Δευτέρα 28 Ιουλίου 2014
 
 

«Κόλαση» στην ΕΡΤ για τις προσλήψεις

Οι εργαζόμενοι αντιδρούν στο πάρτι προσλήψεων «ημετέρων»
«Κόλαση» στην ΕΡΤ για τις προσλήψεις
Η κυρία Ανθή Σαλαγκούδη τα δοκιμαστικά της οποίας δεν αποδίδουν
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αναβρασμός επικρατεί αυτή την περίοδο στην ΕΡΤ ανάμεσα στους εργαζομένους που βλέπουν τα εισοδήματά τους και τις παροχές τους να συρρικνώνονται καθημερινά την ίδια ώρα που οι προσλήψεις «ημετέρων» και μάλιστα με αμοιβές πλουσιοπάροχες συνεχίζονται με αμείωτους ρυθμούς.

Στα πηγαδάκια στο ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής κυριαρχεί η οργή για την συνεχιζόμενη διγλωσσία της πολιτικής εξουσίας που από τη μία πλευρά περικόπτει μισθούς και συντάξεις και από την άλλη βολεύει τους δικούς της ανθρώπους με διαδικασίες εξπρές.

Στελέχη της ΠΟΣΠΕΡΤ καταγγέλλουν ότι είναι απαράδεκτο τα έσοδα της ΕΡΤ από το ανταποδοτικό να διοχετεύονται σε τρύπες του δημόσιου τομέα και την ίδια στιγμή να γίνεται πάρτι προσλήψεων στελεχών, δημοσιογράφων και συμβούλων παντός τύπου με κριτήριο όχι την αξία, αλλά την κομματική διαπλοκή.

Αιχμή του δόρατος για τις οργισμένες αντιδράσεις των εργαζομένων αποτελεί η πρόσληψη της δημοσιογράφου κυρίας Ανθής Σαλαγκούδη, η οποία προσελήφθη ως παρουσιάστρια εκπομπής με αμοιβές 3.500 ευρώ μικτά τον μήνα και η οποία μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί πουθενά, ενώ αμείβεται κανονικά. Μάλιστα στην περίπτωση της κυρίας Σαλαγκούδη, σύμφωνα με πληροφορίες, το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν παρουσιάζει καμία εκπομπή, αλλά ότι οι «πρόβες» που έχουν γίνει μέχρι στιγμής δεν αποδίδουν. Όπως καταγγέλλουν εργαζόμενοι στην ΕΡΤ αυτή τη στιγμή απασχολούνται συνεργεία και στούντιο της δημόσιας τηλεόρασης προκειμένου να γίνουν «δοκιμαστικά» με την κυρία Σαλαγκούδη, η οποία όμως, σύμφωνα με τις καταγγελίες, αποδεικνύεται ότι «δεν τα λέει». Να θυμίσουμε ότι η κυρία Σαλαγκούδη είναι κόρη του πρώην υφυπουργού της Ν.Δ. κ. Γ. Σαλαγκούδη. Οι υπεύθυνοι προγράμματος μετά τα αποτυχημένα δοκιμαστικά αναζητούν τώρα άλλη γυναίκα δημοσιογράφο για να ενταχθεί στην πρωινή ενημερωτική ζώνη.   



Media περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (31)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Δημοσιογραφική αποικία | 20/09/2012 19:43
    Είναι λάθος σχεδόν όλες οι κριτικές για την ΕΡΤ, γιατί έχουν στο επίκεντρο ποιοί δημοσιογράφοι τίνος κόμματος καταλαμβάνουν θέσεις! Η πλαδαρή ΕΡΤ χρειαζεται αναδιοργάνωση από τα θεμέλια! Η δομή και οι λειτουργείες της χρειάζονται εκσυγχρονισμό! Αυτό μπορεί να γίνει μόνο από ειδικούς του μέσου και όχι από δημοσιογράφους! Αυτή τη στιγμή κάνει άλματα ....προς τα πίσω! Στη διοίκηση, στην παραγωγή, στην αντικειμενική ενημέρωση, στην αξιοκρατία, στην ανεξαρτησία από την εξουσία, στην ψηφιακή μετάβαση των υπηρεσιών της ( ακόμα εκδίδεται η έντυπη Ραδιοτηλεόραση! ) Ένα μάτσο χάλια!
    γιωργος σ.
    απάντηση81
     
     
    Α ΡΕ ΜΟΣΙΑΛΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ | 20/09/2012 19:29
    Ο Μόσιαλος με το νομοσχέδιο για την ΕΡΤ θα ξεκόπριζε το μαγαζί και θα γλύτωνε τον Ελληνα φορολογούμενο από πολλά εκατομύρια που σήμερα θα του αφαιρεθούν από το εισόδημα του. Σύσσωμα όμως τα κόμματα το μπλοκάρανε στη βουλή. Αυτά ήταν τα ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ και εξυγιαντικά μέτρα .
    AMM
    απάντηση91
     
     
    Σιγά που θα τους άρεζε... | 20/09/2012 12:10
    Ήμαρτον πια! Το κορίτσι έχει σπουδάσει Δημ/φία κι αφού έχει τα μέσα καλά κάνει και τα εκμεταλλεύεται. Ο οποιοσδήποτε που θα μπορούσε το ίδιο θα έκανε. όσον αφορά τώρα το κατά πόσο καλή είναι αυτό θα φανεί με το πέρασμα του χρόνου εφόσον όμως την αφήσουν να ξεκινήσει. Λυκοφαγώματα της ΕΡΤ που μη δούνε κανέναν άλλο (εκτός κυκλώματος)να μπαίνει στα χωράφια της.Ναι, το ποσό είναι μεγάλο αλλά αφού σε αυτή τη χώρα τα πράγματα είναι ή του ύψους ή του βάθους καλά κάνει και προτιμάει το ύψος.
    S
    απάντηση826
     
     
    μπερδευτικα.. | 19/09/2012 17:00
    ..τι λετε με μπερδεψατε..τα δοκιμαστικα δεν..καθοταν η ...στα δοκιμαστικα δεν καθοταν...
    von
    απάντηση270
     
     
    ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ!!! | 19/09/2012 16:56
    Είναι τόσο σάπια η ΕΡΤ που δεν εξυγιαίνεται με τίποτα. Μακάρι να καταλάβει τί συμβαίνει η γερμανική κυβέρνηση κατοχής (έχει και τα καλά της η κρίση, τουλάχιστον υπάρχουν ελπίδες εξυγίανσης σε καταστάσεις όπως αυτές των μαιμού συντάξεων τυφλότητας κλπ). Πάντως, η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα του 2012 δεν χρειάζεται τόσα κανάλια και τόσους αργόμισθους. Ένα κανάλι σαν τη ΝΕΤ είναι υπεραρκετό. Μας χρειάζεται η ΕΤ1, η ΕΤ3 και τόσα ραδιόφωνα; Εννοώ αν μας χρειάζονται στην πράξη, όχι ως αφορμή να πληρώνονται τόσοι υπάλληλοι...
    K
    απάντηση403
     
     
    Η κοπέλα είναι ικανότατη! | 19/09/2012 16:30
    Οι άνεργοι να το βουλώσετε!
    Κώστας
    απάντηση1320
     
     
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΤ ? | 19/09/2012 16:27
    Κακώς !!! Βγαλτε την απο το τηλεκοντρολ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ
    L.EG
    απάντηση176
     
     
    ... | 19/09/2012 16:20
    Υποκρισία!!! Όσοι διαμαρτύρονται τώρα, να κάνουν την αυτοκριτική τους. Δεν υπερασπίζομαι καμία Σαλαγκούδη, αλλά αν αυτή μπήκε στην ΕΡΤ αναξιοκρατικά, τότε μάλλον δεν θα είναι η μόνη. Να κλείσουν τα κρατικά κανάλια τώρα. Να μείνει ένα μόνο, με ποιοτικό πρόγραμμα και ενημέρωση από ανθρώπους, που για τον διορισμό τους θα έχει λόγω η ΕΣΗΕΑ και η αρμόδια επιτροπή της Βουλής. Και τέλος, μην το ξεχάσω, όταν θα προβάλλεται η εκμπομπή "Κυριακή στο χωριό", παρακαλώ λιγότερες κουβέντες και όταν προβάλλεται η εκπομπή "Στην υγειά μας", λιγότεροι χοροί, διότι ως γνωστόν η κουβέντα και ο χορός είναι σπιτοχαλασμός.
    Μηνάς Σεπτέμβρης
    απάντηση205
     
     
    Κάτω τα χέρια από τα γαλάζια παιδιά! | 19/09/2012 15:54
    Τόσα χρόνια τρώει η Αριστερά!
    Λεωνίδας
    απάντηση1611
     
     
    Αιδώς | 19/09/2012 15:53
    Για κοίταξε ποιός μιλεί για κομματικές προσλήψεις, όταν στην ΕΡΤ το 90% είναι δήθεν προοδευτικοί δημοκράτες, αλλά βέβαια προσλήφθηκαν ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ !!! Μήπως πρέπει να σταματήσομε να πληρώνομε το χαράτσι και ο μισθός τους να εξαρτάτε από τα έσοδα των διαφημίσεων ή να γίνει συνδρομητική και όσοι την θέλουν?
    DIM
    απάντηση303
     
     
    ΝΔ = Αξιοκρατία | 19/09/2012 15:40
    Η κοπέλα έχει πολλά προσόντα και προσλήφθηκε με αξιοκρατία, όπως και η κόρη του Πολύδωρα! Τα άλλα τα λένε οι αναρχοσυριζαίοι! Μην τους ακούτε!!!
    Κώστας
    απάντηση637
     
     
    Ωραια γυναικα!!!! | 19/09/2012 15:34
    Προτιμοτερη απο τη γρια Σταη που χρειαζεται προφανως παμπερς....Εμεις ομως γιατι συνεχιζουμε να πληρωνουμε? Η απαντησης προφανης .Ειμαστε κοροιδα..
    Γιαννης
    απάντηση1752
     
     
    Εε... | 19/09/2012 15:34
    Μετά τον Πολύδωρα να μην κάνει και ο Σαλαγκούδης κάτι για τη κόρη του?? Να το αφήσει έτσι το κορίτσι του???
    tassos
    απάντηση720
     
     
    ????????? | 19/09/2012 15:20
    ο τίτλος θα ήταν καλύτερους εάν έλεγε...πρώην προσληφθέντες ημέτεροι αντιδρούν για σημερινούσ προσληφθέντες ημετερους....ουστ λαμόγια φάγατε την Ελλάδα
    lamogio
    απάντηση724
     
     
    Να είναι καλά οι Γενικοί | 19/09/2012 15:15
    Επιμένουν σώνει και καλά ότι το κορίτσι μπορεί. με εντολές Κεδίκογλου αλλά και τα φιλαράκια ,τους Γενικούς Γραμματείς του τον "κοντό Θελόγο" και τον yes we can. Και που να δει κανένας τι γίνεται στη Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης. Το ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΖΑΡΙ. Και μετά περιμένουμε να φτιάξει αυτή η χώρα. Μήπως να μαζέψει ο Σαμαράς Γενικούς και Ειδικούς γιατί στο τέλος θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι και μάλιστα σε βάρος του με τα καμώματα των εμπίστων του.
    Giorgos m
    απάντηση430
     
     
    το πουλοφωνο | 19/09/2012 15:14
    Aλλο το αρμεγμα κατσικας στην Β.Θεσσαλονικης και αλλο η τηλεοραση,δεν της το ειπε κανενας της καραγκουνας?
    σταθης
    απάντηση642
     
     
    αρχισε η αξιολόγηση στο δημόσιο | 19/09/2012 15:10
    άρχισε η αξιολόγηση στο δημόσιο, μπράβο στην ανθούλα , βέβαια στην ΕΡΤ τα παρατράγουδα δεν έχουν τελειωμό, λιάρος, μια άλλη άκυρη Ρέτσα , ο Κοττάκης ένας άκυρος της ΔΗΜΑΡ Mπράμος οι οποίοι παίρνουν κ κάτι 3000 περιποιημένα, έτσι λοιπόν θα παραμείνουμε στο ευρώ κ την ΕΕ
    manos
    απάντηση560
     
     
    Oi idioi | 19/09/2012 15:07
    Oi idioi alites kai pali. Ta komatoskyla tis Neas Dimokratias
    Ανώνυμος / η
    απάντηση426
     
     
    κλεφτες | 19/09/2012 14:59
    ευχομαι καθε μερα να κλειση η τροικα το μεγαλυτερο καθεστως κλεψιας στην χωρα,ολα τα τεμπελοσκυλα τα βολεμενα να θυσαυριζουνε με τα δικα μας λεφτα,και εμεις να μην εχουμε να φαμε.
    mm
    απάντηση681