Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 
 

Αιφνιδιασμός υπουργών, ανασχηματισμός εκπλήξεων

Στελέχη της κυβέρνησης εξέφρασαν τη διαφωνία τους για τους χειρισμούς του Πρωθυπουργού
Αιφνιδιασμός υπουργών, ανασχηματισμός εκπλήξεων
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε ιδιαιτέρως βαρύ κλίμα θα πραγματοποιήσει τον ανασχηματισμό που προανήγγειλε ο Πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου, έπειτα από το πολύωρο θρίλερ με το ενδεχόμενο συγκρότησης κυβέρνησης από κοινού με τη ΝΔ.

Οι υπουργοί έπεφταν από αιφνιδιασμό σε αιφνιδιασμό, αδυνατώντας να παρακολουθήσουν και να εξηγήσουν τις εξελίξεις, εκφράζοντας ανοιχτά αλλά όχι δημόσια τη διαφωνία τους για τους χειρισμούς που έγιναν και τη δυσφορία τους για το κλίμα που διαμορφωνόταν.

Είναι ενδεικτική η φράση ενός κορυφαίου υπουργού έπειτα από το διάγγελμα του Πρωθυπουργού «είμαι στα χαμένα, τι νόημα είχε αυτό που έγινε;».

Την Τρίτη το βράδυ έγινε σύσκεψη στο Καστρί όπου αποφασίστηκε να προχωρήσει ο κ. Παπανδρέου σε ανασχηματισμό άμεσα προκειμένου να αντιστραφεί το κακό κλίμα για την κυβέρνηση. Το αποτέλεσμα της σύσκεψης αυτής το πληροφορήθηκαν και άλλοι υπουργοί, οπότε έπεσαν από τα σύννεφα όταν άκουσαν τα περί συγκυβέρνησης με τη ΝΔ.

Όλοι ανέμεναν τις εξελίξεις, οι οποίες έπειτα από καθυστέρηση ωρών, πήραν ξανά μια νέα τροπή. Στο μεταξύ όμως ορισμένοι υπουργοί, οι οποίοι βρίσκονται κοντά στον κ. Παπανδρέου, του επισήμαναν με μεγάλη ένταση ότι τον στηρίζουν σε κάθε απόφαση του αλλά διαφωνούν με οποιοδήποτε σχήμα που θα τον απομακρύνει από την πρωθυπουργία.

Το βράδυ, ο κ. Παπανδρέου στο διάγγελμα του έθεσε τέλος στην εκκρεμότητα για το σχηματισμό νέας κυβέρνησης με συνεργασία των δύο μεγάλων κομμάτων, και προανήγγειλε ανασχηματισμό.

Στα υπουργικά γραφεία επικρατεί αναστάτωση, το ίδιο και στην Κοινοβουλευτική Ομάδα. Πολλά στελέχη εκφράζουν την άποψη ότι αυτή τη στιγμή απαιτούνται γενναίες αποφάσεις και μια κυβέρνηση αποφασισμένη και ικανή να υλοποιήσει το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα και όλες τις μεγάλες αλλαγές που χρειάζεται η χώρα.

Ηδη ορισμένοι από τους υπουργούς που στήριξαν εξ αρχής την προσπάθεια έλεγαν σε ιδιωτικές συζητήσεις τους ότι αυτή τη φορά θα συζητήσουν με τον κ. Παπανδρέου το συνολικό κυβερνητικό σχήμα και όχι μόνο το υπουργείο που θα τους προσφερθεί. Από την πλευρά του Μεγάρου Μαξίμου υπήρχαν διαρροές που μιλούσαν για ριζοσπαστικές κινήσεις, εκπλήξεις και μεγάλες ανατροπές.






Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Την Πέμπτη ο ανασχηματισμός 
 
 
σχόλια (61)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σαμαρας: η μόνη λύση εξόντωση του πολιτικού αντιπάλου | 17/06/2011 11:38
    Στόχος του Σαμαρά ήταν να εξοντώσει Γιώργο και ΠΑΣΟΚ ανεξάρτητα αν ο Λαός σφαδάζει στο χείλος μιας καταστροφής. Με την εξόντωση θα είχε κάθε ευκαιρία να επιρρίψει όλες τις ευθύνες και σφάλματα αποκλειστικά στο ΠΑΣΟΚ και έτσι να αποδείξει τον θρίαμβο και το μεγαλείο της ΝΔ, χωρίς να χρειαστεί να προσφέρει τίποτα.! Τα ξέρουμε. Την ευθύνη για τα νόθα και πλαστά στατιστικά στοιχεία που ύπουλα και υποκριτικά τροφοδοτούσε τις υπηρεσίες της ΕΕ ήδη αποσυνειδητοποίησε. Για όλα φταίει ο πολιτικός αντίπαλος. Παριστάνει και τον "Μάγκα", ότι δεν τρέχει τίποτα. Αλλά οι κουτόφραγκοι δεν ξεχνούν. Θυμούνται! "Τσιρίζουν" τον ελληνικό Λαό, αφού δεν μπορούν να πλήξουν τους καθαρά υπαίτιους που κρύβονται ο ένας κάτω από την "βρωμιά" του άλλου. Ακόμα και στην πλέον κρίσιμη στιγμή ισχύει: καλύτερα διάλυση, ΟΧΙ συναίνεση, ΑΛΛΑ εξόντωση του πολιτικού αντιπάλου. Εκδικητική. Υποκριτική. Αν οι "μπούρδες του Σαμαρά, πρόδιδαν κάποια επιτυχία, σίγουρα θα τον είχαν προωθήσει στην πρώτη γραμμή. Ποιος τον ελέγχει; Για όλα φταίει ο πολιτικός αντίπαλος. Ο εσωτερικός του κόσμος θα πρέπει να κατέχεται από πάγια παθολογική διατάραξη.
    Ι. Μποφιλ
    απάντηση42
     
     
    Μην τον είδατε τον Παναγή και τη μαμά του | 17/06/2011 00:13
    Δε πα να λέτε, όλοι εσείς οι ρομαντικοί, με έθνος, πατρίδα, νοσταλγία, αξίες και άλλες τέτοιες αηδίες! Εγώ τα άρπαξα χοντρά και τώρα θα αρπάξω και άλλα! Και σε σκληρό νόμισμα! Και μετά; Μετά μην τον είδατε τον Παναγή. Αχάριστα πλάσματα!!!
    Τυφλος στον Αδη
    απάντηση04
     
     
    τόσοι πολλοί με το βαθύ πασόκ? | 16/06/2011 13:50
    τόσοι πολλοί χαίρεστε με αυτούς που μαζί με τη νδ μας κατάντησαν έτσι?
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1610
     
     
    Μετά τον...μεγαλέξανδρο... | 16/06/2011 12:55
    Είναι ο GAP...Διέλυσε την χώρα,το κόμμα του και συνεχίζει να διαλύσει την ΕΕ,το ΝΑΤΟ κι ότι άλλο βρεθεί μπροστά του...Οι νοήμονες ψηφοφόροι του προσκυνούν ακόμη την...μεγαλοφυϊα του...Αυτό θα πεί πολιτικό κριτήριο...Ελλάς το μεγαλείο σου...
    Διογένης
    απάντηση3229
     
     
     
    Όποιοι μιλούν | 16/06/2011 12:46
    απαξιωτικά για τον Πρωθυπουργό να θυμούνται ότι τον στήριξε η πλειοψηφία των πολιτών, ότι είναι εκπρόσωπος της χώρας που ζούν, και αν χαρακτήριζα εγω αυτούς μιλούν έτσι, θα είχα να γράφω μέχρι αύριο. Πολύ σας ανεχτήκαμε μάγκες...
    '
    απάντηση3248
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    "Ο Γιώργος είναι πονηρός' ...γέλιο , γέλιο , γέλιο | 16/06/2011 12:27
    Ε ναι γέλασα ! Να το πω . "Ο Γιώργος είναι πονηρός και αυτά που λέει μην τα τρως κι από τις 11 και μπροοοος κυκλοφοράει για .... ανανωμένος πρωθυπουργός" Μένω ακόμα διπλωμένος στα δύο , αδύνατον να σηκωθώ απ τα γέλια , καθώς κάποιοι σχολιαστές , βαθιά πεποισμένοι ότι ο ΓΑΠ πρόκειται για πολιτικά αξεπέραστη διεθνή διάνοια , δεν μπορεί ...δεν είναι χαζός ...άρα κατά συνέπεια ...είναι πονηρός !! Το καλλίτερο που έχω ακούσει τους τελευταίους 2-3 μηνες ! Να στε καλά παιδιά , πάντα τέτοια ! Αχ μου λείπει μόνο εκείνο το μακρόσυρτο κοροιδευτικό του Ζαμπέτα "...ω , ω , ω , ωωωωωω " για το φινάλε .
    Γιάννης Μ
    απάντηση2421
     
     
    Στην χώρα αυτή δεν ζούν μόνο | 16/06/2011 12:17
    τζάμπα μάγκες και δειλοί... Υπάρχουν και αυτοί που θα σας στηρίξουν, με ανοιχτό μυαλό. Βεβαίως θα υποστούμε τις συνέπειες του μνημονίου. Αν ένα νοικοκυριό δεν έχει χρήματα το πρώτο που κάνει είναι περικοπές. Στη συνέχεια προσπαθεί να βρει τρόπους να αυξύσει το εισόδημα του. Θα το αυξήσουμε το εισόδημα μας και θα βγούμε από την κρίση. Αυτοί που είναι λιποτάκτες μια μερα θα το μετανιώσουν.
    !
    απάντηση369
     
     
    Ανευθυνοι τακτικισμοι | 16/06/2011 11:50
    Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τί νόημα θα είχε μια κυβέρνησει "εθνικής σωτηρίας" διάρκειας τριών μηνων; Ο Σαμαράς λέει για να επαναδιαπραγματευτει το μνημόνιο! Μα τι διπραγματευτικη ισχύ θα είχε μια τέτοια κυβέρνηση; Ποιος θα την έπαιρνε σοβαρα όταν όλοι θα έβλεπαν ότι απλά αποτελεί άλλοθι για την επόμενη ωστε να ισχυρίζεται αυ"τα βρήκα δεν μπορω να κανω τιποτα άλλο"! Η πρόταση για μια τέτοια κυβέρνηση θα είχε νόημα αν αυτή είχε τον απαραίτητο χρόνο να προψθησει όσες αλλαγές κολλάνε λογω των αδυναμιων του πολιτικού μας συστηματος. Αντίθετα ο Σαμαρας το είδε ως ευκαιρία να διώξει (με ταπεινωτικό τρόπο μάλιστα) τον Παπανδρεού, κάτι που επιβεβαιώνεται από πολλά σχόλια εδώ όπως και από όσα κυκλοφορούσαν χθες (του στυλ "αποψε τρώμε των Παπανδρεόυ") . Αυτή είναι η υπευθυνότητα; Θεωρείται ότι μια τέτοια στάση, ένα τέτοιο άθλιο μικροκομματικο παιχνίδι είναι καλό για τη χώρα αυτή την ώρα; Ή απλά σας παρέσυρε ο ενθουσιασμός σας ότι θα διώξετε τον Παπανδρεου χωρίς να σκεφτεσται τίποτα άλλο; Η ευκαιρία που χάθηκε ήταν να γίνει μια πραγματική υπέρβαση του πολιτικού συστήματος προς όφελος της χώρας και όχι να πάρει ό κος Σαμαράς την πρωθυπουργεία με κολπάκια. Δυστυχώς απέδειξε ακόμη μια φορά αυτό που σ΄όλη του τη διαδρομή έδειξε και πολλοί αναγνώστες έχουν επισημάνει, οτι κινειται με τον ίδιο τρόπο που κινηθηκε το 1992, χωρίς να βλέπει ή απλά να αδιαφορεί για το γενικότερο συμφέρον ακολουθώντας τις ιδεοληψίες του κάτι που τον κάνει πάλι επικινδυνο.
    X.
    απάντηση346
     
     
    πολυ λιγοι | 16/06/2011 11:28
    θα τα βαλεις με το Βαθυ Πασοκ,πας καλα????
    Ανώνυμος / η
    απάντηση65
     
     
    thalassodarmenaypsi | 16/06/2011 11:15
    Όμηροι είμαστε όλοι, καταρχάς της βλακείας μας και των πράξεών μας και κατά δεύτερο...μιας ανθελληνικής κυβερνήσεως κι ενός διορισμένου πρωθυπουργού, που με "αφέλεια" Μεναγάκη, κάνει πολύ καλά αυτό για το οποίο τον διορίσανε. Όταν τελειώσει την εργολαβία, θα φύγει υπερήφανος προς τα αφεντικά του και θα επιβραβευθεί με νέα, πιο "σπουδαία" θέση. Αυτή την φορά ο συγκεκριμένος ολετήρας δεν θα αφήσει υλικά συντρίμμια αλλά ανθρώπινα ράκη….
    thalassodarmenaypsi
    απάντηση1021
     
     
    τραγικοι | 16/06/2011 10:53
    εισαστε πολυ λιγοι κκ παπανδρεου,σαμαρα!!εχθες για λιγες ωρες πιστεψα οτι πρυτανευσε η κοινη λογικη και χαμογελασα,αργοτερα ακουσα οτι απο καπου προταθηκε το προσωπο του στεφανοπουλου για προθυπουργος κοινης αποδοχης και ειπα,βρε λες να υπαρχει ελπιδα??οταν αργοτερα ο στεφανοπουλος εγινε κουβελης!!!!! καταλαβα οτι ελπιδα δεν υπαρχει θα πληρωσουμε πολυ ακριβα αυτους που με την ψηφο την ανοχη αλλα και την συνενοχη μας επιλεξαμε να μας κυβερνησουν.............
    bill2
    απάντηση122
     
     
    Διαβάστε!!! | 16/06/2011 10:51
    Υπάρχει ένα βιβλίο που ονομάζεται Ιστορία (κωμικοτραγική) του Νεοελληνικού έθνους του Βασίλη Ραφαηλίδη. Πόσοι το διάβασαν; Πάω στοίχημα ελάχιστοι. Οι υπόλοιποι που μου κάνετε τώρα τους έκπληκτους για την κατάντια της Ελλάδας προτιμούσατε τόσο καιρό να ακούτε τα κηρύγματα της Τρέμη, του Λαζόπουλου και του Χατζηνικολάου. Ανοίξτε τα στραβά σας και διαβάστε Νεοέλληνες της συμφοράς. Αυτό το κράτος είναι στραβό από το 1830! Η βρωμιά σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, οι ανύπαρκτοι αριστεροί Τσίπρες και Παπαρήγες και το φαινόμενο Καρατζαφύρερ δεν φτιάχτηκαν τώρα πρόσφατα. Και ο Μακρυγιάννης το ίδιο άχρηστος ήταν!!!
    DKEP
    απάντηση292
     
     
    to kalitero | 16/06/2011 10:41
    poui echi na kanei ine na fygi kai na afisi tis mpourdes peri anaschimatismou!!! ine pantelos anikanos!!!
    ann
    απάντηση56
     
     
    Ο τρισκατάρατος τις μεταπολιτευσεις??? | 16/06/2011 10:19
    Για ακόμα μια φορά ο Μητσοτάκης ειχε δικαιο. Ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου δεν κάνει για προθυπουργός.
    Eυριπίδης
    απάντηση2010
     
     
    Πάμε!!! | 16/06/2011 09:47
    Πάμε παιδιά!!! Με το ΠΑΣΟΚ δυνατά όλοι μαζί να αλλάξουμε την Ελλάδα!!! Στον έβδομο ουρανό όλοι αδέλφια!!!
    Ζητώ η Ελλάς
    απάντηση611
     
     
    EKΛΟΓΕΣ | 16/06/2011 09:39
    Να παραιτηθεί ο Πρωθυπουργός και να γίνουν Εκλογές. Η μόνη λύση στα αδιέξοδα της χώρας ......
    ΕΥΤΥΧΗΣ
    απάντηση139
     
     
    Αχρηστοι | 16/06/2011 09:14
    Ανικανος, ανευθυνος και κυριολεκτικα χαμενος. Ενας πρωθυπουργος που αγεται και φερεται απο το οικογενειακο του περιβαλλον θα θα γραφει στην ιστορια οτι γκρεμισε τη χωρα. Ας γινει μαθημα για τους μελλοντικους ψηφοφορους. Οσο για το Σαμαρα, μετραω δευτερη φορα που τα κανει θαλλασσα με τη πρωτη να αφορα τα Σκοπια. Νομιζω χτες τελειωσε η πολιτικη του καριερα. Θα φανει αργοτερα πιο ξεκαθαρα.
    φρανκ
    απάντηση1217
     
     
    Ta kanes thalassa | 16/06/2011 09:08
    Giorgo, ta kanes thalassa..
    Steve
    απάντηση1611
     
     
     
    Κυβέρνηση | 16/06/2011 08:59
    Καλύτερα με την ίδια κυβέρνηση ή με βελτιωμένη σύνθεση που θα προχωρήσει ταχύτερα διορθώνοντας λάθη παρά με εντελώς νέο σχήμα που θα χρειαστεί επι πλέον χρόνο για να ενημερωθεί . Για τον ίδιο λόγο δεν ήταν καλή λύση η συγκυβέρνηση. Μέχρι να συντονιστούν θάχε περάσει ακόμη ένα εξάμηνο.
    K.A.
    απάντηση207
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-