από metereologos.gr
Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017
 
 

Ο Βενιζέλος σώζει τους μισθούς των κληρικών

Η εκκλησιαστική περιουσία δεν θα ενταχθεί στο Ταμείο Δημόσιας Περιουσίας
Ο Βενιζέλος σώζει τους μισθούς των κληρικών
O αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος κατά την συνάντησή του με τα μέλη της Ιεράς Συνόδου και τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο στη Μονή Πετράκη ΑΠΕ ΜΠΕ/ΜΠΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 



Η εκκλησιαστική περιουσία δεν θα ενταχθεί στο Ταμείο Δημόσιας Περιουσίας και οι μισθοί των κληρικών θα συνεχίσουν να καταβάλλονται κανονικά - πέραν των περικοπών που έχουν ήδη γίνει, όπως και στους άλλους δημοσίους υπαλλήλους - παρά τα σενάρια που έχουν δει το φως της δημοσιότητας.

Τα καλά νέα για την Εκκλησία ανακοίνωσε στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο ο υπουργός Οικονομικών, αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, κ. Ευάγγ. Βενιζέλος, κατά την σημερινή, πρώτη ως υπουργού Οικονομικών, επίσκεψή του στην Ιερά Σύνοδο.

Οπως αναφέρουν οι πληροφορίες ο υπουργός Οικονομικών δεσμεύτηκε ότι η εκκλησιαστική περιουσία δεν θα ενταχθεί τελικά στο Ταμείο Δημόσιας Περιουσίας.

Ο κ. Ιερώνυμος από την πλευρά του, επανέλαβε την πρόταση για αξιοποίηση ακόμα και της δεσμευμένης από το κράτος εκκλησιαστικής περιουσίας.

Οπως σημείωσε για μια ακόμη φορά ο Αρχιεπίσκοπος οι πόροι που θα προκύψουν από την αξιοποίησή της θα κατευθυνθούν σε κοινωνικό έργο, ειδικά αυτή την εποχή που η κοινωνία έχει μεγάλες ανάγκες, διαπίστωση με την οποία συμφώνησε και ο υπουργός, εκθειάζοντας τη στάση της Εκκλησίας.

Ο υπουργός διαβεβαίωσε, πάντως, πως σε κάθε περίπτωση δεν πρόκειται εκκλησιαστική περιουσία να πουληθεί σε ξένους υπηκόους.

Η συνάντηση «ήταν ωφέλιμη» δήλωσε μετά το τέλος της ο Αρχιεπίσκοπος, σημειώνοντας: «Ολοι οι αρχιερείς έλαβαν το λόγο. Δόθηκαν απαντήσεις στα αιτήματά μας και αυτά αποβλέπουν στην πρόοδο. Θα μπορούσα να πω ανακεφαλαιώνοντας ότι η Εκκλησία σε αυτόν το τόπο στάθηκε πάντα πλάι στο λαό, αγωνίστηκε και έδωσε ότι μπορούσε».

Ο κ. Βενιζέλος επισήμανε ότι είναι «συμβατική υποχρέωση της Πολιτείας» η μισθοδοσία του κλήρου, διαψεύδοντας τις φήμες οτι μπορεί να διακοπεί λόγω της οικονομικής κρίσης και ευχαρίστησε τη Σύνοδο και προσωπικά τον Αρχιεπίσκοπο για την «καρποφόρα» συζήτησή τους.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης ο υπουργός εκθείασε το μεγάλο έργο που επιτελεί η Εκκλησία, το οποίο παρακολουθεί, όπως είπε, χρόνια τώρα.

«Οφείλουμε να διαφυλάξουμε την εθνική μας ενότητα και την κοινωνική μας συνοχή», σημείωσε ο κ. Βενιζέλος «άρα και ο λόγος και η πράξη της Εκκλησίας είναι καθοριστικής σημασίας».

Ο κ. Βενιζέλος εξέφρασε την αισιοδοξία του γιατί μετά από αυτή τη συνάντηση, όπως είπε «μπορούμε να κάνουμε πολύ συγκεκριμένα, πρακτικά, θέματα, που θα ανακουφίσουν τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη», αντιμετωπίζοντας ευνοϊκά τόσο τα θέματα της φορολόγησης της Εκκλησίας, όσο και της έγκρισης νέων πρεσβυτέρων τις οποίες ζητούν οι Μητροπόλεις.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Την Τετάρτη συνάντηση Βενιζέλου - Ιερώνυμου 
 
 
σχόλια (103)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Που ήσουν "πρόσφατη" νιότη που μας έκανες να πιστέψουμε ότι ήταν Άλλος | 08/07/2011 14:04
    Μπράβο αγαπητέ Βαγγέλη, για να είμαι ειλικρινής κάποια στιγμή πίστεψα (ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται) ότι θα αναδεικνυόσουν σε νέο Εθνάρχη (λες και δεν ήξερα ότι εάν το επίθετο έχει "παίξει" μια φορά στην πολιτική από εκεί και πέρα καίγεται, Παπανδρέου, Καραμανλής, κτλ). Τι χαρά μας έδωσες, τι ανείπωτη ευτυχία που πραγματικά στάθηκες στο ύψος σου (αυτό του λαϊκιστή - συντηρητικού - "πελατειολόγου") αφού εσύ δεν κάθισες να ασχοληθείς με μικροπελάτες (ταξιτζήδες όπως έκανε ο μάγος Ρέππας η με λεκτικές "ριζοσπαστικές" κενότητες τύπου Καστανίδη και Παπουτσή), εσύ "χτύπησες τον Σαμαρά εκεί που πονούσε, στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ πελάτες δηλαδή το ιερατείο και τους πελάτες αυτών. Τις 300.000 νέους ανέργους σε έναν χρόνο τούς 500.000 άνεργους εσαεί αλλά και τους καμία 200.000 κρυφούς ανέργους όπως εγώ (έκλεισα την μικροεπιχείρηση μου αλλά δεν εμφανίζομαι πουθενά σαν άνεργος) τους έχεις χεσ....νους. Άντε και σε ανώτερα, σώσε και το ελληνικό σάπιο σύστημα του ποδοσφαίρου για να δείξεις πραγματικά ότι είσαι "πολύ βαρύς" πολιτικά. Α...και μην ξΕχάσεις τον Παπαθεμελή και τον Ανθιμο να σου δώσουν την ευχή τους....ε Βαγγέλη
    Ηλίας Πιερίδης
    απάντηση171
     
     
    Μου κάνει εντύπωση | 08/07/2011 14:01
    Μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι εδώ μέσα είναι διατεθιμένοι να τους κοβονται οι μισθοί και οι συντάξεις, να μην υπάρχουν χρήματα για δωρεάν παιδία και υγεία και όλα αυτά για να μην βάλει το χέρι στην τσέπη η μεγαλύτερη Α.Ε. που δραστηριοποιείται στην ελλάδα, η εκκλησία. Δεν είπε κανένας να καταργηθεί η εκκλησία, δεν θέλουμε διώξεις, μην φαντασιώνεστε τους εαυτούς σας σαν νέους οσιομάρτυρες. Είπαμε απλώς να ελαφρύνουμε τον ελληνικό λαό από το κόστος και να το πληρώσει η περιουσία της εκκλησίας που είναι αποδεδιγμένα τεράστια κι εσείς διαφωνείτε. Μου το εξηγεί κάποιος;;;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2527
     
     
    Τα ιερά ακίνητα... | 08/07/2011 10:05
    Είχα διαβάσει ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ πέρσυ για τα ιερά ακίνητα και μου είχε σηκωθεί η τρίχα! Η εκκλησιαστική περιουσία φθάνει σε δυσθεώρητα ύψη, αλλά από φόρους δεν πληρώνουν τίποτα γιατί λέει προσφέρουν φιλανθρωπικό έργο... μα αυτή είναι υποχρέωσή τους χάρη μας κάνουν? Το να είναι κανείς ιερέας είναι λειτούργημα όχι επάγγελμα και αποτελεί πρόκληση οι μισθοί των παπάδων να πληρώνονται από το ελληνικό δημόσιο, δηλαδή από τους φόρους που πληρώνουμε εμείς. Η εκκλησία θα μπορούσε άνετα να υποστηρίξει εξολοκλήρου τη μισθοδοσία των λειτουργών της και να περισεύουν και για ... το φιλανθρωπικό έργο που μας πουλάει! Οπότε έχουμε και λέμε : δεν πληρώνουν φόρους,σε κάθε τελετή γάμους, βαπτίσεις, κηδείες, μνημόσυνα, τρισάγια, μας κοιτούν στα χέρια και απαιτούν μαύρα χρήματα για να την τελέσουν. Στις λειτουργίες, απ΄ ότι μαθαίνω, γιατί δεν πατάω ποτέ σε εκκλησία, περιφέρουν το δίσκο να δώσει το ποίμνιο από το υστέρημά του για να τα μοιραστούν μετά μεταξύ τους, τα τάματα που τα κορόϊδα πάνε και αφιερώνουν στους αγίους τα πηγαίνουν σε χυτήρια και τα μετατρέπουν σε πλάκες χρυσού ή αργύρου, κατά καιρούς περιφέρουν και μια θαυματουργή εικόνα για να τα αρπάξουν και από εκεί... και τελειωμό δεν έχει η λίστα. Όμως δεν φταίνε μόνο αυτοί γιατί βρίσκουν και τα κάνουν. Τους διατηρούν για να χειραγωγείται πιο εύκολα ο όχλος ή το ποίμνιο όπως αποκαλούν τους πιστούς τους. Για δε τους πολιτικούς αυτός ο όχλος αποτελεί δεξαμενή ψήφων, οπότε έτσι σκέφτηκε ο κ. Βενιζέλος στην προκειμένη περίπτωση, κρίμα τον θεωρούσα πιο ριζοσπαστικό. Αποτελεί κατάφορη πρόκληση τη στιγμή που ο ελληνικός λαός υπόκειται σε όλες αυτές τις περικοπές και τις έκτακτες φορολογήσεις, η εκκλησία να παραμένει στο απυρόβλητο, παρά την αμύθητη περιουσία που διαθέτει, και να θρέφουμε όλοι εμείς με το αίμα μας το στρατό των παπάδων! Ο ομφάλιος λώρος κράτους - εκκλησίας πρέπει επιτέλους να κοπεί!
    Μαριάννα
    απάντηση3144
     
     
    bravo | 08/07/2011 08:47
    Πολύ πολύ σωστά... Ο υπουργός σώζει τους μισθούς των κληρικών ενώ 250.000 στον ιδιωτικό τομέα έχασαν την δουλριά τους.
    l.D.
    απάντηση241
     
     
    ΑΓΙΑΤΟΛΑΧ ΖΕΙΣ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ | 07/07/2011 23:38
    Επιτέλους ο Ιερώνυμος ως ΑΓΙΑΟΤΟΛΑΧ και ο Βeni Hill Βενιζέλος ως Μαχμούντ Αχμαντινετζαντ - μεγάλες οι ομοιότητες - άσε κι αν χάσει μερικές εκατοντάδες κιλά ο Beni θα είναι όμοιοι! Όμοιοοι κι ο Αγιατολάχ με τον Υερωνυμο - σε ιδέες, σε νοοτροπίές, σε τερτίπια! ΠΡΟΧΩΡΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ Η ΠΑΠΑΔΟΧΩΡΑ!
    Ψήφος
    απάντηση170
     
     
    235.000.000 εκατομμύρια ευρώ εφέτος μόνον για ΠΑΠΑΔΟΜΙΣΘΟΥΣ | 07/07/2011 23:31
    Σα δε ντρέπεστε! Μετά απορείτε γιατί ο κόσμος σας προπυλακίζει!!! Αφού παίρνετε αποφάσεις σαν το κράτος να είναι το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΑΣ ΤΣΙΦΛΙΚΙ!! Ως εδώ όμως! Φτάσαμε στο ΑΜΗΝ!
    Φορολογούμενος
    απάντηση250
     
     
    Γιάννης κενράει Γιάννης πίνει | 07/07/2011 23:24
    Μαζί τρώνε, μαζί πίνουν, εμεις πληρώνουμε! ΒΕΝΙ HILL ΖΕΛΟΣ μπήκες και συ στη λίστα των γελοίων! Και μια και κάθε μέρα όλο και περισσότερο γινόμαστε ΙΡΑΝ άντε με το καλό να βάλετε και τον Ιερώνυμο ως ΑΓΙΑΤΟΛΑΧ στην κυβέρνηση! Το φέουδο της παπαδοκρατίας! Και μετά αναρωτιώμαστε για τους ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ!!!
    ΑΓΙΑΤΟΛΑΧ ΑΛΑΧ ΑΛΑΧ
    απάντηση200
     
     
    Πάπαδες, ετοιμαστείτε για την Κατοχή | 07/07/2011 21:23
    Πέρσι έκοψε τα πτητικά στους Ικάρους, που σκοτώνονται με τις μπουρούχες αεροσκάφη που προμηθεύτηκαν οι αρχιμιζαδόροι υπουργοί άμυνας. Και δεν έχω κανένα κόλλημα με το στρατό, αλλά τις προτεραιότητες νομίζω ότι πρέπει να τις θέτουμε επί ρεαλιστικού εδάφους: η μια δουλειά, μπορεί να σου στοιχίσει τη ζωή, η άλλη, η παπαδοσύνη, αν μη τι άλλο, είναι ξεκούραστη. Τέτοιες επιλογές κάνουν οι υπουργοί μας, και πάει (επί της ουσίας) κατά διαόλου η χώρα. Αλλά, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το πιάνω το νόημα: έτσι και αλλιώς, την εθνική κυριαρχία την χάσαμε, πείνα, φτώχεια, ανεργία, μάλλον από την πείνα θα πάμε, σαν την Κατοχή. Με τόσους νεκρούς, χρειάζονται παπάδες γεροί-δυνατοί να τους θάψουν όλους. Τι προνοητικό πλάσμα είναι αυτός ο Μπένι.
    Cas
    απάντηση202
     
     
     
    ΚΑΤΑΦΩΡΗ ΑΔΙΚΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ | 07/07/2011 18:46
    Γιατι παρακαλώ κύριε Βενιζέλο? Μήπως επειδή εκεί που εκλέγεστε παίζουν σημαντικό ρόλο προεκλογικά τέτοια κέντρα- παράκεντρα- παπάδων? Γιατί θα πρέπει εγώ σαν φορολογούμενος πολίτης -αν και άνεργος- να πληρώνω και τους μισθούς του κάθε άξεστου αμόρφωτου άεργου χωριάτη που επειδή δεν ήξερε τι να κάνει ' γλείφοντας' το Μητροπολίτη εξασφάλισε μια θέση στον κλήρο? Και είμαστε Κυρίες και Κύριοι και υποχρεωμένοι ν' ακούμε και την κάθε αρλούμπα που λένε από τον άμβωνα :-) Του πατέρα μου τη σύνταξη από βαρέα και ανθυγιεινά ήξερες να την κόψεις Κύριε Βενιζέλο, θα το θυμάμαι και αυτό, εντάξει... Όχιι από την κρίση δε θα βγούμε έτσι, Ιράν θα γίνουμε... Προς επίδοξα παπαδάκια- κοιμηθείτε ήσυχα, στρατό δεν πάτε αλλά και ο μισθός θα πέφτει κάθε μήνα!!!
    Lina
    απάντηση218450
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γιατί τόσο μίσος; | 07/07/2011 17:05
    Με συγχωρείτε μερικοί, αλλά δεν καταλαβαίνω την έντονη απέχθεια σας για τη μισθοδοσία των κληρικών. Στις εκκλησίες μπορεί να πάει και να βρει παρηγοριά ο κάθε κακομοίρης (όπως εγώ πχ). Πολύς κόσμος τρώει κι ένα κομμάτι ψωμί. Ποιό κόμμα ανέχεται τον καθένα όπως είναι και του δίνει και κάτι; Η trendy αριστερά; Η καπιταλιστική δεξιά; Αυτοί που μας διέλυσαν διαχρονικά; Α ναι, ξέχασα, "ΟΛΟΙ" οι παπάδες είναι διεφθαρμένοι και τα τρώνε. Αλήθεια ξέρετε πολλούς τέτοιους; Εμένα ένας καλός που ξέρω μου έσωσε τη ζωή. Και εν πάσει περιπτώσει, ποιοί είναι τόσο καλύτεροι από τους παπάδες σ'αυτήν την κοινωνία; Κοιτάξτε τον καθρέφτη παρακαλώ και αναρρωτηθέιτε.
    Αλέξανδρος
    απάντηση262177
     
     
     
    ψυχραιμια | 07/07/2011 16:53
    Άλλο η κριτική, άλλο η εμπάθεια . Η Εκκλησία έχει τα τρωτά της αλλά η προσφορά της είναι υπαρκτή: 20 Βρεφονηπιακοί - Παιδικοί Σταθμοί. 84 Γηροκομεία - Στέγες Γερόντων. 13 Θεραπευτήρια χρονίως πασχόντων. 30 Διάφορα Ιδρύματα. 8 Ιδρύματα για Άτομα με ειδικές ανάγκες. 54 Κατασκηνωτικά Κέντρα. 33 Ιδρύματα Νεότητος. 10 Νοσοκομεία - Ιατρεία. 6 Ξενώνες. 36 Οικοτροφεία - Ορφανοτροφεία. 195 Συσσίτια - Τράπεζες Αγάπης. 35 Τράπεζες Αίματος. 1 Οίκος Τυφλών. 13 Φοιτητικές Εστίες. 7 Ιδρύματα Ψυχικής Υγείας.
    ΔΗΜΟΣ
    απάντηση234119
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Krimas! | 07/07/2011 15:25
    kai ton eixa gia antra me .... ton Benizelo. ....... Poios tha vrethei telika na ta valei me ta rassa?
    pa
    απάντηση14441
     
     
    ...εσεις τους δινετε δυναμη... | 07/07/2011 15:19
    ..........,οταν πατε να π[αντρευτειτε ή να βαφτισετε τα παιδια σας,ή να θαψετε τους γονεις σας,τρεχετε βολιδα στην εκκλησια.Τωρα σας μυριζει .......... Αμα δεν σας αρεσει,μην πατατε ποτέ εκει,οχι οποτε σας αρεσει,λετε ναι,και υστερα οχι. Εσεις τους δινετε δυναμη,δεν το καταλαβαινετε;
    Theodore
    απάντηση1940
     
     
    ΕΔΩ ΠΑΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΠΑΣ...... | 07/07/2011 13:48
    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΑΠΑΣ ; ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!
    ο ανυπακουος
    απάντηση159291
     
     
    ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ | 07/07/2011 13:33
    Διακρίνω στα σχόλια μια "μονοθεματική" κριτική σε βάρος του Βενιζέλου. Διαρκές ατόπημα του Κράτους η μισθοδοσία των κληρικών και αποκρουστική η "δειλία" του έστω και τώρα την ώρα της οικονομικής κρίσης να κόψει τον ομφάλιο λώρο με την Εκκλησία. Αλλά ο Βενιζέλος δε πήγε με "ατομική" γραμμή στη συνάντηση. Αυτή ή άθλια εξακολούθηση της εξάρτησης απο την Εκκλησία βαρύνει ολόκληρη τη κυβέρνηση, τον πρωθυπουργό και τον Βενιζέλο, αναλογικά. Αλλά που όρθωσαν ανάστημα και είπαν μεγάλα ΟΧΙ σε κατεστημένα συμφέροντα για να περιμένουμε οτι θα τα πούν και στην Εκκλησία?
    opa
    απάντηση1719
     
     
     
    κακώς, κάκιστα! | 07/07/2011 12:38
    Οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι, άρα και η περιουσία δεν είναι εκκλησιαστική αλλά δημόσια. Εγώ θέλω μεταβίβαση άμεσα στο δημόσιο όλης της περιουσίας, όσο για τις αγαθοεργίες, να συνεχίσουν να γίνονται από την εκκλησία, με χρηματοδότηση από το δημόσιο και ΑΠΟΛΥΤΗ διαφάνεια. Δείτε και λίγο αυτό: στην Τουρκία δεν υπάρχει βακουφική περιουσία (η αντίστοιχη με την εκκλησιαστική), ούτε και εκκλησιαστική βέβαια, από τα χρόνια του Κεμαλ, από την ίδρυση της Τουρκικής Δημοκρατίας δηλαδή. Στην Ελλάδα το ισλάμ, τα τζαμιά δηλαδή στην Θράκη, έχουν σημαντικού μεγέθους βακουφική περιουσία, βασιζόμενα στο ίδιο ακριβώς καθεστώς που καλύπτει και την εκκλησιαστική περιουσία! Μπράβο μας!
    εμού του ιδίου
    απάντηση133286
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αμήν αυτοί, αμάν εμείς | 07/07/2011 12:08
    βενιζέλο όχι ψήφο αλλά ούτε φόρο δεν θα δεις και άντε πάγαινε μετά στους παπάδες να σε ταΐσουν ........Κλέφτης θα γίνω αλλά εγώ φόρο σε παπάδες δεν πληρώνω πάει και το πήρα αποφαση το κλέινω το μαγαζί και από δω και στο εξής θα δουλέυω μόνο μάυρα! όχι που θα δουλέυω εγώ για να τρως εσύ με τους παπάδες! Να πάνε πρώτα να δουλέψουν οι παπάδες να δημευτεί η εκκλησιαστική και μοναστηριακή περιουσία η κλέμμενη από τους ραγιάδες στην τουρκοκρατία και μετά κι εγώ θα ξαναπληρώσω εφορία.
    κλεφταρματωλός
    απάντηση107212
     
     
    Diafotismos | 07/07/2011 11:12
    Opos faineta an krinei kaneis apo ton rolo tis ekklisias stin ellada san kratos en kratei,eneies opos diafotismos galliki epanastasi annagenisis einai teleios agnostes .aplos apo tous othomanous exakolouthisan na ehoun tin idia dinami pou eihan san topotirites ton ragiadon.Horis kratiko mistho kai terastia periousia kai horis hrisopikilta amfia to erotima einai an tha ekanan afti ti douleia.oximoron mehri simera na orkizoun kiverniseis kai pantou na anakatevonte.thliveron kai skotadistiko to ligotero pou einai dimokrtiko.
    elliniki orthodoxos papadokratia
    απάντηση1931
     
     
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ | 07/07/2011 10:39
    Είναι εντελώς απαράδεκτο οι διακρίσειςμεταξύ των ελλήνων πολιτών να συνεχίζονται και να επιβεβαιώνονται για αλλή μια φορά! Τι έγινε με τις δεσμεύσεις της πολιτείας πως η εκκλησία θα πληρώνει τουλέχιστον το 50% των μισφολογικών δαπανών των κληρικών? 'Η πίσω από το ψευδο-επιχείρημα πως η εκκλησία είανι η μόνη που ασκεί προνοιακό έργο, θα πρέπει να συρόμαστε όλοι όμηροι της Εκκλησίας της οποίας ο πλούτος αποτελεί πρόκληση στη σημερινή Ελλάδα? Δεν είναι μόνο οι πολιτισκοί, οι συνδικαλιστές κλπ που "τα τρώνε" είναι και κάποιες άλλες ομάδες που παραδοσιακά ζουν παρασιτικα και απολαμβάνουν τρομερά προνόμια.
    Σωτηροπούλου Χριστίνα
    απάντηση11844
     
-