από metereologos.gr
Τρίτη 28 Μαρτίου 2017
 
 

Αλ. Παπαρήγα: η λύση έξω από το ευρώ στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική

Το Αριστερό ρεύμα του ΣΥΡΙΖΑ βγαίνει από τα αριστερά στο... ΚΚΕ
Αλ. Παπαρήγα: η λύση έξω από το ευρώ στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αντίκτυπο ως την Κουμουνδούρου είχε η δήλωση της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ κυρίας Αλέκας Παπαρήγα ότι «η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική».

Η τοποθέτησή της προκάλεσε τον άμεσο αρνητικό σχολιασμό από το "Αριστερό Ρεύμα" (τάση του ΣΥΝ), που μέσω της ιστοσελίδας του (www. iskra.gr), την κατηγορεί ότι ενισχύει εξ αντικειμένου την κινδυνολογία «τύπου Μαρίας Δαμανάκη αλλά και Θ. Πάγκαλου», περί εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ, οι οποίοι την χρησιμοποιούν για να υποκύψει ο κόσμος «στη νέα μνημονιακή λεηλασία».

Η ενεργοποίηση των αντανακλαστικών του «Αριστερού Ρεύματος» με επικεφαλής τον κ. Π. Λαφαζάνη δεν είναι τυχαία, μια και συνδέει την έξοδο από το ευρώ με «μια προοδευτική λύση στη χώρα που θα έχει ορίζοντα το σοσιαλισμό».

Μάλιστα, αυτές οι θέσεις του Ρεύματος για την αντιμετώπιση του χρέους και για τη σχέση της «προοδευτικής διεξόδου στη χώρα μας» με το ευρώ και την Ε.Ε. είχαν αποτελέσει κεντρικό πεδίο διαφωνίας του Ρεύματος με την ηγετική ομάδα στην Κουμουνδούρου, στην τελική απόφαση της Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής του ΣΥΝ, το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ετσι, δεν πέρασαν απαρατήρητες οι δηλώσεις της κυρίας Παπαρήγα , τη Δευτέρα, στον τηλεοπτικό σταθμό ΑΝΤΕΝΝΑ. Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ επεσήμανε ότι «καταρχήν εμείς είμαστε γενικά υπέρ της αποδέσμευσης από την ΕΕ, η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική. Αλλά εθελοντικά να φύγει η Ελλάδα από την ευρωζώνη και αυτή τη στιγμή να τη διώξουν από την ευρωζώνη δεν το βλέπουμε».

Οπως είπε «αυτό μπορεί να γίνει στο μέλλον, όταν η κρίση θα είναι ακόμη πιο βαθιά και αποφασίσουν οι ισχυρότεροι να μικρύνουν την ευρωζώνη και γενικότερα την ΕΕ. Αυτή τη στιγμή πιστεύουμε ότι θα γίνει μία ελεγχόμενη χρεοκοπία εντός της ευρωζώνης. Αν φτάσει η ΕΕ να διώχνει χώρες, σημαίνει ότι βρίσκεται σε σήψη και βαθιά κρίση αξεπέραστη, πολύ πιο πριν απ’ ότι εμείς περιμένουμε τουλάχιστον».

Την ίδια ημέρα, στην ιστοσελίδα του "Αριστερού Ρεύματος" σχολιάστηκαν αρνητικά οι δηλώσεις της. Το κείμενο του Ρεύματος κατέληγε στα εξής: «Αραγε πόση είναι η, αθέλητη φυσικά, απόσταση αυτών των δηλώσεων από αυτές του Θ. Πάγκαλου για «επιστροφή στον χειμώνα του ‘41»; Και το ερώτημα που αβίαστα προκύπτει είναι: Σύμφωνοι, η δραχμή υπό τις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική. Η παραμονή, όμως, στο ευρώ, υπό τις παρούσες συνθήκες, δεν είναι καταστροφική; Ή είναι λιγότερο καταστροφική κατά το ΚΚΕ; Γιατί η Αριστερά να μπαίνει σε ένα τέτοιο δίλημμα; Και ποιους ωφελεί όταν μπαίνει;».

Στο κείμενο σημειώνεται ότι καμία δύναμη της Αριστεράς, από όσες αμφισβητούν το ευρώ και την Ε.Ε., περιλαμβανομένου και του Αριστερού Ρεύματος του ΣΥΝ, δεν αναφέρεται στην έξοδο από το ευρώ για να συνεχιστεί ο νεοφιλελευθερισμός και ο καπιταλισμός στη χώρα μας.

Αυτό τονίζεται στο κείμενο σε μια προσπάθεια να διευκρινισθεί η θέση του Ρεύματος που ανέφερε στην πλατφόρμα την οποία παρουσίασε στην ΚΠΕ του ΣΥΝ ότι το ευρώ δεν είναι μια ουδέτερη νομισματική ομπρέλα αλλά «εργαλείο ενίσχυσης του ταξικού πολέμου στην Ε.Ε. και ενδυνάμωσης των ανισοτήτων, της κατεδάφισης και των αποκλίσεων στο εσωτερικό της, πράγμα που καθιστά αδύνατη την προοδευτική αλλαγή κάτω από το πλαίσιο του ευρώ».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ax Βαχ | 31/05/2011 23:44
    Πολύ δεινοσαυρίλα μύρισε. Ανοίξτε τα παράθυρα να φύγει η μπόχα.
    μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    απάντηση236
     
     
    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΦΡΟΙΝΤ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΣ | 31/05/2011 20:00
    Η κα Παπαρήγα,κάνοντας τη τέλεια κωλοτούμπα(και αφού πήρε μέρες στο κόμμα να αποφασίσει υπέρ της δραχμής ή του ευρώ),έφερε σε πολύ δύσκολη θέση του "δραχμηόφρονες" της Κουμουνδούρου.Και πρόκυψε η δήλωση του ανεκδιήγητου Λαφαζάνη ότι ".. η έξοδος από το ευρώ,είναι μια προοδευτική λύση για τη χώρα και το σοσιαλισμό..!!!!."Ρε σείς,μήπως η χώρα,εκτός από δανεικά,ζει και με παραισθησιογόνα?
    Χρ.Δ.Γκολφινόπουλος
    απάντηση388
     
     
    Εκτός θέματος | 31/05/2011 16:53
    Το θέμα του άρθρου είναι η παραδοσιακή θέση της αριστεράς η η κωλοτούμπα της κας Παπαρήγα?
    Panos
    απάντηση144
     
     
    Ο εχων τις λυσεις για ολα. | 31/05/2011 15:42
    Κυριε Λαφαζανη μου προκαλει εντυπωση πως ενω (εξοδοις φυσικα και της φορολογουμενης μανας μου)ταξιδευετε χρονια στο κοσμο, παραμενετε τοσο μακρια απο την πραγματικοτητα και την λογικηΘελω να ειμαι αριστερος,αλλα οχι μαζι σας.Δεν ηρθε αραγε οκαιρος να απαλλαξετε την κοινωνια απο τις αρλουμπε σας,την ανευθηνοτητα σας,και τις ανεφικτες θεωριες σας.Θα στενοχωρειθει ο κοσμος αφανταστα,αλλα πιστευω καποια στιγμη να μπορεσει η κοινωνια να επουλωσει το βαθυ τραυμα Δεν μπορει να ειστε εκπροσωπος της αριστερας εσεις.Δεν σας αρεσει τιποτα στις δομες αυτης της χωρα)αλλα αντιδρατε λυσσαλεως οταν παει να αλλαξει εστω και δειλα κατι οχι γιατι δεν εχετε τις λυσεις,αλλα γιατ δεν κατανοειτε καν το προβλημα..
    dimitris
    απάντηση373
     
     
    ΚΑΚΟΣΜΙΕΣ | 31/05/2011 12:57
    ΑΝΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΦΑΣΙΣΜΟΥ ΑΝΑΔΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΙΑΣ ΜΕΡΙΔΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΩΝ.Η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΕΝΩ Η ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ.Ο ΥΒΡΙΣΤΗΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΧΑΜΑΙΤΥΠΕΙΟ ΑΝΑΝΔΡΩΝ.
    ΠΑΝΟΣ.
    απάντηση1117
     
     
    Δηλώσεις Παπαρήγα | 31/05/2011 12:39
    Αυτό που είπε η Παπαρήγα είναι απλό: όταν έχουν χρεωθεί σχεδόν όλα τα νοικοκυριά (εκτός του ελληνικού κράτους) με δάνεια στις τράπεζες, αν πάμε στη "νέα δραχμή", θα έχουμε άμεση υποτίμηση κι έτσι οι μισθοί-συντάξεις θα είναι σε υποτιμήμενες δραχμές ενώ τα δάνεια θα παραμείνουν σε ευρώ. Χρειάζεται συνολική πολιτική ουτως ώστε να σταθεροποιήσουμε την οικονομία μας (σε παραγωγικό επίπεδο, όχι με τον τρόπο που εννοουν τραπεζίτες-ΕΕ-ΔΝΤ-Παπανδρέου) και έπειτα να αποδεσμευτούμε όποτε εμείς το αποφασίσουμε από τη μέγγενη του ευρώ.
    petros
    απάντηση1811
     
     
    μπραβο | 31/05/2011 12:33
    μπράβο στην κυρία Παπαρήγα για την δήλωση της, ελπίζω να προβληματίσει πολλούς που πιστεύιουν κάτι διαφορετικό
    s.k.
    απάντηση235
     
     
    Θεέ και κύριε ! | 31/05/2011 12:18
    Με κάτι τέτοιες δηλώσεις δεν ειναι να απορεί κανείς γιατί ο κ. Λαφαζάνης και η παρέα του, έχουν πάρει την κατρακύλα. Μόνο και μόνο για να εμφανίσουν μια διαφορετική θέση από το ΚΚΕ έφτασαν σ' αυτές τις ασυνάρτητες δηλώσεις.Τι να πώ, όχι μόνο ανόητος αλλά και επικίνδυνος.
    Ζήκος
    απάντηση383
     
     
    ΟΟΟ!!!!! | 31/05/2011 12:05
    Επιτέλους η Παπαρήγα είπε αυτό που πίστευε αλά δεν τις επέτρεπε η ιδεολογία του κόμματος της να τα πει. Ριζοσπαστική δήλωση για την πορεία του ΚΚΕ, θα πρέπει να υπάρξουν εξελίξεις με την δήλωση αυτή. Αλλά επίσης βλέπω ότι είναι και ένα βήμα από ένα πολιτικό πρόσωπο προς το καλό του λαού και όχι της καρέκλας. Ήλθε επιτέλους η ώρα να παραδεχτούν οι πολιτικοί πράγματα που δεν παραδέχονταν. Ας υπάρξει κριτική ουσιαστική σκέψη πέρα από παλαιές ιδεολογίες, συστήματα και αντιλήψεις. Βρισκόμαστε σε μια νέα τάξη πραγμάτων που οι 40 δεν την καταλαβαίνουν ή δεν την συνειδητοποιούν.
    skario
    απάντηση205
     
     
    Αλλαντάλα της Παρασκευής το γάλα | 31/05/2011 11:57
    Καλά που υπάρχουν ο Γκαφαζάνης και το (κλείσε την πόρτα γιατί κανει)Αριστερό Ρεύμα για να μπορούμε να γελάμε έστω και λίγο αυτές τις δύσκολες μέρες...
    chris
    απάντηση214
     
     
    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? | 31/05/2011 11:33
    ...ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΟΗΤΟ?
    ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΝ!
    απάντηση266
     
     
    ...και το μαλλι,κομοδινί... | 31/05/2011 10:37
    ...και το μαλλι,λαμπίκο σε κομοδινί αποχρωση...
    Theodore
    απάντηση127
     
     
    Μωραίνει ο Κύριος.... | 31/05/2011 09:54
    Τι να πει κανείς για τον ιδεολογικό και διανοητικό κατήφορο του Λαφαζάνη; Μωραίνει ο Κύριος….
    Ειρήνη
    απάντηση246
     
     
    υπερμετρη προβολη ανοησιων | 31/05/2011 09:36
    Γιατι δινετε τοση υπερμετρη και αφυσικη προβολη σε σχηματισμους (π.χ. "αριστερο ρευμα" που ειναι ομαδα του Συνασπισμου, που ο Συνασπισμος ειναι μερος του Συριζα του οποιου το ποσοστο δεν ειναι ουτε 3%...αρα το "αριστερο ρευμα" θα ειναι υποδιαιρεση της μοναδας). Γιατι τοση υπερμετρη προβολη στις αντιδραστικες και τρομολαγνικες δηλωσεις τους ...? Και ποιος ειναι ο κ.Λαφαζανης που τοσο προβαλετε..? Ποιον αφορα ο κυριος?
    JK
    απάντηση375
     
     
    γραφικοί | 31/05/2011 01:47
    γιατι ασχολούμαστε με γραφικους τύπους που δεν εκπροσωπούν παρα μόνον τον εαυτό τους και δηλωνουν θιαασώτες του 'άκρως επιτυχημένου' σοβιετικού μοντέλου ? οι δηλωσεις αυτων των σουρεαλιστών θα πρέπει να αναφέρονται στις ίδιες στήλες μαζί με τα αξιοπερίεργα του κόσμου αυτού, πχ τις τις τελετές των δωδεκαθειστών στον όλυμπο ή τους χορούς των μαορί !!
    γιάννης αθυρίδης
    απάντηση289
     
     
    Παντα η σκεψη σου ηταν ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ | 31/05/2011 01:22
    Κυριε Λαφαναζη (Προσπαθω να το πιασω με ιατρικους ορους) Δεν νομιζετε οτι οσο μεγαλωνουμε λεμε και μερικες , ωχ ρε αδελφε, ανοησιες. Μηπως λοιπον πρεπει να αποσυρθηται γιατι ο λογος σας δεν υποστηριζετε πλεον ? Σαν Υιος σας μιλεω. Πατερα μην ασχολησε τελειωσε αρκετα γιναμε ρεζιλη μονο για τα ΚΑΝΑΛΙΑ ειμαστε.ΞΕΦΤΛΙΣΤΗΚΑΜΕ . ΤΕΛΕΙΑ. Κυρια Παπαρηγα το ιδιο ισχυει και για σας.Μητερα ΤΕΛΟΣ το μυαλο δεν δουλευει Τι να κανουμε κυριε ΘΕΩΔΩΡΑΚΗ. Ετσι ειναι η ΦΥΣΗ
    lam1
    απάντηση1910