από metereologos.gr
Σάββατο 26 Μαΐου 2018
 
 

Εγκώμια ΣΥΡΙΖΑ για Προβόπουλο - Οριστική ρήξη με Στουρνάρα

Εκτακτη συνάντηση την Τρίτη του πρώην διοικητή της ΤτΕ με τον Αλέξη Τσίπρα
Εγκώμια ΣΥΡΙΖΑ για Προβόπουλο - Οριστική ρήξη με Στουρνάρα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Εκτακτη συνάντηση με τον πρώην  διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, Γ. Προβόπουλο είχε το απόγευμα της Τρίτης στη Βουλή ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλ. Τσίπρας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η συνάντηση ζητήθηκε από τον ίδιο τον πρόέδρο του ΣΥΡΙΖΑ και η ανταπόκριση από τον προκάτοχο του Γ. Στουρνάρα στη  κεντρική τράπεζα ήταν άμεση. Οπως μεταδίδουν πηγές του ΣΥΡΙΖΑ, αντικείμενο της συζήτησης ήταν η εμπειρία του 2012, σε ό,τι αφορά τις εκροές κεφαλαίων και καταθέσεων, τα δεδομένα του τραπεζικού συστήματος σήμερα και το κατά πόσον είναι δυνατόν και υπό ποίες προϋποθέσεις να προκύψει «πιστωτικό γεγονός», λόγω της πολιτικής συγκυρίας.

Εγκώμια ΣΥΡΙΖΑ για Προβόπουλο, οριστική ρήξη με Στουρνάρα

Μετά το πέρας της συνάντησης, αίσθηση προξένησε το γεγονός ότι πηγές προσκείμενες στον ΣΥΡΙΖΑ έσπευδαν να πλέξουν το εγκώμιο του πρώην διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, για τον τρόπο με τον οποίο χειρίστηκε την (επιβεβαιωμένη εντωμεταξύ) κρίση ρευστότητας που απειλούσε την ελληνική οικονομία, αντιπαραβάλλοντας την σημερινή στάση του κ. Στουρνάρα, ο οποίος για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον «κόκκινο πανί».

Οπως ανέφεραν κομματικές πηγές της Κουμουνδούρου, «η εμπειρία του κυρίου Προβόπουλου για την αντιμετώπιση αντικειμενικών κινδύνων ή και τεχνητών δυσκολιών από μεταφορά κεφαλαίων έξω από το χρηματοπιστωτικό σύστημα, είναι ιδιαίτερα χρήσιμη».

Οι ίδιες πηγές χαρακτήριζαν την συζήτηση Τσίπρα - Προβόπουλου «ουσιαστική και εποικοδομητική» και σημείωναν σχετικώς: «Η τότε διοίκηση σε αντίθεση με τη στάση της σημερινής που εμφανίζεται ανεύθυνα να προκαλεί κρίση ρευστότητας, ενώ αυτή δεν υπάρχει, είχε φροντίσει να διατηρηθεί μέχρι τέλους κλίμα σταθερότητας και εφησυχασμού για την ευστάθεια των ελληνικών τραπεζών. Αντιθέτως, ο σημερινός διοικητής σε μια πρωτοφανή κίνηση για το θεσμικό του ρόλο, φρόντισε χθες με δηλώσεις του να αναπαράγει ένα ανεύθυνο κλίμα κινδυνολογίας, με πρωτοφανείς πολιτικές σκοπιμότητες».

Κατά την μετωπική τους επίθεση προς τον κ. Στουρνάρα, οι ίδιες κομματικές πηγές απέδωσαν την πρωτοβουλία του σημερινού διοικητή της ΤτΕ «είτε (στην διάθεσή του) να ανταποδώσει στο πρωθυπουργό το διορισμό του στη θέση του διοικητή, πριν από λίγους μήνες, παρά τις έντονες αντιρρήσεις και επιφυλάξεις του ΣΥΡΙΖΑ, που δυστυχώς επιβεβαιώνονται. Είτε γιατί κατά βάθος επιθυμεί πολιτικό ρόλο και όχι αυτόν του διοικητή της ΤτΕ».

Παράλληλα, ο ΣΥΡΙΖΑ τόνισε ότι «όποια κι αν είναι η αιτία της ανεύθυνης αυτής στάσης, η αξιωματική αντιπολίτευση είναι αποφασισμένη να μην επιτρέψει τη δημιουργία κλίματος αστάθειας και αβεβαιότητας και θα εργαστεί με κάθε τρόπο προς αυτή τη κατεύθυνση».

Διάβημα ΣΥΡΙΖΑ σε Σουλτς και Ντράγκι για Γιούνκερ - Στουρνάρα

Το απόγευμα της Τρίτης ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας εξέφρασε τη δυσφορία του σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον Πρόεδρο της Ευρωβουλής Σούλτς. για τις δηλώσεις Γιούνκερ υπέρ της κυβέρνησης. Επίσης στελέχη της ΚΟυμουνδούρου ζήτησαν την παρέμβαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για τις δηλώσεις του διοικητή της ΤτΕ Γ, Στουρνάρα.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στουρνάρας: Η κρίση λαμβάνει πλέον σοβαρές διαστάσεις 
Σκουρλέτης: Ανοιχτή η παραμονή Στουρνάρα σε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ 
Τι ειπώθηκε στη συνάντηση Προβόπουλου - Τσίπρα  
 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Καλά | 18/12/2014 15:47
    οι του Σύριζα βρίζουν, αυτό το έχουμε εμπεδώσει και με το παραπάνω όλα αυτά τα χρόνια. Αυτός που τον βρίσαν κι αυτόν αρκετά, δεν έχει λίγη αξιοπρέπεια να μην πάει;
    Dio
    απάντηση40
     
     
     
    Ποιον Προβοπουλο? | 17/12/2014 12:04
    Αυτον τον Προβοπουλο τον ιδιο που επι 3-4 Χρονια καθυβριζαν και λοιδωρουσαν? Πως αλλαζουν οι Καιροι...Ακομη και τον Αλλαχ θα προσκυνησουν αυτοι προκειμενου να ανεβουν στην Εξουσια και να μας ''Σωσουν'' !
    Νικολας
    απάντηση353
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ανθρωποβοσκος.. | 16/12/2014 23:08
    Απλως ο Στουρναρας (κοψε ονομα..) ειναι ενα μεταμοντερνο κα..λοπαιδο που γαλουχηθηκε με το "αμερικανικο ονειρο"... του στυλ "Με τα λεφτα των αλλων" αν εχετε δει την ταινια.. ενα πραμα κενο μεσα του.. ενας ανθρωποβοσκος για να ακριβολογουμε..
    ανους.. και αηθης.
    απάντηση1556
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΕΣΤΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ | 16/12/2014 22:19
    Κύριοι Εχετε την υποχρέωση να πείτε την αλήθεια, δηλαδή να κοινοποιήσετε το περιεχόμενο των όσων σας είπε ο Προβόπουλος, τους υπάρχοντες κινδύνους και ποια θα είναι τα αποτελέσματε για την χώρα, των πολιτικών σας και των πρακτικών σας. Ολα τα άλλα είναι μπαρούφες. Κύριε Προβόπουλε μιλήστε ανοικτά, πέστε τι τους είπατε και τι πρέπει να κάνουν. Ενημερώσεις σαν του 2009 δεν απέδωσαν, κρύψατε την αλήθεια απο τον Ελληνικό λαό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Μην κρύβεστε, αλήθειες, μόνο αλήθειες η μοναδική Εθνική προσφορά,. Αύριο θα είναι αργά, θα έχει έλθει η καταστροφή. Δεν σας φταίει ο Στουρνάρας, πράτει το Εθνικό του και Πατριωτικό του καθήκον, αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
    απάντηση567
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πρωταθλητής της κωλοτούμπας | 16/12/2014 21:49
    Έκανε πολύ πρόσφατα την κωλοτούμπα με τον Στουρνάρα πονειρά πάντα σκεπτόμενος , σήμερα έκανε τη δεύτερη με τον Προβόπουλο κι αύριο για ποιόν έχει σειρά; Τελικά θα αναδειχθεί σε πρωταθλητή της κωλοτούμπας. Αν, λέω αν πάρει κάποτε τι; εκλογές θα κάνει καθημερινά πλέον κωλοτούμπες μπροστά στους Ευρωπαίους.
    Γιώργος
    απάντηση496
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! | 16/12/2014 21:21
    Οι προοδευτικοί, αριστεροί ΤΣΥΡΙΖΑΟΙ πλέκουν το εγκώμιο του τραπέζιτη του Καραμανλή, του τραπεζίτη που στη δική του βάρδια το έλλειμμα έφτασε στο 15%, ενώ μας διαβεβαίωνε ότι ήταν μονψήφιο,που λαμόγια (Λαυρεντιάδηδες, Βγενόπουλοι, Φιλιππίδηδες) κάνανε πάρτι κάτω απο τη μύτη του, με τα λεφτά των καταθετών!!!!! Χώρα καρικατούρα που κατοικείται απο ΗΛΙΘΙΟΥΣ κ που της αξίζει ότι κ να πάθει!!!!
    Χ.Γ
    απάντηση542
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    bank run | 16/12/2014 21:03
    Ο Προβόπουλος θα το κάνει το bank run ή ο Στουρνάρης ; Όποιος είναι μία ή άλλη να τα έχει εδώ τα μάνεϋ ή σε άλλη χώρα και μπορεί να αλλάξει τόπο διαμονής εύκολα, δεν υπάρχει ούτε μία στο τετράκις τρισεκατομμύριο να μην κάνει bank run. Οι άλλοι έπονται, μέχρι που να καταλήξουμε σ' αυτούς που έχουν καταθέσεις 65 ευρώ.
    nick
    απάντηση252
     
     
    Θεσμικa αντακλαστικα Τσιπρα | 16/12/2014 20:48
    Θεσμικη σταση Προβοπουλου.
    Γιαννη ξερεις πεντοζαλι?Βαραει η λυρα
    απάντηση124
     
     
     
    Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ | 16/12/2014 20:48
    Μια σοβαρή ελληνική κυβέρνηση θα έπρεπε ήδη να έχει καταδικάσει τις δηλώσεις Στουρνάρα,ακόμη κι αν αυτές την ευνοούν. Αλλά φυσικά αυτό θα το έκανε μια κυβέρνηση σοβαρή και κυρίως ελληνική.
    ΠΟΛΙΤΗΣ
    απάντηση1140
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ | 16/12/2014 19:59
    Σε άλλο ρεπορτάζ στο ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ, με τίτλο: Σκουρλέτης: "Ανοιχτή η παραμονή Στουρνάρα σε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ" ο εκπρόσωπος του Κόμματος ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ στη Δημόσια διοίκηση, δηλώνει σχετικά: "ΟΛΟΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ...". Σκεφτείτε τί ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ έχουν να δουν τα μάτια μας αν ο ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ (την πολυπόθητη γι' αυτόν) ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑΣ...
    ΘΥΜΑ ΑΠΟΡΙΑΣ
    απάντηση312