από metereologos.gr
Δευτέρα 21 Μαΐου 2018
 
 

Απόφαση σοκ με την αύξηση του ΦΠΑ στο 24% - Το κουαρτέτο αποδέχθηκε την πρόταση του ΥΠΟΙΚ

«Ο Χουλιαράκης δεν είναι δυνατόν να διαφωνεί» λένε συνεργάτες του - Αλλο ένα βήμα για συμφωνία παρά την επικοινωνιακή διαχείριση
Απόφαση σοκ με την αύξηση του ΦΠΑ στο 24% - Το κουαρτέτο αποδέχθηκε την πρόταση του ΥΠΟΙΚ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Παρά τους επικοινωνιακούς χειρισμούς από την πλευρά της κυβέρνησης η διαπραγμάτευση προχωράει.

Σύμφωνα με πληροφορίες του «Βήματος», το κουαρτέτο αποδέχθηκε την πρόταση του υπουργείου Οικονομικών για την αύξηση του ανώτατου συντελεστή ΦΠΑ από το 23% στο 24%.

Ετσι, μετά από αυτή την εξέλιξη η κυβέρνηση «κλείδωσε» επιπλέον έσοδα ύψους 400 ως 500 εκατ. ευρώ κλείνοντας μεγάλο μέρος του δημοσιονομικού κενού, ύψους 1% του ΑΕΠ για την διετία 2017-2018.

Με το μέτρο της αύξησης του ΦΠΑ στο 24% καλύπτεται το κενό που έχει αφήσει η εξαίρεση των ιδιωτικών σχολείων από τον ΦΠΑ και αποφεύγεται η αύξηση του ΦΠΑ σε ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ. 

Την ίδια ώρα παραμένει στο τραπέζι η αύξηση του ΕΝΦΙΑ αλλά και του συντελεστή ΦΠΑ για τα περιοδικά, τα βιβλία και τις εφημερίδες που σήμερα φορολογούνται με 6%.

Ο Χουλιαράκης 

Με αφορμή την απουσία του από τη συνέντευξη Τύπου της Τρίτης κυκλοφόρησε το σενάριο ότι ο αναπλ. υπουργός Οικονομικών Γιώργος Χουλιαράκης διαφώνησε επί της ουσίας στα φορολογικά.

«Το Βήμα» επικοινώνησε με συνεργάτες του οι οποίοι διέψευσαν κατηγορηματικά αυτό το σενάριο λέγοντας: «Πως είναι δυνατόν να διαφωνεί με τη μεταρρύθμιση στη φορολογία εισοδήματος και τα άλλα δημοσιονομικά μέτρα εφόσον έχει συντονίσει προσωπικά το σχεδιασμό τους;».

Βεβαίως η απόσταση που κράτησε από το επικοινωνιακό... «σόου» έστειλε μηνύματα.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ετήσια επιβάρυνση «25 ευρώ ανά νοικοκυριό» από αύξηση ΦΠΑ στα τρόφιμα 
ΕΣΕΕ: Οι επιπτώσεις στη οικονομία από την αύξηση ΦΠΑ στο 24% 
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Tι 23%,τι 24%,τι 25%! | 15/04/2016 15:37
    Γι αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα,αλλά για μας που μετράμε και το ευρώ,ξέρετε πόσο απελπιστικό είναι; Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!Μάλλον πρέπει πλέον να μιλάμε με παροιμίες΄γιατί πες πες όλα γίνονται! Το κάθε φέτος και χειρότερα πάει γάντι για σήμερα! Σε λίγο θα μας τα πάρουν όλα και, όντας απελπισμένοι, δε θα προβάλουμε καμιά αντίσταση. Ελπίζω όλα αυτά να είναι φήμες του κερατά. Δυστυχώς για όλους μας ισχύει αυτό που λέμε ότι δε μαθαίνουμε από τα παθήματά μας ,γιατί ξεφτίσαμε σαν λαός. Κάτι μου λέει πάλι,ότι ,όταν τα χάσουμε όλα, τότε θα ξυπνήσουμε,αλλά τότε θα είναι πολύ αργά ,πατριώτες μου! Καλό Πάσχα και μην περιμένετε την ανάστασή μας από τα μνημόνια!Τα πάθη συνεχίζονται!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση10
     
     
    λογικο | 14/04/2016 23:51
    σωστη αποφαση οσο συνεχιζουμε να μην παιρνουμε αποδειξεις,,,,,δεη -τηλεφωνια - super market θα σωσουν την κατασταση....εξαλλου το super market μα τα πολυκαταστηματα θα ειναι πλεον η διασκεδαση του ελληνα
    paris
    απάντηση23
     
     
    Επικινδυνοι | 14/04/2016 21:28
    Αντι η κυβερνηση να βοηθησει την οικονομια παραγωντας πλουτο την συρικνωνει βαζοντας φορους.Αναπτυξη χωρις αγοραστικη δυναμη ειναι αδυνατη.Το σχεδιο ειναι να κλεισουν οι μικροι και να δουλευουν με τα τραστ.
    Κομνηνος
    απάντηση31
     
     
    Έγκυρες πληροφορίες | 14/04/2016 16:09
    Η ολονύχτια διαπραγμάτευση γινόταν γιατί δεν δεχόντουσαν οι "ΘΕΣΜΟΙ" την αύξηση του ΦΠΑ από τα 23 στα 24.Τελικά όμως με πολιτική παρέμβαση του πρωθυπουργού το δέχτηκαν και έτσι άλλη μια νίκη προστέθηκε στα τρόπαια της κυβέρνησης.ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ όλοι μας..
    ΙΔ ΥΠ
    απάντηση161
     
     
    Πραγματική οικονομία. | 14/04/2016 13:35
    Σημασία δεν έχει ύψος-ποσοστό ΦΠΑ εφόσον δεν αποδίδεται-δεν καταβάλλεται στο κράτος από επιχειρηματίες-ελεύθερους επαγγελματίες, που επιπλέον δεν πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένων-εργοδοτών, δεν εξοφλούν φόρους-τέλη-πρόστιμα-λογαριασμούς-μισθούς-τραπεζικά δάνεια, έχουν αδήλωτα εισοδήματα-μαύρες καταθέσεις-αδικαιολόγητο πλουτισμό-αδούλευτα κέρδη και δεν εκπληρώνουν οικονομικές υποχρεώσεις-οφειλές δισεκατομμυρίων ευρώ μέσω κινητών-ακίνητων περιουσιακών στοιχείων υπόχρεων.
    Αθανάσιος
    απάντηση814
     
     
     
    VIVA ΚΑΡΑΝΙΑΚΑΣ | 14/04/2016 12:45
    Και 24% και 34% και 54% θα το πάμε για να διορίσουμε Καρανίκες, Σχοινα-Παπαδόπουλους, Χρυσοβελόνηδες και όλους τους χαραμοφάηδες! Είχες δίκιο σύντροφε Καρανίκα που έλεγες "Η καριέρα είναι χολέρα"! Εγώ δεν σε άκουγα. Διάβαζα! Εσύ τώρα τσεπώνεις το διχίλιαρο και γω (διδακτορικό και 3 γλώσσες) βαράω μύγες! Ας πρόσεχα να πάω με το "νέο" που φέρνετε εσείς και όχι με το "παλιό" (διαβάσματα, πτυχία, διδακτορικά, γλώσσες και όλες αυτές τις μούχλες!)!
    ΑΝΕΡΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΩΡ
    απάντηση311
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αν δεν αντιδρασεις εσυ... | 14/04/2016 12:09
    “η δουλειά μας είναι να βγάζουμε λεφτά, όχι να σκεφτόμαστε τι θα συμβεί στους ¨Ελληνες πολίτες, δεν υπάρχει εξάλλου νόμος που να απαγορεύει να εκμεταλλευτείς τον μαλάκα” (δήλωση του Αμίτ Σαρκάρ, επικεφαλής αμερικανικού επενδυτικού ταμείου, Μαριάν, 20.2.2010)...βαστα σοιμπλε, βαστα τροικα...περιμενε πατριωτη να σου απολυσουν τον καρανικα οι "θεσμοι"...
    ...κανεις δε θα σε σωσει
    απάντηση221
     
     
    Μένουμε Ευρώπη, μένουμε Ευρώ | 14/04/2016 10:25
    Στο 24% το ΦΠΑ, άντε βρε, να τα κατοστήσει.
    Κυριάκος
    απάντηση1822
     
     
    Πρωθυπουργός Δημοσίων Υπαλλήλων | 14/04/2016 09:35
    εδωσα αυξήσεις στο δημόσιο , διόρισα και φυσικά αυξησα τους φόρους. Οι φωστήρες της ΕΕ σαν τον ογκόλιθο Σαπέν και τον προσωρινο πρωθυπουργο Ολανδρεου μου βαρανε παλαμάκια για πολιτικούς λόγους . Βαρατε παλαμακια ολοι και πολυ συντομα θα τρωτε σκουπίδια
    L.EG
    απάντηση313
     
     
    Αυτό είναι τελικά το φρούτο; | 14/04/2016 09:17
    Αντί να μειώσουμε τις δημόσιες δαπάνες αυξάνουμε το ΦΠΑ τελματώνωντας την κατανάλωση, αυξάνουμε και τους φόρυς ξετινάζωντας τον κόσμο, γεμίζουμε και τη χώρα με λαθρομετανάστες και μετά έρχονται οι "επενδυτές"... Η αντιπολίτευση βιζαντινολογεί με ευχές και χρησμούς προσβλέποντας ότι από την πεζοδρομιακή παρένθεση θα συναποκομίσει ψήφους και πέρα βρέχει. Κουβέντα για το θέμα από κανένα. Ωραία πάμε φροντίστε μόνο να δώσετε εγκαίρως δικαιώματα ψήφου στους λαθραίους γιατί από τους γηγενείς δεν θα έχει μείνει κανένας ζωντανός μέχρι τις εκλογές και αν έχει μείνει δεν πρόκειται να σας ψηφίσει. Και βέβαια μην εκπλήσεστε με τα πραγματικά δημοσκοπικά ποσοστά (όχι τα κατά παραγγελία).
    Αγιάννης
    απάντηση391
     
     
    Οι κουτόφραγκοι δεν ξεχνούν... | 14/04/2016 08:19
    Οι κουτόφραγκοι αφήνουν την εντύπωση ό,τι αδιαφορούν ή ξεχνούν ορισμένα προσβλητικά γεγονότα που τους αφορούν. Αλλά δεν είναι έτσι. Ξέρουν να εκδικούνται με έναν λεπτό, αφανή δικό τους τρόπο. Είναι δυνατό να έχουν ξεχάσει εκφράσεις -βρισιές, όπως χολαντρέου, Μερκελισμούς, επανασυγκρότηση της Ευρώπης. Δεν είναι τυχαίο ό,τι δεν επέτρεψαν καμία επιτυχία στον Τσίπρα. Τώρα Παρακαλεί, αλλά κανείς δεν τον ακούει. Ο ένας τον παραπέμπει στον άλλο. Καθαρό ζητιανηλίκι. Χωρίς αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ό,τι τα καμώματα αυτά του Τσίπρα ποιος τώρα τα πληρώνει. Ούτε καν σκέφθηκε να ζητήσει συγγνώμη. Πάει να την βγάλει "λάδι". Τζάμπα! Σύνηθες φαινόμενο, αλλά μόνο στα εσωτερικά μας.
    άνευ σημασίας
    απάντηση290
     
     
    Αλλος για χιο τραβηξε,κι'αλλος για...... | 14/04/2016 07:32
    Βλεπω πολυ κοσμο να την κοπαναει για αλα γειτονικα κρατη.Επιχειρησεις,ελ.επαγγελματιες,κλπ.Ακομα κ' πετσογδαρμενοι συνταξιουχοι..Η αληθεια ειναι,οτι απο τις πολλες ψευτιες γισ να παρεται την εξουσια,θα πληρωσεται κ' τα σπασμενα των αλλων.Παραιτηθειται γιατι σας βλεπω να να κυβερνατε μια πληοψηφια λαθρο,κ' μιαμειοψηφια κακομοιρηδων ελληνων.Θα κυβερνατε πλεον το Προσφυγιλαθροσταν...
    Τον μανωλιο τον βαλανε σ'ενα καρ.......
    απάντηση281
     
     
    συγχαριτηρια | 14/04/2016 03:58
    μεχρι τωρα αν ειχε το κρατος εσοδα απο το φπα 100€ τωρα θα εχει 80 €... ελευθερος επαγγελματιας ειμαι... συνεχιζουν τις μαλακιες τους. δεν βλεπουν τι γινεται ? ολη η ευρωπη τι ΦΠΑ εχει?? ακομη και η τουρκια βουλγαρια εχουν 8 η 13 %. !!!!
    Savvas
    απάντηση283
     
     
    χαχαχα | 13/04/2016 23:21
    ρε οι δικοί μας είναι χειρότεροι από αυτούς. ..τι γίνεται εδώ :ρ
    Άλεξ
    απάντηση220
     
     
    Μποτα στον λαιμο μας | 13/04/2016 22:39
    Αισχος στην κυβερνηση διοτι ολα τα βασικα ειδη και πλεον αναγκαια ειδη πρωτης αναγκης διατροφης που καταναλωνουνε οι φτωχοτερες οικογενειες οπως ψωμι, αυγα, γαλα, ζυμαρικα, ρυζι, οσπρια θα γινουνε πειο ακριβα. Θα μπορουσαν να εξαιρεσουνε ορισμενα ειδη τουλαχιστον. Οι δανειστες δεν ξεχασανε το συνηθειο τους να μας πατησουνε στο λαιμο.
    Αντιφαση
    απάντηση115
     
     
    Προπαντός αξιοπρεπεια και γενναιοδωρία.... | 13/04/2016 22:00
    Ετσι ειμαστε εμείς . Κιμπαρηδες ! Μας ζητουν 23% , τους δινουμε 24%. Αυτο θα πει Αριστερό φιλοτιμο. Ποιος αλλος θα μπορουσε να τους δωσει καλυτερη deal ?
    Αγησιλαος
    απάντηση400
     
     
    ! | 13/04/2016 21:16
    τα καταφεραμε!
    a b
    απάντηση220
     
     
    απο 45 ετων στην συνταξη !!!!!! | 13/04/2016 20:47
    Να σώσουμε τους φουκαράδες που πηραν συνταξη απο τα 45 τους και να τα εκατοστίσουν για να παει το ΦΠΑ στα 40%
    RX
    απάντηση401
     
     
    Το ΦΠΑ θα τον αυξήσουν ονομαστικά. Θα τον εισπράξουν όμως; | 13/04/2016 20:29
    Οσο υψηλότερος είναι ο ΦΠΑ τόσο πιο ελκυστικό είναι να τον αποφύγει κάποιος. Και αυτό είναι ακόμα πιο εύκολο όταν οι ταμειακές μηχανές δεν αποδίδουν το ΦΠΑ άμεσα στο ΥΠΟΙΚ. Και φυσικά στο ΥΠΟΙΚ αγνοούν την έννοια της ελαστικότητας όπου όσο ανεβαίνουν οι τιμές τόσο μειώνεται η ζήτηση άρα και η είσπραξη του ΦΠΑ. Βασικές γνώσεις οικονομικών που δεν έχουν οι ακριβοπληρωμένοι ηγέτες της Ελληνικής Οικονομίας.
    Cynical
    απάντηση450
     
-