από metereologos.gr
Τρίτη 27 Ιουνίου 2017
 
 

Ερχονται κατασχέσεις σε 2.500.000 οφειλέτες

Σχετική εντολή έδωσε ο Γραμματέας Φορολογικών Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης
Ερχονται κατασχέσεις σε 2.500.000 οφειλέτες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Σε κατασχέσεις μισθών, συντάξεων, καταθέσεων, ενοικίων και άλλων εισοδημάτων 2.500.000 ληξιπρόθεσμων οφειλετών θα προχωρήσει άμεσα το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να εισπράξει μέρος των 56,4  δισεκατομμυρίων ευρώ που χρωστούν συνολικά οι οφειλέτες στην Ελλάδα.

Την εντολή έδωσε ο Γενικός Γραμματέας Φορολογικών Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης στους εφόρους κατά τη διάρκεια έκτακτης σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας.

Η εντολή ήταν σαφής προς τους επικεφαλής των Δημόσιων Οικονομικών Υπηρεσιών: Πρώτα θα στέλνετε επιστολή στους οφειλέτες του Δημοσίου να έρθουν να ρυθμίσουν τα χρέη τους. Σε επόμενο στάδιο θα στέλνετε επιστολή απειλής κατάσχεσης και σε τρίτο στάδιο και εφόσον δεν έχει υπάρξει καμία ανταπόκριση από τους ληξιπρόθεσμους οφειλέτες τότε θα κοινοποιείται εξόδικο και τελική πράξη ενέργεια θα είναι η οριστική κατάσχεση μισθών, συντάξεων, ενοικίων, καταθέσεων κτλ. Αξίζει να τονιστεί ότι σήμερα η εφορία μπορεί να κατάσχει κινητά περιουσιακά στοιχεία (καταθέσεις, ΙΧ, μοτοσικλέτες κτλ.), το 20% ημερομισθίων  και 25% μισθού ή σύνταξης εφόσον είναι πάνω από 1.000 € (ο μισθός ή η σύνταξη δεν μπορεί μετά την κατάσχεση να πέσει κάτω από 1.000 €), το 50% εφάπαξ, τα ενοίκια κτλ.

Μάλιστα, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, στο υπουργείο Οικονομικών είχε τεθεί πρόταση με την οποίο θα μειωνόταν το όριο κάτω από το οποίο δεν μπορεί να γίνει καμία κατάσχεση μισθού, ημερομισθίο υ ή σύνταξης στο επίπεδο των 600 ευρώ το μήνα από 1.000 ευρώ σήμερα. Ωστόσο, το υπουργείο Οικονομικών με ανακοίνωση το βράδυ της Δευτέρας έσπευσε να διαψεύσει κατηγορηματικά ένα τέτοιο ενδεχόμενο, αναφέροντας χαρακτηριστικά οτι «σενάρια που είδαν το φως της δημοσιότητας (σ.σ. μείωσης του ορίου κατασχέσεων για χρέη προς το Δημόσιο από τα 1.000 ευρώ στα 600 ευρώ) αποτελούν αντικείμενο φαντασίας και μόνο». 

Ετσι, μέσα στο μήνα θα σταλούν 2,5 ραβασάκια της εφορίας σε 2,3 εκατ. οφειλέτες με ληξιπρόθεσμα χρέη έως 3.000 ευρώ, σε 100.000 οφειλέτες με χρέη από 3.000 ευρώ έως 300.000 ευρώ, σε 5.770 οφειλέτες με χρέη από 300.000 ευρώ έως 1.000.000 ευρώ, ενώ τέλος θα σταλούν ραβασάκια σε 1.500 οφειλέτες που χρωστά ο καθένας πάνω από 1 εκατ. ευρώ.

Αξίζει να τονιστεί ότι πλειονότητα των οφειλετών (2,3 εκατ. πολίτες) χρωστούν στην εφορία συνολικά 1,1 δισ. ευρώ, ενώ από την άλλη πλευρά 6.270 οφειλέτες έχουν χρέη στο κράτος συνολικού ύψους 35 δισ. ευρώ!

Ενδεικτικό της οικονομικής αδυναμίας που βρίσκονται οι πολίτες είναι ότι μέχρι σήμερα δεν έχουν πληρώσει το χαράτσι της ΔΕΗ 550.000 ιδιοκτήτες ακινήτων

Ποιοι κινδυνεύουν με κατασχέσεις; Όσοι δεν έχουν πληρώσει το φόρο εισοδήματος, ΦΠΑ, χαράτσι ΔΕΗ, κλήσεις τροχαίας, κλήσεις δημοτικής αστυνομίας, διόδια, ακόμη και πρόστιμα από μη ακύρωση εισιτηρίων αστικών συγκοινωνία που έχουν μεταφερθεί στην εφορία.

Μάλιστα, η εφορία μπορεί να στείλει κατασχετήρια στους εργοδότες, ασφαλιστικά ταμεία, ενοικιαστές και τράπεζες χωρίς να ενημερώσει τους οφειλέτες.

Πάγωμα των χρεών των άνεργων ζητεί ο ΣΥΡΙΖΑ
Το άμεσο πάγωμα των χρεών των άνεργων και των νοικοκυριών με μηδενικό εισόδημα, ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ σχολιάζοντας τα περί κατάσχεσης μισθών και καταθέσεων από την Εφορία.

«Τα δημόσια έσοδα δεν πρόκειται να αυξηθούν όσο ακολουθείται η πολιτική της φορολογικής εξόντωσης των ασθενέστερων και μεσαίων στρωμάτων. Η οικονομία δεν πρόκειται να ανακάμψει όσο συνεχίζεται η πολιτική λιτότητας, ύφεσης και ανεργίας» αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το υπουργείο Οικονομικών «ερμηνεύει» τον Γ. Μαυραγάνη 
Μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου οι ειδοποιήσεις για κατασχέσεις 
Βουλή: Ανέκυψε θέμα μείωσης του ορίου για κατασχέσεις μισθών - συντάξεων για χρέη προς το δημόσιο 
 
 
σχόλια (44)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Φυσικός νόμος | 02/03/2013 01:53
    Πλησιάζει η ώρα που η καταφυγή στα όπλα θα αποτελεί τη μοναδική λύση απαλλαγής από την τρικομματική συμμορία, που έχει καταργήσει την έννοια του κράτους δικαίου. Δυστυχώς αγνοούν πως όσο περισσότερη πίεση ασκούν στο ασυμπίεστο, τόσο μεγαλύτερη θα είναι κι η πίεση της αντίδρασης κι ότι παραχθεί από αυτήν, θα είναι εξαιρετικά βίαιο κι ανεξέλεγκτο από κόμματα και κάθε είδους κομματικούς μυαλοπώλες. Νόμος της φυσικής είναι κι όποιος αγνοεί και καταπατεί τους φυσικούς νόμους, τιμωρείται αυστηρότατα.
    Θ.Π.
    απάντηση10
     
     
    Περιμένετε μετά ... | 18/02/2013 02:08
    από όλον αυτό τον αντιλα'ι'κό ορυμαγδό φόρων να σας ψηφισουμε ??? Ούτε ζωγραφιστούς δεν θα μας ξαναδείτε καθήκια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ !...2.300.000 πολίτες χρωστούν 1 δις και 6000 μεγαλοοφειλέτες χρωστούν 35 δις ευρώ ! Δεν μπορεί λάθος διαβάζουν τα μάτια μου ή τρελλάθηκα ή μας θεωρούν πανηλιθίους !
    N.A.
    απάντηση80
     
     
    Να φύγουν οι ψεύτες Πολιτικοί - υπηρέτες της ολιγαρχίας | 14/02/2013 01:20
    Η Κυβέρνηση έχει καταργήσει κάθε ένοια δημοκρατίας , ισότητας και σεβασμού απέναντι στον Πολίτη . Ως τώρα είχε τύχη , γιατί ο κόσμος νόμιζε, ότι ό,τι γίνεται , γίνεται για το καλό της χώρας κι όχι για το καλό της ολιγαρχίας .Η συμπεριφορά της όμως γίνεται όλο εξαιρετικά προκλητική , οταν περίπου 6.300 Πολίτες χρωστούν 35 δις και 2,5 εκατομμύρια 1,1, δις. Τώρα οι Ευρωπαίοι μιλάνε για περαιτέρω μειώσεις των αποδοχών και άρα πείνα περισσότερων εκατομμυρίων Ελλήνων . Μας κυβερνούν με εργαλείο τον φόβο και διαλύουν την κοινωνία . Ομως ο ΠΟλίτης σύντομα δεν θα φοβάται , γιατί δεν θα έχει πλέον τίποτε να χάσει και τότε να δούμε αν θα προλάβουν να φύγουν...
    Mάριος Π.
    απάντηση60
     
     
    ...μην στεναχωριέστε..... | 13/02/2013 17:50
    ....οι κατασχέσεις αναφέρονται σε αυτήν την γενιά αλλά θα τις πληρώσουν οι επόμενοι σε καμμιά δεκαπενταριά χρόνια....
    Ζάχος
    απάντηση40
     
     
    2,3 εκατομμύρια πολίτες χρωστούν 1,1 δις | 13/02/2013 04:21
    ενώ άλλες 6.300 χρωστούν 35 δις. Μαντέψτε ποιοι από τους δυο...
    δεν θα πληρώσουν...
    απάντηση190
     
     
    Πολλοί θα καταφύγουν στην βία | 12/02/2013 23:19
    Με λύπη διαβάζω τις απειλές της εφορίας προς το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού που βρίσκεται σε αδυναμία. Πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα καταφύγει στην βία, ακόμη και σε ακραίες μορφές, αν δει ότι δεν έχει τίποτα να χάσει. Αν ΔΕΝ είχα να πληρώσω και δεν είχα άλλη λύση, φοβάμαι ότι θα έπρατα κάτι για να μπω φυλακή, να με σιτίζει το ηλίθιο κράτος ξοδεύοντας περισσότερα από ό,τι αν μου έδινε μια ενίσχυση.
    Να δούμε τί θα γίνει...
    απάντηση183
     
     
    Κατασχεσεις Σωβρακων | 12/02/2013 16:32
    Εγω συνταξιουχος πια, ποτε δεν χρωσταγα στην εφορια.Γιατι απλα,με φορολογουσατε πριν καν εισπραξω τον μισθο μου.Πως τωρα,συνταξιουχος χρωσταω[κι'εγω δεν θυμαμε ποσσα] ειναι αξιο μελετης.Η απαντηση βεβαια ειναι απλη.Στο ενημερωτικο του ΙΚΑ φαινετε η ανικανοτητα κ' η ανοργανοσια αυτου του κρατους.Ενω φορολογουν την κυρια συνταξη,δεν φορολογουν την επικουρικη με αποτελεσμα να οφειλουμε καθε χρονο.Το αστειο ειναι αλλου βεβαια.Για επικουρικη συνταξη 3.800 Ε ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ 1900Ε επι πλεον Φ.Μ.Υ.Ουτε τα εδωσα ουτε ξερω ποσσα χρωστω ουτε προκειται να τα δωσω.ΔΕΝ ΕΧΩ.Περμενω βεβαια κ' τις αποφασεις των δικ/ριων για τις παρανομες περικοπες.Παλι απειλες στους γδαρμενους??αυτο θα ειναι κ' ο ταφοςσας αμιν...
    ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ
    απάντηση268
     
     
     
    Θα σας πάρουν τα σπίτια οι αναρχοκομμουνισταί | 12/02/2013 15:46
    Από μικρός μεγάλωσες στο σπίτι με ρητορικές υπέρ της χούντας, του έθνους και κατά των κομμουνιστών. Τελικά, χαζουλάκο Έλληνα τον μισθό και το σπίτι θα στο πάρουν οι εθνικιστές χουνταίοι, που ψήφιζες τόσα χρόνια και ίσως ακόμη πιστεύεις. Έτσι όμως πάει, μην μεμψιμοιρείς γιατί φέρεις την ευθύνη για αυτό που σου τυχαίνει. Και μην ακούς κανέναν, συνέχισε ό,τι έκανες και πριν, κατηγόρησε όχι εσένα αλλά άλλους, του αναρχοάπλυτους, τους ξένους κτλ. Αφού σου πάρουν τον μισθό και ίσως το σπίτι, θα έχει και πιο κάτω. Το βαρέλι δεν έχει πάτο. Τελικά όμως ίσως σου αξίζει. ΓΙΑΤΙ όλα εδώ πληρώνονται.
    Σωκράτης
    απάντηση3613
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    LOIPON, KALA TO ELEGA EGW ... | 12/02/2013 14:50
    ... OTI O THEOXARHS MOIAZEI FATSIKWS STO STOYRNARA!
    Pipitsa
    απάντηση154
     
     
     
    Ελπίζω να μην μείνουν μόνο στα λόγια | 12/02/2013 14:11
    Να αισθανθούμε για μια φορά κι εμείς που πληρώναμε πάντα και στην ώρα μας ότι δεν είμαστε τα κορόιδα
    Κορόιδο φιλότιμος νοικοκύρης
    απάντηση3731
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αν τα εκανε αυτα ο ΓΑΠ ή ο ΣΥΡΙΖΑ...!!! | 12/02/2013 14:00
    ΟΥΤΕ ΨΥΛΛΟΣ ΣΤΟ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥΣ. ΟΙ ''ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΙ'' ΜΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ,ΤΟ ΚΟΛΟΝΑΚΙ,ΤΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΛΑΓΚΑΡΝΤΙΝΟΥΣ,ΤΟΝ ΨΥΧΑΡΗ,ΤΟ ΘΕΜΟ,ΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ,ΤΗ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΒΥΡΟΝΟΣ,ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΑΛΑΖΟΑΙΜΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΛΗΣ,ΘΑ ΟΛΟΦΥΡΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΣΚΙΖΑΝ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΙΚΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΟΥ ΜΕΓΚΑ.Ο ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΘΑ ΑΜΟΛΑΓΕ ΤΙΣ ΟΡΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
    δε χρειαζεται νασαι μαντης
    απάντηση2217
     
     
    Πάλι τα ίδια | 12/02/2013 13:59
    Μήπως με τον κατακοτσουρεμένο εισοδημά μου κατάσχουν και κατι κοινόχρηστα που χρωστάω;
    Σωκράτης
    απάντηση309
     
     
    Άντε πάλι... | 12/02/2013 13:14
    Θα αδειάσουν για μία ακόμη φορά οι τράπεζες (από ό,τι τέλος πάντων έχει απομείνει σε αυτές) και θα γεμίσουν τα στρώματα, οι γιαγιάδες θα φορτωθούν αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες από τα παιδιά κ τα εγγόνια τους, σπίτια θα αλλάξουν χέρια κλπ. Απ'την άλλη βέβαια θα υπάρξουν έσοδα από τις μεταβιβάσεις (ρε μήπως κατα κει το πάνε?). Τέλος, αν είναι να τα πάρουν από τον εργοδότη μου, ας το πατσίσουμε έτσι, γιατί ούτως ή άλλως τελευταία φορά που πληρώθηκα (έναντι, ε!) ήταν αρχές Δεκέμβρη! Για να δούμε, θα το τολμήσουν? Θα ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους, όπως πχ ιδοκτήτες σκαρφαλωμένους στη στέγη με πλατύ, παγωμένο, χαμόγελο και μάτι που γυαλίζει να περιμένουν "καρτερικά" ;) τους κλητήρες! Για να δούμε
    No money, no honey...
    απάντηση507
     
     
    Όλοι; | 12/02/2013 13:12
    Δηλαδή, αν το κατάλαβα καλά, αν ένας γεωργός χρωστάει, θα του κατάσχουν το τρακτέρ; Άν ένας βολευτής χρωστάει, θα του κατάσχουν το μισθό του; Άν ένας δικηγόρος χρωστάει, θα του κατάσχουν την νιμική του "προστασία"; Άν μια εκκλησία χρωστάει, θα της κατάσχουν τις εικόνες; Εδώ να σημειώσω, πως οι πιό σίγουροι είναι οι παραοικονόμοι και οι "άγραφτοι", μια που τα έσοδά τους δεν φαίνονται πουθενά. Συνεχίζεται η πολιτική ενάντια στους πολίτες, την ώρα που μια πολιτική με τους πολίτες θα ήταν μια καλή λύση, όμως γι αυτό μας λείπει η βάση, το υπόβαθρο, τα θεμέλια, οι δομές, ή εμπιστοσύνη, η τόλμη, η φαντασία και το ηθικό-πολιτικό ανάστημα των πολιτικών και των κομμάτων.
    2λάμδα
    απάντηση1911
     
     
    Ερώτηση: | 12/02/2013 13:05
    Αλήθεια αναρωτιέμαι ποιό να είναι το κόστος εκτύπωσης-αποστολής όλων αυτών των ραβασακίων; Θα καλυφθεί άραγε από τις εισπράξεις των οφειλών που αναφέρονται σε αυτά;
    mike
    απάντηση368
     
     
     
    ΜΗ ΤΟΥΣ ΛΥΠΑΣΤΕ | 12/02/2013 13:04
    Εγώ που είμαι συνεπέστατος είμαι ο βλάκας;ΝΑ ΠΗΓΑΊΝΟΥΝ ΓΙΑ ΨΏΝΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ,ΚΑΙ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΠΡΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ,ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΟΚΡΙΣΙΕΣ;Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΟΥΣ.
    Νοικοκύρης
    απάντηση3342
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μία από τα ίδια | 12/02/2013 12:15
    Σιγά μην σκίσουν κανένα καλστόν, τρία χρόνια τα ίδια και τα ίδια, συσκέψεις, απειλές κατασχέσεων και στο βάθος κόψιμο μισθών , συντάξεων και καινούργιων χαρατσιών για να πληρώνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι αυτοί που φοβούνται και δεν θέλουν να έχουν μπλεξίματα. Εντάξει είμαστε ηλίθιοι αλλά μη μας το επαναλαμβάνετε ΜΜΕ
    FAETHON
    απάντηση369
     
     
    Θυμαστε; | 12/02/2013 12:13
    "Αν βγει ο Συριζα θα μας παρουν τα σπιτια και τις καταθεσεις".
    Λοπωδητες
    απάντηση5517
     
     
    Ως πότε θα βαστήξει ο Ρόμελ??? | 12/02/2013 12:10
    Ότι καλύτερο για την ψυχολογία μας!! κατά τα άλλα οι κομμουνιστές και οι ληστοσυμμορίτες θα μας έπαιρναν τα σπίτια…ελάτε κ. της τρικολόρε κ θα σας αντιμετωπίσουμε ως ληστοσυμμορίτες. Να τα τυπώσετε κ να τα στείλετε το γρηγορότερο, θα μας απελευθερώσουν…μόλις λάβεις το χαρτί, χωρίς κανένα άλλο εισόδημα στην οικογένεια και χωρίς προοπτική δεν θα χεις κάτι άλλο να χάσεις πια…
    Έλληνας σε εκποίηση με το κιλό
    απάντηση3914
     
-