από metereologos.gr
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
 

Ο Τ. Γκάιτνερ για το σχέδιο Σόιμπλε για την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ

Ολο το παρασκήνιο μέσα από το βιβλίο του με τίτλο «Stress Test»
 Ο Τ. Γκάιτνερ για το σχέδιο Σόιμπλε για την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ
O Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε (αριστερά) με τον πρώην Αμερικανό υπουργό Οικονομικών Τίμοθι Γκάιτνερ. ( Πηγή: AP Photo/dapd/ Philipp Guelland)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το γερμανικό σχέδιο για την έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη είχε παρουσιάσει στα τέλη Ιουλίου 2012 ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στον τότε Αμερικανό υπουργό Οικονομικών Τίμοθι Γκάιτνερ.
 

Ο Γκάιτνερ στο βιβλίο του που μόλις κυκλοφόρησε στις ΗΠΑ με τίτλο «Stress Test» περιγράφει ότι κατά τη διάρκεια ταξιδιού του στην Ευρώπη επισκέφθηκε το νησί Σιλτ, στη Βόρεια Θάλασσα, για να συναντήσει τον Γερμανό υπουργός Οικονομικών.

Εκεί, υποστηρίζει, ότι ο Σόιμπλε του δήλωσε ότι υπάρχουν πάρα πολλοί στην Ευρώπη οι οποίοι συνεχίζουν να νομίζουν ότι είναι εύλογη, ακόμα και επιθυμητή, η στρατηγική να διωχθούν οι Έλληνες εκτός της Ευρωζώνης.

Σύμφωνα με τον τέως υπουργό Οικονομικών των ΗΠΑ η σκέψη του  Σόιμπλε ήταν ότι με την Ελλάδα εκτός, η Γερμανία θα μπορούσε να διαθέσει την οικονομική στήριξη που χρειαζόταν η Ευρωζώνη, αφενός διότι ο γερμανικός λαός δεν θα εκλάμβανε τη βοήθεια προς την Ευρώπη ως στήριξη των Ελλήνων, αφετέρου γιατί η ελληνική έξοδος θα τρομοκρατούσε αρκετά την Ευρώπη για να προχωρήσει σε ένα ισχυρότερο τείχος προστασίας.

«Βρήκα το επιχείρημα τρομακτικό» αναφέρει χαρακτηριστικά ο Γκάιτνερ.

Ο ίδιος περιγράφει και ένα ακόμη περιστατικό με ελληνικό ενδιαφέρον. Διαδραματίστηκε στο θέρετρο Ικαλουί του Καναδά στη Σύνοδο της G7 τον Φεβρουάριο του 2010. Σύμφωνα με τον Γκάιτνερ οι Ευρωπαίοι κατά τη διάρκεια του δείπνου της G7 παρουσιάσθηκαν επικριτικοί για την «ασυδοσία» των Ελλήνων.

Όπως τονίζει μάλιστα, «υπήρξαν εκκλήσεις για λιτότητα και δικαιοσύνη Παλαιάς Διαθήκης, καθώς και αποφασιστικές δεσμεύσεις να αποτραπεί ο ηθικός κίνδυνος που θα προκαλούσε μια στήριξη στην Ελλάδα».

Ο Γκάιτνερ περιγράφει και τα λάθη στο ελληνικό πρόγραμμα διάσωσης. Όπως τονίζει αρχικά είχε προβλεφθεί το Φεβρουάριο του 2010 ένα «παράλογα τσιγκούνικο» πακέτο διμερών δανείων 25 δισ. ευρώ, το οποίο θα χορηγούσαν σε συνδυασμό με σκληρά μέτρα.

Το τελικό πακέτο στήριξης (110 δισ. ευρώ) που συμφωνήθηκε με το ΔΝΤ και την ΕΕ αν και φαινόταν επαρκές για να καλύψει τις υποχρεώσεις της Ελλάδας για δύο χρόνια, «υπονομεύθηκε από τις δρακόντειες περικοπές και τη ρητορική της Παλαιάς Διαθήκης».

Τέλος, ο Γκάιτνερ επικαλείται δήλωση της Κριστίν Λαγκάρντ, τότε υπουργού Οικονομικών της Γαλλίας, ότι «αν η Ελλάδα χρεοκοπήσει, θα βάλουμε αμέσως το πόδι μας στο φρένο».

Σύμφωνα με δημοσιευμένα στοιχεία ο Τίμοθι Γκάιτνερ από τον Ιανουάριο 2010 έως τον Ιούνιο 2012 είχε 168 συναντήσεις ή τηλεφωνικές συνομιλίες με αξιωματούχους της Ευρωζώνης και 114 συναντήσεις ή τηλεφωνικές συνομιλίες με στελέχη του ΔΝΤ.

Η μαρτυρία Βενιζέλου

Η αφήγηση του πρώην υπουργού Οικονομικών έχει πρόσθετο ενδιαφέρον καθώς καταδεικνύει ότι η Γερμανία ακόμη και 10 μήνες μετά την επίσημη και κατηγορηματική άρνηση του Ευάγγελου Βενιζέλου στις 15 Σεπτεμβρίου 2011 στο ξενοδοχείο Μonopol στο Βρότσλαβ της Πολωνίας να δεχθεί οποιαδήποτε συζήτηση για έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ η Γερμανία συντηρούσε το θέμα και μάλιστα σε επιχειρησιακό επίπεδο.

Στα γεγονότα του Βρότσλαβ, αναφέρθηκε χθες ο κ. Βενιζέλος σε συνέντευξη που παραχώρησε στην τηλεόραση του Alpha και στην Σοφία Παπαϊωάννου.

Συγκεκριμένα ανέφερε τα εξής:

«Να σας πω το εξής, όταν πήγα στο υπόγειο του ξενοδοχείου στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, με το φίλο μου τον κ. Βόλφκανγκ Σόιμπλε, το Σεπτέμβριο του 2011, πριν συμφωνήσουμε με το δεύτερο πρόγραμμα, και μου είπε ο άνθρωπος με πολύ μεγάλη ευγένεια «μήπως πρέπει να μετατρέψουμε το πρόγραμμα σε ένα πρόγραμμα εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ…«

« Και ο κύριος Άσμουσεν που τον συνόδευε τότε ως συνεργάτης του -εμένα με συνόδευε ο κύριος Ζανιάς- είπε «έχουμε και το σχέδιο έτοιμο, θα μπορεί να παίρνει ο κάθε πολίτης 50–100 ευρώ την εβδομάδα από τα μηχανήματα τα τραπεζικά, θα υπάρξει μία ομαλή έξοδος»».



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σόιμπλε: Η Ελλάδα θα αποφασίσει αν θα χρειαστεί νέα βοήθεια - Δεν έθεσε στην παρούσα φάση θέμα παραμονής της χώρας στο ευρώ 
Σόιμπλε:Η αλλαγή του έλληνα υπουργού Οικονομικών δεν σημαίνει πως θα υπάρξει και αλλαγή στην πολιτική 
Σόιμπλε: Oχι άλλη συζήτηση για περαιτέρω μέτρα από την ΕΚΤ 
 
 
σχόλια (55)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΕΛΛΑΔΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥ | 15/05/2014 12:47
    Απιθανα φοβερα βρομερα μηχανοραφιες μισος ζηλεια κακοβουλοι ανθρωποι ξυπνηστε Ελληνες
    christos
    απάντηση80
     
     
    απάντησε σε @Γιά πάντα | 15/05/2014 11:49
    Συμφωνώ μέχρι τα μισά της .. "γέφυρας" που διανύεις πολύ λογικά... από τα μισά και μετά το ίδιο το σκεπτικό σου αναδεικνύει την αυτοεπαληθευόμενη προφητεία. Αν ο λαός παραμείνει φοβισμένος τότε θα επαληθευτεί αυτό που λες ότι δλδ χάσαμε τα πάντα (ως το 2052 και βάλε ίσως ανήκεστος βλάβη). Αν όμως όπως λέει και ο Σολζενίτσιν αφού έχασε τα πάντα, τότε τον χάσανε (τον λαό) και Αυτοί, τότε δεν θα επαληθευτεί αυτό που έγραψες. Το θέμα λοιπόν που προκύπτει είναι το να πάψουν να φοβούνται οι πολίτες και όσο γι'αυτό το αξιότιμο Βήμα τουλάχιστον βοηθάει προς αυτή τη κατεύθυνση (ή όχι ? ). Κούγκι λοιπόν κύριε Καψή. Κούγκι η μόνη λύση μας - πέρασες στην Ιστορία με τη φράση σου : "Να γίνουμε Κούγκι"
    να ζει κανείς ή να μη ζει
    απάντηση50
     
     
    πιο σχεδιο ειναι καλυτερο; | 15/05/2014 11:41
    Το σχεδιο της Ευρωπης το μαθαμε «έχουμε και το σχέδιο έτοιμο, θα μπορεί να παίρνει ο κάθε πολίτης 50–100 ευρώ την εβδομάδα από τα μηχανήματα τα τραπεζικά, θα υπάρξει μία ομαλή έξοδος.Το σχεδιο του Τσιπρα δεν εχω καταλαβει που ειπε οτι θα δωσει αυξησεις...
    νεοελληνας
    απάντηση115
     
     
     
    Ο Κυριάκος απαντά στο Καλό Βόλι | 15/05/2014 10:32
    Όπως βλέπεις φίλτατε οι μια ζωή ραγιάδες dislikers λένε το απλό, αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα και αν πετύχετε να είστε σίγουροι ότι εμείς θα επωφεληθούμε, όπως συμβαίνει πάντα, οι επαναστέτες στην πυρά και τα λαμόγια στην εξουσία. Αρχίστε την επανάστση χωρίς εμένα, ταινία του 1970.
    Κυριάκος
    απάντηση50
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    grexit | 15/05/2014 09:50
    Το ψωνιο Ο Τσιπρας τα εμαθε και επιμενει ακομα στις ηλιθιοτητες του???
    alexis
    απάντηση164
     
     
    Γιατί τώρα??? | 14/05/2014 20:58
    Δημοσιοποίησες αυτά τα πράγματα κ.Γκαιτνερ? Λέω γιατί τώρα και όχι μετά από ένα μήνα ή πριν από 5 μήνες ή μετά από ένα χρόνο... Γιατί ο Βενιζέλος μας απειλεί ότι αν δεν ψηφισθεί η Ελιά θα πάει στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας γιά να του πει τα δικά του? Γιατί ο Κεδίκογλου μας απειλεί πως αν ψηφίσουμε άλλο κόμμα εκτός της συγκυβέρνησης θα χαθούν οι καταθέσεις στις τράπεζες? Γιατί ο Θεοχάρης απειλεί και ενημερώνει 8500000 πολίτες ότι θα τους "γδάρει" η εφορία? Γιατί όλοι προσπαθούν να μας εκφοβίσουν? Απλά γιατί είμαστε υπό κατοχή ξένων και μας απαγορεύεται οποιαδήποτε επιλογή δική μας που αυτοί οι δανειστές δεν εγκρίνουν. Τέλος η Ελλάδα, τώρα είναι όλα καθαρά μπροστά μου. Χάσαμε τα πάντα.....
    Γιά πάντα
    απάντηση910
     
     
    Εάν ζούσε τότε ο Ανδρέας Παπανδρέου, | 14/05/2014 20:25
    λόγω του "βάρους" του είμαι σίγουρος ότι θα τον παρακαλούσαν να γυρίσει πίσω.Κάτι Σόϊμπλε, κάτι Λαγκάρντ και σία τους είχε για πρωϊνό κυριολεκτικά. Όχι να υπογράψει και μετά να σχεδιάζουν να τον πετάξουν απ' έξω για να φωνάζει πως έσωσε τη χώρα. Είχε και εγωϊσμό και τιμή κάτι που λείπει σήμερα απ' όλους. Η Πηνελόπη Δ' όταν έμαθε για τη Γερμανική εισβολή αυτοκτόνησε. Ο εγγονός της διαρκώς ευχαριστεί την Καγελάριο για τη στήριξη που μας παρέχει. Άδοξοι απόγονοι ενδόξων προγόνων. Όσο για τον Βενιζέλο, όλα όσα έκανε, είπε, σκέφτηκε, όλα μα όλα είναι ολόσωστα. Σε τίποτα δεν έκανε ποτέ λάθος και ο λαός γι' αυτό τον ανταμείβει στις δημοσκοπήσεις. Μόνο ηθικά διλήματα ξέρει να βαζει.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση313
     
     
     
    @Κυριάκο για την απάντησή σου σε stamos | 14/05/2014 17:01
    έκανες αναφορά στο βιβλίο του Μαξ Βέμπερ "Η προτεσταντική ηθική και το πνεύμα του καπιταλισμού" αλλά η όλη σου θέση μένει σε αμυντικό χαρακτήρα πλην όμως οι πόλεμοι κερδίζονται με επίθεση. Η επίθεση μπορεί να εδραστεί στον Agamben και το βιβλίο του "Κατάσταση Εξαίρεσης" στην οποία οφείλουμε θεωρώ σε αυτές τις εκλογές να ωθήσουμε την πατρίδα μας αλλιώς θα υποστούμε βραχύ δημοσιονομικό κανιβαλλισμό. Κυρίαρχος είναι αυτός που αποφασίζει για την κατάσταση έκτακτης ανάγκης (εξαίρεσης) έννοια δύσβατη ακροβατούσα ανάμεσα στην πολιτική και το δίκαιο. Αρχετυπικά ανάμεσα στην έννομη τάξη και τη ζωή. Να κάτσουμε να ψοφήσουμε τηρώντας το δίκαιο επακριβέστατα μας ζητούν. Κορυφαία στιγμή Ιστορίας.
    καλό βόλι.
    απάντηση418
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Πάτε καλά όλοι σας ωρέ ?????????? | 14/05/2014 16:41
    τι είναι αυτά τα τερατώδικα παραμονές εκλογών ? Τι το περάσανε Γκάϊτνερ και Σόϊμπλε εδώ ? American bar ? @Χάρη ήδη ο @JIM και ο @Ορέστης τσίμπησαν και κατάπιαν το αγκίστρι όπως και εκατομμύρια συνταξιούχοι που μόλις μετά από 40 χρόνια έκαναν εμετό (πάνω στη πετσοκομμένη τους σύνταξη) το παλαιό αγκίστρι (Καραμανλής ή τανκς) τώρα τους ξαναρίχνουν δεύτερο οριστικό αγκίστρι γλυτώσαμε στο παρατάφ (εποπτεία ως το 2052). Έξω από τη χώρα τώρα όλοι όσοι μπορούν εκτός κι αν θέλετε να μείνουμε αλλά τότε πρέπει να λαλήσει άλλος κόκκορας. Κομπρέντο ?
    καλό βόλι ωρέ !
    απάντηση634
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Άλλη μια Δικαίωση ΓΑΠ | 14/05/2014 16:32
    Τελικά σιγά-σιγά αποκαλύπτεται η αλήθεια. Λοιπόν ήθελαν να μας δανείσουν μόνο 25 δις με πολύ σκληρά μέτρα για αντάλλαγμα. Πως πείσθηκαν τελικά να μας δώσουν 110 δις? Μήπως καταρρέει ένας ακόμα μύθος της συστηματικής κατασυκοφάντησης του Γ.Παπανδρέου από τα παντοειδή συμφέροντα ότι ...δεν διαπραγματεύθηκε? Έτσι αποφάσισαν μόνοι τους να μας δώσουν τα πενταπλάσια? Ο έχων νου, ας σκεφθεί και λίγο.
    ΧΧL
    απάντηση3317
     
     
     
    Μόνο οι εποχές άλλαξαν | 14/05/2014 15:24
    Το χειρότερο είναι ότι εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που υπο-στηρίζουν την ανάγκη τής λιτότητας και τής υποταγής. Και βλέπω ότι στα σχόλια τους δεν διστάζουν να δείχνουν την εθελοδουλεία τους αναμασώντας τα παραμύθια τού ξένου παράγοντα. Οι -για προσωπικό όφελος- απολογητές είναι ίδιοι σε όλες τις εποχές. Από τούς κοτζαμπάσηδες και τους μαυραγορίτες τής κατοχής στους υμνητές τής γερμανικής Ευρώπης...
    iannis63
    απάντηση1543
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    kyriakos | 14/05/2014 15:23
    Δε ξεχνώ.
    kyriakos
    απάντηση1312
     
     
     
    ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΑΪΟΝΤΕΣ? | 14/05/2014 15:14
    Mετά το δημοσίευμα των F.T και για ένα 24ωρο υπήρξε μία σύγχιση και απορία απο τα Μ.Μ.Ε.Ομως τη λύση έδωσε χτές το βράδυ απο το μεγάλο δελτίο ο πατριάρχης του αντπαπανδρεϊσμού και σήμερα στις ραδιοφωνικές εκπομπές οι μεγαλοδιμοσιογράφοι επαναλάμβαναν mota-mo τις ρήσεις του μεγάλου προσθέτοντας ότι εκείνοι έζησαν τα γεγονότα απο κοντά! Ποιά γεγονότα? Ότι δηλαδή τους έλεγαν ο Χρύσανθος, η Καϊλή, ο Χρυσοχοϊδης και τα διάφορα άλλα παπαγαλάκια του Βενιζέλου και του Σαμαρά που έπαιζαν προσωπικά πολιτικά παιχνίδια εκείνες τις δύσκολες και κρίσιμες στιγμές? Σήμερα το βιβλίο του Γκάϊτνερ σε συνέχεια των F.T. Αγγλοσαξονικά παιχνίδια θα μου πείς...Ναι συμφωνώ! Αλλά δεν βλέπω και καμμία διάψευση .....
    GUDERIAN
    απάντηση2712
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    scandal | 14/05/2014 14:12
    If what FT says is anywhere near the truth, then it is a major scandal and the president should step in to ask for an investigation. To be clear, if Mr Samaras and Mr Venizelos conspired to alter the verdict of an election with parties which do not have constitutional authority, then it is a coup pure and simple.
    The truth now!
    απάντηση2314
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΟΛΙ ΡΕΝ-Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ Η ΓΑΛΛΟΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ! | 14/05/2014 14:07
    Γιατί Σαμαράς και ΜΜΕ απέκρυψαν την πολύ θετική για την Ελλάδα είδηση ότι το κόστος από ενδεχόμενη Ελληνική χρεοκοπία θα ήταν πάνω από 1 ΤΡΙΣ ευρώ κατά την έκθεση του ΔΝΤ και τον Ch. Dallara (IIF)?Γιατί επίσης δεν προέβαλαν τη δήλωση Β. Σόιμπλε τον Νοέμβριο του 2012 στην Buntestag ότι ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδας θα οδηγούσε σε διάλυση την Ευρωζώνη?Υπερήφανα θα έπρεπε να τα προβάλλει αυτά ο Σαμαράς στους Έλληνες για να τους αναπτερώσει το καταρρακωμένο ηθικό που η Ελλάδα εξακολουθεί να είναι δυνατή στην αδυναμία της!Τα έθαψαν αυτά για να νομίζουμε ότι δήθεν τα μνημόνια της υποταγής και της εξαθλίωσης είναι μονόδρομος!Γιατί δεν τα αξιοποίησε ως μεγάλα διαπραγματευτικά όπλα υπέρ μας???
    ΣΑΜΑΡΑΣ-ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΑΝ !!!
    απάντηση2143
     
     
    ΖΗΤΗΤΑΙ ΗΓΕΤΗΣ | 14/05/2014 13:58
    ΖΗΤΗΤΑΙ ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟΣ, ΓΚΑΒΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ !!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΒΑΘΙΑΣ ΚΡΙΣΗΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ Ο Γ. ΠΑΠΑΝΡΕΟΥ Ή Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ? ΔΕΝ ΠΡΕΣΒΕΥΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ . Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΛΕΓΕ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ Ο ΓΑΠ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑΙ ΜΕΣΩ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ.. Ο ΔΕ ΤΣΙΠΡΑΣ ΤΑ "ΑΚΟΥΕΙ" ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΡΙΣΤΕΡΗ" ΤΟΥ ΠΤΕΡΥΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ . ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο "ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΓΩΙΣΜΟΣ" ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΠΑΣΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗΣ. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΟΙΜΠΛΕ , ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ. ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.
    ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ !!
    απάντηση476
     
     
    Αρα ειχαμε δικιο οσοι υποστηριζαμε.... | 14/05/2014 12:54
    ...οτι η Ελλαδα της χρεοκοπιας πρεπει να βρισκεται στην αμερικανικη κι οχι στη γερμανικη βαρκα.Ουτε να επιχειρησει ισορροπια στις 2.Θυμαμαι,μετα απο καθε δηλωση μερκελ/σοιμπλε περι εξοδου της Ελλαδας,ακολουθουσε ειτε ταξειδι ειτε τηλεδιασκεψη του Γκαιτνερ.Και,ποιος ξερει ποσα τηλεφωνηματα ακομα ελαβαν χωρα...Παντως,το συμπερασμα(για να προβοκαρω λιγο)ειναι οτι με την "λογικη" τσιπρα,ο αμερικανος ειναι ο κακος(αφου μας κρατησε στην ΕΕ),ενω ο γερμανος ειναι ο καλος(αφου ηθελε να μας σουταρει).Αρα,γιατι βριζατε τον γερμανο,φιλοι συριζαιοι;Αφου τον ιδιο σκοπο ειχατε...
    Abdul
    απάντηση507
     
     
    Sxedia epi xartou | 14/05/2014 12:48
    Sigoura polla eipwthikan ekeino ton kairo kai einai pleon dyskolo na ksexwriseis ti itan sovaro kai ti itane mplofa. Sxedia epi xartou ypirxan polla, opws tha eprepe allwste. Alla eksakolouthw na pisteyw oti eksodos tis Elladas apo tin Eyrozwni tha odigouse se systimiki katareysi. Ayto pithanon na itan kati pou na min enoxlouse idiaitera ton ko Soimple opote isws kai gi'ayto na to proteine. Alla as min ksexname tis diatheseis twn agorwn ekeini tin epoxi, i neyrikotita itan diaxyti kai to paramikro mporouse na prokalesei paniko. Ena grexit arkouse gia na fygoune ta epitokia Italias, Irlandias, Portogalias k Ispanias stin stratosfaira. K meta ....to megalo Boom!
    PD
    απάντηση103
     
     
     
    Για όλα φταίνε οι άλλοι | 14/05/2014 12:19
    Τα βάζουμε με Αμερικανούς, Γερμανούς, ευρωπαίους και περίτεχνα ξεχνάμε πως μόνοι μας περιήλθαμε σε αυτή την κατάσταση. Πολιτικοί, συνδικαλιστές, τραπεζίτες, επιδοτήσεις από ΕΕ, μήπως όλα αυτά μαζί δεν μας έφεραν στο σημερινό αδιέξοδο; Μήπως το ξένο χρήμα και οι επιδοτήσεις δεν ήταν αυτά που έκαναν τον λαό οκνηρό; Και ποιος τους ψήφιζε τους πολιτικούς; Και ποιος τους συνδικαλιστές; Τώρα ρίχνουμε όλη την ευθύνη στους ξένους, που δεν μας "προστάτεψαν" και μας δάνειζαν, και πουλούσαν προϊόντα τους; Οσο για τους Εφιάλτες, πάντα αυτοί υπήρχαν στην ιστορία μας. Επιτέλους ας δει ο καθένας τη δική του ευθύνη στην τραγική ιστορία αυτή, μπας και αποκτήσουμε μέλλον.
    Το διακοποδάνειο τελείωσε
    απάντηση963
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-