από metereologos.gr
Τετάρτη 25 Απριλίου 2018
 

10 χρόνια με αναστολή στον Ι. Διώτη για τη λίστα Λαγκάρντ

Τι αναφέρει σε ανακοίνωσή του
10 χρόνια με αναστολή στον Ι. Διώτη για τη λίστα Λαγκάρντ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε φυλάκιση δέκα ετών με αναστολή καταδικάστηκε ομόφωνα από το τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων της Αθήνας ο πρώην επικεφαλής του ΣΔΟΕ, Ιωάννης Διώτης, σχετικά με την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ.

Αναλυτικότερα, το δικαστήριο έκρινε ένοχο τον κ. Διώτη, διότι δεν προχώρησε στην αξιοποίηση των στοιχείων από περιλαμβάνονταν στη λίστα των ελλήνων καταθετών στην τράπεζα HSBC, ενώ παράλληλα αναγνώρισε πως οι ενέργειες στις οποίες προέβη, έγιναν προκειμένου τα 2.059 πρόσωπα της λίστας να ωφεληθούν, δηλαδή για να μην ελεγχθούν.

Υπενθυμίζεται πως πριν από λίγες ημέρες, η εισαγγελέας Έδρας του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων, είχε ζητήσει την απαλλαγή του κ. Διώτη, υποστηρίζοντας πως η παράδοση του επίμαχου αρχείου με τα ονόματα στον τότε υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο, αναιρεί οποιονδήποτε δόλο για τον κατηγορούμενο. Παράλληλα, είχε η εισαγγελέας είχε υποστηρίξει πως οι χειρισμοί Διώτη δεν προκάλεσαν ζημιά στο ελληνικό Δημόσιο, ώστε να στοιχειοθετηθεί η κατηγορία της απιστίας η οποία τον βαραίνει.

Η ανακοίνωση Διώτη

Ανακοίνωση εξέδωσε ο πρώην επικεφαλής του ΣΔΟΕ και πρώην εισαγγελέας κ. Ιωάννης Διώτης, μετά την καταδίκη του.
 
«Σήμερα είναι μία μαύρη μέρα. Όχι για εμένα, γιατί είμαι αθώος και οπωσδήποτε αυτό θα αποδειχθεί και θα δικαιωθώ. Για τη Δικαιοσύνη είναι μαύρη η μέρα.Αισθάνομαι ντροπή και οργή για την εκδοθείσα απόφαση, που μόνο προϊόν της αποδεικτικής διαδικασίας δεν είναι. Δεν υπήρξε ούτε μία μαρτυρία, ούτε ένα έγγραφο που να πιθανολογούσε έστω την ύπαρξη ενδείξεων ενοχής. Και όμως αυτό το δικαστήριο διαπίστωσε τη βεβαιότητα τέλεσης του αδικήματος της απιστίας, παρά την εισαγγελική αθωωτική πρόταση, παρά την αποδεικτική διαδικασία, κλείνοντας τα μάτια και τα αυτιά στην αλήθεια και τη νόμιμη διαδικασία.Η συγκεκριμένη απόφαση αποτελεί απροκάλυπτη καταπάτηση κάθε έννοιας νομιμότητας και κράτους δικαίου. Δεν μετανιώνω που ανάλωσα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου και έδωσα την ψυχή μου, για την απονομή της Δικαιοσύνης.Ας τα βρουν με τη συνείδησή τους, αυτοί που εξέδωσαν την απόφαση αυτή».


Αξίζει να σημειωθεί ότι η εισαγγελική πρόταση είχε κινηθεί στην αντίθετη κατεύθυνση, με βασικό άξονα την απαλλαγή του κ. Διώτη. Επιχείρημα της εισαγγελέως ήταν μεταξύ άλλων ότι οι χειρισμοί Διώτη δεν προκάλεσαν ζημία στο ελληνικό Δημόσιο, ώστε να στοιχειοθετηθεί η κατηγορία της απιστίας η οποία και τον βάραινε.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λαγκάρντ: Η Αθήνα θα παραμείνει υπό επιτήρηση - Υποθέτουμε ότι τον Αύγουστο το τρέχον πρόγραμμα θα τελειώσει 
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ok ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ | 25/10/2017 22:13
    ΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ ΑΠΟΦΑΣΗ, ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3 000 000 Ε ΤΟΥ Ε ΒΑΝΙΖΕΛΟΥ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΛΑ ΓΚΑΡΝΤ.\ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ
    Loukas Mpistarakhs Germania
    απάντηση336
     
     
     
    ένα εύγε από τα βάθη της καρδιάς μας... | 25/10/2017 19:31
    προς τον γενναιότατο κ. Διώτη που εδέχθη να καταστεί αυτός ο αποδιοπομπαίος τράγος προστατεύων ούτοπως τον πολιτικό αυτού προϊστάμενο από την λύσσαν, την εμμονήν τε και την δίωξιν των σταλινικών του αντιπάλων. Είσαι ο τελευταίος Έλλην κ. Διώτη, αληθής Έλλην με 'Ε' κεφαλαίο.
    ο μοναδικός γενναίος
    απάντηση434
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    πολιτικη και πολιτικοι ισον Μαφια... | 25/10/2017 18:18
    εδω βλεπουμε ολη την απατεωνια των πολιτικων και κυριως των κομματων της εξουσιας και πως αλληλοκαλυπτονται. Τη λιστα Λαγκαρντ δεν μπορουσαν να την εξαφανισουν γιατι μας την ειχαν δωσει οι Δανειστες. Ομως τα πολιτικα μας σαινια βρηκαν τον τροπο να καλυψουν τις απατεωνιες τους. Εβγαλαν τον δημοσιο υπαλληλο Διωτη οτι φταιει που ο Μπενι 'εχασε' το στικακι με τα ενοχα ονοματα και για να ειναι σιγουροι οτι ο Διωτης δεν θα τα παρει στο κρανιο και πει οτι ξερει, του εβαλαν '10χρονια με αναστολη' (δηλαδη 'αν μιλησεις η αναστολη θα γινει πραγματικη φυλακιση') και μετα τα 10 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει! Βγαζω το καπελλο στα εξοχοτατα πολιτικα λαμογια! Πιο λαμογιο πεθαινεις...
    Σπυρος
    απάντηση457
     
     
    Βρωμερή ιστορία | 25/10/2017 17:33
    Έκλεψε ο Falciani μία λίστα που θα μπορούσε να είχε παραποιήσει. Μας παρέδωσαν οι Γάλλοι τη λίστα που θα μπορούσαν να είχαν παραποιήσει (μίσος Σαρκοζί για Γιωργάκη κλπ) και αν ποτέ κάποιος το αποκάλυπτε θα είχαν την δικαιολογία ότι την παραποίησε ο Falciani. Η λίστα στάλθηκε από τον πρέσβη με πρόχειρο τρόπο και χωρίς καμία απόδειξη ότι δεν είχε παραποιηθεί από αυτον. Η λίστα μετά εξαφανίστηκε και μόνο ο Βενιζέλος παρουσίασε ένα αντιγραφο που το είχε παραλάβει παραποιημένο. Τρεις κυβερνήσεις μετά και 0 αποτέλεσμα εισπρακτικό. Πρόσφατα το ΣΤΕ έκρινε ότι τα στοιχεία δεν μπορούν να αξιοποιηθούν γιατί παραγράφεται το πόθεν έσχες μετά την πενταετία. Την νύφη την πληρώνει ο Διώτης. Βρωμάει πολύ....
    X
    απάντηση2022
     
     
    Θέλω ισόβια με αναστολή! | 25/10/2017 17:30
    Παρακαλώ βοηθείστε: Τι έγκλημα πρέπει να κάνω για να φάω ισόβια με αναστολή; Έτσι για να το έχω τιμή και καμάρι μου...
    Μίκιος
    απάντηση344
     
     
    κάτω τα χέρια από τον Βενιζέλο... | 25/10/2017 15:00
    τον πρύτανη της ελληνικής πολιτικής σκηνής, τον αδιάφθορο διώκτη των φοροφυγάδων, τον μέγα υποστηρικτή των πτωχών και των καταδυναστευομένων...
    έκτωρ
    απάντηση2561
     
     
    venizelo-troll attack | 25/10/2017 14:43
    όποιος υπαινίσσεται πολιτική και ποινική ευθύνη βενιζέλου δέχεται εναν μεγάλο αριθμο αρνητικων...κανεις ομως απο τους διαφωνουντες δε βγαίνει να τον υπερασπιστεί με επιχειρήματα...γιατι απλά ΔΕΝ υπάρχουν...ο χοντρος -και δεν ειναι ο μόνος φυσικά-σε οποιαδήποτε χώρα του 1ου, 2ου, 3ου ή 4ου κόσμου θα ήταν στην ψειρου με δημευμένη περιουσία...στις πεμπτοκοσμικές μπανανίες όμως δε παιζει το σενάριο...προστατευεται απο τον νομο που δημιούργησε ο ίδιος με την παρέα, για την παρέα!!!...κατάλαβες γατάκι?
    banarama
    απάντηση6030
     
     
    Diarotome.. | 25/10/2017 14:34
    an h XRYSI AVGI einai Eglhmatiki organosi , e tote o Areios Pagos ti einai?.... etsi apo periergeia!!!
    Pelopidas
    απάντηση3326
     
     
    Ξεφτιλα | 25/10/2017 14:16
    Κορακας κορακου ματι δεν βγαζει
    Suom
    απάντηση4512
     
     
     
    Φοροδιαφυγή | 25/10/2017 14:10
    Στον Έλληνα αρέσουν τα παραμύθια και οι αποδιοπομπ αίοι τράγοι. Όπως απεδείχθει άνθρακες ο θησαυρός. Η λίστα δεν είναι νομικό μέρισμα σαν προϊόν κλοπής. Έπρεπε το κοινοβούλιο να την νομιμοποιήση και εντός εύλογου χρονικού διαστήματος να διασταυρωθεί και όχι να τρέχει ο χρόνος με παρατάσεις. Αλλά τι περιμένεις απο την Ελληνική διοίκηση?
    Theo
    απάντηση369
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    δεν το ματακανω | 25/10/2017 14:08
    10 χρονια αν το ξανακανει οταν θα ειναι ξανα εικεφαλησ σδοε δηλ σκετη κοροιδια. αθωοστε τον καλυτερα.
    panagis
    απάντηση326
     
     
    Απλά ερωτήματα | 25/10/2017 13:03
    Πόσο μας κόστισαν και μας κοστίζουν οι (δηθεν) δίκες για τη λίστα Λαγκάρντ; Πόσα ευρώ πήγαν στα κρατικά ταμεία από τους ελέγχους στη λίστα; Αν μπήκαν, τί έγιναν;;
    eΠολιτης
    απάντηση588
     
     
    Και ο χοντρός με το στικάκι | 25/10/2017 12:41
    ονόματι Βενζινέλος -η παρομοίως- που έκρυψε σε κάποιο συρταράκι και «δεν θυμόταν που είναι» καταδικάστηκε ποτέ σε ισόβια (με «αναστολή» εξ υπακούετε) και δεν πρόλαβα να το διαβάσω?
    Leon
    απάντηση5132
     
     
    Αληθεια , περιμενε | 25/10/2017 11:38
    κανεις λογικος ανθρωπος να μπει φυλακη οι ΔΙΩΤΗΣ? Δεν βλεπετε το αορατο τειχος προστασιας που περιβαλλει ολους οσους ενεχονται στον εξανδραποδισμο σας. Βεβαια πισω απο το ΔΙΩΤΗ ειναι ορατος ο παχυσαρκος Βενιζελος που αρνειται να αναλαβει την ευθυνη της συγκεκριμενης πραξεως (εχει παραγραφει το αδικημα του ετσι κι αλλιως γιατι φροντισε να υπαρχει συνταγματικη καλυψη). Γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε?
    AZAZEL
    απάντηση5035
     
     
    Και λοιπόν? | 25/10/2017 10:26
    Μεγαλύτερη ξεφτίλα ή απάτη ή κορο'ι'δία από το μέτρο της ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ δεν νομίζω ότι υπάρχει, κρίμα.
    giannis
    απάντηση5510
     
     
    Τί κέρδισε ο κ Διώτης και | 25/10/2017 09:36
    οι προκάτοχοι, ή οι μετέπειτα επικεφαλής από την ενασχόλησή τους με τον ΣΔΟΕ και τρέχουν όλοι να τρουπώσουν; Ο ευρών αμειφθήσεται με το παράσημο της ανοικτής παλάμης...
    Katsikis
    απάντηση446
     
     
    Τι σημα εκπεμπει αυτη η αποφαση? | 25/10/2017 09:20
    "Σε φυλάκιση δέκα ετών με αναστολή καταδικάστηκε". Δηλαδη το μυνημα ποιο ειναι για τους επομενους εφοριακους εγκληματιες? Καντε ο,τι γουσταρετε, αντε να φατε και 10 χρονια με αναστολη? Δηλαδη τριχες? Ειμαστε σε καλο δρομο μεταρυθμισεων...
    noStupidSyrizaVoter
    απάντηση9422
     
     
    και στον εύσωμο πολιτικό προιστάμενο? | 25/10/2017 09:13
    τίποτα?...Nothing που λεμε στο χωριο...ακομα ελευθερος θα κυκλοφορει να μας κουναει το δαχτυλο?
    φτυνοντας καταμουτρα τη λογικη
    απάντηση8544
     
     
    Στάχτι στα μάτια. | 25/10/2017 09:09
    Ρε θα μας τρελάνετε; Δεν ακούσατε τι είπε η εισαγγελέας ; το Διώτη κυνηγάτε ; Τον Βαγγέλη με τα στικάκια πότε θα τον κρεμάσετε επι τέλους;
    Αη σιχτίρ
    απάντηση8653
     
-