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΠΑΛΙ ΑΝΑΝΔΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.ΘΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙςΣ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΣΕΤΕ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΙΔΕΩΔΗ ΠΑΛΙ ΓΙΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ.
    VENCEREMOS
    απάντηση210
     
     
    Τιμητές! | 05/10/2011 00:38
    Χαφιέδες είστε και φαίνεστε, οπαδοί του λενινιστικού ολοκληρωτισμού. Άντε μπράβο, αρκετά σας ανεχτήκαμε να μας παριστάνετε τους τιμητές των πάντων !
    Ηλίαςε Παπαδάτος, Ζάκυνθος
    απάντηση93
     
     
    KKE | 04/10/2011 18:45
    Οι ΚΚΕδες και οι συνδικαλιστές μια φορά και ένα καιρό κλείνανε τα εργοστάσια και έδιωχναν τις δουλειές από την Ελλάδα και πίστευαν ότι κάνανε σπουδαίο έργο και ένιωθαν ήρωες,αυτά πρέπει να τα λέμε στα παιδιά μας να τους ανοίγουμε τα μάτια να ξέρουν ότι εκτός από τους πολιτικούς φταίνε και αυτά τα νιάτα ,και όχι μόνο πως θα γίνει ύπουλο και να μάθει να κλέβει επειδή κλέβουν και οι άλλοι,τι ανάπτυξη να έχει αυτή η χώρα;ποιο εργοστάσιο να έρθει να κάνει δουλειά εδώ;να έχει τους συνδικαλιστές Τσίπριδες και Κκέδες να τους κάνουν ζημιές;χαζοί είναι;
    Μάριος
    απάντηση185
     
     
    Ντροπή σε όλο τον Ελληνικό λαό | 04/10/2011 18:34
    Να βουλιάξουν όλοι να δουν τι σημαίνει μέτρα λιτότητας,και τι περνάει ο Ελληνικός λαός,αν ξέρανε κάποτε οι βουλευτές ότι θα περάσει τέτοιο βάσανο ο Ελληνικός λαός ας μην βάζανε κανέναν στο δημόσιο.φταίμε και εμείς σαν λαός όταν πουλιόμασταν για μια θέση στο δημόσιο. μαζί με τα ξερά αρπάζουν και τα χλωρά,τα σημερινά παιδιά τι φταίνε; φτου μας είμαστε ξεφτίλες,περίμεναν τα παιδιά να μπουν σε μια δουλειά τίμια μέσω ΑΣΕΠ και εμείς μπαίναμε από την πίσω πόρτα λαμογίστικα.αν μια μέρα τα νέα παιδιά αρχίζουν να μας φτύνουν μην κάνουμε καν το κόπο να τους ζητήσουμε τον λόγο, έχουν απόλυτο δίκιο.............
    Marios
    απάντηση153
     
     
    Διονυσία Αθανασοπούλου | 04/10/2011 18:13
    Το τσιράκι της κομπλεξικής Παπαρήγα.
    Γιώργος
    απάντηση1614
     
     
     
    το κκε το τραβάει πλέον επικίνδυνα | 04/10/2011 17:55
    είναι σαφές ότι το κκε το τραβάει πλέον πολύ επικίνδυνα, έχει όμως απωλέσει κάθε μνήμη, ανεξάρτητα από το πως εξελιχθεί η δημοσιονομική κατάσταση, αν δεν κάνει πίσω το κκε και οι λοιπόν, οι εξελίξεις δεν θα είναι δημοκρατικές
    ___
    απάντηση2609
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    εξω απο τα σχολεια οι γονεις ...χθες | 04/10/2011 17:24
    Εικοσι χρονια εργαστικα πάρεργα στην μεση τεχνικη εκπαιδευση και βίωσα την σταδιακη πτωση του επιπεδου των μαθητων …… Η αιτια ηταν η αυξηση των δραστηριοτήτων αλλα και αρμοδιοτήτων που εδωσε το κρατος στους λεγομενους σχολικους συμβουλους ,γονεων και διαφορων αλλων , εφτασαν οι δημοι και οι επιθεωρήσεις να τους διαθετουν και αιθουσα για να λενε τις ………… Η υπουργος με αφορνμη αυτό το περιστατικό ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΗΣ από αυριο να διαλύσει ολες αυτές τις παραπαιδείας οργανώσεις που είναι χειρότερες από τις παραθρησκευτικες Ρωτηστε ένα δημοδιδάσκαλο να δειτε τι «τραβαει από τις διαφορες κυριες; Που δεν τολμά να κανει παρατήρηση διοτι φοβατε μην βρεθει στο Εβρο
    dimitris t
    απάντηση832
     
     
     
    Είναι έτσι ακριβώς όπως το είπε... | 04/10/2011 16:21
    η κα Αθανασοπούλου. Μια κοινωνία φοβισμένων και χαφιέδων!!! Απόδειξη;;; Τα περισσότερα σχόλια σε αυτό το άρθρο.
    ΜΑΤ που χτυπάνε παιδιά!!!
    απάντηση117555
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΙΔΕΣ ΜΑΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑΠΑΡΝΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | 04/10/2011 16:11
    Αν το παιδί έχει τέτοιο γονειό τι τη θέλει τη μόρφωση, Ντροπή.
    Giannis
    απάντηση23210
     
     
    Ανοικτό δημόσιο σχολείο !! | 04/10/2011 16:04
    Και εγώ θα προσθέσω , αφήστε ανοιχτό το σχολείο για τα υπόλοιπα παιδιά . Που είναι και αυτά παιδιά μας !!!! Και θέλουν να πάνε στο μάθημα τους !!! Και αφήστε και μένα να είμαι στον εργασιακό μου χώρο και να κάνω το μάθημα μου !!!! Φτάνει πια , αν διαφωνείτε , κάντε κατάληψη στο σπίτι σας όχι στο δημόσιο σχολείο !
    Καθηγητής Λυκείου
    απάντηση24011
     
     
    Οι σύλλογοι γονέων | 04/10/2011 16:01
    Δρουν κατά του δημοσίου συμφέροντος γι αυτό πρέπει να διακοπεί η χρηματοδότηση τους, για να διαλυθούν. Εγω έδωσα πέρσι την ετήσια συμμετοχή μου και ψήφισα, αλλά αν ήξερα τι θα ακολουθούσε, την αυθαιρεσία εκ μέρους τους, καλύτερα να μου κόβονταν τα χέρια...
    l
    απάντηση587
     
     
     
    λυπη | 04/10/2011 15:57
    Αυτό είναι που λέμε " κατα μάνα,κατα κύρη κατα γιό και θυγατέρα". Τα παιδιά που κάθε χρόνο σηκώνουν πανό στα σχολεία κι έχει γίνει το " έθιμο" των καταλήψεων ποιος γονιός λοιπόν θα τα μαζέψει? Ποιός θα τους δείξει ότι η μόρφωσή τους είναι το όπλο τους για τη ζωή κι όχι η κατάληψη των σχολείων τους. Όχι οι καταστροφές των παραθύρων και των θρανίων τους. Κι ας μην έχουν βιβλία.Κι ας μην έχουν κυλικεία. Αυτά είναι δουλειά των γονέων να τα διεκδικήσουν κι όχι των 15χρονων μαθητών. Μόνο λύπη προκαλεί το σημερινό θέαμα της προέδρου!!!
    evg
    απάντηση23310
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΡΟΑΓΩΓΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ | 04/10/2011 15:49
    Ποιούς ακριβώς αντιπροσωπεύει η εν λόγω κυρία? Και το κάθε παρόμοιο σωματείο -φάντασμα? Ενθυμούμαι ... προσφατότατα (επί Γιαννάκου), τα επανειλημένα ντελίρια γνωστού κυρίου (προέδρου? μέλους? θα σας γελάσω) σχετικού σωματείου να ορύεται από τηλεοράσεως υπέρ των πλέον σκοταδιστικών και αναχρονιστικών αντιλήψεων στα σχολεία, μαινόμενος εναντίον κάθε εκσυγχρονιστικής προσπάθειας και υπέρ προώθησης κάθε ακροδεξιάς εμμονής και ιδεοληψίας... Λοιπόν, τι αντιπροσωπεύουν τα σωματεία αυτά? Πως προκύπτουν εν τω μέσω της νυκτός? Αει συχτίρ ο κάθε νταβατζής, δεν ξέρεις πια από που θα σου έρθει...
    Ph.J
    απάντηση2139
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-