Πέμπτη 31 Ιουλίου 2014
 
 

Επιδημία η μη πληρωμή ΦΠΑ από επιτηδευματίες

Σκληρά μέτρα σχεδιάζει το υπουργείο Οικονομικών
Επιδημία η μη πληρωμή ΦΠΑ από επιτηδευματίες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ενας στους πέντε επαγγελματίες «ξέχασαν» να υποβάλουν τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και να αποδώσουν στο Δημόσιο το φόρο, ενώ την ίδια στιγμή αυξάνεται το ύψος των ληξιπρόθεσμων χρεών μήνα με το μήνα.

Μόνο τον Αύγουστο τα χρέη πολιτών και επιχειρήσεων προς το Δημόσιο αυξήθηκαν κατά 588 εκατ. ευρώ με αποτέλεσμα τα νέα ληξιπρόθεσμα χρέη που έχουν δημιουργηθεί από την αρχή του έτους να ανέλθουν σε 5,4 δισ. ευρώ.
Μετά την εξέλιξη αυτή το υπουργείο Οικονομικών φαίνεται διατεθειμένο παρά τις πολλές αντιδράσεις από τον εμπορικό κόσμο να εφαρμώσει για πρώτη φορά ένα μέτρο το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε αυτόματο λουκέτο τις επιχειρήσεις που συστηματικά δεν πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους προς το κράτος.

Σε πρώτη φάση θα αναρτά στο διαδίκτυο τους Αριθμούς Φορολογικού Μητρώου των επιτηδευματιών που δεν υποβάλλουν στην ώρα τους τις δηλώσεις ΦΠΑ ή έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο και δεν προχωρούν στην ρύθμισή τους.

Μέσο αυτός της διαδικασίας «διαπόμπευσης» είναι σχεδόν βέβαιο ότι αρκετές εταιρείες και επαγγελματίες θα τεθούν «εκτός αγοράς» για όσο διάστημα δεν είναι συνεπείς προς τις φορολογικές τους υποχρεώσεις.
Σε επόμενη φάση και εφόσον διαπιστωθεί ότι οι επιτηδευματίες εξακολουθούν να αγνοούν τις διάφορες πιέσεις του υπουργείου Οικονομικών θα εξετάζεται το ενδεχόμενο να μην αναγνωρίζονται τα τιμολογία που θα εκδίδουν αυτές οι επιχειρήσεις, παγώνοντας ουσιαστικά τον ΑΦΜ τους.

Αυτό σημαίνει  ότι όσοι από τους υπόλοιπους επιχειρηματίες προμηθευτούν προϊόντα ή λάβουν υπηρεσίες από τους παραπάνω επιτηδευματίες δεν θα μπορούν να εκπέσουν τον ΦΠΑ για τα τιμολόγια που θα λάβουν.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σημαντική αύξηση των εσόδων από τον ΦΠΑ τον Αύγουστο 
Νέες διευκρινίσεις για την εφαρμογή του ΦΠΑ στην εστίαση 
 
 
σχόλια (17)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    FPA | 01/10/2013 22:05
    K. Stoyrnara ksereis poly kala TI prepei na kaneis. Gia FPA ANTI NA BGENEIS STHN EYROPH. ME TO DISAKI (etsi katanthsame ) kala. Tha kaneis a arxisei na toys klhseis Mesa. KAI DHMEYSI THS ll APO TOYS MISTHOTOYS KAI SYNTKSIOYXOYS. OXI ALLO
    Maxwell
    απάντηση01
     
     
    Αραγε τι γίνεται με τα λαμόγια | 01/10/2013 19:20
    Συγνώμη εφόσον επιτηδευματίες-επιχειρηματίες-ελεύθεροι επαγγελματίες χρωστούν δισεκατομμύρια ΦΠΑ και ασφαλιστικών εισφορών , γιατί δεν γίνεται για την εξόφλησή τους υποχρεωτική ρευστοποίηση κινητών-ακίνητων περιουσιακών στοιχείων εχόντων-κατεχόντων οφειλετών , όπως τραπεζικές καταθέσεις-εξοχικές,δευτερεύουσες κατοικίες-κτήρια-καταστήματα-οικόπεδα-αγροτεμάχια-οχήματα-μετοχές υπόχρεων προς αποκατάσταση νομιμότητας.
    Νικολέτα
    απάντηση02
     
     
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΩ? | 30/09/2013 13:17
    ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και εδω και λιγο καιρο συμβαινει το εξης...οι πελατες μου δεν θελουν αποδειξη,δεν θελουν να πληρωσουν Φ.Π.Α.,....σου λεει οτι στα 63 ευρω με αποδειξη ειναι 50 ευρω χωρις αποδειξη...13 ευρω ειναι το ψωμι και το γαλα της εβδομαδας.....τι κανω εγω ως ΕΕ? Αν κοψω και δεν μου πληρωσει ΦΠΑ τι γινετε? Τρωω το Φ.Π.Α εγω? ΠΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΕ ΕΝΑΣ ΕΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ?
    ***ΦΤΗΝΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ***
    απάντηση66
     
     
    αφήστε λίγα χρήματα στους ΄'Ελληνες | 29/09/2013 22:49
    Ελεύθερος επαγγελματίας : ένα είλωτας, που αγωνίζεται καθημερινά να προσελκύσει πελάτες, να τους πείσει ότι οι υπηρεσίες του του χρειάζονται, να προφέρει τις υπηρεσίες του, να συμφωνήσει την αμοιβή του, να την εισπράξει, και να πληρώνει: 50% στον εν δυνάμει «συνεταίρο του» το κράτος (ΦΠΑ, φόρος εισοδήματος, χαράτσια, τέλη κυκλοφορίας ΙΧ), τις ασφαλιστικές του εισφορές για να έχει (;;) ασφάλεια - σύνταξη και πρόσβαση στα νοσοκομεία - το ενοίκιο, τη ΔΕΗ, το τηλέφωνο, τις λοιπές πάγιες και μη, δαπάνες λειτουργίας της επαγγελματικής του στέγης, το τέλος επιτηδεύματος.- Όταν στραγγίζεις την αγορά από το χρήμα, ελπίδα ανάπτυξης δεν υπάρχει
    ManosB
    απάντηση83
     
     
     
    Τεχνικά είναι δυνατόν να πληρωθεί το ΦΠΑ εκείνη τη στιγμή. | 28/09/2013 18:00
    Δέν υπάρχει καμμία δικαιολογία να μήν αποδίδουν τον ΦΠΑ όταν τον έχουν ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΕΙ. Η λύση είναι πολύ απλή.. Οταν ο πελάτης πληρώνει και πληκτρολογείται στη μηχανή το ποσόν ας πούμε 121 Ευρώ τα 21 ευρώ δηλαδή όσο ποσό του ΦΠΑ φεύγει απο το τραπεζικό λογαριασμό του επιχειρηματία.. και πηγαίνει σε ένα κινούμενο λογαριασμό της Εφορίας... Αυτό μπορεί να γίνει είτε με σύστημα on line, λίγο ακριβό η με το σύστημα Batch Input..Ενας ειδικός της πληροφορικής μπορεί να εξηγήσει τι σημάίνει αυτό. Με το τρόπο αυτό πάνε τα χρήματα που εμείς οι καταναλωτες ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ απ ευθείας στο κρατος. Τέλος του μήνα πάλι αυτόματα γίνεται η εκκαθάριση του λογαριασμού μεταξύ Επιτηδευματία και κράτους..πολύ απλά
    Βαγγέλης ( εργαζόμενος σε εταιρεία λογισμικου)
    απάντηση162
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πλαστικο χρημα | 28/09/2013 03:44
    Συμφωνω κι εγω με το φιλο που προτεινει το πλαστικο χρημα. Ετσι δεν ειναι ευκολο να κλεψεις. Και ο υδραυλικος στην Ολλανδια εχει ενα ειδικο τηλεφωνο, που παιρνει καρτα τραπεζας. Ας αρχισει επιτελους, γιατι καποιοι συνεχιζουν να μας ληστευουν
    Γιωργος
    απάντηση120
     
     
    ΑΣΧΕΤΟΙ | 27/09/2013 23:33
    ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΥΠΟΙΚ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟ ΤΙ??ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΟΝ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ON LINE ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟ ΦΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΛΛΑ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΟΣΟΝ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ Π.Χ 200.00 ΕΥΡΩ ΑΝ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΤΟΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ??ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!
    emporakos agonistis
    απάντηση161
     
     
    μα το μόνο που μας νοιάζει... | 27/09/2013 15:37
    είναι το πως θα καρπωθούμε τις ψήφους της ΧΑ. Με τον ΦΠΑ θα ασχοληθούμε τώρα;
    Γιαννάκης Στουρνούρας
    απάντηση222
     
     
    ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ? | 27/09/2013 14:54
    Χιλιαδες επιχειρησεις εχουν σταματησει τις δραστηριοτητες τους,χιλιαδες μαγαζια εχουν κλεισει. Παρα πολλοι απο αυτους δεν μπορουν να κανουν οριστικη διακοπη στην εφορια επειδη χρωστανε. Οσο δεν ειναι διαγραμμενοι, φαινεται σαν να μην κανουν δηλωση ΦΠΑ και να μην πληρωνουν. Δεν πιστευω οτι το 20% των ΕΝΕΡΓΩΝ επαγγελματιων δεν κανουν καηλωση ΦΠΑ για να κλεβουν . Αν θελουν να κλεβουν δεν κοβουν αποδειξεις, η κανουν ψευτικη δηλωση ΦΠΑ, με το να μην κανεις δηλωση ΦΠΑ δεν κερδιζεις τιποτα ,σε τσιμπαει αμεσως η εφορια. Ας μας πει το υπουργειο ποσοι απο αυτους ειναι στην πραγματικοτητα χωρις συναλλαγες αντι να προσπαθει να στρεψει τον εναν μας εναντιον του αλλου με παραπληροφορηση
    K
    απάντηση326
     
     
    Στη φυλακή άμεσα | 27/09/2013 13:47
    Όσοι δεν αποδίδουν στο κράτος τον φόρο που πληρώνουν οι πολίτες είναι ΚΛΕΦΤΕΣ. Και σαν κοινοί εγκληματίες πρέπει να πηγαίνουν στη φυλακή. Αν δεν έχουν να πληρώσουν, να δημεύεται η περιουσία τους μέχρι συγγενών πρώτου βαθμού. Τέρμα τα αστεία λαμόγια. Ο κόσμος δεν ανέχεται πλέον.
    Aprosarmostos
    απάντηση2128
     
     
    ΘΑ ΚΟΚΚΚΙΝΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ!! | 27/09/2013 13:37
    Πόσο ντροπή μπορεί να θωρηθεί αν κάποιος χρωστάει στο Δημόσιο, ιδιαίτερα όταν αυτοί που χρωστούν, φυσικά και νομικά πρόσωπα, ξεπερούν το 1,500,000; Εχει κανείς την εντύπωση ότι η διαπόμπευση θα έχει κάποιο αντίκτυπο πάνω τους; Οι φοβεροί εγκέφαλοι του Υπουργείου δεν καταλαβαίνουν ότι δεν φοβίζει η διαπόμπευση αλλά η έλλειψη χρημάτων,που οφείλεται στη μειώση του τζίρου,στις ζημιές και την αρνητική ρευστότητα; Αντί να κοιτάξουν να βοηθήσουν την ανυπόφορη κατάσταση για την οποία οι ίδιοι ευθύνονται, κάνουν ακριβώς το αντίθετο...για να κάνουν φιγούρα στην τρόικα. Γελοιότητες, απύθμενη βλακεία και υποκρισία και κυρίως μηδενική αποτελεσματικότητα.
    ΚΔ
    απάντηση387
     
     
    Ας γίνει | 27/09/2013 13:21
    κάτι!Βουλιάζουμε και κάποιοι το βιολί βιολάκι!Δεν ξέρω ,αλήθεια, με ποιο θράσος δεν αποδίδουν τον ΦΠΑ;Ως πότε θα το παίζουν οι ξύπνιοι της Φαιδράς Πορτοκαλέας;Τι άλλο πρέπει να γίνει για να καταλάβουν κάποιοι ότι ο κόμπος έφτασε στο χτένι ;Οι αρπαχτές σήμερα θα γίνουν μπούμεραγκ για τους ίδιους , γιατί η ανεργία αντί να μειωθεί καλπάζει και σεις γαία πυρί μειχθήτω!Πώς ο άνεργος θα βγει να ψωνίσει;Θέλετε να κλείσετε όλοι σας;Πού το πάτε αλήθεια;Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει κλαρινογαμπροί μας!Το φθινόπωρο μας μπήκε με άγριες πολιτικές συνθήκες .Σε κανέναν δε συμφέρει αποσταθεροποίηση και εκλογές.Έχουμε και τους χρυσαυγίτες να το παίζουν καραφλόμαγκες χωρίς να έχουν τα κοτσια!Ιδού η Ρόδ....ιδ...
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση1216
     
     
     
    ΦΤΟΥ ΣΑΣ | 27/09/2013 09:47
    Βρε λαμόγια σε όλο τον κόσμο εφαρμόζεται το πλαστικό χρήμα. Κανείς δεν μπορεί να κλέψει, κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί και κανείς δεν μπορεί να καταχραστεί ξένα (του κράτους ) χρήματα. Ακόμα και όσοι τελείωσαν το Χάρβαρντ .... το ξέρουν. Από ποιόν πλέον κρύβεται την έλλειψη πολιτικής βούλησης και επικαλείσθε αδυναμία; Φτου σας.
    Μ. Ρ. ΑΝΑΡΡΑΧΩΒΑ
    απάντηση3310
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μαγκιά... | 27/09/2013 09:13
    Δεν πληρώνουν; Μαγκιά... Οι άλλοι που πληρώνουν είναι Θύματα της συνέπειάς τους σε ένα Κράτος που φοβάται να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Και φοβάται γιατί υπάρχουν εκλογές. Αλλά την άλλη μέρα όμως τα ταμεία θα είναι εξ ίσου άδεια. Και τα μέτρα αναπόφευκτα. Και θα τα πάρουν όλοι στο όνομα της Διάσωσης της οικονομίας.Είτε λέγονται ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ είτε ότιδήποτε άλλο.
    Ω
    απάντηση2212
     
-