Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014
 
 

Κοινωνικό μέρισμα 833 ευρώ για οικογένεια με δύο παιδιά

Αναλυτικά τα κριτήρια για τη μεγάλη κατηγορία χαμηλόμισθων - χαμηλοσυνταξιούχων - ανέργων
Κοινωνικό μέρισμα 833 ευρώ για οικογένεια με δύο παιδιά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ως τις 9 Μαΐου θα καταβληθεί θα καταβληθεί σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών κ. Γιάννη Στουρνάρα το «κοινωνικό μέρισμα» από το πρωτογενές πλεόνασμα του 2013 στη μεγάλη κατηγορία των δικαιούχων που συμπεριλαμβάνει τους χαμηλόμισθους, τους χαμηλοσυνταξιούχους, τους υπερήλικες, τους μακροχρόνια άνεργους και τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Κύκλοι του υπουργείου Οικονομικών ανέφεραν το απόγευμα της Δευτέρας ότι το εφάπαξ επίδομα γι αυτήν την κατηγορία θα φτάνει τα 500 ευρώ ανά άτομο και θα αυξάνεται στα 833 ευρώ για οικογένεια με δύο παιδιά.

Το ύψος του επιδόματος «κλείδωσε» σε σύσκεψη που έγινε τη Δευτέρα στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, μεταξύ του υπουργού αναπληρωτή Οικονομικών κ. Χρήστου Σταϊκούρα, του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη και του Γενικού Γραμματέα Εσόδων κ. Χάρη Θεοχάρη και των στελεχών του ΠαΣοΚ κ.κ. Φίλιππο Σαχινίδη, Γιώργο Κουτρουμάνη και Χρήστο Πρωτόπαπα.

Σύμφωνα με κύκλους του υπουργείου Οικονομικών, παρότι το έργο της ειδικής επιτροπής δεν έχει ολοκληρωθεί, τα κριτήρια για τη χορήγηση του επιδόματος ως τη στιγμή αυτή έχουν ως εξής:  

- Το ποσό του βοηθήματος ορίζεται σε 500 ευρώ για ένα άτομο και προσαυξάνεται κατά 1/3 (166.7 ευρώ) για κάθε επιπρόσθετο ενήλικο μέλος του νοικοκυριού και κατά 1/6 (83.3 ευρώ) για κάθε ανήλικο εξαρτώμενο μέλος.

-Το βοήθημα παρέχεται μετά από αίτηση - ηλεκτρονική αίτηση του ενδιαφερόμενου και διασταύρωση των στοιχείων του από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων.

-Το βοήθημα είναι εφάπαξ και καταβάλλεται σε επίπεδο νοικοκυριού.

-Δικαιούχοι του βοηθήματος εκτιμάται ότι μπορεί να είναι όσα νοικοκυριά έχουν ισοδύναμο εισόδημα (φορολογική δήλωση 2013) έως 6.000 ευρώ και ακίνητη περιουσία αντικειμενικής αξίας (ΦΑΠ) έως 125.000 ευρώ για ένα άτομο ή 250.000 για δύο ή περισσότερα ενήλικα μέλη του νοικοκυριού. Δηλαδή για μια τετραμελή οικογένεια το όριο ορίζεται στις 10.000 ευρώ.

-Το εισόδημα αναφοράς ορίζεται ως το άθροισμα των συνολικών εισοδημάτων όλων των μελών του νοικοκυριού που χρησιμοποιείται στη Δήλωση Α21 (συμπεριλαμβάνει τόσο πραγματικά όσο και τεκμαρτά εισοδήματα).

-Ειδικά για τους μακροχρονίως ανέργους που ήταν εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ τον Μάρτιο του 2014, ο ορισμός του εισοδήματος αναφοράς προκύπτει όταν τα εισοδήματα του μακροχρονίως ανέργου από μισθούς και ημερομίσθια μηδενισθούν.

-Η οικογενειακή κλίμακα ισοδυναμίας ορίζεται ως 1 για τον πρώτο ενήλικα, 1/3 για κάθε άλλο ενήλικα και 1/6 για κάθε εξαρτώμενο τέκνο ηλικίας έως 24 ετών.

-Το ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται ως το πηλίκο του εισοδήματος αναφοράς διά την οικογενειακή κλίμακα ισοδυναμίας.



 



 



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τα τελικά κριτήρια για το κοινωνικό μέρισμα - Ποιοι το δικαιούνται 
Τι αναφέρει η Κοινή Υπουργική Απόφαση για τη διανομή του κοινωνικού μερίσματος  
Χ.Θεοχάρης: Το κοινωνικό μέρισμα δεν θα συμψηφιστεί με τυχόν οφειλές  
Β.Κεγκέρογλου : Εφτασαν τις 250.000 οι αιτήσεις για το κοινωνικό μέρισμα 
 
 
σχόλια (28)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ | 12/04/2014 19:11
    Δηλ εγώ που είμαι 3 μήνες με κάρτα ανεργίας με μηδενικό εισόδημα κάνενα περουσιακό στοιχείο και είμαι φιλοξενούμενος απο τους γονείς μου δε το δικιαούμαι;
    Γιάννης
    απάντηση00
     
     
    ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ- κοινωνικο μέρισμα | 11/04/2014 11:48
    Πως θά μάθουμε για την ηλεκτρονική αίτηση, που θα καταχωρηθεί ? Εχουν κάποια προτεραιότητα τα άτομα με ειδικες ανάγκες ?
    popioak
    απάντηση53
     
     
    Δώσ΄μου λίγη αγάπη, δώσ'μου δυο κατοστάρικα | 09/04/2014 12:05
    Η στατιστική συσχέτιση φορολογικής δήλωσης και εισοδημάτων ή πραγματικών οικονομικών αναγκών και δυνατοτήτων είναι ανύπαρκτη. Με άλλα λόγια αντί να κοιτάνε τη φορολογική δήλωση θα μπορούσαν να τα δώσουν με κλήρωση. Πιθανότατα θα ήταν το ίδιο δίκαιο ή και ακόμα δικαιότερο. Θα προτιμούσα βέβαια αντί για αυτές τις παροχές να χρηματοδοτηθεί το έργο διασύνδεσης της Κρήτης με το δίκτυο της ΔΕΗ που πρότεινε ο Μάνος και θα ωφελούσε μακροπρόθεσμα χιλιάδες ευρώ σε κάθε πολίτη από το λογαριασμό της ΔΕΗ. Αλλά δεν το λέω στους φίλους μου για να μην με πουν νεοφιλελεύθερο...
    gkool
    απάντηση62
     
     
     
    ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ | 08/04/2014 21:39
    ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΡΙΣΜΑ;;;
    vasilis
    απάντηση2710
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Νομίζοντας θα πάρουν τον ψήφο μας!! | 08/04/2014 21:23
    Πεπειραμένη εδώ και 2000 Χρόνια να μας κοροϊδεύουν !!. Νομίζοντας θα πάρουν τον ψήφο μας!!η εκλογές είναι κοντά!Προσφέρουν κάτι που θα τα ξαναπάρουν πίσω μετά! ,τα ‘ψίχουλα’που θα δώσουν? Είναι τίποτα μπροστά στα 350.000.000.000 (δις €) που εξαφάνισαν/Παπανδρέου/ Σημίτης / Καραμανλής και όλοι που ήταν μαζί τους, ‘ακούμε όλοι είναι εβραϊκής καταγωγής’ . λυπούμαιθα,διότι φιλοξενούνται στην ελλαδα μας !Ο στόχος τους είναι τα ‘άτομα’ που ακόμα βλέπουν MEGA-ANTENA-SKAI-ALPHA που όλα τα αναφέρουν‘’ανάποδα’’ , ακούμε η κ, ‘’Λ Ε Π Ε Ν’’ μαζί με Φαραζ Αγγλία κλπ Ευρωπαίους έρχονται., οπός και η Χρυσή Αυγή .., έρχονται σαν σωτήρες τον Ευρωπαίων να δικάσουν μια ομάδα που εδώ και 2000 χρ
    omiros
    απάντηση145
     
     
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | 08/04/2014 20:05
    Ο Αντώνης Σαμαράς κερδίζει την εμπιστοσύνη των Ελλήνων πολιτών.
    Μάριος
    απάντηση919
     
     
    που θα γινεται η ηλ.αιτηση? | 08/04/2014 19:17
    που ακριβως θα κανουμε ηλεκτρονικη αιτηση?
    ioannis12
    απάντηση167
     
     
    Άξιοι! | 08/04/2014 18:58
    Υπέροχο και πολύ λογικό το σκεπτικό της κυβέρνησης. Ο λαός δεν χρειάζεται παιδεία. Η χώρα δεν χρειάζεται εξορθολογισμό λειτουργιών και χρηστή διοίκηση. Τώρα που έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα δεν θα στραφούμε σε διαρθρωτικές αλλαγές και δομές που θα ενισχύσουν την κοινωνία με δυναμική για θέσεις εργασίας. Θα δώσουμε επίδομα! Έρχονται και εκλογές. Η δύναμη της γλώσσας πίσω από το πολιτικό και οικονομικό ατόπημα: "Κοινωνικό μέρισμα". Δε μπορεί να βγει κάποιος και να πει ότι αυτές ακριβώς οι ενέργειες ήταν που μας οδήγησε ως εδώ; Δεν καταλαβαίνουμε ότι όπως τότε έτσι και τώρα τυφλωνόμαστε από τα πρόσκαιρα "επιδόματα" και χάνουμε την ουσία! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
    Eru
    απάντηση202
     
     
    Μπούρδες... | 08/04/2014 18:20
    Συνταξιούχος χήρος με μηναία σύνταξη 400 € ΔΕΝ δικαιούται το κοινωνικό μέρισμα. Το ίδιο ελεύθερος επαγγελματίας με μηδέν εισοδήματα , που μένει δωρέαν στους γονείς του και έχει μόνο ενα ΙΧ 1200 κε.....μπράβο σας.Αυτή η σοφιστεία με το τεκαμρτό εισόδημα είναι μεγάλη εφεύρεση..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση144
     
     
    Κανονικό δούλεμα.... | 08/04/2014 18:13
    Απ΄ότι γίνεται αντιληπτό βασική προυπόθεση γιά να λάβει μία οικογένει το εν λόγω μέρισμα είναι να έχει συνολικό πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα μέχρι 6.000 €. Αν λάβουμε υπόψη μας ότι ενα παντρεμένο ζευγάρι έχει επειδή αναπνέει τεκμαρτό εισόδημα 5.000 € τότε δεν θα πρέπει να μένει σε ιδιόκτητο ή μισθωμένο , ούτε να έχει οποιοδήποτε αυτοκίνητο γιατί ξεπερνά αυτομάτως τα 6.000 €. Ελπίζω να πρόκειται γιά λάθος διατύπωση γιατί διαφορετικά θα πρόκειται γιά άλλο ένα χοντρότατο δούλεμα της συγκυβέρνησης που θα εξαγριώσει ακόμα περισσότερο τους πολίτες.Ας έχουν υπόψη τους οι συγκυβερνώντες ότι εάν είναι έτσι ούτε τη δική τους ψήφο δεν θα βρουν στην κάλπη.Τέλος το δούλεμα Μπαλτάκοι...
    ένας υπήκοος
    απάντηση124
     
     
    Κοινωνικό μέρισμα..... | 08/04/2014 17:27
    Να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω λάδι.
    a.b
    απάντηση111
     
     
    ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ | 08/04/2014 16:07
    ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ?
    Φ
    απάντηση96
     
     
    κοροιδια | 08/04/2014 15:51
    τα πήραν από τους τριτεκνους, πολύτεκνους και τα δίνουν στους μη έχοντες σύμφωνα βέβαια με τη φορολογική δήλωση!!! τι ψάχνεις δηλαδή!!! Του πατέρα μου το οικόπεδο κάνει σύμφωνα με το υπουργείο οικονομικών 500000 ευρώ. Δηλαδή είμαι πλούσιος!!!!!!! Μπράβο στους φωστήρες της Κυβέρνησης!!!!
    Ένας απλός πολιτης
    απάντηση81
     
     
     
    ποιοσ θα παρει; | 08/04/2014 15:37
    αυτοσ με τα 6000ε καλωσ να παρει το επιδομα, αν και δεν επρεπε να τον φτασεισ 6000. ο αλλοσ με το μαιμου εισοδημα των 6000 γιατι να παρει επιδομα αφου είναι και πλουσιοσ και φοροκλευτησ; γιατι εφ οσον δεν εχεισ λεφτα να μοιραζεισ, θα τα παρεισ από εμενα να κανεισ κοινωνικη πολιτικη και ψηφοθηρια.
    politis
    απάντηση32
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μας εμπαίζουν; | 08/04/2014 15:14
    Μιλάμε ότι θα το πάρουν το κοινωνικό μέρισμα με βάση τα εισοδήματα του 2012 και όχι του 2013! Το 2013 ήμουν 4 μήνες σε διαθεσιμότητα και το εισόδημά μου είναι μειωμένο κατά 25%.Εάν λειτουργούν έτσι τότε αντίο δικαιοσύνη!Θα το πάρουν οι ίδιοι και οι ίδιοι!Λέτε να τα πάρουν πάλι μαυροαγορίτες; Πάλι φτωχότερος θα είμαι και το Μάη του 2014! Όμως, καλύτερα θα ήταν να δίνεται η δυνατότητα στους υπαλλήλους με την αίτησή τους να δηλώνουν τα εισοδήματα του 2014! Έτσι θα ήταν δικαιότερο. Βρε ,πού καταντήσαμε μαυτούς και μαυτούς και ζητιανεύουμε μια ματιά αλληλεγγύης,που θα τη δουν πάλι άλλοι αντί άλλων.Θα το δούμε!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση33
     
     
    Μνημόσυνο με ξένα κόλυβα | 08/04/2014 15:01
    Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω από που κι ως που η κυβέρνηση μοιράζει ελεημοσύνες. Όχι πως δεν πρέπει να βοηθηθούν οι φτωχοί, αλλά η κυβέρνηση δεν είναι κοινωνική πρόνοια, ούτε βοηθητικό ίδρυμα. Η κυβέρνηση μπορεί και οφείλει να φτιάξει κοινωνικούς θεσμούς που αυτοί θα μεριμνούν για τους αδύνατους, αντί να μοιράζει σαν πασάς φιλοδωρήματα. Αυτό είναι το καθήκον της και όχι να δείχνει μια μεγαλοκαρδία, θυγατέρα του πελατολογικού γίγνεσθαι. Ξένα χρήματα μοιράζουν οι ανίκανοι κυβερνώντες για να πάρουν ψήφους.
    2λάμδα
    απάντηση151
     
     
    ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ | 08/04/2014 14:29
    se osous den plironun forus kseri elenikos laos eki pu den ftene ine aladapoi kseri kanis ti plironi kate aladapos to xrono ia kate xrono tote matete elines 300 evro ia kate xrono adia ergasias sin xaratsia ke foros sinolo mazi me ta xaratsia 1780 evro ke xoriz dulia
    kostas
    απάντηση24
     
     
     
    Χαλαλι σας,κ' Χαραμι τους | 08/04/2014 10:19
    Θα δωσουν σ'αυτους που ετσι κι'αλοιως δεν εχουν κοψει τιποτα.Κ' προ κρισης πεινουσαν.Μου εκοψαν το46%της συνταξης των 38χρ.στα βαε του ιδ.τομεα κ' των 11.600 ενσημων με εισφορες 47,5%στο αν.ασφαλιστικο μισθο του ικα,οι αλητες λες κ' δουλευαμε πλαι-πλαι στα κολαστηρια των τσιμενταδικων κ' των χαλυβουργιων οι ανεπαγγελτοι χαραμοφαϊδες.Παντως εσεις που θα παρετε αυτα τα χρηματα[χαλαλι σας φτωχοι συνανθρωποι ειστε] να θυμαστε οτι ειναι μια σταγονα απο των ιδρωτα κ' το αιμα της ΔΙΚΗΣ μου ζωης.Τις μεγαλες μπουκαλες τις εχουν για να καλυψουν τα κλεμενα,κ' το ταϊσμα των ρουσφετοδιορισμενων τους.Αυτα συμπατριωτες μην τα ξεχνατε.τουλαχιστον μεχρι τις εκλογες.....
    Γερων αναιμικος αιμοδωτης
    απάντηση4412
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το πλεόνασμα | 08/04/2014 09:37
    λένε ότι είναι 3 δις και μοιράζουν στον κόσμο μισό δις!!!! Τα υπόλοιπα πάνε στους τοκογλύφους, δηλαδή στο εξωτερικό!! Άν αυτά τα χρήματα τα μοίραζαν όλα στους Έλληνες θα κινούνταν η αγορά και μόνο από τον ΦΠΑ και τους φόρους θα τα ξαναμάζευε το κράτος πίσω. Αυτά όμως επιτρέπουν τα αφεντικά μας να μοιραστούν, ίσα ίσα για εξαγορά μερικών συνειδήσεων.
    nemesis
    απάντηση2422
     
-