από metereologos.gr
Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017
 

Διαγραφή για τον Κουρουμπλή μετά το «όχι» στο Μεσοπρόθεσμο

«Πατριωτισμός είναι η σύγκρουση με την κοινωνική αδικία», δήλωσε ο βουλευτής
Διαγραφή για τον Κουρουμπλή μετά το «όχι» στο Μεσοπρόθεσμο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 



ΕΚτός της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠαΣοΚ βρίσκεται ο βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας κ. Παναγιώτης Κουρουμπλής.

Στην απόφαση αυτή προχώρησε ο πρωθυπουργός αμέσως μετά την καταψήφιση του Μεσοπρόθεσμου από τον  βουλευτή. 

Η δήλωσή στην οποία προέβη ο κ. Κουρουμπλής αμέσως μετά το «όχι» είναι η εξής: «Πατριωτισμός κατά την αντίληψή μου είναι η σύγκρουση με την κοινωνική αδικία που δημιουργείται από την άνιση κατανομή των βαρών της κρίσης. Η απαξίωση των βουλευτών στη συνείδηση του λαού είναι αποτέλεσμα μιας στυγνής λογικής της περίφημης κομματικής πειθαρχίας που στραγγαλίζει την ουσία της πολιτικής. Το πατριωτικό και κοινωνικό καθήκον απέναντι στον τόπο και την κοινωνία είναι η στάση μου αυτή».

Ο Πρωθυπουργός πριν την απόφασή του συσκέφτηκε στο γραφείο του στη Βουλή με στενούς του συνεργάτες.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Π. Κουρουπλής: Δεν παραδίδω την έδρα μου 
Βουλή: 155 «Ναι» στο Μεσοπρόθεσμο  
 
 
σχόλια (40)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αντισυνταγματικές οι διαγραφές.... | 30/06/2011 18:25
    Ο κάθε βουλευτής ψηφίζει κατά συνείδηση σύμφωνα με το ελληνικό σύνταγμα! ωστόσο ο κομματισμός των ηγετών φαίνεται ότι ακυρώνει κάθε έκφραση προσωπικών απόψεων! η κομματική πειθαρχία είναι βαθυά αντισυνταγματική!!! Το ίδιο όλα τα κόμματα...
    aganaktismenos
    απάντηση40
     
     
    Διαγραφή | 30/06/2011 08:50
    Ζήτω το άρθρο 60 του Συντάγματος!.....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    ρε γελοίε '' Προεμφυλιακή Ελλάδα'' | 30/06/2011 08:16
    ο άνθρωπος δεν βλέπει, γι΄αυτό φοράει γυαλί, βλάκα
    ckats
    απάντηση30
     
     
    ΠΑΛΗΚΑΡΙ | 29/06/2011 23:44
    Δεν θα εξετάσω αν καλά έκανε ή όχι με την καταψήφιση του Μεσοπρόθεσμου εκτρώματος ο κ.Κουρουπλής.Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το ότι αυτό του επέτασσε η συνείδηση του,αυτό έπραξε.Όχι σαν κάποιους άλλους που άλλα λέγαν το πρωί,άλλα το βράδυ....... Και όσον αφορά τη διαγραφή του από την κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑ.ΣΟ.Κ θέλω να θυμίσω τα ανόητα φλημαφλήματα του κ.πρωθυπουργού περί πραγματικής δημοκρατίας,περί κομμάτων αρχών,περί Δανίας του Νότου και άλλα τέτοια ευτράπελα......Δηλαδή κ.Πρωθυπουργέ αν το ερχόμενο φθινόπωρο ο ελληνικός λαός απορρίψει τις προτάσεις της επιτροπής ''σοφών'' στο υποτιθέμενο δημοψήφισμα σας,θα τον διαγράψετε και αυτόν?Πιστεύω όμως πως θα προλάβει πρώτος αυτός να διαγράψει τα όσα θλιβερά συμβαίνουν στη χώρα των θαυμάτων,στις επόμενες εθνικές εκλογές...Ο καιρός γαρ εγγύς!!!!!!
    Μάρκος Αυρήλιος
    απάντηση122
     
     
    pasoktzns n giwrgatzns? | 29/06/2011 22:53
    Nai twra pou diw3av tov Kouroumpln ka0arnse to pasok! Poio pasov re afeln Giwrgakn, to pasok pe0ave mazi me tov patera sou pou eipe oti dev klnrovomeite, ligo sebasmo megaloapataiwva, afou dev klnrovomeitai giati ovomazeis to koma sou pasok kai oxi diwrgosok n opws alliws 0eleis? Apla gia va epavapauesai stis dafves tou patros, aeivte re skouliki, kai seis nln0ioi pou autoapokaleiste pasoktzndes 0a prepei va 3etere oti eiste movo giwrgatzndes kai tipota allo, av exete kotsia e3ngeiste pou eivai to pavellnvio (pnrav tnv ynfo me to yema lefta uparxouv) sosialistiko (pou egive sisiolnstriko) kivnma( to movo kivnma pou blepw eivai auto stis plateies pou 0elesi va sas peta3ei e3w). Oi dafves stegvwsav nln0ioi autoapokaloumevou pasoktzndes, giwrgavtzndes twra kai kaln tuxn. Av exei meivei kaveis apo sas pasoktzns sav tov Kouroumpln as tov akousoume, alla oxi va mas prnzouv ta giwrgatzakia me malakies.
    petros lenas
    απάντηση42
     
     
    Kouroumplns-"Pasok", Giwrgakns "Giwrgo-lnstro-sok" | 29/06/2011 22:06
    Autn eivai n kommatikn dnmokratia tou Giwrgakn, opoios dev sumfwvei e3w, Ase ta foumara Giwrgakn av koptesai gia tnv dnmokratia efarmose tnv preta sto komma sou va tn doume kai va poume kai meis oti exeis ta exggua va tnv efarmoseis kai stnv koivwvia. Ta skatwses epavnllnmevos Giwrgakn me tn dnmokratia kai tous ekbiasmous sou evtos kai ektos kommatos. Avte paidi mou ftia3e to komma pou sou prepei tou "Giwrgo.lnsteo-sok" kai des poioi 0a se akolou0nsouv (ektos apo DNT kai Bru3elles) kai paye va xrnsimopoieis to ovoma sou (gia to opoio dev ekaves tipota, apla to klnrovomnses alla opws eipe o pateras sou to Pasok dev klnrovomeitai) gia va mas upodei3eis ti eivai dnmokratiko kai ti patriwtiko giati mas tnv deiveis sta veuta re mpouln tou glukou verou.
    petros lenas
    απάντηση22
     
     
    Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία .. | 29/06/2011 20:23
    Μέχρι τελευταίο δευτερόλοπτο περίμενε και αυτός ο δύστυχος το κάτι τίς του . Δεν του το έδωσαν και είπε οχι.
    A.G
    απάντηση399
     
     
    Για τον κ. Κουρουμπλή | 29/06/2011 19:32
    Η ομιλία του στη βουλή ήταν εξαιρετική. Έδειχνε τον άνθρωπο που υπέμεινε γιά χρόνια τις ανακολουθείες του ΠΑΣΟΚ . Δεν ανήκω σ αυτούς που ήθελαν να καταψη φιστεί το μεσοπρόθεσμο, παρ' όλα αυτά νομίζω ότι ο κ. Κουρουμπλής ακόμα και με την αρνητική του ψήφο πρόσφερε στην Πατρίδα και ακόμα και στο κόμματου υπηρεσία. Έδειξε με την ομιλία του ότι ξέρει γιατί καταψηφίζει και ότι είναι ένας άξιος αντιπροσωπος του λαού. Πιστεύω ο κ. Βενιζέλος μετά από αυτή την ομιλία να υπολογίζει και να ενημερώνει έγκαιρα τους βουλευτές.Οχι να μην παραιτηθεί.
    Emily
    απάντηση795
     
     
    Μπράβο στό παλληκάρι ! | 29/06/2011 18:21
    Αψήφισε την καλοπέραση καί την βόλεψή του γνωρίζοντας ότι θα διαγραφεί , παρ΄ όλες τίς κυβερνητικές κορώνες ότι οί βουλευτές του ΠΑΣΟΚ μπορούν να ψηφίσουν "κατά συνείδηση !" Ψήφισε πραγματικά κατά συνείδηση καί ο ψευτοδημοκράτης Giorgos τον διέγραψε! Έτσι εννοεί αυτός τό "κατά συνείδηση" ! Ψήφισε κατά συνείδηση εν αντιθέσει με κάποιους άλλους αξιοθρήνητους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ πού το παριστάνουν καί "πατριώτες" μή γνωρίζοντας ασφαλώς ούτε την αξία αλλά ούτε καί την σημασία τής λέξεως... Μεθαύριο όμως πού θα πάνε στίς επαρχίες τους καί θα βρεθούν αντιμέτωποι καί μόνοι στούς δρόμους με τούς ανέργους, τούς μισθωτούς, τούς συνταξιούχους, τούς απολυμένους υπαλλήλους από τα χιλιάδες κλειστά μαγαζιά, να έχουν φροντίσει να αγοράσουνε κράνη καί να έχουνε καί κανένα τάνκς για συνοδεία τους... Καί επειδή θά χρειασθούνε πολλά τάνκς, να κάνουνε από τώρα αίτηση στόν Πάγκαλο να τούς κρατήσει μερικά για καβάτζα ! Άντε καί καλή τύχη τους , αλλά πολύ φοβάμαι, καί μακάρι να βγώ ψεύτης, ότι από μόνοι τους τώρα την έχουνε βάψει... Νίκος
    Νίκος
    απάντηση745
     
     
    Σεβασμος | 29/06/2011 17:45
    Κυριε/α "Προεμφυλιακη Ελλάδα", ο κ.Κουρουμπλης ειναι τυφλος. Λιγος σεβασμος και προσοχη πριν πεταξουμε την κοτσάνα μας..
    Panos
    απάντηση194
     
     
    Αξιοπρέπεια!! | 29/06/2011 17:43
    Μπράβο στον Κο ΚΟΥΡΟΥΠΛΗ. Αφού εκφράσω το σεβασμό και την εμπιστοσύνη μου προς τον μόνο ΠΟΛΙΤΙΚΟ που τελικά δε . Τον παρακαλώ, όμως, να δωρήσει τα γυαλιά του προς τους της βουλής, γιατί απέδειξε πως δεν τα χρειάζεται. Βλέπει μακρύτερα και ακούει καλύτερα από τους πρώην συντρόφους του . Οι Αιτωλ-Ακαρνάνες να είναι περίφανοι για τον αντιπρόσωπό τους, σε αντίθεση με τους δικους μας βόρειους οσφυοκάμπτες που και μασάνε και σκύβουν. Ντροπή μας
    tmatz
    απάντηση688
     
     
    Πατριώτης του κ... αν δεν παραιτηθείς | 29/06/2011 17:36
    "Η απαξίωση των βουλευτών στη συνείδηση του λαού είναι αποτέλεσμα μιας στυγνής λογικής " Αφού είναι βέβαιος για την τελική απαξίωση των Βουλευτών,άραγε θα παραιτηθεί απο το αξίωμα, ή σαν και κάποιους άλλους θα μείνει να εισπράττει τους παχυλούς μισθούς
    Ανώνυμος / η
    απάντηση810
     
     
    Μπράβο στον ανθρωπο Κουρουμπλή | 29/06/2011 17:22
    Η ζωή του ούτως ή άλλως είναι δύσκολη και άχαρη. Με όλα τα λεφτά του κόσμου κανείς δεν θα ήθελε να είναι στην κατάστασή του. ¨Είδε ¨όμως ο άνθρωπος αυτό που όλη η κοινωνία της εργασίας και του μόχθου βλέπει και δεν άντεξε να συναινέσει σε τόση αδικία, ψέμμα και υποκρισία ! Τέτοια κατάντια και να ψηφίσει ενάντια στα δικαιώματα ανήμπορων ν΄αντιδράσουν συνταξιούχων, ΑΜΕΑ, πολυτεκνων και ανθρώπων που τον στήριξαν?. Κάποιοι άλλοι ¨δεν βλέπουν¨ παρότι έχουν μάτια , κοιτάν μόνο την πάρτη τους και θεωρούν τους άλλους κορόιδα. Μπράβο στον άμθρωπο Κουρουμπλή!! (Δεν τον ξέρω καν και δεν ψηφιζω κόμματα εξουσίας)
    Γονεας με παιδί ΑΜΕΑ
    απάντηση415
     
     
     
    Η διακυβέρνηση και οχι ο Κουρουπλης το προβλημα | 29/06/2011 17:15
    Απο αυτά που έλεγε καταλαβαίναμε οτι δεν ειχε αίσθηση του τι διακυβεύεται αλλά εν πάσει περιπτώσει υπάρχουν πολλοί σαν αυτον σε ολα τα κόμματα . Παντως μια κάποια συνέπεια να του την αναγνωρίσουμε . Δεν ειναι ευκολο να ξεχάσεις την οποια ιστορία σου και να ψηφίσεις τη χειροτερη επίυεση που έγινε ποτε σε ειλικρινείς φορολογούμενους και απομ την άλλη να ακους τον Πάγκαλο να λέει ιστορίας για τανκς , τον πρωθυπουργο να κλαίγεται ανα την ευρώπη ποσο άδικα είναι ταμέτρα , να παραιτείται και να τα μαζεύει δείγματα μιας μη σοβαρής κυβέρνησης και να περιμένουμε ολοι οι βουλευτές να έχουν πλήρη συνείδηση των επιπτώσεων της αρνητικής ψήφου .Την πατήσαμε και ο Κουρουπλης δεν ειναι ούτε προς ψόγο ούτε ....ο κατάλληλος για νεο κομμα σαν το θλιβερό άρμα . ..
    vagelis.p
    απάντηση161
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μπράβο Κουρουμπλή! | 29/06/2011 17:10
    Έχεις την συνείδησή σου ήσυχη.
    Κωνσταντίνος
    απάντηση607
     
     
     
    ΛΑΊΚΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΑΣ ΟΥΣΤ !! | 29/06/2011 17:09
    Ρε Κουρουπαπατζή τζάμπα μάγκα , καμιά ιδέα για το πως θα γίνουμε σύγχρονη χώρα ,μακρυά από ρουσφέτια , διορισμούς , λαϊκισμό (που με συνέπεια υπηρέτησες ) διαφθορά , αναξιοκρατία μήπως έχεις ? Πώς να επιβιώσουμε ως χώρα από την καταστροφή που έρχεται έχεις ? Έλεος πια με αυτό το λαϊκισμό .
    pan62
    απάντηση1762
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    μπραβο | 29/06/2011 17:05
    σε μια κυβερνηση ενδοτισμού, σε μια κυβέρνηση τοποτηρητών της διεθνούς τοκογλυφίας υπήρξε κάποιος που αντιστάθηκε.Μπορεί στο κοινοβούλιο να είναι μόνος του, αλλά σε οποιοδήποτε καφενείο κάτσει θα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα του σφίξουν το χέρι.Εύγε κ Κουρουπλή......η βουλευτική ιδιότητα είναι προσωρινή.....Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ....Και εσύ τον απέφυγες αυτον τον χαρακτηρισμό.Και αν σε 5 χρόνια κάποιοι θα ντρέπονται που ήταν βουλευτές ΠΑΣΟΚ και κάποιοι θα είναι εξαφανισμένοι εσύ θα μπορείς να λες στον κόσμο ότι δεν είσαι ιδιος.Μη στεναχωριέσαι για τα παπαγαλάκια που σε βρίζουν......ΑΥΤΑ ΣΕ 1 ΜΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ.....θα πάνε σε άλλη χώρα να τα πουν αυτά..
    καλημερα ηλιε
    απάντηση4913
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων