από metereologos.gr
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017
 
 

ΝΔ: παράνομες, εγκληματικές και ανήθικες οι προσλήψεις

Προανήγγειλε την απομάκρυνσή τους
ΝΔ: παράνομες, εγκληματικές και ανήθικες οι προσλήψεις
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 



Ανήθικες, εγκληματικές και παράνομες χαρακτηρίζει η Νέα Δημοκρατία τις προσλήψεις 25.000 δημοσίων υπαλλήλων, που αποκάλυψε η ηλεκτρονική σελίδα του Βήματος και προαναγγέλλει ουσιαστικά την απομάκρυνσή τους, εάν γίνει κυβέρνηση, με την επισήμανση, ότι θα λογοδοτήσουν όλοι οι συνυπεύθυνοι.

Ο πρόεδρος της Ν.Δ. κ. Αντ. Σαμαράς, που θεωρεί -σύμφωνα με συνομιλητές του- εξαιρετικά επικίνδυνη την ενέργεια της κυβέρνησης, ιδιαίτερα εξοργισμένος, έδωσε εντολή στον εκπρόσωπο του κόμματος κ. Ι. Μιχελάκη να κάνει μια ιδιαίτερα επιθετική δήλωση.

Η ηγετική ομάδα της Ν.Δ. θεωρεί αυτές τις προσλήψεις, ανήθικες, εγκληματικές και παράνομες, διότι γίνονται την ώρα που η κυβέρνηση απολύει, τουλάχιστον, 20 χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους, αποκαλύπτεται ότι έχει προσλάβει, τουλάχιστον, 25 χιλιάδες νέους δημοσίους υπαλλήλους.

Επιχειρηματολογώντας, τις χαρακτηρίζει ανήθικες, διότι γίνονται αιτία μαζικών απολύσεων, εγκληματικές, γιατί εκτροχιάζουν τον προϋπολογισμό της χώρας και γίνονται αφορμή για νέα οδυνηρά μέτρα και παράνομες, γιατί παραβιάζεται ο κανόνας "μια πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις" που ίσχυε κατά το 2010 και "μια πρόσληψη για κάθε δέκα αποχωρήσεις" που ισχύει για το 2011.

Σύμφωνα με τον κ. Μιχελάκη, όπως αποκάλυψε πρόσφατα η Ν.Δ., η κυβέρνηση προχώρησε στην ίδρυση περισσότερων από 70 νέων κρατικών δομών και τη δημιουργία 1.230 νέων θέσεων μόνιμου προσωπικού για τη στελέχωσή τους, με κόστος που ξεπερνά τα 200 εκατ. ευρώ.

Στη συνέχεια επικαλείται την ετήσια έκθεση του ΑΣΕΠ (σελ. 39-40) για το 2010, σύμφωνα με την οποία καλύφθηκαν 25.850 θέσεις με συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου και 3.353 θέσεις με συμβάσεις έργου.

Επίσης, χρησιμοποιεί την ετήσια έκθεση του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας, στην οποία καταγράφεται, ότι ενώ οι αποδοχές των δημοσίων υπαλλήλων μειώθηκαν κατά 13,5%, το κόστος της μισθοδοσίας περιορίστηκε μόνο κατά 7% (500 εκατ. ευρώ) ως το τέλος Ιουλίου.

Επικαλούμενος την ηλεκτρονική έκδοση του Βήματος και τα στοιχεία που δημοσιεύει για το θέμα, ο κ. Μιχελάκης, επισημαίνει, πως «όλα αυτά σημαίνουν ότι οι περικοπές μισθών πηγαίνουν σε νέες προσλήψεις» και συνεχίζει, αναφέροντας: «Οι θυσίες των Ελλήνων χάνονται στις πελατειακές σχέσεις και τις κομματικές σκοπιμότητες της κυβέρνησης. Και αυτό είναι έγκλημα για το οποίο οφείλουν να λογοδοτήσουν όλοι οι συνυπεύθυνοι».




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

«Λεφτά υπάρχουν μέχρι και τον Οκτώβριο» 
 
 
σχόλια (16)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Leg | 16/09/2011 16:17
    Αυτοι νοιωθουν ανετα οταν "διορίζονται" (δες λιστες υπουργών) , ειναι συνήθως καθυστερημένοι . Νομιζω οτι περαν του καθυστερημένου δημοσίου δεν θα μπορούσαν να κανουν τιποτε αλλο οπότε τους δικαιολογώ πλήρως που λαδωνουν για να κανουν κάτι στην καμμενη ζωή τους Μονιμοτητα δεν υπάρχει διοτι μολις πτωχευσουμε θα παρουν το επιδομα του δεξιου αρχ...
    Τιραμπολας
    απάντηση00
     
     
    Βρωμίσατε τον τόπο! | 14/09/2011 23:27
    Η Μεσήνία είναι η μισή στο Μουσείο Ακρόπολης! ΣΣΣσσ είναι μυστικό! ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥΛΑ = ξεφτίλες! Όχι ότι οι υπόλοιποι έχουν ΙΧΝΟΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ - ΑΛΗΘΕΙΑΣ - ΤΙΜΙΟΤΗΤΑΣ - ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΩΜΟΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΝΕ!!!
    Αναγνωστης
    απάντηση411
     
     
    Εισθε Συκοφαντες - Προπαγανδιστες - Ψευτες | 14/09/2011 21:32
    Μιχελακη κιτρινιστη. Ασε κατω τους ρολους του ηθποιου Ματσα και παιξε τιμια. Που τιμιοτητα αφου εχεις γεννηθει κιτρινιστης και αθλιος συκοφαντης. Εαν ξερεις νουμερα πες 200 στο υπουργειο οικονομιας 3000 εκειι 5000 εδω. Ολα τα αλλα ειναι μπουρδες για να συσπειρωσεις τα κομματασκυλα σου. ΨΕΥΤΕΣ
    lam1
    απάντηση43
     
     
    ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ | 14/09/2011 21:21
    Η Ν.Δ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ θα τους απολυσει ολους αυτους ,οταν γινει κυβερνηση,ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ η προσληψη τους, αλλα για να διορισει ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ. ΕΛΛΗΝΕΣ μην τρογωμαστε μεταξυ μας. ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ,ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ,ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΨΕΥΤΕΣ και ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
    TRIPOLITIS
    απάντηση491
     
     
    Ποιος τους προσλαμβανει? | 14/09/2011 20:20
    Ολοι οι Δημαρχοι που ανηκουν στην ΝΔ,λες και το κανουν επιτηδες προσλαμβανουν χιλιαδες συμβασιουχους για να καλυψουν τις κςνες θεσεις??? οπως λενεαδιαφοροντας για το οτι δεν θα εχουν να τους πληρωσουν στην συνεχεια,λαι θα εκβιαζουν το υπουργειο να τους δωσει επιχορηγησεις για τους μισθους του Δημου! Αυτο ειναι τραγελαφικο και απαραδεκτο,απο μερους των Δημαρχωνπου αντι να κανουν ανακαταταξεις στο υπαρχον προσωπικο που πλεοναζει και δεν προσφερει σχεδον τιποτε προτιμουν να βολευουν ημετερους! Ο Δημος Ελληνικου- Αργυρουπολης απο την μια μας λεει οτι ο Δημος εχει αδεια ταμεια,και απο την αλλη κανει συνεχως προσληψεις και ενας Θεος ξερει απο που θα βρει χρηματα να τους πληρωνει! Εκτος εαν ψευδεται οτι εχει αδεια ταμεια! Καλο θα ειναι να βγαλουν στους δρομους στην καθαριοτητα ,ολους οσους εχουν προσλαβει για τον τομεα καθαριοτητας,και μετα απο 1-2 μηνες τους εχωσαν στα γραφεια του Δημου,και τωρα θελουν να καλυψουν τις κενες θεσεις αυτες! Μιλαμε για απατη και κοροιδια! ΥΓ.Ο Δημαρχος Ελληνικου-Αργυρουπολης εχει εκλεγει με την στηρηξη του ΣΥΡΙΖΑ αν αυτο λεει κατι...
    Νικολας
    απάντηση465
     
     
    Άλλο ένα ψέμμα του Μιχέλακα | 14/09/2011 20:00
    Οι προσλήψεις αφορούν εκπαιδευτικούς, σώματα ασφαλείας και ΟΤΑ. ΌΛΕΣ έχουν γίνει μέσω ΑΣΕΠ. Έστω και μία περίπτωση να εμφανίσει εκτός ΑΣΕΠ εγώ θα τον πιστέψω. Η ΝΔ έντρομη από το γεγονός ότι εμφανίστηκε να υπερασπίζεται το δημόσιο σαν τον ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ με προτάσεις για μόνιμη εφεδρεία χρησιμοποιεί παλιές και άθλιες μεθόδους για να ρίξει λάσπη και να θολώσει τα νερά. ΑΔΙΟΡΘΩΤΟΙ!!!
    Σάκης
    απάντηση6541
     
     
    ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΠΑΣΟΚΩΝ | 14/09/2011 19:45
    Αλλάζουν ποτέ τα λαμόγια οι ΠΑΣΟΚΟΙ ? Πανω που είπαμε κάτι πάει να γίνει και να γίνουμε κράτος να συμαζευτούμε πάλι μπροστά τους βρίσκουμε. Κάτι ευφερετικές λέξεις " ΕΦΕΔΡΕΙΑ " ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ " κ.α. είναι που δείχνουν ποιοι είναι τελικά. Μα νας ζήσει ο ΡΕΠΠΑΣ ο ΚΑΡΧΙΜΑΚΗΣ η ΤΟΝΙΑ μας η σοσιαλίστρια ο ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ και οι υπόλοιποι σοσιαληστές μας !!!!!
    ΑΚΗΣ
    απάντηση3428
     
     
    Σα-χλα-μαρά! | 14/09/2011 19:32
    Εσύ - σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!
    rovespiere
    απάντηση518
     
     
    dhmarxoi TIS ND | 14/09/2011 19:25
    Οταν οι προσλήψεις αυτες γινονται απο ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ τηε ΝΔ τι θα πει ο Μιχελακης?? Ολοι οι Αθλητικοι και πολιτιστικοι συλλογοι δημων της ΝΔ εχουν γεμίσει με ΝΕΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ !!
    MAZI TA FAGANE !!
    απάντηση1926
     
     
    Δικαίως εξοργίζονται | 14/09/2011 19:23
    αλλά ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο...
    l
    απάντηση913
     
     
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ; | 14/09/2011 18:49
    Πως ειναι δυνατον ακομα και σημερα στο σημειο που εχουμε φτασει να επιτρεπονται να γινονται διαβλητες διαδικασιες προσληψης στο δημοσιο; Γιατι δεν κανουν εναν νομο απο κοινου ολοι μαζι στη βουλη τον οποιον να ψηφισουν και οι 300 που να εγγυαται το αδιαβλητο της διαδικασιας; ωστε να μη μπορεσει ποτε ξανα καποιος να την αμφισβητησει.....
    prokler
    απάντηση310
     
     
    Έλεγχος | 14/09/2011 18:46
    Πρώτη φορα μετά από πολλά χρονια δίνω σημασία σε ανακοίνωση της κατάπτυστης NΔ. Έλεγχος σε βάθος και παραδειγματική τιμωρία των υπευθυνων είναι το λιγότερο που πρέπει να γίνει. Ζητω η Τρόικα.
    Tσιφτετελληνας
    απάντηση362
     
     
    Τι να πει κανείς... | 14/09/2011 18:38
    Μόλις διάβασα την είδηση και "έμεινα".Είναι δυνατόν να υπάρχει τόση ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ;;;Υπάρχει κυβέρνηση η κάνει ο καθένας ότι θέλει;Αν αυτό γινόταν δεκαετίες κι ήταν απαράδεκτο υπό τις σημερινές συνθήκες είναι ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.Όλοι οι συμπράξαντες πρέπει να εξαφανιστούν το λιγότερο
    Μυρτσίδης Αντώνης
    απάντηση481
     
     
    ενδιαφέρον.. | 14/09/2011 18:30
    ο μισός νομός Μεσσηνίας είναι ήδη διορισμένος κ ο άλλος μισός απλά περιμένει να γίνουν εκλογές.. κ ο νοών νοείτω..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση806
     
     
    Ημετεροαντικαταστάσεις | 14/09/2011 18:28
    Αφού προσλαμβάνουμε 26.000 δικούς μας, απολύουμε 250.000 δικούς τους. Μάλλον θα πρέπει να βρεθεί νέος όρος αντί για απόλύσεις, εφεδρείες κλπ. Προτείνω τον όρο, χωρίς να γνωρίζω αν είναι δόκιμος, ΗΜΕΤΕΡΟΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
    Βασίλης Κ
    απάντηση5136
     
     
    Ποιός μιλάει! | 14/09/2011 18:21
    Δηλαδή αν είναι πχ εκπαιδευτικοί που καλύπτουν τα κενά των συνταξιοδοτηθέντων θα τους απολύσει; Το κόμμα που προεκλογικά διόριζε σωρηδόν (βλ. μετρό, stage, αγροφύλακες κλπ, κλπ ), ενώ έλεγε ότι χρειάζονται μέτρα λιτότητας- τώρα σοβαρεύτηκε; Ρε τι είναι τούτοι;
    Γιώργος Σ
    απάντηση468
     
-