Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014
 
 

Μία ποινή για όλους όσους μαζέψουν λιγότερες αποδείξεις

Τι συζητήθηκε στη σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών
Μία ποινή για όλους όσους μαζέψουν λιγότερες αποδείξεις
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σύσκεψη για το φορολογικό νομοσχέδιο πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης στο υπουργείο Οικονομικών με τη συμμετοχή του υπουργού Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα, του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνη, του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων κ. Χ. Θεοχάρη και του σύμβουλου του κ. Στουρνάρα σε θέματα φορολογίας κ. Ν. Καραβίτη.
 

Σημειώνεται πως οι κ.κ. Θεοχάρης και Καραβίτης είναι μεταξύ των υποψηφίων για τη θέση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων του υπουργείου Οικονομικών, η ανακοίνωση του οποίου είναι θέμα ημερών.

Στη σημερινή σύσκεψη εξετάστηκαν λεπτομέρειες σχετικά με το καθεστώς των αποδείξεων το οποίο θα είναι απλό και το πέναλτι για τις λειψές αποδείξεις θα είναι μία ποινή για όσους θα μαζέψουν λιγότερες. Ακόμη εξετάστηκαν ζητήματα σχετικά με τη φορολογική συμμόρφωση, τα έσοδα από την φορολογία κεφαλαίου, την αγορά καυσίμων και άλλα επίκαιρα θέματα.

Σημειώνεται πως το νέο φορολογικό νομοσχέδιο αναμένεται να ψηφιστεί από την Ολομέλεια της Βουλής έως τις 11 Ιανουαρίου.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Στουρνάρας, ο Μεγαλοπρεπής Σουλτάνος | 04/01/2013 22:29
    Οι Οθωμανοί ήταν πιο έντιμοι στις οικονομικές συναλλαγές τους από τα Στουρνάρια που μας γίνανε Σαμάρι στην πλάτη μας. Αυτό δεν είναι κράτος, ΧΑΜΑΙΤΥΠΙΟΝ είναι!!!
    nemecic
    απάντηση32
     
     
    ΦΤΑΙΕΙ ΛΕΝΕ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ | 04/01/2013 18:58
    Ολος ο κόσμος ....γελάει μαζί μας ! Να δεις στο τέλος που η μόνη ελπίδα μας θα είναι η...τρόικα. Αρχισε λίγο να καταλαβαίνει ο Ολι Ρεν και ακολουθούν οι άλλοι. Αντε να δούμε γιατί με αυτούς που έχουμε μπλέξει το ρεζίλι δεν έχει ...τελειωμό. Ασε η ρετσινιά ότι η αιτία είναι η...φοροδιαφυγή. Καλά αφού έχουν βεβαιωθεί τόσα ...δις. Αυτά δεν είναι φόροι ? Και εάν ναι γιατί δεν εισπράττονται ? Εδώ δεν εισπράττονται οι ...βεβαιωμένοι και επιβάλλουν νέους, φανταστικούς και υποθετικούς, με η χωρίς αποδείξεις ! Καθεστωτική αναθεώρηση εδώ και τώρα μήπως και επικρατήσει η...λογική για να σωθούμε.
    ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΟΙ ΦΟΡΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ?
    απάντηση61
     
     
     
    Εχουμε σαλταρει τελειως.... | 04/01/2013 16:08
    Διαβαζω τα σχολια και δεν πιστευω τα ματια μου.. Ρε, πατε καλα; Αν σας μενουν τοσο λιγα, γιατι σας ειναι δυσκολο να μαζεψετε το 25% σε αποδειξεις; Τι διαολο, ολο στα μπουζουκια πατε και αλλαζετε μπανιερες στο σπιτι; Το φαγητο και μονο μιας οικογενειας με δυο παιδια ειναι -φτηνα- 500 Ευρω το μηνα. Τι στο καλο μισθους εχετε, δλδ;; 4-5000 ο καθενας; Ενταξει, τα εχουν κανει ροϊδο γενικως, αλλα δεν εχει νοημα το κραξιμο οταν τους ξεφευγει και ενα σωστο! Στο φιναλε, αν καποιος δε σας κοψει αποδειξη, δικαιουστε, πλεον, να μην τον πληρωσετε. Αν καποιον πιανει αυτο το μετρο ειναι αυτον που καθαριζει πολλα, οχι το φτωχαδακι που ζει με 3 60..
    Παυλος
    απάντηση27
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γιατί κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι; | 04/01/2013 11:09
    Τα τελευταία τρία χρόνια τρία Μνημόνια Ληστείας και Υφαρπαγής εις βάρος της συντριπτικής πλειοψηφίας του ελληνικού λαού. Μέσω: -ετσιθελικών και αντισυνταγματικών συνεχών μειώσεων μισθών και συντάξεων -δεκάδων νέων φόρων -αφόρητης ακρίβειας και τώρα: -μέσω εξαναγκασμού σε κατανάλωση από ανύπαρκτο εισόδημα με απειλή μάλιστα ποινής! Το ερώτημά μου είναι το εξής: σε κάθε περίπτωση τους ληστές δεν τούς βάζουν φυλακή; Αν ναι, τότε γιατί οι κυβερνώντες της τελευταίας τριετίας κυκλοφορούν ακόμη ελέυθεροι;
    Σπύρος Γιακουμάκης
    απάντηση92
     
     
    Εν αναμονη της γκιλοτινας | 04/01/2013 10:11
    Θα πρεπει να γινει αντιληπτο οτι η περιοδος που σημαδεψε την ανθρωποτητα απο τη Γαλλικη επανασταση πνεει τα λοισθια και οδηγουμεθα σε μια νεοφεουδαρχικη εκδοχή του κοσμου. Αυτο για να γινει θα πρεπει να συνοδευεται απο την παρουσια μιας πεφωτισμενης ολιγαρχιας και μιας μεγαλης μαζης νεο-δουλοπαροικων οι οποιοι θα διαγουν λιτον βιον ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Γι αυτο ή θα τα ξοδεψετε ή θα τα αποθηκευσετε και θα τα απαλλοτριωσει δια της φορολογησεως το συστημα.
    ΑΖ
    απάντηση30
     
     
    Που ειναι η δικαιοσυνη ? | 04/01/2013 07:58
    Δεν βλεπουν οτι ειναι αντισυνταγματικο αυτο με τις αποδειξεις? Αφου πληρωνω ενα καρο φορους, χαρατσια κτλ. ερχεται και σου λεει, απο αυτα τα λιγα που σου περισευουν να ξοδεψεις το 25% !! Αυτοι θα μου πουν ποσο πρεπει να ξοδεψω ? Σαν δεν ντρεπομαστε...μπαχαλο κρατος.
    ανικανοι πολιτικοι
    απάντηση92
     
     
    Προστιμο αν δεν ξοδεψεις; | 04/01/2013 07:53
    Ειναι ενα απο τα πιο προστυχα οικονομικα μετρα που μπορει να σκαρφιστει ανθρωπος μια και αντιτιθεται στην αρχη της αυτοδιαθεσης. Απο τα οσα σου μεινουν μετα αυτη την ανελεητη φορολογηση να σου επιβαλλει να ξοδεψεις επιπλεον αλλιως προστιμο. Εαν ενα μετρο επρεπε να καταργησει αμεσα ο Υπουργος Οικονομικων ο οποιος κατα τα αλλα φαινεται να τελει αξιολογο εργο θα ηταν αυτο. Αν αυτου καθεται και συζηταει ποσο θα ειναι το προστιμο αν δεν ξοδεψεις. Για να κινησει την Οικονομια. Αντι να δωσει κινητρα τιμωρει τους φορολογουμενους. Εαν εχει κανεις το Θεο του.
    Σχολιαστης
    απάντηση82
     
     
    Η δική σου η ποινή ποιά θα είναι...? | 04/01/2013 01:15
    Η βιομηχανική παραγωγή , η μεταποίηση και το εμπόριο σημείωσαν πτώση 15-20% το έτος 2012 όχι μόνο σε σχέση με το προηγούμενο έτος αλλά με το 2005. O διαπρεπής οικονομολόγος πρωθυπουργός μετά του ετέρου σαινιου κ.Στουρναρα έχουν να πουν τίποτε επί αυτού? Ολοταχώς προς τα πίσω...μέρες ένδοξες έρχονται ξανά.....
    parlapipas
    απάντηση51
     
     
    Κε Υπουργε.... | 04/01/2013 01:11
    Κάτι μου λέει οτι εσύ ούτε καν έχεις ψιλιστεί την δική σου την ποινή...ούτε ψύλλος στον κόρφο σου σε λίγους μήνες, όταν όλοι πάρουν χαμπάρι τι κόψατε και ράψατε σε βάρος της μεσαίας αστικής τάξης....είπαμε νύχτα θα φύγεις - τρέχοντας και από την πίσω πόρτα.....και ούτε θα προλάβεις να πάρεις μαζί σου τις αποδείξεις που θα έχεις μαζέψει....college boy
    parlapipas
    απάντηση72
     
     
    ΠΟΙΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ | 03/01/2013 23:39
    ΒΟΥΡ, ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ , ΕΣΑΣ ΤΙ ΠΟΙΝΗ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ, ΤΙ ΑΠΟΔΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΤΕ?ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΣΤΕ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ,ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ?ΠΑΡΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ,ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ, ΕΜΕΙΣ ΛΙΩΣΑΜΕ.
    ο εχων τίποτα
    απάντηση51
     
     
    Στουρνάρας ο Μεγαλοπρεπής Σουλτάνος της Ελλάδας | 03/01/2013 23:16
    Σφάξε με αγά 'μ να αγιάσω που δεν έχω χρήμα για πέταμα!
    nemecic
    απάντηση61
     
     
    που το ειδατε | 03/01/2013 23:03
    Ρε λαμογια που ειδατε τετοιο πραγμακαι σε ποια χωρα του κοσμου,,,,πουθενα,,,,τετοια αρρωστα μυαλα και τετοια διαστροφη δεν υπαρχουν πουθενα,,,,θα μπειτε στο βιβλιο γκινες για πολλα πρωτεια.
    armodios
    απάντηση101
     
     
    Να τους παρουμε και τα σωβρακα!! | 03/01/2013 23:02
    μπραβο στην κυβερνηση,ετσι μονο θα καταπολεμηθει η φοροδιαφυγη των μισθωτων που τοσα χρονια ετρωγαν με χρυσα κουταλια.για παντα ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΔΗΜΑΡ, αυτη ειναι κυβερνηση
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    απάντηση71
     
     
    καθαρματα | 03/01/2013 22:57
    Γιατι μισουν τους ελληνες τοσο πολυ οι πολιτικοι μας , τι σας καναμε εκτος απο το να σας πλουτιζουμε τοσα χρονια . ρε λαμογια τα δανεια , το ρευμα , το τηλεφωνο , το νερο δεν ειναι εξοδα που βγαινουν απο τις τσεπες των φτωχων , ρε λαμογια ,,,εγκληματιες δεν εχετε ιχνος ντροπης /. θα πληρωσουμε προστιμο επειδη δεν εχουμε λεφτα να ψωνισουμε . ρε θα κατηγορηθειτε συντομα για εγκληματα κατα της ανθρωποτητος...ρε στουρναρα που να βρουμε τα λεφτα για ψωνια για να μη μας βαλεις προστιμο? τα λεφτα που βγαζουμε τα δινουμε ολα σε δανεια και λογαριασμους και χαρατσια που δεν τα βαζετε στα εξοδα,,,καθαρματα,,,τιποτα αλλο...
    armodios
    απάντηση101
     
     
    παραλογισμοσ | 03/01/2013 22:53
    στουρναρα,πωσ θα μαζεψω αποδειξεισ αφου οι περισσοτεροι ελ. επαγγελματιεσ δεν δινουν και εγω δεν εχω επιλογη; γιατι δεν τουσ πιανετε;.π.χ.επαγγελματιασ που δηλωνει φτωχοσ αγροτησ με 5000 εισοδημα, φτιαχνει στεγη με 15000,πωσ θα δωσει αποδειξη; ψαραδεσ στισ διαφορεσ μαρινεσ πουλανε 30ευρω το κιλο ψαρια χωρισ αποδειξη και τοσοι αλλοι ,γιατι δεν τουσ πιανετε αφου φαινοντε;.μετα τι βιβλια εσοδα-εξοδα αφου δηλωνουν οτι θελουν δηλ 5000 ετησιο;.μη μασ ζητασ τοτε αποδειξεισ.
    politis
    απάντηση23
     
     
    Τις θυγατέρες και τα μάτια σας! | 03/01/2013 22:08
    Ούτε δούλεψαν ποτέ τους, τουλάχιστον επισήμως, ούτε παντρεύτηκαν, τουλάχιστον επισήμως, απλώς εισπράττουν σύνταξη δίχως να έχουν προσφέρει ποτέ τίποτα! Ζήτω η Μπανανία!
    Χαρατσώστε κι άλλο τους είλωτες
    απάντηση53
     
     
    Νεες αρπαχτες | 03/01/2013 21:41
    oi ανικανοι μονο σε μισθωτους και συνταξιουχους μπορει να επιβαλλουν αρπαχτες με δικαιολογια τις αποδειξεις .Σε σχεση με οτι ειχαν προυπολογισει το 2010 οι απο τοτε συνεχεις αρπαχτες ,χαρατσια και περικοπες εχουν μειωσει το προς καταναλωση ποσο κατα 40 % ΤΟΥΛΑΧΨΙΣΤΟΝ και αυτοι αυξανουν τις ποινες αντι να μειωσουν το ποσοστο που καλυπυτεται με αποδειξεις..οι ανικανοι .
    ydraios
    απάντηση41
     
     
    Καλα κρασια | 03/01/2013 21:34
    Αερα υπουργαρες μου, τα βοδια ακομα περπατανε, αρμεξτε τα. Εξαλου τι σοϊ καπιταλισμο εχουμε, φυσικα και να φαει πεναλντι οποιος δεν καταναλωνει και δεν ξοδευει.
    z
    απάντηση41
     
     
     
    μόνο μία ποινή υπάρχει.... | 03/01/2013 21:18
    και μόνο που είμαστε Ελληνες, είμαστε ένοχοι για τους Ευρωπαίους και τους Μνημονιακούς εκπροσώπους τους. Δεν θέλουν μόνο τον πλούτο της πατρίδος μας, και την υποταγή μας. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΡΗΜΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ....ΡΩΜΙΟΙ ΞΥΠΝΑΤΕ....Η ΜΟΝΗ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΤΑΝΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΧΑΜΕΝΟ ΕΥΡΩ ΤΗΣ.... Η ΕΛΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΧΑΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΥΡΩΠΗ....ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.
    Θουκυδίδογλου
    απάντηση35
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-