από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017
 

Σκληρή απάντηση Σταθάκη στην Eldorado Gold

«Δεν έχει συνηθίσει να λειτουργεί σε Ευρωπαϊκές χώρες»
Σκληρή απάντηση Σταθάκη στην Eldorado Gold
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Η Eldorado Gold, δεν έχει συνηθίσει να λειτουργεί σε Ευρωπαϊκές χώρες», δήλωσε ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργος Σταθάκης, ασκώντας ταυτόχρονα σφοδρή κριτική στην καναδική εταιρεία, για τις αιχμές που άφησε για τον ίδιο και τον πρωθυπουργό, μετά την απόφαση της, να αποχωρήσει από την Ελλάδα οριστικά.

«Οι επιλογές της εταιρείας απέναντι στους εργαζόμενους είναι προφανώς δική της ευθύνη. Είμαστε μάρτυρες ενός πρωτοφανούς γεγονότος, μιας εταιρείας μέσω του Διευθύνοντος Συμβούλου της να προχωράει σε συνεντεύξεις και δηλώσεις και να κρίνει Πρωθυπουργούς, Υπουργούς και πολιτικά κόμματα της Ελλάδας» τονίζει στη δήλωσή του ο υπουργός.

Ολόκληρη η δήλωση του κ. Σταθάκη:

«Σύμφωνα με τη σύμβαση μεταξύ της Ελληνικός Χρυσός και του ελληνικού δημοσίου, η συγκεκριμένη επένδυση οφείλει:

Πρώτον, να διασφαλίζει ότι δεν θα υπάρξει αρνητικό περιβαλλοντικό και οικολογικό αποτύπωμα που να επιδρά στην υγεία των κατοίκων και στις οικονομικές δραστηριότητες της ευρύτερης περιοχής και των δεκάδων επενδύσεων, ειδικά στον τομέα του τουρισμού, που προσφέρουν απασχόληση και εισοδήματα στους κατοίκους.

Δεύτερον, Η Ελληνικός Χρυσός να προχωρήσει σε πλήρη καθετοποίηση με παραγωγή καθαρού χρυσού και άλλων μετάλλων στην Ελλάδα και να μην περιοριστεί στην εξόρυξη και εξαγωγή συμπυκνωμάτων.

Εκ των πραγμάτων, το αδειοδοτικό περιβαλλοντικό σύστημα περιλαμβάνει λεπτομερείς διαδικασίες για κάθε επιμέρους δραστηριότητα, προκειμένου να τηρείται η κείμενη Ευρωπαϊκή και εθνική νομοθεσία.

Η πιο βασική εκκρεμότητα είναι η ολοκλήρωση του επενδυτικού σχεδίου της εταιρείας για την πλήρη καθετοποίηση της παραγωγής. Το Συμβούλιο της Επικρατείας απέρριψε την πρώτη πρόταση για τη χρήση κυανίου στην παραγωγή χρυσού. Η δεύτερη πρόταση της εταιρείας, που χρησιμοποιεί τη μέθοδο της ακαριαίας τήξης (flash smelting), έχει επιστραφεί εδώ και ένα χρόνο από το Υπουργείο με τεχνικές παρατηρήσεις και αναμένεται η επανυποβολή της.

Στην επίλυση των εκκρεμοτήτων της σύμβασης, η εταιρεία πρότεινε τεχνικό διάλογο με το Υπουργείο. Το Υπουργείο αντιπρότεινε την πιο έγκυρη μέθοδο της διαιτησίας όπως προβλέπεται και από τη σύμβαση. Η προσφυγή στη διαιτησία έχει εξαγγελθεί από τον περασμένο Μάιο από τον Πρωθυπουργό. Στη συνέχεια, τον περασμένο Ιούλιο το Υπουργείο κίνησε τις απαραίτητες διοικητικές διαδικασίες προς το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους και το τελευταίο θα εκκινήσει επίσημα τη διαδικασία της έως τις 15 Σεπτέμβρη.

Στα περί καθυστέρησης αδειοδοτήσεων από το Υπουργείο μέχρι στιγμής έχει αδειοδοτηθεί το 60% του υποέργου
Σκουριών και το σύνολο της Ολυμπιάδας.

Οι εκκρεμούσες άδειες της Ολυμπιάδας, όπως έχει αναγγελθεί από το Υπουργείο εδώ και ένα μήνα, θα δίνονταν μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη, εν γνώσει της εταιρείας. Πρόκειται για την εξάμηνη άδεια λειτουργίας της Ολυμπιάδας προκειμένου να προχωρήσουν κανονικά οι εργασίες της Ολυμπιάδας έως ότου λήξει η διαιτησία.
Οι επιλογές της εταιρείας απέναντι στους εργαζόμενους είναι προφανώς δική της ευθύνη.

Είμαστε μάρτυρες ενός πρωτοφανούς γεγονότος, μιας εταιρείας μέσω του Διευθύνοντος Συμβούλου της να προχωράει σε συνεντεύξεις και δηλώσεις και να κρίνει Πρωθυπουργούς, Υπουργούς και πολιτικά κόμματα της Ελλάδας. Είναι μάλλον σαφές ότι η εταιρεία δεν έχει συνηθίσει να λειτουργεί σε Ευρωπαϊκές χώρες».



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

H Eldorado Gold αναστέλλει τα επενδυτικά της σχέδια στην Ελλάδα λόγω καθυστερήσεων στην αδειοδότηση 
Ανοιχτή στο διάλογο με την κυβέρνηση η Eldorado Gold 
Μαξίμου: Το θετικό επενδυτικό κλίμα δεν αλλάζει με στημένα επικοινωνιακά σόου της ΝΔ  
 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ | 12/09/2017 09:32
    ενώ εσεις ? λειτουργείτε αριστα στο ευρωπαικό περιβάλλον !!!! αντε να μας αδειαζετε την γωνια ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΑΛΤΙΜΠΑΓΚΟΙ !!
    akhs momolo
    απάντηση154
     
     
    Ρε καραγκιόζη | 12/09/2017 09:22
    Πες μας σε ποιά ευρωπαϊκή χώρα αγνοούνται καμιά δεκαριά και βάλε αποφάσεις του ανωτάτου ακυρωτικού δικαστηρίου. Άντε στα τσακίδια καραγκιόζη.
    Idiot buster
    απάντηση204
     
     
    Πανικος ? | 11/09/2017 20:36
    Οι επενδυτες θα πρεπει να ειναι νομοταγεις αλλα και οι αρχες να ειναι συνεπεις. Ολα λυνονται .
    Τασος
    απάντηση150
     
     
    Να γίνει με τα σωστά κριτήρια | 11/09/2017 20:11
    Είμαι φιλελευθερος, αλλά άμα αληθεύουν αυτά που γράφει και όπως τα γράφει ο κ. Σταθάκης, έχει δίκιο. Χρειάζεται να τηρηθεί η νομιμότητα που προστατεύει τις κοινωνίες. Οι περιβαλλοντικές καταστροφές μας έλλειπαν. Δεν ξέρω βέβαια άμα αληθεύουν αυτά που γράφει, αλλά αν αληθεύουν έχει δίκιο. Με τα σωστά κριτήρια να γίνει η επένδυση.
    mm
    απάντηση513
     
     
    Από ότι διάβασα, | 11/09/2017 19:09
    η Gold δεσμεύτηκε και τήρησε της τεχνικές προδιαγραφές της ΕΕ, λεγόμενες BAT (best available techniques) όσο αφορά το flash smelting. Αυτό το πιστοποίησε και το Συμβούλιο Επικρατείας. Επίσης, πουθενά δεν διάβασα για κάποια προσωπική επίθεση της Gold κατά Ελληνικών κομμάτων η κυβερνητικών στελεχών, παρά μόνο κατά των διαδικασιών των. Εσείς κ. Σταθάκη, α) Τι είδος τεχνικές παρατηρήσεις κάνατε επί αυτού προ ενός έτους και αναμένετε “επανυποβολή”? Β) Γιατί μέχρι και σήμερα έχετε αδειοδοτήσει μόνο το 60% του υποέργου Σκουριών και το σύνολο της Ολυμπιάδας?. Κλπ. κλπ. Εδώ πρόκειται για μια διαδικασία άνω των 2 ετών την οποία γνωρίζατε εκ των προτέρων, προκειμένου να εισπράξετε συνολικά τα περίπου 3 δις (Χωρίς μίζα, εξυπακούεται). Τέτοιες εξωραΐσεις προκαλούν παντού κόντρες και είναι θεμιτές. Εσείς, όταν υπογράψατε τα συμβόλαια προκειμένου να εισπράξετε τα δις, δεν γνωρίζατε πια θα είναι τα προ και κόντρα? Η μήπως προβήκατε προηγουμένως σε κανένα Δημοψήφισμα στην τοπική κοινωνία περί ΝΑΙ (ίσον ΟΧΙ) η ΟΧΙ (ίσον ΝΑΙ), το οποίο μου διέφυγε?
    Michail Leon
    απάντηση113
     
     
    Ανέκδοτο | 11/09/2017 16:44
    Ο Σταθάκης προφανώς κρίνει τον εαυτό του πως είναι ο αντιπροσωπευτικός υπουργός μιας δυτικής χώρας. Αυτό θα ήταν το ανέκδοτο της ημέρας αν τα πράγματα δεν ήταν σοβαρά. Χιλιάδες άνθρωποι θα χάσουν την δουλειά τους από την ιδεοληψία των Συριζαίων και φυσικά θα χαθούν έσοδα για το Ελληνικό κράτος που θα κληθούμε να καταβάλουμε εμείς
    ΧΒ
    απάντηση649
     
     
     
    Μπερδευτήκατε κύριε Υπουργέ | 11/09/2017 16:33
    Ο κύριος Σταθάκης εννοούσε ότι οι άνθρωποι της εταιρείας «Eldorado Gold» δεν έχουν συνηθίσει να λειτουργούν σε Μαρξιστικά καθεστώτα.
    PanTsek
    απάντηση6810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    2-3 πράγματα ουσίας : | 11/09/2017 15:40
    Η σύμβαση παραχώρησης βασίζεται σε 2 ζητήματα: α) για την παραγωγή χρυσού θα πρωτο-χρησιμοποιηθεί η προταθείσα από την Eldorado μέθοδος flash smelting, χωρίς χρήση κυανίου (απαγορευμένο από το ΣΤΕ). Τούτο θα αποδειχτεί επι τόπου μέσω πιλοτικής εγκατάστασης. β) θα γίνει επιτόπου καθετοποιημένη παραγωγή χρυσού, και όχι εξαγωγή του μεταλλεύματος στην Κίνα ή τριτοκοσμικές χώρες, όπου επιτρέπεται η χρήση κυανίου. Η Eldorado δεν προχώρησε στην πιλοτική εγκατάσταση, η αδειοδότηση φράκαρε. Οι προπτυχιακοί Μεταλλουργοί ξέρουν ότι το flash δεν δουλεύει σε πρώτη ύλη με μεγάλη περιεκτικότητα σε αρσενικό. Διαλέχτε: α) Κυάνιο στις Σκουριές β) Εξαγωγή του βουνού, ως έχει γ) κανένα απο τα δύο
    ks
    απάντηση204
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ανίκανος | 11/09/2017 14:59
    Για να διαπιστώσει κανείς πόσο πολιτικά άχρηστος και ανίκανος είναι ο Σταθάκης , ας παρακολουθήσει την τοποθέτησή του σε επιτροπή της Βουλής για το παρεμφερές θέμα της ΛΑΡΚΟ !
    min
    απάντηση617
     
     
    σώπα | 11/09/2017 14:15
    "Είμαστε μάρτυρες ενός πρωτοφανούς γεγονότος, μιας εταιρείας μέσω του Διευθύνοντος Συμβούλου της να προχωράει σε συνεντεύξεις και δηλώσεις και να κρίνει Πρωθυπουργούς" σώπα βρε, δηλαδή δεν μπορούμε να ασκούμε κριτική σε πρωθυπουργούς, υπουργούς και πολιτικά κοματα; Ωραίος τούτος, έχουν και άλλους τέτοιους έξυπνους εκεί στους ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ. Ωρε τι αποβλακωμένους που ψήφισε ο πάνσοφος λαός!!
    X.M.
    απάντηση749
     
     
    Χα χα χα! | 11/09/2017 13:56
    Για ποια ευρωπαικη χωρα μιλας ρε τυχαρπαστε;;;
    A
    απάντηση697
     
     
    Αει | 11/09/2017 13:30
    Αϊντε γεμισε το ποτηρακι σου και παρατα μας με τις μπουρδες σου.
    Αει
    απάντηση649
     
     
    DHLADI !!! | 11/09/2017 13:05
    DHLADI STHATHAKI ESY NOMIZEIS OTI EMEIS STIN ELLADA ZOUME SE EUROPIKI XORA ??? POSA TSIPOURA KATEBASES ?? MILA GIA TSIMPOUTI UGANDA SOMALIA NA POUME NAI EXEIS DIKIO ALA OXI EUROPH !!
    MANIATIS
    απάντηση7315
     
     
    Μπορεί πράγματι η εταιρία να μη λειτουργεί σε Ευρωπαϊκή χώρα!!! | 11/09/2017 12:30
    Καλά θα κάνει η εταιρία να προσφύγει στα ευρωπαϊκά δικαστήρια και να ζητήσει αποζημιώσεις για να δούμε αν πράγματι η Ελλάδα είναι Ευρωπαϊκή χώρα.
    α.κ.
    απάντηση8913
     
     
     
    Όταν τα γεγονότα διαψεύδουν τον Τσίπρα σε 24 ώρες. | 11/09/2017 12:28
    Μιλάει και ο Σταθάκης του Σύριζα για Ευρωπαική χώρα, που ήθελε να μας κάνει Βενεζουέλα να τρώμε τους σκύλους. Α ρε κοπρίτες, όταν θα καταλάβουνε όλοι όσοι σας ψήφισαν, τι ψήφισαν, ούτε την ψήφο των παιδιών σας δεν θα βρείτε στις επόμενες εκλογές. Ουστ.
    Συριζοφάγος
    απάντηση9118
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ξεφτίλα!!! | 11/09/2017 11:57
    Η ευθύνη για ό,τι συμβεί είναι αποκλειστικά της κυβέρνησης. Εσείς είχατε και το μαχαίρι και το καρπούζι. Γιατί αφήσατε επι δυόμισυ χρόνια να έρθουν τα πράγματα έως εδώ;
    α.κ.
    απάντηση8710
     
     
    Δεν έχει συνηθίσει να λειτουργεί σε Ευρωπαϊκές χώρες | 11/09/2017 11:35
    Μαλλον δεν εχει συνηθισει να λειτουργει στην μπανανια ανεγκεφαλε φελε.
    Dimitris
    απάντηση9916
     
-