από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 

Επανέρχονται οι μισθοί των δικαστικών στα επίπεδα του 2012

Με τροπολογία στη Βουλή αποκαθίστανται οι αποδοχές τους στα προ περικοπών επίπεδα
Επανέρχονται οι μισθοί των δικαστικών στα επίπεδα του 2012
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Tροπολογία με την οποία αποκαθιστά τις αμοιβές των δικαστικών των οποίων οι περικοπές κρίθηκαν παράνομες και αντισυνταγματικές με Δικαστικές αποφάσεις, όπως αποκάλυψε "το Βήμα" την περασμένη Κυριακή, κατέθεσε η κυβέρνηση στη Βουλή.

Με κοινή απόφαση πέντε υπουργών επιστρέφονται και αναδρομικά από 1ης Αυγούστου 2012 μισθοί, παροχές και συντάξεις.

Η δαπάνη που προκαλείται κάθε χρόνο, σύμφωνα με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους είναι 69.560.000 ευρώ (49.400.000 για τους εν ενεργεία και 20.160.000 για τους συνταξιούχους) λόγω της αναπροσαρμογής (αύξησης) των μισθών, των παροχών και των συντάξεων. Επίσης θα υπάρξει εφάπαξ δαπάνη 99.760.000 από την αναδρομική καταβολή μισθών, παροχών και συντάξεων.

Το μισθολόγιο των δικαστικών και του κύριου προσωπικού του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους διαμορφώνεται ως εξής:

α) Βασικός Μισθός

Πρόεδρος Αρείου Πάγου και αντίστοιχοι: 4.134 ευρώ (από 3.023 ευρώ)
Αντιπρόεδρος και αντίστοιχοι: 3.721 ευρώ (από 2.880 ευρώ)
Αρεοπαγίτης και αντίστοιχοι: 3.307 ευρώ (από 2.525 ευρώ)
Εφέτης και αντίστοιχοι: 2.894 ευρώ (από 2.258 ευρώ)
Πρόεδρος Πρωτοδικείου και αντίστοιχοι: 2.480 ευρώ (από 2.009 ευρώ)
Πρωτοδίκης και αντίστοιχοι: 2.067 ευρώ (από 1.778 ευρώ)
Πάρεδρος Πρωτοδικείου και αντίστοιχοι: 1.654 ευρώ (από 1.511 ευρώ)
Ειρηνοδίκης Δ Τάξης: 1.488 ευρώ (από 1.368 ευρώ)

β) Επίδομα Βιβλιοθήκης

Πρόεδρος Αρείου Πάγου και αντίστοιχοι: 688,16 ευρώ (από 500 ευρώ)
Αντιπρόεδρος και αντίστοιχοι: 656,88 ευρώ (από 485 ευρώ)
Πρόεδρος Εφετών, Αρεοπαγίτης και αντίστοιχοι: 625 ευρώ (από 470 ευρώ)
Εφέτης και αντίστοιχοι: 594,32 ευρώ (από 460 ευρώ)
Πρόεδρος Πρωτοδικείου και αντίστοιχοι: 563,04 ευρώ (από 456 ευρώ)
Πρωτοδίκης και αντίστοιχοι: 487,97 ευρώ (από 420 ευρώ)
Ειρηνοδίκης Γ και Δ Τάξης: 344,08 ευρώ (από 316 ευρώ)
γ) Πάγια μηναία αποζημίωση λόγω παραμονής στην έδρα κ.λπ.
Πρωτοδίκης και ανώτεροι: 769,12 ευρώ (από 560 ευρώ)
Ειρηνοδίκης Δ Τάξης μέχρι και Πρωτοδίκης: 644,44 ευρώ (από 460 ευρώ)

Το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους επισημαίνει ακόμη ότι:
οι αυξήσεις αυτές θα συμπαρασύρουν και το ποσό του επιδόματος χρόνου υπηρεσίας, που υπολογίζεται σε ποσοστό μέχρι 60% επί του βασικού μισθού, ανάλογα με τα έτη υπηρεσίας. Η μέση αύξηση στο επίδομα χρόνου θα είναι περίπου 20%.

Αναπροσαρμόζονται και οι συντάξεις του κύριου προσωπικού του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, που αφορά 2.469 συνταξιούχους.

Δεν ισχύουν οι αναπροσαρμογές για τους βουλευτές.

Στη διαβεβαίωση ότι δεν θα ισχύσει για τους βουλευτές η απόφαση για την αναπροσαρμογή των απολαβών που αποφασίστηκε με δικαστικές αποφάσεις για τους δικαστικούς λειτουργούς, προέβη η κυβερνητική εκπρόσωπος Σοφία Βούλτεψη.

Ειδικότερα η κ. Βούλτεψη σε ανακοίνωσή της υπογράμμισε ότι η αναπροσαρμογή των απολαβών για τους δικαστικούς λειτουργούς με εντολή του πρωθυπουργού δεν θα ισχύσει για τους βουλευτές.

Υπενθυμίζεται ότι την Τρίτη σύμφωνα με απόφαση της Ολομέλειας του Ελεγκτικού Συνεδρίου, που συνεδρίασε κεκλεισμένων των θυρών κρίθηκαν αντισυνταγματικές και αντίθετες στην  Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου οι αναδρομικές από 1η Αυγούστου 2012 περικοπές των συντάξεων των δικαστικών, εισαγγελέων και των μελών του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

Υπουργείο Οικονομικών: Θα εξετάσουμε συνολικά τις προφυγές

Tο υπουργείο Οικονομικών θα εξετάσει συνολικά το θέμα της εφαρμογής των αποφάσεων του Συμβουλίου της Επικρατείας που αφορούν προσφυγές κατηγοριών δημοσίων υπαλλήλων κατά των περικοπών των αποδοχών τους, που δικαιώνονται.

Αυτό τονίζουν κύκλοι του υπουργείου Οικονομικών μετά τις αποφάσεις που έκριναν αντισυνταγματικές τις περικοπές αποδοχών αναδρομικά από τον Αύγουστο του 2012 στους ένστολους και τους δικαστικούς λειτουργούς, αφήνοντας παράθυρο για μια συνολική διευθέτηση του ζητήματος πέραν της τροπολογίας που κατατέθηκε στη Βουλή για να τακτοποιηθεί άμεσα το θέμα των δικαστών.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Δικαστικές βόμβες με τα ειδικά μισθολόγια 
Η εξέγερση των δικαστών 
Το ΥΠΟΙΚ δεν υποχρεώνεται σε γενική εφαρμογή αποφάσεων του ΣτΕ 
Μητρόπουλος:«Αντισυνταγματικές οι περικοπές Ειδικών Μισθολογίων» 
Οι δικαστικοί διεκδίκησαν και εκδίκασαν υπέρ τους 162 εκ. ευρώ 
ΣτΕ: Οι δικαστικοί δικαιούνται 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου 
Πονοκέφαλος για την κυβέρνηση οι δικαστικές αποφάσεις για την επαναφορά των μισθών 
 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Καλα να 'μαστε | 04/07/2015 00:05
    Αφου μπορουν το κανουν.Ενα πραγμα μας εχει διδαξει η ιστορια μας ,οτι ο καθεις αρμοζει νσ βρισκεται εκει που του αναλογει και να μην μπλεκεται σε υποχρεωσεις αλλων.Αυτα τα θεματα απευθυνονται σε δικαστικους που ψωφουν για χρημα και υποληψη και εμεις σαν μαλακες τους ακολουθουμε και ασυνειδητα μας παιρνουν ιδεολογιες και φρονηματα ανουσια μπριστα στα δυσβασταχτα και μυρια εμποδια που εμφανιζονται στον ελληνικο λαο.Γι' αυτο λοιπον αφηστε αυτους να ασχληθουν και να καθυποταξουν οτι μπορουν και εμεις ας ασχοληθουμε με τη ζωη μας ωστε να αποκομιζουμε απ' αυτη με ο,τι ευχαριστει τον καθενα ,ειτε αυτο ονομαζεται ναρκωτικα, ειτε αλκοολ, ειτε σεξ ,κτλ..Ας κανουμε ολοι αυτο που ειμαστε ικανοι !!
    Μελιος(αισιοδoξος)
    απάντηση20
     
     
    Ο ΨΟΦΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ | 07/10/2014 21:16
    ΑΝΤΙ Ν' ΑΣΧΟΛΕΙΣΘΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΟΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΨΗΦΙΖΑΤΕ "ΣΑΜΑΡΑΔΕΣ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΥΣ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ Κ.Λ.Π" ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ.
    kanapedatos
    απάντηση61
     
     
    "Bonus" δικαστικών | 26/06/2014 13:47
    Υπάρχουν τόσα οικονομικά σκάνδαλα, γύρω μας και ανάμεσά μας... Αυτά ας τα "αναλάβουν" οι δικαστικοί, να τα φέρουν σε ένα αίσιο τέλος. Από τις εισπράξεις που θα "καταφέρουν" να πάρουν "bonus" 10%, όπως ακριβώς γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα, από την φορολογία του οποίου θέλουν να πάρουν τους μισθούς τους!!!
    odyssefs
    απάντηση55
     
     
    προπονηση σε τρεξιμο | 26/06/2014 13:22
    Με την σιγουρη υποστηριξη στο κρατος, ασχετα απο χρωμα κομματος, πως να μην παρουν το δωρακι τους τα καλα παιδια του συστηματος που κανουν ολες τις χαρες στους ηγετες;;; ... και τα εξτρα εξτρα βεβαιως, υπογραφουλες για κατι αδειουλες, ποινες με αναστολη για οσους παιζουν το παιχνιδι, σιγη για τα δικα μας παιδια σε καλο δρομο βρισκονται να αναβουν ομως καθημερινα κερια να βαζουν τον χοτζα και βουδιστες μοναχους να προσευχονται γιατι αν κατι παει στραβα οι δικαστες, εισαγγελεις και cia θα ειναι οι πρωτοι που θα πρεπει να τρεχουν με τα σωβρακα γεματα... εχει ο καιρος γυρισματα
    "χρυσος" παρακολουθητης
    απάντηση57
     
     
    Τι μισθό θέλω ? Τόσα παίρνω ! | 26/06/2014 11:35
    Φυσικά όταν κάποιος μπορεί να πάρει απόφαση για το τι μισθο θα παίρνει επιβαρύνοντας το χαχόλους, αποφασίζει ότι θέλει Ευχαριστώ
    Βαγγελης
    απάντηση105
     
     
    .Ι. | 25/06/2014 18:14
    NΤΡΟΠΗ!
    .Ι.
    απάντηση135
     
     
    χωρις λόγια | 25/06/2014 18:02
    σ΄αυτήν τη χώρα δυστυχώς χρήματα έχουμε το γνωστό "στρατιωτικοί- αστυνομικοί- δικαστικοί' δηλ. επιστρέφονται σε ένστολους και δικαστικούς... και για φυλακές !!! Η ΠΑΙΔΕΙΑ (για σας) είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ σε λίγο θαναι επικηρυγμένη !!! τα πανεπιστήμια δεν τα κλείνουν οι καταληψίες... κύριοι ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ καταστροφής των πανεπιστημίων της χώρας...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση97
     
     
    ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ | 25/06/2014 12:55
    ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ" ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛ.ΑΣ. ΚΙ ΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ. ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΗ - Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΓΜΕΣ. ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟ- ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΦΟΔΙΑΣΕΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ : Η ΧΩΡΑ ΜΑΣΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ, ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ, ΤΗΝ ΥΦΕΣΗ, ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ (ΤΥΦΛΗ ΠΑΝΤΑ) ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΔΡΟΜΟ, ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΓΩΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΡΙΑΡΗ. ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ
    ΧΡΥΣΑΥΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
    απάντηση2010
     
     
    ερχεται | 25/06/2014 12:48
    αυτοι με μαθηματικη ακριβεια οδηγουν την χωρα σε εμφυλιο γιατι εκει το πανε καποιοι ειναι καλα παιδια και καποιοι γ@μω την μανα τους μπραβο δημοκρατια χειροτερο του φασισμου αυτοι και αν ειναι φασιστες
    πετρος
    απάντηση187
     
     
    Συγχαρητηρια | 25/06/2014 11:03
    Γιαννης κερναει - Γιαννης πίνει Αυτό λέγεται ς χυδαιότητα και αλητεία !!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση197
     
     
    ΝΤΡΟΠΟλογία ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ !!! ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΑΔΙΚΗ Η ..."ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ" !!! | 25/06/2014 10:16
    ΕΛΕΕΙΝΟΙ !!! ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 5 ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΜΕΡΟΛΗΠΤΕΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΩΝ !!! ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΡΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ ΑΒΙΩΤΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΒΥΘΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ?ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΧΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ, ΗΤΟΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ! ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ?ΔΙΧΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΛΑΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΜΑΖΙΚΑ?ΑΡΑΓΕ ΜΕ ΤΙ ΜΟΥΤΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ?
    Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ !!!
    απάντηση256
     
     
    λαφτα για το κηφηναριο | 25/06/2014 10:05
    λέφτα υπαρχουν,εαν εισαι δημοσιος υπαλληλος!ετσι βρε,τσεκουρωστε τους ελευθερους επαγγελματιες και τον πολυπαθο ιδιωτικο τομεα για να ταιζετε τους δικαστικους και το λοιπο συριζεικο κηφηναριο του δημοσιου τομεα...και εις ανωτερα..μονο στις εκλογες μην νομιζετε οτι βρεχει...ο ιδιωτικος τομεας ειναι που θα σας φτυνει..
    γιωργος
    απάντηση2311
     
     
    Μας χασατε!!!!!!!!! | 25/06/2014 09:50
    Αλητες!!!!!!!!!!!Σαμαρα δηλαδη με βαζεις να πληρωνω φορο 26% στα 6000 εσοδα ως ελευθερος επαγγελματιας για να τα παιρνουν οι δικαστικοι????????Θα σου πως κατι απλο...Σας ψηφισα στις εκλογες γιατι περιμενα να ξαποστειλετε μερικες χιλιαδες κρατικα κοπροσκυλα και περιμενα να αντισταθειτε στις πιεσεις των συντεχνιων..Στις επομενες εκλογες δεν θα σας ψηφισω γιατι και παλι γινατε ερμαια των πελατεικων σχεσεων!!!!!!!!!....Ποια η διαφορα δηλαδη αναμεσα σε εσας τους λαϊκιστες απο τον λαΊκιστη Τσιπρα???Καμμια......Σε τελικη αναλυση αυτος δεν θα φορολογει με 26 % τα εσοδα των 5000 και 10000 ευρω..........!Με χασατε ως ψηφοφορο και πολλους ακομη..........που ηθελαν εξορθολογισμο!!!!!!!!!
    gr
    απάντηση2310
     
     
    Ανάπτυξη!! | 25/06/2014 09:44
    Και μετά όποιος λέει για κίτρινη (από το χρυσό) δικαιοσύνη είναι αντικαθεστωτικός, φασίστας, αντιδημοκράτης. Οι δικαστικοί είναι εξαγορασμένοι. Τέρμα.
    unleaded
    απάντηση229
     
     
    ένα κορόιδο γράφει | 25/06/2014 09:21
    Δηλαδή για τους δικαστές άμεσα, για τους υπόλοιπους θα....το εξετάσει. Επίσης, ποιος θα εμποδίσει τους συνταξιούχους ή τέως βουλευτές να προσφύγουν στα δικαστήρια και να τα διεκδικήσουν;
    nbg
    απάντηση146
     
     
    μπραβο | 25/06/2014 09:18
    μπραβο μπραβο μπραβο ετσι χτυπηστε το συστημα δικαστικοι . μπραβο και παλη μπραβο αρε αντωνη . εσυ κυρια βουλτεψη μην δωσης τιποτα στους φουκαραδες .πεσμας οτι μετα θα εχουν σειρα η βουλευτες γιατι οτι λεγεται απο εσας το αντιθετο γινεται.
    xri
    απάντηση144
     
     
    Κάτω τα χέρια απο τους δικαστές | 25/06/2014 09:15
    Κύριε Αντώνη Σαμαρά , σας παρακαλώ πολυ να αποκαταστήσετε άμεσα την αδικία . Είχε κλονιστεί το περί δικαίου αίσθημα το τελευταίο καιρό από κάτι φαιδρές αποφάσεις , πχ καθαριστριές , αλλά ευτυχώς υπάρχει δικαιοσύνη για τη δικαιοσύνη μας . Συγχαρητήρια ! ΥΓ : γιατι εξαιρεσατε τους βουλευτάς μας ; Η κοινωνία έχει ωριμάσει . Δεν πιάνει ο λαϊκισμός ! Αφήστε τον για το ΣΥΡΙΖΑ
    Αγανακτησμένος
    απάντηση159
     
     
    Και πετσέτες να σκουπίζουν τον ιδρώτα τους... | 25/06/2014 09:06
    Ευλογούν τα γένια τους και πάλι αυτοί που δεν κουράστηκαν ποτέ, αφού δεν δούλεψαν ποτέ. Ας μου εξηγήσει κάποιος τον όγκο των δικογραφιών που περιμένουν χρόνια και χρόνια στα συρτάρια τους, τους δεκαοκτωμηνίτες κακοποιούς που αποφυλακίζονται "νομίμως" και απειλούν και καθαρίζουν -πρόσφατα το φίλο μου το Λαυρεντιάδη εγώ τον αποφυλάκισα και δεν το κατάλαβα; Δώστε τους και αναδρομικά να αγοράσουν και κανένα διαμερισματάκι, την ώρα που οι καλύτεροι Έλληνες πεινάνε; Και εννοώ τους φίλους μου που έχασαν τη δουλειά τους και τους λένε άνεργους -κάποτε τους λένε και αλήτες. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
    Δημήτρης
    απάντηση219
     
     
    Kαι τις αγάμητες κορούλες! | 25/06/2014 06:44
    Να κάθονται και να εισπράττουν συντάξεις, έτσι γιατί είμαστε χώρα ΜαΪμού!
    Η χώρα ΜαΪμού
    απάντηση195
     
-