από metereologos.gr
Παρασκευή 28 Ιουλίου 2017
 

Σουλτς: «Ο Σόιμπλε ευθύνεται για τη φτώχεια στην Ελλάδα»

Παρουσίασε τις θέσεις του ενόψει των εκλογών του Σεπτεμβρίου
Σουλτς: «Ο Σόιμπλε ευθύνεται για τη φτώχεια στην Ελλάδα»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ευθύνες στον γερμανό υπουργό Οικονομικών Β.Σόιμπλε για την οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα επιρρίπτει ο υποψήφιος του SPD για την καγκελαρία Μάρτιν Σουλτς, επιτιθέμενος στους Χριστιανοδημοκράτες στο πλαίσιο της γερμανικής προεκλογικής αναμέτρησης.

«O Σόιμπλε ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την επιβολή της 13ης περικοπής συντάξεων. Και ενώ χιλιάδες οικογένειες βυθίζονται ακόμα πιο βαθιά στη φτώχεια, ο Σόιμπλε καταγράφει ταυτόχρονα χοντρά κέρδη από τους τόκους» τους οποίους πληρώνει η Ελλάδα για τα δάνεια της βοήθειας, δήλωσε ο Σούλτς κατά την παρουσίαση των θέσεών του, ενόψει των εκλογών του Σεπτεμβρίου.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (9)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σανος...Φρεσκος σανος Γερμανιας! | 18/07/2017 16:50
    Με δωρεαν αποστολη στην πορτα ψεκασμενων και συριζα-σκεπτομενων ΔΥ, κρατικο-δικαιων κατσαπλιαδων και καθε λογης τεμπελχανδων. Τωρα χειροκρωτουν, τα ερπετα!, το καημενουλη Σουλτς, που ιδρωνει για να μην χαθει στην τρυπα των εκλογων. Δεν ειναι λιγο ...απο προεδρος του Ευρωκοινοβουλιου - που τα τσυριζοπουλα και οι ΑνΕλλιτες εβριζαν νυχθημερον! - να κινδυνευει στη αφανεια αν χασει η SPD στις εκλογες! Και τρεχουν τα ενδοδιμα ερπετα και γλυφτες να επιχειρηματολογησουν εναντιον, λεει, του Μητσοτακη και των "φιλελε". Δεν βλεπουν οτι η μιση νεολαια τους εγραψε στα παλαι της παπαουτσια και εφυγε απο την Ελλαδα! Πως αλλωστε να το δουν μεσα στις ακαθαρσεις που κολυμπουν? Ειπαμε .. να του πεθανει η γιδα!
    αμερικανος
    απάντηση10
     
     
    τορα τορα τορα | 18/07/2017 13:44
    Αναμένεται άμεση επίθεση των διαφόρων μενουμευρώπηδων προς Σούλτς. Ε, όχι και να μην φταίνε οι Έλληνες και οι ασωτίες τους καθώς και ο καταστροφικός ΣΥΡΙΖΑ
    μητσος
    απάντηση22
     
     
    Τι λέτε κε Σουλτς... | 17/07/2017 12:56
    Εδώ στην Ελλάδα, άλλα μας λένε, ο Κούλης και "η παραία" του... Ότι μέχρι το 2015 τα πηγαίναμε μιά χαρά, ότι οι φίλοι μας οι γερμανοί (και οι ευρωπαίοι) μας "ειχαν ασημώσει" και βγαίναμε από την κρίση, αλλά μετά... ήρθε "ο κακός" ο ΣΥΡΙΖΑ και μας έφερε όλα τούτα τα δεινά που περνάμε σήμερα...(;;;!!!) Να δείτε "τί βοήθεια" θα μας δώσει ο Σόιμπλε, όταν θα έρθει ο Κούλης στα δρώμενα..., γιατί όπως και να το κάνουμε, έχει και αυτός αδυναμία στο Μητσοτακέικο... (Η Siemens, δεν είναι γερμανική και ο Χρηστοφοράκος οικογεννειακός φίλος των Μητσοτάκηδων...;;;!!!)
    Nik
    απάντηση1621
     
     
    Μωρέ, μπράβο επιρροή ο Καρανίκας! | 17/07/2017 11:53
    Σιγά, κ. Σούλτς, με το μαλακό, γιατί μερικοί δημοσιογράφοι εδώ θα σε βγάλουν «γερμανομάχο της συμφοράς». Όμως μισά μας τα λες. Δε φταίει μόνος του ο Σόιμπλε, είχε και συγκυβερνήτη εσάς, τους σοσιαλδημοκράτες. Είχε μαζί του και τους υπόλοιπους νεοφιλελέδες της ΕΕ. Άσε τα σάπια λοιπόν. Εσύ ήσουν που πίεζες τον Τσίπρα ότι «πρέπει να αποδεχθεί τις προτάσεις» του Σόιμπλε! Εσύ εκβίαζες την κυβέρνηση προειδοποιώντας την «να αποφύγει την μονομερή καταγγελία των κανόνων, καθώς σε αυτή την περίπτωση δεν θα τα έβαζε μόνο με την Γερμανία, αλλά με ολόκληρη την Ευρώπη«: Τώρα προεκλογικά σε βάρεσαν κατακούτελα η αλληλεγγύη και ο ανθρωπισμός, γιατί σου λείπουν ψήφοι από τους εξαθλιωμένους;
    αντώνης
    απάντηση325
     
     
    Αφού το λέει ο Σουλτς... | 17/07/2017 11:02
    Οι περισσότεροι ραγιάδες έχουν τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση που είναι ικανοί να πιστέψουν και να υποστηρίξουν ΤΩΡΑ την άποψη αυτή του Σουλτς, ενώ τόσα χρόνια που τους λένε τα ίδια κάποιοι Έλληνες που δεν έχει θολώσει το μυαλό τους από τους μύθους του €, απλά τους αντιμετωπίζουν σαν γραφικούς και "δραχμιστές". Αν το πει ο Σουλτς μπορεί να κάνουν τον κόπο και να αναρωτηθούν και για τις πραγματικές συνέπειες του € και των ευρωενωσιακών ποσοστώσεων, όπως και για τις διεξόδους του εθνικού νομίσματος. Η κατάργηση της δημοκτρατίας εντός ευρωπαϊκής διοίκησης είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση, με οργουελιανές προεκτάσεις...
    Βασίλης74
    απάντηση179
     
     
    ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ;;;;; | 17/07/2017 10:59
    Ο ε΄νας ρίχνει την ευθύνη στον άλλον...Ξέχασε όμως να πει οτι εχουν ευθύνη και οσοι είναι και ηταν στην εξουσία τόσα χρόνια εδω.
    .....
    απάντηση202
     
     
    Πως θα αντιδρασουν οι ψηφοφοροι ? | 17/07/2017 10:27
    Από ότι φαινεται η διαχειριση κατά τα λεγομενα του βεβαια θα ηταν μαλλον καλυτερη από Της ΜΕρκελ .Το ερωτημα είναι εάν η ελληνικη κυβερνηση και τα προσκειμενα ΜΜΕ τον ζητωκραυγαζουν , πολλες φορες παραπληροφορώντας επι της ουσιας ,εάν θα του κανουν κακο ή καλο εκλογικα .
    pan montr
    απάντηση63
     
     
    Αυτά δε λέγονται ανοιχτά | 17/07/2017 10:17
    Καημένε Σουλτς έτσι θα κερδίσεις τις εκλογές; Βρίσκεται κι εσύ τους τεμπέληδες Έλληνες να δεις προκοπή. Άλλωστε, το είπε κι ο Κούλης: οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, όλα τα μέτρα τα βάζει μόνος του ο ΣΥΡΙΖΑ από καθαρή κακία.
    Kostas
    απάντηση1615
     
     
    Ούνοι | 17/07/2017 09:56
    Και συ μωρή νυφίτσα γιατί όταν ήσουν στο ευρωκοινοβούλιο τον πατρονάριζες και τώρα που κοντράρεστε στις εκλογές τον δίνεις στεγνά; Ανθρωπάκια που παίζουν με το μέλλον ενώ ολόκληρου λαού και μιας χώρας στην οποία ιστορικά της οφείλουν το γεγονός ότι κατέβηκαν από τα δέντρα που κρέμονταν και εντάχθηκαν στο ανθρώπινο είδος. Αι σιχτίρ.......
    Ν Σ
    απάντηση2815
     
-