Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014
 

Επίδομα από 500 ευρώ για εισοδήματα ως 10.000 ευρώ

Για τη διανομή του θα ακολουθηθεί παρόμοιο σύστημα με αυτό του επιδόματος θέρμανσης
Επίδομα από 500 ευρώ για εισοδήματα ως 10.000 ευρώ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ποσό 500 ευρώ ανά άτομο, και χωρίς κλιμάκωση με βάση την οικογενειακή κατάσταση, θα δοθεί άπαξ στους περίπου 64.000 ένστολους από το «κοινωνικό μέρισμα», ενώ στις υπόλοιπες κατηγορίες των αδυνάμων, το επίδομα δύναται να υπερβαίνει τα 500 ευρώ (χωρίς επ’ ουδενί να είναι άνω των 1.000 ευρώ), καθώς θα λαμβάνεται υπόψη και η οικογενειακή κατάσταση.
 
Για τη διανομή του «μερίσματος», θα ακολουθηθεί ένα σύστημα ανάλογο αυτού για το επίδομα θέρμανσης. Τα ποσά θα πιστώνονται, μέσω της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ), στους τραπεζικούς λογαριασμούς των δικαιούχων, χωρίς να απαιτείται η υποβολή αίτησης. Στην περίπτωση που ο δικαιούχος δεν διαθέτει τραπεζικό λογαριασμό, θα μπορεί να δηλώνει τα στοιχεία του στο σύστημα της ΓΓΠΣ, ενώ θα μπορεί να διαπιστώσει και εάν είναι δικαιούχος.

Τις συγκεκριμένες αποφάσεις έλαβε η ειδική επιτροπή, που συνεδρίασε για δεύτερη φορά σήμερα στο υπουργείο Οικονομικών, με τη συμμετοχή του υπουργού αναπληρωτή Οικονομικών, Χρήστου Σταϊκούρα, του προέδρου του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων, Πάνου Τσακλόγου, του συμβούλου του πρωθυπουργού, Σταύρου Παπασταύρου, του υφυπουργού Εργασίας, Βασίλη Κεγκέρογλου και των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, Χρήστου Πρωτόπαπα και Γιώργου Κουτρουμάνη,
  
Ειδικότερα:
  
Για τους ένστολους θα χορηγηθούν άπαξ 500 ευρώ ανά άτομο, χωρίς το επίδομα να κλιμακώνεται ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών. Ως όριο για τους δικαιούχους, καθορίζονται τα 1.500 ευρώ στις ακαθάριστες τακτικές αποδοχές, χωρίς νυχτερινά και πενθήμερα, αλλά, όπως διευκρίνισε μέλος της επιτροπής, θα υπάρξει «ανοχή» στην περίπτωση υπέρβασης τού ορίου κατά 40- 50 ευρώ.
  
Δυσκολότερη περίπτωση είναι, από την άλλη πλευρά, ο καθορισμός των υπόλοιπων δικαιούχων του «κοινωνικού μερίσματος», καθώς αναμένεται να υπάρξει συνδυασμός εισοδηματικών και περιουσιακών κριτηρίων, ενώ το συνολικό ποσό που θα διατεθεί δεν θα μπορεί να υπερβεί το κονδύλι των περίπου 470- 475 εκατ. ευρώ (το υπόλοιπο ποσό, αφορά στους ένστολους).
  
Όπως προέκυψε από τη σύσκεψη, το ελάχιστο ποσό για τους αδύναμους (πλην ένστολων) θα είναι στην περιοχή των 500 ευρώ (ενδεχομένως λίγο πιο κάτω), ενώ σε καμία περίπτωση- ακόμα και με τη κλιμάκωση λόγω παιδιών- δεν θα υπερβαίνει τα 1.000 ευρώ. Υπό αυτά τα δεδομένα αυτά, τα εισοδηματικά όρια κυμαίνονται μεταξύ 7.000 ευρώ και 10.000 ευρώ.
  
Πάντως, στο τραπέζι των συζητήσεων υπάρχει και η πρόταση για αναλυτική κατηγοριοποίηση των δικαιούχων, δηλαδή σε άλλη κατηγορία να ανήκουν οι ένστολοι, σε άλλη τα νοικοκυριά με πολύ χαμηλά εισοδήματα, σε άλλη οι ελεύθεροι επαγγελματίες χωρίς δραστηριότητα, κ.λπ., οπότε θα διαφοροποιείται, ανά κατηγορία, και το επίδομα. Επίσης σημειώνεται, ότι από την επιτροπή έχουν ζητηθεί τα στοιχεία από τον ΟΑΕΕ, τον ΟΑΕΔ και τον ΟΓΑ, τα οποία στη συνέχεια θα διασταυρωθούν με στοιχεία της ΓΓΠΣ.
  
Ως βάση δεδομένων, θα χρησιμοποιηθούν οι φορολογικές δηλώσεις που υποβλήθηκαν το 2013 (για τα εισοδηματικά κριτήρια) και οι δηλώσεις ΦΑΠ του 2013 για τα περιουσιακά κριτήρια (αξία ακινήτων). Σύμφωνα με μέλος της επιτροπής, θα εξαιρεθεί, κατά πάσα πιθανότητα, η πρώτη κατοικία (σ.σ. πάντως, η επιτροπή δεν έχει ακόμη υπεισέλθει σε λεπτομέρειες, π.χ. να τεθεί και όριο εμβαδού της κατοικίας).





Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πώς θα μοιραστούν τα €500 εκατ. του κοινωνικού μερίσματος σε 1.000.000 πολίτες 
Ως την Παρασκευή τα κριτήρια διανομής του κοινωνικού μερίσματος 
Στα 800 ευρώ το κοινωνικό μέρισμα για οικογένεια με δύο παιδιά  
 
 
σχόλια (27)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αλιτεσ | 12/05/2014 10:09
    mia zoi se dimosioys ipaliloys ayti poy roufiksane ti oikonomia tis elladas re de gamieste oli mazi gamo ta spitia sas mpastardi gamo ta spitia sas paliopousta samara poy se gamiete oli i oikogenia paliopoystara
    gamias
    απάντηση00
     
     
    Εγώ | 21/03/2014 21:16
    Μόνο σε μένα να μοιραστεί το πλεόνασμα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση32
     
     
    " Ο κυλινδρος " . | 21/03/2014 19:28
    Τα 500ευρω θα τα κανω μασουρακι των 5ευρω-για να αποκτησει "ο κυλινδρος" την αναλογη διαμετρο-και θα τους τον επιστρεψω !
    αγνωμων
    απάντηση34
     
     
    Έτσι μπράβο - Διαίρει και βασίλευε! | 21/03/2014 18:27
    Καλέ γιατί δε θα δώσετε και στην Εκκλησία που πεινάει στα εκατομμύρια; Ή στους βΟλευτές για κουλουράκια! Ή στις αγάμητες μας; Η στους νερουλάδες σας στη βΟλή; Ή στους λαθραίους να μας σφάζουνε και καίνε στα διαμερίσματα μας μέσα;; Έτσι θα κάνουν τόση δουλειά μόνο για κάτι κλεψιμέικα;;
    Η χώρα Μαϊμού
    απάντηση37
     
     
    Έρανος... κανονικά ούτε ευρώ έπρεπε... | 21/03/2014 17:34
    Μόλις πετάξαμε 500εκάτ. στο «λαό» ενώ γνωρίζουμε ότι όλοι μας κάναμε ένα σωρό καταχρήσεις τα τελευταία 30 χρόνια... Τα χρήματα έπρεπε να επενδυθούν στην επιχειρηματικότητα ή σε κάποιον κλάδο μη κρατικό που το έχει ανάγκη. Βέβαια από το τίποτα, Συγχαρητήρια σε όλους που καταφέραμε 2 δις πλεόνασμα!
    Markow
    απάντηση229
     
     
     
    σε ολους τους δ.υ | 21/03/2014 16:19
    Το πλεονασμα να μοιραστει σε ολους τους Δημοσιους Υπαλληλους,γιατι εχουν χτυπηθει αγρια απο την κριση.Οι στρεβλωσεις και οι αδικιες με τους μισθους στον Δημοσιο Τομεα πρεπει επιτελους να διορθωθουν,την κριση τους να την πληρωσει ο Ιδιωτικος Τομεας που φοροδιαφευγει
    Δημητρης
    απάντηση452
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ | 21/03/2014 14:26
    Μόνο στους άνεργους του πολύπαθου ιδιωτικού τομέα..και στους αντικειμενικά ανήμπορους.ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!
    ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ
    απάντηση434
     
     
     
    ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ | 21/03/2014 14:16
    Οι ψευτες,οι δοσιλογοι,οι κλεφτες,αυτοι που μας κοροιδευουν και μας δουλευουν,αυτοι που εχουν εξαθλιωσει εμας και τα παιδια μας,για μια ακομη φορα υποτιμουν την νοημοσυνη μας,προσπαθουν να κανουν κοινωνικη πολιτικη,ισοκρατια,αξιοκρατια,ισονομια εχοντας βαλει τεκμαρτα εισοδηματα...εμεις ειμαστε ανεργοι,και ερχεται ενα αορατο χερι και μας δινει καθε χρονο επειδη ειμαστε συζυγοι 5000 ευρω,ενα αλλο χερι μας δινει αλλα 5000 ευρω επειδη εχουμε ενα σπιτι απο την συγχωρεμενη την πεθερα μου και βαζουμε μεσα το κεφαλι μας,ενα αλλα τεραστιο αορατο χερι μας δινει αλλα 3000 ευρω επειδη εχουμε ενα αυτοκινητο απο το 2006 που το πηραμε οταν και δεν πουλιεται με τιποτα,αρα οι οικογενεια μου εχει εσοδα καθε χρονο,4 χρονια τωρα 13000 ευρω,ερχεται καποιος καθε πρωτη του χρονου και μας δινει 13000 κατα τα λεγομενα τους,και αρα δεν δικαιουμαστε τιποτε βασει κριτηριων,(και οχι εμεις μονο,αλλα και αλλοι συμπολιτες μας).εμεις φυσικα δεν εχουμε οχι 13000,αλλα ουτε να πληρωσουμε το ρευμα !!!την μια μερα τρωμε την κουζινα,τη αλλη το σαλονι,την παρααλλη τις καρεκλες,κ.ο.κ Με αυτα αυτα τα πλαστα στοιχεια ειναι δυνατον να κανουν αυτοι κοινωνικη πολιτικη;και να ξερουν ποιοι πραγματικα εχουν αναγκη;και ομως εμεις για αυτους ειμαστε προυχοντες,πληρωνουμε και εισφορα αλληλεγγυης για τους ανεργους που ειμαστε ηδη εμεις!!!!ουτε αυτη δεν γλυτωσαμε!!!να τα βαλουν εκει που ξερουν τα 500 ευρω,δεν τα θελουμε,το μαυρο θα το φανε κατακουτελα τον μαη οτι και να μοιρασουν..
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ
    απάντηση314
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Με αναδρομική ισχύ από το 1993 | 21/03/2014 13:53
    για να πάρει το πεντακοσάρικο και ο τεμπέλης σε όλη του τη ζωή σαμαροστούρνος .
    αντώνης
    απάντηση257
     
     
    Εξαγορεςψηφων και μονιμοποιηση αλληλεγγυης | 21/03/2014 13:20
    Μια και εχουν πεσει εξω στις ελαστικοτητες ΑΕΠ και λιτοητας μηπως τουλαχιστον να μας που την ελαστικοτητα του 500ρικου σε ψηφουλακια ?Η και τα αρνητικα ψηφουλακια για τη διαιωνηση της εκτακτης υποτιθεται εισφορας αλληλεγγυης!. Πως θα αλαξει το κλιμα οταν η σηματοδοτηση της πτωχευσης με τις αρπαχτες δηθεν αλληλεγγυησ μονιμοποιειται ?
    vm
    απάντηση244
     
     
    χρυσαυγητισμός! | 21/03/2014 12:37
    "Η μετάβαση από τα ρατσιστικά συσσίτια μόνο για Έλληνες στα κυβερνητικά επιδόματα μόνο για Ενστόλους είναι η μετάβαση από μια χώρα που έφτασε στο χείλος του φασισμού και της οικονομικής εξαθλίωσης σε μια χώρα που έχει πλέον να μοιράσει πεντακοσάρικα και θα τα μοιράσει – όχι με το χρυσαυγίτικο κριτήριο της φυλής, αλλά με το σοβαρότερο χρυσαυγίτικο κριτήριο της στολής."
    alex
    απάντηση308
     
     
    Τι θυμήθηκα τώρα ... | 21/03/2014 12:08
    Κάποτε είχαμε ένα κοτέτσι στο πίσω μέρος της αυλής. Σαν παιδί κι εγώ, τρελαινόμουν να χαζεύω τις κοτούλες. Θυμάμαι, έπαιρνα μια χουφτίτσα καλαμπόκι από τη σακούλα και τους το πετούσα, όχι εκεί που ήταν, αλλά στην απέναντι μεριά - μου άρεσε όπως έτρεχαν πεταρίζοντας να προλάβουν κανένα σπυρί, συνήθως σπρώχνοντας ή τσιμπώντας η μία την άλλη... Αλλά ήμουν παιδί κι ενεργούσα αθώα, ενώ οι κοτούλες, αν και ήταν ήδη χορτάτες, λόγω της φύσης τους έτρεχαν σα παλαβές και θολωμένες ......
    ...τι ωραία που ήταν εκείνα τα χρόνια!
    απάντηση632
     
     
    Έτσι ! Μοιράστε ψίχουλα... | 21/03/2014 11:50
    .... για να πείσετε τον κόσμο να σας ξαναβγάλει ... ΟΧΙ κύριοι ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ !
    Ένας αγανακτισμένος πολίτης
    απάντηση568
     
     
     
    Εξαγορά ψήψου με 500 ευρώ | 21/03/2014 10:30
    Η ίδια παλαιοκομματική αντίληψη, εξσγορά ψήφων ενόψη εκλογών. Η διανομή του αμφισβητούμενου ύψους του πλεονάσματος είναι πέρα για πέρα λαϊκιστικη νοοτροπία από τα παλιά. Η κυβέρνηση πρέπει το οποιδήποτε πλεόνασμα να το διατηρεί προκειμένου να ενισχύει τα ελλείμματα των ταμείων για τη χορήγηση των συντάξεων και των λοιπών κοινωνικών παροχών.
    Πάρε κόσμε
    απάντηση586
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Θαύμα! | 21/03/2014 10:30
    Έτσι η μητέρα μου που είναι 82 και της κόψανε το τηλέφωνο γιατί δεν είχε να το πληρώσει με την κουτσουρεμένη κατα 35% σύνταξη θα μπορέσει να το ξανασυνδεσει...
    Ουστ Τσολακογλου!
    απάντηση499
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Στους πραγματικά φτωχούς και μόνο. | 21/03/2014 09:58
    Να μην δοθεί ούτε ένα ευρω σε ενστολους και πιο ειδικά στους στρατιωτικους που έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι εξ αυτών σιγά την δουλεια που κάνουν. Και μην μου πει κανεις πάλι την καραμέλα με τους πιλότους και αυτούς που είναι στα σύνορα, αυτοί φυσικά και εξαιρούνται. Το επιδομα να δοθεί στους ανέργους και στα εισοδήματα μέχρι 10.000 ευρω και πουθενά αλλού. Αυτοί οι ανθρωποι έχουν την πραγματική ανάγκη και αυτούς πρέπει να βοηθήσουμε...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση662
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κι'εγω σου λεω στελα..... | 21/03/2014 08:35
    Μου κατακρεουργησατε κατα 46%την συνταξη μου για να πεταξετε κ' κανενα ψιχουλο σε καποιους,που ετσι κι'αλοιως υπεφεραν κ' προ κρισης.Τα χοντρα πειγαν βεβαια για την καλυψη των κλεμενων,κ' το ταϊσμα των ρουσφετοδιορισμενων σας.Ενα μονο να θυμαστε,τα εχετε βαλει με 1εκ.ελληνες πολιτες που μαζι με τα εξαρτομενα απ'αυτους ατομα ειναι 2,5εκ. κ' διστυχως γι'αυτους κ' για σας, της γεννιας που σας ιδρυσαν κ' σας ψηφιζανΑυτοι μπορει να μην γραφουν η καν γνωριζουν το ιντερνετ ισως,ψηφιζουν ομως ολλοι.Κοντος ψαλμος αληλουϊα λοιπον.....
    Μια ζωη πληρωνω αμαρτιες μου παλιες
    απάντηση494
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Όλο αερολογίες και μπούρδες κυβερνοπροεκλογικές | 21/03/2014 08:22
    Εάν ασθενείς ομάδες-οικογένειες καταφέρνουν με ενοίκιο να ζουν με εισόδημα €10.000 τότε κάτι συμβαίνει. Ας το πούμε ύποπτο. Συνεπώς το να τους δώσεις €500 είναι σα να στοκάρεις τρύπες. Όμως υπάρχουν νυν και τέως πολιτικοί οι οποίοι δεν μπορούν να δικαιολογήσουν εισοδήματα με το "πόθεν έσχες" Απ' αυτούς εάν το περιττό εισόδημα το διαθέσει η χώρα στις παραπάνω ομάδες, ασφαλώς θα είναι περισσότερο από το επίδομα. Το οποίο στούς ένστολους βάση δικαστικής απόφασης πρέπει να επιστραφεί. Αλλά σ' αυτή τη χώρα οι μόνοι που ζουν άνετα είναι οι μόνιμοι πολιτικοί, που δεν αλλάζουν με τίποτα. Δεν είναι σοβαρό να περιμένουμε τη σωτηρία της χώρας μας από τους ίδιους πολιτικούς που απλά αλλάζουν ρούχα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση365
     
     
    Βαλτε τετοια κριτηρια | 21/03/2014 07:46
    ωστε να μην το παρει παρα μικρο ποσοστο (και αν...) απο τους μη ενστολους. Τους ενστολους τους χρειαζεται το συστημα (praetor urbanus) για προστασια, αρα θα δωσει ενα αντιδωρο. Ωραια παρτε το, αλλα δεν ειναικαι υποχρεωτικο να τους ψηφισετε. Δεν βλεπετε το δουλεμα πουσας κανουν. Ψιλο γαζι σας πανε.
    AZ
    απάντηση3813
     
-