Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου 2014
 

«Χέρι» και στις πρόωρες συντάξεις σε ηλικίες κάτω των 65 βάζει η κυβέρνηση

Είναι η 3η παρέμβαση στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης από τον Μάιο του 2010
 «Χέρι» και στις πρόωρες συντάξεις σε ηλικίες κάτω των 65 βάζει η κυβέρνηση
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Παρεμβάσεις για την αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης εξετάζει η κυβέρνηση, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στον προγραμματισμό 350.000 ασφαλισμένων. Στόχος είναι να περιοριστούν οι πρόωρες συνταξιοδοτήσεις σε ηλικίες κάτω του γενικού ορίου των 65 ετών, ώστε να εξοικονομηθούν περίπου 300 εκατ. ευρώ. 

Σημειώνεται πως πρόκειται για την τρίτη συνεχόμενη παρέμβαση στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης από τον Μάιο του 2010 και από ότι διαφαίνεται  θα πλήξει ασφαλισμένους που μέχρι σήμερα δεν είχαν θιγεί διότι ανήκαν σε ειδικές κατηγορίες. Ειδικά πρόκειται:

-Για τις μητέρες ανηλίκων τέκνων εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα οι οποίες συνταξιοδοτούνται σήμερα με μειωμένη σύνταξη στα 55 και πλήρη σύνταξη στα 60 έτη, εφόσον είχαν συμπληρώσει 5.500 ημέρες εργασίας μέχρι τις τις 31.12.2012.

-Για τις μητέρες ανηλίκων τέκνων εργαζόμενες στον δημόσιο τομέα οι οποίες διορίστηκαν στο Δημόσιο στο διάστημα 1983 - 1992 και βγαίνουν σε πλήρη σύνταξη σε ηλικία 50 ετών, με ανήλικο παιδί, εφόσον έχουν συμπληρώσει 20 έτη ασφάλισης έως το 2010.

Όσες ασφαλίστηκαν πριν από το 1983, συνταξιοδοτούνται στα 50, με διατάξεις ανηλίκων τέκνων εφόσον στα 17,5 έτη της υπηρεσίας τους είχαν και ανήλικο παιδί, ενώ έχουν και τη δυνατότητα να αποχωρήσουν χωρίς όρια ηλικίας, με 24,5 έτη συνολικής υπηρεσίας στο Δημόσιο, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις.

Αν δεν συμπληρώνονται οι προϋποθέσεις, τότε απαιτούνται 25 έτη ασφάλισης για σύνταξη με ανήλικο παιδί το 2011 και το 2012, σε ηλικίες 52 και 55 ετών.

-Για εργαζόμενους σε βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα που σήμερα θεμελιώνουν δικαίωμα συνταξιοδότησης πριν τα 60 έτη εφόσον έχουν 10.500 ημέρες ασφάλισης, εκ των οποίων οι 7.500 στο καθεστώς των βαρέων.

- Για ασφαλισμένους που ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά στο Δημόσιο και στα ειδικά ταμεία μέχρι το τέλος του 1982, οι οποίοι αποχωρούν με 35ετία ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας. Σημειώνεται πως οι ασφαλισμένοι από το 1983 έως και το 1992 που θεμελίωσαν δικαίωμα μέχρι το τέλος του 2010 βγαίνουν σήμερα στη σύνταξη στα 58. Για όσους θεμελίωσαν δικαίωμα το 2011 απαιτούνται 36 έτη και για όσους θεμελίωσαν δικαίωμα το 2012 τα 37 έτη.

- Για ασφαλισμένους που ασφαλίστηκαν στο ΙΚΑ μέχρι 31 Δεκεμβρίου 1992. Σήμερα οι εν λόγω ασφαλισμένοι συνταξιοδοτούνται με τη συμπλήρωση 35ετίας στα 58 έτη υπό την προϋπόθεση ότι θεμελίωσαν δικαίωμα μέχρι το τέλος του 2010. Για όσους θεμελίωσαν το 2011 απαιτούνται 36 έτη, ενώ όσοι θεμελίωσαν δικαίωμα το 2012 βγαίνουν σε σύνταξη στο 59ο έτος με την προϋπόθεση ότι έχουν 37 έτη ασφάλισης.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διαψεύδει τα περί μείωσης συντάξεων το ΠαΣοΚ 
 
 
σχόλια (67)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Το πιο Δίκαιο | 29/10/2013 13:35
    Επειδή πολλά ακούγονται για το Δημόσιο έχω να πω ότι όλες οι συνομίληκές μου συνταξιοδοτήθηκαν από το ΙΚΑ στα 55 και με 15 χρόνια ενώ εγώ με 33 χρόνια ήδη στο Ταμείο Ελευθέρων Επαγγελματιών θα πάω στα 67; Προτείνω να φεύγει ο καθένας όποτε θέλει και να παίρνει αναλογική σύνταξη σύμφωνα με τις εισφορές που κατέβαλε. και να προσαρμοστούν με αυτή τη λογική και οι ήδη καταβαλλόμενες συντάξεις. Αυτό είναι το δίκαιο. Πως να το κάνουμε, κάποιοι δεν μπορούν να δουλεύουν μέχρι τα 67 και για λόγους υγείας και λόγω ιδιαιτεροτήτων της δουλειάς τους! Το να εξομοιώνεις τους πάντες οδηγεί σε καθεστώτα δουλείας... Πότε θα το καταλάβουμε επιτέλους;
    Ν.Π.
    απάντηση70
     
     
    ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ | 24/10/2013 19:14
    ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΛΟΙ ΣΤΑ 65 ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΕΡΑΙΣΕΩΝ. ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑΧΑ...... ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ 17 ΚΑΙ 18 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΕΚΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΩΣ 5-6ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ 17 Η 18 ΤΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ.ΤΕΡΜΑ ΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΗ.ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΗΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ 65 ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥΣ .ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑΤΖΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 65 ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ.Η ΤΡΟΙΚΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΩΡΗΤΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΑΜΕ ΕΔΩ
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    απάντηση1017
     
     
    Και τις συντάξεις των βολευτών πότε με το καλό που σε 8 χρονάκια τα τσεπώνει;;; | 24/10/2013 18:03
    Τις εισπράξεις, τις επιτροπές προς 150Ε την ώρα Χ 8 ώρες Χ 25 μέρες = 30.000.00 Ε το μήνα εκτός από τα άλλα που μασάνε ασύστολα!!! Τις συντάξεις που είναι 3 και 4 των βολευτών πότε θα τις κόψετε; Ή το μόνο που ξέρετε είναι χαράτσια στον κάθε υπάλληλο και συνταξιούχο, εκεί ξέρετε να κάνετε φιγούρα;;
    Πόσο παει η σύνταξη του κάθε κηφήνα των 300;
    απάντηση120
     
     
    ΝΤΡΟΠΗ | 24/10/2013 16:32
    Τις προωρες συνταξεις των βολεμενων που παραπονιουνται σημερα τις πληρωνει μια ζωη ο ιδιωτικος τομεας. Ειναι ντροπη να βλεπεις συνταξιουχους 40,45,50 ετων ... βγαινουν και στα καναλια να διαμαρτυρηθουν. Φτανει πια .........
    Calliopi
    απάντηση261
     
     
    ΤΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ | 24/10/2013 14:35
    Μη μου πειράξετε μόνο τους ένστολους που βγαίνουν 40 ετών και τους υπόλοιπους κολλητούς και με στενοχωρήσεται. Τους υπόλοιπους κάντε τους ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς τα κορόιδα είναι μια ζωή.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3010
     
     
     
    Τι γίνεται??? | 24/10/2013 12:46
    Στη Γαλλία έγινε αύξηση του ορίου ηλικίας κατά δύο έτη και ο ορίζοντας εφαρμογής είναι σταδιακά η 15ετία.Εδώ οι αλλαγές γίνονται με υπερηχητική ταχύτητα και με αναδρομική ισχύ.Κουρέλι το σύνταγμα κουρέλι και η δικαιοσύνη.Τελικά δικαστές υπάρχουν ή τ΄αναδρομικά τους έκλεισαν το στόμα?
    Σωκράτης
    απάντηση3512
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΞΥΠΝΗΣΑΜΕ ή ΑΚΟΜΑ | 24/10/2013 12:26
    Μα νόμιζα ότι το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν η Χ.Α. και η μικρή Μαρία.
    T.V. goverment
    απάντηση227
     
     
     
    Ολοι ισοι? | 24/10/2013 08:03
    Μητερες ανηλικων εργαζομενες στον Ιδιωτικο Τομεα, συνταξη στα 60. Μητερες ανηλικων στο δημοσιο, συνταξη στα 50. Χρειαζεται να πουμε τιποτε αλλο για αυτο το κρατος παρωδια?
    Φιλελευθερος
    απάντηση728
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ανειδίκευτοι τεμπέληδες παραπονιούνται... | 24/10/2013 05:51
    Ο μέσος εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα παραπονιέται γιατί θα δουλέψει παραπάνω από τους δημόσιους "άδικα". Έχουν κόπο οι σπουδές και μάλιστα απλήρωτο κύριοι που πιάσατε δουλειά στα 15 και τα 16 σας, δεν είναι το ίδιο εύκολο να πουλάς ρούχα και να σερβίρεις καφέ με το να διδάσκεις ή να είσαι αστυνομικός. Δεν δικαιούνται όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι πρόωρη σύνταξη, μόνο ειδικές κατηγορίες. Τα σώματα ασφαλείας δουλεύουν και Σάββατο και και Κυριακή και αργίες και παίρνουν μεταθέσεις. Ποιος από τον ιδιωτικό το κουνάει ρούπι από την περιοχή που κατάγεται;Θα μας τρελάνετε, απαιτήστε από τους εργοδότες σας να κρατήσουν ανοιχτά τα μαγαζιά έξτρα ώρες την εβδομάδα να τα δουλεύετε εσείς και αφήστε τα κου
    Μην είστε αναλώσιμοι εργάτες, ειδικευτείτε
    απάντηση2361
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΄ΛΥΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ !!!!!!!!!!!!!! | 24/10/2013 00:19
    Δουλέβω 35 χρόνια 10500 ένσημα ΙΚΑ, αφού θέλουν ν΄αυξησουν τα όρια ηλικίας οι κυβερνώντες άς το κάνουν, και άς πάνε όλοι στά 65 ή 67 , έτσι μέ ένα μέσο όρο ζωής 80- 85 έτη, θα πάρουμαι 15 χρόνια σύνταξη,ΑΛΛΑ όμως οι 2.700.000 είδη υπάρχοντες συνταξιούχοι εφόσον πήραν 15 χρόνια σύνταξη ν' άνασταλή γιάτή συνέχεια,και όσοι την πήραν περισότερα χρόνια να την επιστρέψουν !!! έτσι θα λυθή το συνταξιοδοτικό !!! έτσι κ' αλιώς οι εισφορές πού πλήρωναν ήταν ελάχιστες σε σχέσει με της παχυλές συντάξεις πού έπερναν !!! έτσι θα υπάρχει κατά κάποιο τρόπο ίση μεταχήρηση καί δικαιοσύνη !!!! τέλος να ερευνήση εισαγγελέας τί έγιναι με τ΄ασφαλιστικά ταμεία ,και πούν είναι οι εισφορές μας? γιατί μοιράζανε
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2216
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    συνταξιούχοι της ολυμπιακής | 23/10/2013 22:58
    Το μεγαλύτερο αίσχος είναι οι συνταξιούχοι της ολυμπιακής. Συνταξιούχοι από το 2010 γεννημένοι ακόμη και το 1976...Με πλήρεις συντάξεις γήρατος, σαν να κολλούσαν ένσημα από τότε που γεννήθηκαν στην ανώτατη ασφαλιστική κλάση. Φυσικά τα ένσημα ουδέποτε πληρώθηκαν στο ικα. Αλλά κανείς δεν τους αναφέρει αυτούς γιατί είναι τα δικά τους παιδιά, αυτών που μας έφεραν σε αυτή την κατάντια (καρχιμάκης, αποστολάκη, γυναίκα λοβέρδου αλλά και της νέας δημοκρατίας παιδιά). Τον επαίσχυντο νόμο Χατζηδάκη του 2009 όλα τα κόμματα τον ψήφισαν. Όσο για τον νόμο κουτρουμάνη 3863/2010 , αφού πήρε σύνταξη και η γυναίκα του ως μητέρα ανηλίκου τώρα μπορεί να τον καταργήσουν. * επίτηδες τα επίθετά τους με μικρό
    κουτρουμάνης και σία
    απάντηση733
     
     
     
    Οι άνεργοι πότε θα βρούνε δουλειά ? | 23/10/2013 21:58
    Πέρα από κάτι εξαιρετικές περιπτώσεις, που πραγματικά προκαλούν, η συνεχόμενη αύξηση των ορίων ηλικίας είναι καταστροφική, ακόμα και για το ίδιο το κράτος. Το οξύμωρο είναι, πως το ίδιο το κράτος τα τελευταία τρία χρόνια, έχει θεσπίσει την αναγνώριση πλασματικών ετών (από 3 έως 12), ώστε να βγαίνουν στη σύνταξη, ακόμα σε μικρότερη ηλικία... Εντύπωση μου κάνει επίσης, πως κανένας, ούτε ένας, από υπουργούς, σχολιαστές, ακόμα και από τους ανέργους, δεν λέει κουβέντα για το τι θα γίνει με το 1.375.000 επίσημα άνεργους. Οταν παρατείνεις συνεχώς τον χρόνο εργασίας, αυτοί οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, δεν θα βρούνε δουλειά, ούτε την τρίτη παρουσία. Πολύ περισσότερο οι νέοι που ξεκινάνε τώρα να μπουν στην εργασία.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση554
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κι εγώ νόμιζα πως μίλαγαν για τους ... πλούσιους ! | 23/10/2013 21:39
    Οοοουυυφ ... σαν να ξύπνησα από εφιάλτη ! Εβλεπα στον ύπνο μου ότι θα έβαζαν έξτρα φόρο στους πλούσιους και ... τρελάθηκα. Αλλά ευτυχώς ξύπνησα . Τους συνταξιούχους κυνηγάνε . Αααχ ... να πάει η καρδούλα μου στον τόπο της ! Σαν δε ντρεπόμαστε ! Μωρέ όλες τις συντάξεις να κόψουν , το χρέος δεν βγαινει κι ανάκαμψη δεν γίνεται . Αυτό το ξέρουν κι οι αγράμματοι ...
    Γιάννης
    απάντηση447
     
     
    Tameio meion | 23/10/2013 20:58
    Τα λεφτά που δίνουμε στα ταμεία τα κλέβει η κυβέρνηση σε κάθε ευκαιρία. Είναι πάρα πολλά για την περίθαλψη και απίστευτα πολλά για τη σύνταξη που παίρνουμε, ακόμα και σήμερα. Αλλά δε φτάνουν γιατί τα κλέβουν. Με τις μειώσεις, τα ταμεία θα πεθάνουν. Η οικονομία θα γίνει μαύρη όπως το 1960-1970, όλοι θα δουλεύουν ανασφάλιστoi και με ιδιωτικές ασφάλειες υγείας.
    Νικος
    απάντηση284
     
     
     
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ | 23/10/2013 20:48
    Εχω εργασθει 50 ετη, και οταν συνταξιοδοτηθηκα ειχα 44.5 ετη ασφαλισης.12.5 ΣΤΟ ΙΚΑ και 32 ετη στο ΤΕΒΕ . Στο ΤΕΒΕ για πολλα χρονια ισως 20 πληρωνα την μεγαλυτερη προερετικη αφαλιστικη κλαση. Τα επιπλεον ασφαλιστρα τα πληρωνα επειδη θεωρησα οτι ηταν ενας κουμπαρας, δηλ. θα επερνα μεγαλυτερη συνταξη.Ετσι εγινε. Ομως με τις περικοπες η συνταξη μου , ο κουμπαρας μου εφτασε να ειναι οσο θα ηταν αν πληρωνα την υποχρεωτικη ασφαλιστικη κλαση.Ολα τα επι πλεον χρηματα, τον κοπο μου, και την επι πλεον εργασια μου μου την ''εφαγαν'' , πηγαν υπερ της αεροποριας που λεγαμε παλαιοτερα. Επομενως συμβουλευω, μην πληρωνετε μεγαλυτερη προαιρετικη κλαση, ο κοπος σας θα παει χαμενος
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ
    απάντηση440
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αισχος αχαριστοι | 23/10/2013 20:25
    Ολοταχως για την συνταξη των 360 Ευρω σε ολους τους τεμπεληδες ιθαγενεις . Να δουλεψουν ολοι τουλαχιστον 50 χρονια ,οι αθλιοι που μαθανε και την συνταξη . Παλι καλα που πρλολαβαμε και αρπαξαμε τις εισφορες που διναν για 35 χρονια και τις δωσαμε στους ημετερους φιλαρακους για να αναπτυχθει η χωρα . Αισχος αχαριστοι !
    sorbal
    απάντηση235
     
     
    Ανώτατο όριο τα 35 έως 40 χρόνια απασχόλησης | 23/10/2013 19:56
    Αφού ...επι σειρά ετών δίνανε σύνταξη στις...άγαμες ...θυγατέρες,οι αιρετοί παίρνανε...4-5 συντάξεις!!!(βουλευτικές-δημαρχιακές-ΤΣΑΥ-ΤΣΜΕΔΕ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ κλπ (βλέπε Μητσοτάκη 4 συντάξεις) οι πεθαμένοι... παίρναν τις συντάξεις από τον τάφο (να τις δώσουν στον Άγιο Πέτρο για να σωθούν) οι μισοί Έλληνες ήταν... ανάπηροι (Κρήτη-Ζάκυνθος κλπ) οι μητέρες στον Ιδιωτικό τομέα έπαιρναν σύνταξη στα 50,τώρα εμείς.. με 35 και 40 χρόνια δουλειάς,θα...πεθάνουμε στην δουλειά ...γεροντάκια (αν ζούμε βέβαια μετά τις άσχημες αλλαγές που γίνονται στην ΥΓΕΙΑ με τεράστιες κοινωνικές περικοπές!!!) !και θα δίνουμε τα λεφτά μας σε όλους αυτούς,για να μας ανάβουν κανένα..κεράκι!!!
    xxxxxxxxxxxx
    απάντηση381
     
     
    πασοκλικι | 23/10/2013 18:46
    Με το αριστεριλικι και το πασοκλικι καταντησαμε να δινουμε συνταξη σε ατομα 50 χρονων. Πουθενα στον κοσμο δεν γινεται αυτο. Να ανακληθουν ολες οι συνταξεις απο 65 και κατω.
    Γιαννης
    απάντηση7376
     
     
    Και κάτι σωστό | 23/10/2013 18:07
    Με εξαίρεση όσους εργάστηκαν σε πραγματικά βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, οι υπόλοιποι πρέπει να συνταξιοδοτηθούμε στα 65. Είμαι 56. Γιατί να πάρω σύνταξη στα 62 με 35 χρόνια υπηρεσίας και όχι στα 65; Εκτός αν η χώρα έχει βρει φλέβα χρυσού και μπορεί να μας συνταξιοδοτεί στα 40 ή 50.
    Εργαζόμενος
    απάντηση6746
     
-