από metereologos.gr
Δευτέρα 24 Ιουλίου 2017
 

Κατάργηση 40 οργανισμών που τον αγνόησαν προανήγγειλε ο Πάγκαλος

Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης τάχθηκε υπέρ της μερικής άρσης της μονιμότητας στο Δημόσιο
Κατάργηση 40 οργανισμών που τον αγνόησαν προανήγγειλε ο Πάγκαλος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 


Αίσθηση προκάλεσε για άλλη μια φορά ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος, ο οποίος μιλώντας στη ΝΕΤ το πρωί του Σαββάτου προανήγγειλε κλείσιμο 40 οργανισμών που «τον αγνόησαν» μη δίνοντας στοιχεία, τάχθηκε υπέρ της μερικής άρσης της μονιμότητας στο Δημόσιο, άφησε αιχμές σχετικά με την αποτελεσματική αντιμετώπιση του ζητήματος της παράνομης μετανάστευσης, ενώ ανακοίνωσε ότι γράφει βιβλίο με τον τίτλο «Μαζί τα Φάγαμε: Ποιοι, πότε και γιατί».



Υπεραμυνόμενος εκ νέου της θέσης του περί του «μαζί τα φάγαμε», ο Θ.Πάγκαλος παρατήρησε: «Ο καθένας μας δεν έχει ζητήσει απόδειξη για κάποια δουλίτσα που του έκαναν». Προανήγγειλε, δε, την έκδοση βιβλίου, το οποίο όπως είπε συγγράφει αυτόν τον καιρό, το οποίο θα εξηγήσει πλήρως το επιχείρημα, καθώς θα τιτλοφορείται: «Μαζί τα Φάγαμε: ποιοι, πότε και γιατί».



Όσον αφορά στα οικονομικά ζητήματα, ο Θ.Πάγκαλος συμφώνησε με τον έτερο αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Ευ.Βενιζέλο ότι υπάρχουν περιθώρια για βελτιώσεις υπέρ των αδύναμων στο μέλλον. Εξήγησε ότι στόχος της κυβέρνησης είναι να περάσει σε πρωτογενές πλεόνασμα -εξέφρασε την εκτίμηση ότι στο τέλος του 2012 μπορεί το έλλειμμα να έχει περιοριστεί στο 3%- και τότε θα μπορεί να λάβει περισσότερα κοινωνικά μέτρα.



Σε σχόλιο για το ότι οι καταργήσεις και συγχωνεύσεις οργανισμών δεν προχωρούν με ικανοποιητικούς ρυθμούς, ο Θ.Πάγκαλος -ο οποίος προεδρεύει της αρμόδιας επιτροπής- προανήγγειλε το κλείσιμο 40 οργανισμών που δεν έχουν δώσει τα στοιχεία που έχουν ζητηθεί από την επιτροπή.



Όπως είπε, δόθηκαν προθεσμίες και παρατάσεις, αλλά οι 40 οργανισμοί δεν έδωσαν κανένα στοιχείο. «Η προθεσμία έληξε χθες. Την ερχόμενη εβδομάδα που θα συνεδριάσει η επιτροπή, αυτοί που δεν έχουν απαντήσει, έχουν κλείσει» τόνισε.



Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης μίλησε και για το θέμα της μονιμότητας στο Δημόσιο, λέγοντας πως «πρέπει να περιοριστεί στην συνταγματική έννοια του όρου».



Χαρακτηριστικά, επισήμανε πως μπορεί να διατηρηθεί για «τους αστυνομικούς, τους στρατιωτικούς, τους εκπαιδευτικούς, άντε και τους εφοριακούς». «Δεν καταλαβαίνω γιατί οι τραπεζοκόμοι πρέπει να είναι μόνιμοι υπάλληλοι», σημείωσε.



Ακόμη, εξέφρασε την άποψη ότι πρέπει να υπάρχει το διευθυντικό δικαίωμα για απολύσεις στους οργανισμούς, ώστε να μπορεί μια τέτοια επιχείρηση να λειτουργήσει με όρους ιδιωτικού τομέα, δηλαδή ανταγωνιστικά, αλλιώς -όπως είπε- δεν είναι επιχείρηση, αλλά υπουργείο.



Παράλληλα, ο κ. Πάγκαλος άφησε αιχμές για το θέμα της αποτελεσματικής αντιμετώπισης του φαινομένου της παράνομης μετανάστευσης. Υπογράμμισε πως «ο φράχτης στον Έβρο δεν θα σταματούσε παρά μόνο μερικές εκατοντάδες παράνομους μετανάστες, αλλά και πάλι θα ήταν επικίνδυνο λόγω των ναρκοπεδίων στην περιοχή».



Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης τάχθηκε υπέρ του επαναπατρισμού των παράνομων μεταναστών, ώστε να περάσει το μήνυμα σε όσους σκοπεύουν να επιχειρήσουν να έρθουν στην Ελλάδα πως το πιθανότερο είναι να βρεθούν πίσω στις πατρίδες τους.



Για το θέμα της παράνομης μετανάστευσης και την κατάσταση στο κέντρο της Αθήνας μίλησε στο Mega το πρωί του Σαββάτου, ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης, αφήνοντας αιχμές για τον τρόπο της αντιμετώπισης του ζητήματος από την κυβέρνηση.



«Ο δήμος δεν φυλάει τα σύνορα της χώρας. Ο καθένας πρέπει να κάνει τη δουλειά του. Εγώ κάνω τη δουλειά μου και περισσότερα ακόμα» δήλωσε ο κ. Καμίνης.





 



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (50)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    KLISIMO | 20/06/2011 10:07
    PAGKALE THATHELA NA KSERO AN OI POLITIKOI OLOI ,KOKINOS MPLE,PRASINOS ,EXETE KANI KAPIES PIRIKOPES STO ISODIMA SAS,THATHELA NA KSERO POSO MAS STIXIZI I BOULY MAS ETISIOS KAI SYGNOMI GIA OPIA ORTHOGRAFIKA LATHOI DEN GNORIZO AN KAI ELLINAS TIN ELLINIKIN ORTHOGRAFIA LOGO TOU OTI MEGALOSA STO EKSOTERIKO KAI PIGENA SE TOPIKO SXOLIO.EPESTREPSA META APO 30 XRONIA STIN PATRIDA MOU KAI OTAN PAO SE KAPIA IPIRESIA EDO STIN XORA MOU NIOTHO PIO KSENOS APO TOUS KSENOUS
    xali mayro
    απάντηση20
     
     
    Ο Αλή Μπαμπάς και οι 40 οργανισμοί... | 20/06/2011 09:03
    Θα είχε μεγαλύτερη αξιοπιστία το σχόλιο του κου Πάγκαλου αν ήταν ανακοίνωση έργου και όχι πρόθεσης έργου. Ελπίζω την ίδια ζέση και σπουδή να επιδείξει ο κος αντιπρόεδρος και στον έλεγχο των έξτρα διοικητικών δομών που δημιουργήθηκαν από τον πρόσφατο ανασχηματισμό...
    petrosuk
    απάντηση10
     
     
    Μαζί τα φάγαμε, αλλά όχι όλοι το ίδιο | 19/06/2011 23:15
    Αυτό έχει πει ο Πάγκαλος . Πράγματι ουδείς αναμάρτητος . Το ΠΑΣΟΚ ότι κακό έκανε, ήταν που μιμήθηκε την Δεξιά. Αλλο το πρωτότυπο, άλλο το αντίγραφο, που είναι και αυτοκριτικό κι'όλας . Αλλο ο Καραγκιόζης ( ΠΑΣΟΚ ), άλλο ο Χατζηαβάτης ( Δεξιά "παραδοσιακή" "αριστερά" )
    Θύμιος Τουλουμοτύρης
    απάντηση00
     
     
    Τον Πάγκαλο να ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ! | 19/06/2011 22:28
    Να ξεβρωμίσει ο τόπος !!! Ποιός οργανισμός είναι περιττός; Μήπως ο Οργανισμός Κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ) που λέει να καταργήσει; Μήπως ο Οργανισμός Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΟΕΕΚ); Μήπως ο Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ); Μήπως ο Οργανισμός Σχολικών Κτηρίων (ΟΣΚ); Μήπως το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ); ..... ΠΑΓΚΑΛΕ, έκλεισες θέση στο ελικόπτερο ;;; Γιατί αλλιώς σου έχουμε θέση στο Γουδί.. ΥΓ: Τσιμπουκάκη, συμβουλές απο ... που την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια για το Αμέρικα αντι να κάτσουν στην Πατρίδα και να αγωνιστούν ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ !!! Εσείς έρχεστε καθε 4 χρονάκια να ψηφίσετε .... και μετά πάλι πίσω στο Αμέρικα, στη Γερμανία ή στην Αυστραλία..δεν μένετε όμως εδώ να υποστείτε μετά τις συνέπειες της .... ψήφου σας... Το σκασμό λοιπόν.. Γιατί στις πλατείες δεν ειναι ο καράβλαχος με την Καντιλακ, το χαβανέζικο πουκάμισο και το πούρο που την περναει ζωη και κότα..
    απάντηση10
     
     
    Μας τά 'παν κι άλλοι | 19/06/2011 18:39
    Ας μας πει ο ομιλητικότατος κ. Πάγκαλος ποιοί είναι αυτοί οι 40 οργανισμοί, ώστε να δούμε, μετά από 2-3 μήνες, πόσοι και ποιοί έκλεισαν. Δυστυχώς, τα ΘΑ είναι εύκολα, στη σούμα κολλάμε.
    Smokedeel
    απάντηση71
     
     
    ε, και... | 19/06/2011 08:55
    καλά τα λέει ότι ΘΑ καταργήσει οργανισμούς-παράσιτα και τα τοιαύτα που ενθουσιάζουν τους αφελείς. Ομως, από τον κ. Πάγκαλο, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ δεν είδαμε ΚΑΝΕΝΑ στην πράξη ακόμη. ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΡΓΟ, ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ....
    αγανακτισμένοςΧ1000
    απάντηση172
     
     
    Καλή χώνεψη | 19/06/2011 08:04
    Καλά που θίχτηκε προσωπικά και θα κλείσει και κανένα άχρηστο οργανισμό. Φυσικά και τα φάγαμε μαζί. Ο Πάγκαλος και η παρέα του έφαγαν τα 999/1000. Και τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια έφαγαν το 1/1000. Εκτός πια αν στο βιβλίο του ο Πάγκαλος "αποδείξει" ότι αυτοί που εμπλέκονται σε σκάνδαλα, π.χ. γερμανικά υποβρύχια, έχουν φάει περίπου τα ίδια με τους χαμηλοσυνταξιούχους, άνεργους κλπ. Δεν αποκλείεται κάτι τέτοιο απο τον Πάγκαλο. Εξάλλου όπως ο ίδιος διαπίστωσε πρόσφατα τελευταία λέει πολλές ανοησίες.
    ΛΜ
    απάντηση2518
     
     
    Ο πάγκαλος τα λέει | 19/06/2011 05:35
    Πολύ σωστά
    ιάσωνας
    απάντηση687
     
     
    μαζι τα φαγαμε σε βιβλιο;;; | 19/06/2011 03:39
    έστω ότι μαζί τα φάγαμε( αν κι εγω δεν ξέρω πολλούς 20χρονους οπως εγω να εχουμε φαει τιποτα..).αναρωτιέμαι ποιος ειναι λοιπόν ο ρόλος του κράτους. ενας τέτοιος μηχανισμός υπάρχει με σκοπό -και- την καταπολέμηση της διαφθοράς. εαν όμως ο μηχανισμός αυτός ειναι και ο ίδιος διεφθαρμένος( αυτοι που τον στελεχωνουν δλδ)τοτε αντίβαρα δεν υπάρχουν και ο κύριος πάγκαλος μπορεί να γενικευ με άνεση( -η γενικευση ειναι χαρακτηριστικο του ναζισμου-) και να λεει οτι κι εγω τα εφαγα μαζί του.( αν και δεν το εκανα).λυση - γ να προτεινω και κάτι- θα βρεθει μόνο αν η αλυσίδα της διαφθοράς διασπαστει, και αυτο πρέπει να γίνει μέσω της παιδείας.
    20χρονη απελπισμένη
    απάντηση51
     
     
    υπομονή | 19/06/2011 01:16
    Οι υπουργοί κολλάνε στο θα π.χ. ο Παπουτσής μια θα κάνει φράχτη στον Έβρο λες και τα σύνορα της Ελλάδος είναι μόνο ο Έβρος, αλλά αντί τον φράχτη που θα στοίχιζε αρκετά εκατομμύρια Ευρώ θα μπορούσε να στείλει 1000 στρατιώτες να φυλάγουν τα σύνορα στον Έβρο και δεν θα στοίχιζε τίποτε διότι όλοι οι Έλληνες υπηρετούν με πενταροδεκάρες όπως και εγώ υπηρέτησα ακριβώς 24 Μήνες δίχως να πάρω καμία άδεια με μηνιαίο μισθό 48 δραχμές μεικτά από ότι θυμάμαι είχαμε και κρατήσεις ( ίσως να ήταν φόρος Βασιλίσσης) . Την άλλη ημέρα δηλώνει θα διώξει όλους τους λαθρομετανάστες αλλά δεν αποκλείετε, για να τον αφήσει ο πρωθυπουργός στο στο ίδιο υπουργείο με τον ανασχηματισμό πάει να πει κάτι θα γίνει. Και ο αντιπρόεδρος τάσσεται υπέρ των θα και προσθέτει και ορισμένα δικά του (θα) θα καταργήσει οργανισμούς, θα συγχωνεύσει οργανισμούς, θα απολύσει μόνιμους υπαλλήλους κ.λ.π. Μην τα θέλομε όλα σήμερα κάποτε θα γίνουν χρειάζεται λίγη υπομονή.
    Αναστασιάδης Δημήτριος
    απάντηση21
     
     
    ΔΙΚΑΙΟΤΕΡΗ | 18/06/2011 23:27
    ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΣ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΤΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
    ektop
    απάντηση216
     
     
    Χρειαζονται προσληψεις? | 18/06/2011 22:49
    Γραφουν καποιοι για προσληψεις,μα καλα χρειαζονται προσληψεις? Εδω ψαχνουμε τον τροπο να ξεφορτωσει ο δημοσιος τομεας ενα 30-35% των ηδη υπαρχοντων υπαλληλων,τοση πρεμουρα για τον κακομοιρο τον δημ. υπαλληλο και τους συμβασιουχους δεν την ειδα απο κανεναν για τους 350.000 υπαλληλους του ιδ. τομεα που εχασαν την δουλεια τους μεσα σε 2 μονον χρονια! Οσο για το με ποιους μαζι τα εφαγε ο Παγκαλος,2 πραγματα γνωριζω..1) Δεν ξερω κανεναν απολυτως που να πηγε καποιος πολιτικος και τον βρηκε και τον παρακαλουσε να τον διορισει στο δημοσιο, και 2) οτι εγω ο βλακας δεν εχω φαει τιποτα,ουτε ενα σεντ γιατι 40 χρονια δουλευα σαν σκυλι στον ιδ. τομεα χωρις εξτρα-αργιες ,ημιαργιες,κοπανες απο την Σημαια,χωρις μονιμοτητα,με τον φοβο της απολυσης-ανεργιας εαν δεν ημουν συνεπης και παραγωγικος στην εργασια μου! Για ψαχτειτε λιγο εσεις οι μονιμοι ,ελευθεροι και ωραιοι....Εκτος απο τους αγανακτισμενους στις πλατειες υπαρχει και η βουβη πλειοψηφια των αγανακτισμενων,και αυτοι ειναι πολυ πιο επικινδυνοι!!
    Νικολας
    απάντηση51
     
     
    ΜΑΓΚΙΕς..ΚΛΑΝΙΕΣ | 18/06/2011 22:13
    Πολλες μαγκιες διαβαζω στις γνωμες των αναγνωστων εδω,για του Παγκαλου τα λεγωμενα. ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΙΠΑΙ. Αφηστε τις μαγκες κλανιες,κοιταχτητε στο ΚΑΘΡΕΦΤΗ και καντε το σωστο. ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ. Τα αλλα χρωματα για τα κομματα και τις ομαδες.
    Fotios Tsimboukakis,America
    απάντηση24
     
     
    ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ | 18/06/2011 22:00
    Δεν ειπαι τιποτα λαθος ο Παγκαλος. Η εμπειριες μου εξω και στην Ελλαδα,οι συζητησεις μου με παρα πολλους συμπατριωτες μου σ'αυτο το συμπερασμα συν-καταληγουν. Ας τα δουμε ενα ενα. Οι 40 οργανισμοι αντλουν πορους απο Ελληνικα και Ευρωπα-ικα κονδηλια και πρεπει να δινουν λογαριασμο. Ειχαν και χρονο και παραταση οπως και οι αλλοι που κατεθεσαν τα χαρτια. Αφου δεν κανουν τιποτα,γιατι αλλιως θα ειχαν καταθεσει τι παραγουν,ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ. Η παρανομη μεταναστευση δεν σταματαη με φραχτες. Εχουμε εναν εδω στην Καλιφορνια με Μεξικο, δεν κανει πολλα,σκαβουν τουνελ απο κατω, σκαρφαλωνουν απο πανω. Στην Ελλαδα ερχοντε απο παντου. Εδω στο Σαν Ντιεγκο τησ Καλιφορνιας ξερω 15000 Ιρακινους που περασαν απο Ελλαδα οπου μπηκαν με βαρκες,μεσω Βουλγαριας και Σκοπιων μαζι με Αφρικανους και αλλους, λιγοι ομως μεσω Εβρου. Η λυση του επαναπατρισμου των παρανομων που οπως σωστα ειπαι χρηματοδοτητε απο την Ευρωπα-ικη Ενωση στο τελος θα εχει το αναμενωμενο αποτρεπτικο αποτελεσμα. Για την μονιμοτητα ουτε τους εκπαιδευτικους δεν θα εδινα μονιμοτητα. Πρεπει να συνεχησει και να ολοκληρωθη η εκπαιδευτικη μεταρυθμιση. Και τελικα σωστα λεει οτι ολοι ΣΥΜΕΤΑΣΧΑΤΕ,ναι βγαζω την ουρα μου εξω, στο φαγοποτι. Με τα φακελακια,χαμηλωτερες τιμες χωρις αποδειξεις, σβησιμο κλησεων, ρουσφετια κ.α.. Στις 11 επισκεψεις μου ,27 εβδομαδες, και πινακιδες εβγαλα,τσακοθηκα αλλα δεν δωροδοκησα, και 3 κλησεις παρκινγκ πληρωσα,λαθος παρκινγκ δικο μου, και 545000 δραχμες το 2002 φορο πληρωσα(τεκνηριο αυτοκινητου) για 2000-01, χωρις ΠΟΤΕ να εχω εισοδημα εν Ελλαδι, και αποδειξεις περνω,παντου,και δεν καπνιζω σε δημοσιους χωρουςκαι δεν το βρισκω δυσκολο να κανω το σωστο. Απλος σεβασμος στον πλησιον και το κρατος. Η απατη και η κλεψεια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ. Ουτε η ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΤΙΜΙΑ. Γεια σου ΠΑΓΚΑΛΕ ΜΕΓΑΛΕ ,χυμα μπας και ξυπνησουν.
    Fotis Tsimboukakis,America
    απάντηση41
     
     
    η μάστιγα της μονιμοποίησης | 18/06/2011 21:35
    Αυτή η μάστιγα της μονιμοποίησης των δημοσίων υπαλλήλων πρέπει να σταματήσει. Είναι αντιπαραγωγικο, βλακωδες, αναχρονιστικό, και άδικο. Εαν κανείς καλή δουλειά, μεινε. Εαν δεν, ξεκουμπισμα. Παράλληλα όμως, οι ερασιτέχνες της Ελληνικής κυβέρνησης πρέπει να συγκεντρώσουνε τις προσπάθειες τους να προωθησουνε μια οικονομια ανταγωνιστική και φιλική προς το κεφάλαιο. Είναι κρίσιμο όμως να δείξουμε στους μέσα και τους έξω ότι είμαστε μια χώρα όπου οι νόμοι εφαρμόζονται πίστα. Μόνο η οικονομική ανάπτυξη θα απορροφήσει το αισχρο πλεόνασμα των δημοσίων υπαλλήλων. Η έλλειψη ευκαιριων εργασίας πάντοτε ήταν η κινητήρια δύναμη της δημιουργίας μικρών επιχειρήσεων. Ας στραφη η πολιτεία προς τα εκεί. Η συνταγή είναι απλή. Χρειάζεται όμως δουλειά και όχι διαδηλώσεις. Η νοοτροπία του Έλληνα εργάτη ότι ο κόσμος του χρωστάει πρέπει να σταματήσει. Δυστυχώς, μερικές φορές θέλει σκαμπιλι για να ξυπνήσει. Μην περιμένετε από τους πολιτικούς να σας φτιαξουνε. Εάν ήτανε οι ίδιοι ικανοί, δεν θα ήτανε πολιτικοί καρριερας....θα είχανε τις δικές τους επιχειρήσεις. Ξέρετε γιατί θέλουνε να εκλεγουνε. Τα διαβάζετε χρόνια τώρα γιατί......
    STX
    απάντηση31
     
     
    ΕΛΑΣΤΙΚΑ | 18/06/2011 20:36
    Τα θεματα με τα επαχθη μετρα εχουν πλεον εκλειψει διοτι προφανως εγιναν πολυ πιο ελαστικα.Το αφορολογητο στα 12.000 με φορο 1% για εισοδηματα ως 20.000 με τα 12.000 αφορολογητα.Δηλαδη καποιος με εισοδημα 15.000 τον χρονο πληρωνει το εξωπραγματικο ποσο των....30 ευρω τον χρονο!Τα αρθρα δεν υφιστανται πλεον,ομως η οργη των πολιτων και η αφοριστηκη λογικη σε οτιδηποτε πρατει η κυβερνηση εχει μεινει,δυσκολευοντας το εργο της να μην χρεοκοπησουμε.Οι απεργιες συνεχιζονται απο τα συνδικατα,ενω στην ουσια κανεις δεν μπορει να πει πλεον οτι οι χαμηλομισθοι και χαμηλοσυνταξιουχοι επιβαρινονται εστω και 1 ευρω.Και αυτη εως 20.000 τον χρονο πληρωνουν το πολυ 80 ευρω τον χρονο.(καντε πραξεις...) Τα ποσα αυτα της επιβαρινσης ειναι μηδαμινα αντικειμενικα.Αν απο την αρχη ειχαν δημοσιευθει αυτα,και οχι τα αλλα που ακομα δεν ειχαν κλειδωσει,τωρα τα πραγματα,θα ηταν πολυ πιο απλα.Αν και αρκετοι απο τους πολιτες ειναι απλα ξεβολεμενοι....διοτι αδυνατω να καταλαβω που ειναι η τεραστια επιβαρυνση μεσω φορων...τα 80 ευρω τον χρονο για εισοδημα 20.000 ?αυτο ειναι η επιθεση στην γενια τον 700 ευρω που διαβαζα?Και που ειχαν δημιουργησει μια παραμενουσα εως και σημερα οργη των πολιτων?Ας εχουμε λιγο μυαλο και ας το δουμε πιο ηρεμα....Τα μετρα αυτα ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιο ελαστικα.
    antreas
    απάντηση180
     
     
    ιστορική δικαίωση | 18/06/2011 19:52
    Αποτελεί ιστορική δικαίωση το ότι η παράταξη που <> το δημόσιο θα υποστεί τις συνέπειες του να το συμμαζέψει.
    tmm
    απάντηση11
     
     
    Τα καημένα τα παιδιά! .. | 18/06/2011 19:49
    Τα καημένα τα παιδιά που δεν έβαλαν πολιτικό μέσο για διορισμό δικού τους ή/και που δεν προτίμησαν εξετάσεις σε γιατρούς χωρίς απόδειξη ή/και που δεν έκρυψαν ή αφάνισαν έσοδά τους από την εφορία εφόσον μπορούσαν ή/και που δεν την κοπανούσαν από τη δουλειά τους εργαζόμενοι στον δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα ή/και που δεν έγιναν αποδέκτες υπερβολικών αποδοχών πιέζοντας άχρηστους συνδικαλιστές και διοικήσεις επιχειρήσεων ή/και γιατί δεν πήραν σύνταξη στα 40-45-50 τους και θα τους πληρώνουμε για χρόνια πολλά ή/και γιατί, άγαμα και από συμφέρον, δεν πήραν σύνταξη γιατί μακαρίτης μπαμπάς τους ήταν στρατιωτικός ή δικαστικός ή/και γιατί δεν πήραν ένα κάρο λεφτά με «εθελουσία έξοδο» ή/και που δεν πλήρωσαν σαν δικηγόροι ποτέ εφορία ή/και που σαν εργολάβοι με 2 Έλληνες και 50 ανασφάλιστους αλλοδαπούς πλούτιζαν ή/και γιατί σαν 10 χρόνια φοιτητές ξετινάζουν το δημόσιο εμποδίζονταν την είσοδο νέων παιδιών ή/και σαν αγρότες που έπαιρναν επιδοτήσεις και αντί να αναπτύξουν τη δουλειά τους αγόραζαν Μερσεντές ή έριχναν πάτωμα στο σπίτι τους ή τα έτρωγαν με τις πουτάνες ή/και σαν εφοριακοί δεν έβλεπαν ποτέ παράβαση για χρόνια ή/και σαν εμένα ή εσένα που πέφτοντας στην αντίληψή μας καραμπινάτες φοροδιαφυγές φίλων, γνωστών και αγνώστων ή τρόποι λαδώματος κάναμε την πάπια, και άλλα πολλά που ο καθένας θα μπορούσε να προσθέσει. Αν κάποιοι «δεν τα έφαγαν» ήσαν αυτοί που έψαχναν μεροκάματο ή ήσαν καθαρά μισθωτοί σε ιδιωτικές επιχειρήσεις ή και σε δημόσιες τίμιοι και πιστοί εργαζόμενοι. Να ζήσεις κ. Αντιπρόεδρε να λες πάντα αυτά που δεν τολμούν να πουν οι άλλοι ή δεν θέλουν να τους τα θυμίζουν παιδιά σαν τα πιο πάνω!
    Νικόλας
    απάντηση550
     
     
    Kαι εκλογές να γίνουν... | 18/06/2011 18:40
    ο Πάγκαλος θα είναι στο ψηφοδέλτιο της επικρατείας. Δηλαδή θα βγει χωρίς να ψηφιστεί. Δημοκρατία της πλάκας έχουμε. Εμένα δεν με μόνο το ποιοί, πώς και γιατί τα έφαγαν ρε Πάγκαλε. Εγώ θέλω να με πεις ΠΟΙΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΡΕ;
    Ιωάννου
    απάντηση423
     
-