από metereologos.gr
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
 

Μέρκελ:«Mε χρέος πάνω από 80% του ΑΕΠ δεν υπάρχει εθνική ανεξαρτησία»

«Η πολιτική μας για την κρίση είναι σωστή και γι' αυτό πάει καλά»
Μέρκελ:«Mε χρέος πάνω από 80% του ΑΕΠ δεν υπάρχει εθνική ανεξαρτησία»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Με ένα χρέος που υπερβαίνει ας πούμε το 80 ή 90% του ΑΕΠ, γίνεται όλο και πιο δύσκολο να διατηρήσεις την ανεξαρτησία σου», τόνισε η καγκελάριος της Γερμανίας Άνγκελα Μέρκελ, μετά τη συνάντηση που είχε την Πέμπτη με τον πρωθυπουργό της Ιρλανδίας Έντα Κένι στο Βερολίνο, υπερασπιζόμενη την πολιτική που εφαρμόζεται στην Ευρώπη για την αντιμετώπιση της κρίσης.

Απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με το εάν θεωρεί επιτυχημένη την πολιτική της λιτότητας που εφαρμόζεται σε χώρες όπως η Ελλάδα και η Πορτογαλία, η κ. Μέρκελ αρνήθηκε ότι πρόκειται για πολιτική αποκλειστικά λιτότητας και σταθεροποίησης.

Υποστήριξε δε ότι, όπως και στην περίπτωση της Ιρλανδίας, η δημοσιονομική σταθεροποίηση αποτελεί μόνο τη μία πλευρά, ενώ οι άλλες πλευρές αφορούν διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, μεταρρυθμίσεις στην αγορά εργασίας και ενίσχυση της δυνατότητας να βρουν εργασία οι νέοι.

«Μόνο εάν ανταποκρινόμαστε στις συνθήκες της παγκόσμιας αγοράς, μόνο τότε μπορούμε κάτι να προσφέρουμε στην ανάπτυξη. Και γνωρίζουμε ότι με ένα χρέος που υπερβαίνει ας πούμε το 80 ή 90% του ΑΕΠ, γίνεται όλο και πιο δύσκολο να διατηρήσεις την ανεξαρτησία σου», σημείωσε η καγκελάριος και πρόσθεσε ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα και για την ίδια τη Γερμανία, γι' αυτό και, όπως είπε, «δεν είναι αυτοσκοπός το ότι αποφασίσαμε να μεταρρυθμίσουμε κατά βιώσιμο τρόπο τους προϋπολογισμούς μας, αλλά είναι κατά κάποιον τρόπο η ασφάλεια για τα παιδιά και τα εγγόνια μας, για να μπορούν να λαμβάνουν και εκείνοι πολιτικές αποφάσεις ανεξάρτητα».

Δήλωσε δε πεπεισμένη ότι «αυτό το μίγμα μέτρων για ανάπτυξη, διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και για σταθεροποίηση των προϋπολογισμών είναι σωστό και απαραίτητο και βεβαίως πρέπει να είναι -και είναι- προς αυτή την κατεύθυνση ώστε να οδηγήσει σε ανάπτυξη και από την ανάπτυξη σε περισσότερες θέσεις εργασίας».

Η κ. Μέρκελ επαίνεσε τον Ιρλανδό πρωθυπουργό για την πορεία της χώρας και ανέφερε ότι την επόμενη εβδομάδα θα τιμηθεί με το βραβείο «Χρυσή Νίκη» από τον Σύνδεσμο Γερμανών Εκδοτών Περιοδικού Τύπου ως «Ευρωπαίος της χρονιάς».

Επισήμανε ακόμη ότι η Ιρλανδία αποτελεί παράδειγμα που αποδεικνύει ότι η Ευρώπη μπορεί να εξέλθει από την κρίση ισχυρότερη.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Reuters: «Δεν έχουμε συμφωνήσει με την Ελλάδα» λένε οι Γερμανοί 
 
 
σχόλια (36)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μαζοχομερκελισμός | 03/11/2012 23:56
    Κορίτσιαααα, μην πτοείστε καλέ που μερικοί εδώ μέσα γλύφουν την Αγγέλα . Καλέ ξέρω από σίγουρες πηγές ότι τους δίνει λέει μισθό για να πείσουν τον ελληνικό λαό ότι δεν είναι ελληνικός . Ολόκληρη φάμπρικα καλέ .Τους τάζει και φλογερές νύχτες στο Βερολίνο με πρωταγωνίστρια την ίδια . Ναι βρε σας λέω : μαζόχες που γουστάρουν γερμανικό καμουτσίκι σου λέει . Αχ μη μου στεναχωριέστε εσείς . Θα σας κάνω εγώ βρε like .Θα μπαίνω από τους είκοσι υπολογιστές μου και θα σας τονώνω .Τι ; αυτό λέγεται προπαγάνδα ; Αχ δεν ξέρω κορίτσια ξενικές λέξεις . Εγώ Ρωμιά γεννήθηκα , Ρωμιά θα πεθάνω . Νιάου
    ΛΕΛΟΣ
    απάντηση11
     
     
    Βιβλίο Ιστορίας τρίτης Γυμνασίου | 02/11/2012 20:05
    Κεφάλαιο πρώτο. Οικονομική εξάρτηση ίσον πολιτική εξάρτηση. Τι δεν καταλαβαίνεις;
    Μπάμπης ο μνημονικός
    απάντηση20
     
     
    κομμουνιστης και πατριωτης δεν γινεται | 02/11/2012 11:43
    αν ειναι να διαλεξω,.... καλλιτερα γερμανοτσολιας παρα αφροτσολιας.. καλλιτερα σκλαβος του 4 ραιχ, παρα δουλος της Νεας Ταξης, αλλα ειμα Ελληνας και διαλεγω την ελευθερια μου και για αυτη παολεμησα, πολεμαω και θα πολεμησω.. Οι νεοι δουλετες ειναι οι φερομενοι ως αριστεροι και τα νεα συντροφια τους οι λαθρομετανααστες.. Νυν υπερ παντων ο αγων..
    κιτσος ο λεβεντης..
    απάντηση34
     
     
    Heil Merkel | 02/11/2012 11:24
    Ντροπή σας να υβρίζεται την Ανχελα Μερκελ, της ενδοξης Γερμανικής φυλής που επολέμισε την μασονία με πρωτον και καλυτερον τον Αδολφο Χίτλερ, αιώνιο ηγέτη του εθνικου σοσιαλισμού. Η Ανχελα Μερκελ, ο Μπενίτο Μουσιουλινι, ο Ιησούς Χριστός, η Παναγία θα μας οδηγουν στον πόλεμο κατα του καπιταλιστικου αναρχοκομμουνισμού και της παγκόσμιας θανάτωσης των εθνων απο τους εβραίους τραπεζίτες. Ζήτω η Ελληνική Χρυση Αυγη με την Ήλια Κασιδιάρις να μας οδηγεί με τα γυμνά της στήθη!
    Zaglos
    απάντηση01
     
     
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΝΕΙΣ | 02/11/2012 09:58
    Αυτό που εξέφρασε η κ. MERKEL δεν το γνώριζε κανείς . Παπανδρέου- Μητσοτάκης - Σημίτης - Καραμανλής
    ΑΛΕΞΗΣ
    απάντηση110
     
     
    Αίσχος | 02/11/2012 09:52
    Μετά από αυτή τη δήλωση, αντί να δούμε τους Έλληνες να ενώνονται για να δώσουν μια βροντερή απάντηση στην Μέρκελ και να τις υπενθυμίσουν ότι ένα κράτος χάνει την ανεξαρτησία του μόνο με αίμα και όχι με λεφτά, σκύβουν το κεφάλι και της δίνουν δίκιο! Ναι λένε, χρωστάμε οπότε χάσαμε την ανεξαρτησία μας. Αυτή ήταν η στάση των παππούδων μας το 40 ενάντια σε έναν εχθρό 1000 φορές πιο δυνατό; Αυτή ήταν η στάση των προπαπούδων μας στην τουρκοκρατία; Αυτή ήταν η στάση των αρχαίων προγόνων μας που θυσίασαν τα πάντα για την ελευθερία; Που είναι η κατακραυγή από το πολιτικό σύστημα; Που είναι οι υπερπατριώτες χρυσαυγήτες που μας κάνουν μάθημα περί πατριωτισμού; Αίσχος. Φτου σας ξεφτίλες.
    Μάρκος
    απάντηση1213
     
     
     
    Ποιός χρωστάει σε ποιόν και πόσα... | 02/11/2012 06:32
    Σύμφωνα με μελέτες που έχουν γίνει, η έντοκη συνολική οφειλή της Γερμανίας προς την Ελλάδα (πολεμικές αποζημιώσεις και κατοχικό δάνειο) ξεπερνά το 1 τρις ευρώ! Το "χρέος" της χώρας μας είναι 369 δις ευρώ. Άρα αυτό σβήνεται και έχουμε να λάβουμε ακόμη από τους Γερμανούς άλλα 631 δις τουλάχιστον. Αν δεν τα πληρώσουν, στο Βερολίνο θα εγκατασταθεί ελληνικό επιτροπάτο κατασχέσεων, που θα αντικαταστήσει την κυβέρνηση της καγκελαρίου και ο Σόϊμπλε θα πάει φυλακή για εξαπάτηση της διεθνούς κοινής γνώμης σχετικά με το ποιός χρωστάει σε ποιόν και πόσα.
    Σπύρος Γιακουμάκης
    απάντηση68
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    και γυναικα που να την παιρνεις στα σοβαρα | 02/11/2012 00:56
    με περιφερεια μεσης πανω απο 80 cm δεν υπαρχει..... Μονο ο Συλβιο τολμησε να το πει στη φακλανα......
    αει σιχτηρ πια.....
    απάντηση810
     
     
     
    Η Γερμανια έχει χρεωκοπήσει 3 φορές τον 20 αιώνα! | 01/11/2012 23:46
    Κάποιος ξέχασε να επινθυμίση στην κ. μέρκελ ότι η γερμανία έγινε ανεξάρτητη επειδή κάποιες χώρες (αμερική, καναδάς, αυστραλία, αγγλία, γαλλία, τσεχοσλοβακία, πολωνία, γουγκοσλαβία, ελλάδα) αποφάσισαν να της χαρίσουν ~200 τρις ευρώ με σημερινές τιμές!
    aaav6
    απάντηση194
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Και τι πάει να πει αυτό; | 01/11/2012 23:12
    Συγγνώμη κυρία Μέρκελ, αλλά η Γερμανία δεν έχει χρέος γύρω στο 80-90% του ΑΕΠ:Άρα ούτε η Γερμανία θεωρείται ανεξάρτητη.
    I.
    απάντηση104
     
     
    ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ! | 01/11/2012 22:33
    Αυτή η ανεξαρτησία απολέσθηκε το 81. Κυρίως από τότε που λαμβανονται ευρωπαικές αποφάσεις που πρέπει να υιοθετηθούν ή ισχύουν άμεσα εντός συνόρων και όταν το ταξιδάκι στις βρυξέλες δεν σημαίνει ποτέ για τον ελληνα πολιτικάντη διαπραγμάτευση ή εκφραση επιφύλαξης. Δεν φταίει η μερκελ ούτε οι εταίροι. Αν το πρόβλημα σου δεν είναι η ελευθερη οικονομία και ο καπιταλισμός το μόνο υγιές είναι να τα βάζεις μ οσους ψήφισες και σ αντιπροσωπεύουν.
    Γιώργος
    απάντηση103
     
     
    Τουλάχιστον δεν κρύβεται | 01/11/2012 22:21
    Οι δικοί μας εδώ, ξέρετε, αυτοί που ψηφίσατε και κάνανε κυβερνητικό συνασπισμό, συνεχίζουν να μας λένε για εθνική κυριαρχία, επαναδιαπραγμάτευση, την δόση ή την καταστροφή, σαν χαλασμένο πικαπ. Προφανώς δεν λάβανε το μέμο της Μέρκελ. Ρε τουρκόρσποροι ραγιάδες πότε είχαμε εθνική κυριαρχία; Όταν μας λέγανε Αμερικάνοι, Άγγλοι, Γερμανοί τι να κάνουμε; Όταν έρχονταν οι λαδοφόροι της Miesens και ρίχνανε στα γρανάζια να γυρίσουν, να πάνε πίσω τα δανεικά, και εμείς να συνεχίσουμε να χρωστάμε, χαρίζοντας Cayenne, μισθούς, διακοποδάνεια και θεσούλες τσάμπα, αριστερά-δεξιά; Αυτή η χώρα έχει τους πολιτικούς που της αξίζουν, τους οποίους όλοι ψηφίζαν,ανέχοταν και υποστήριζαν. Είναι λίγο αργά για δάκρυα!
    Βήμαtroll
    απάντηση130
     
     
    Οι ΗΠΑ | 01/11/2012 22:01
    Οι ΗΠΑ που έχουν χρέος στο 100%από ποιόν ακριβώς κινδυνεύουν να χάσουν την ανεξαρτησία τους;
    MCA
    απάντηση162
     
     
     
    Ο κατακτητής και οι όψιμοι σκλάβοι | 01/11/2012 20:58
    Μπράβο στους σκλάβους και στους γερμανοτσολιάδες που έχουν κατακλίσει την μπλογκόσφαιρα και μας παροτρίνουν να παραδώθούμε στο 4ο ΡΑΙΧ της Μέρκελ. Είναι τα παιδιά και τα εγγόνια των Γερμανοτσολιάδων που το 40 παραλίγο να παραδώσουν την Ελλάδα πριν καν αρχίσει ο πόλεμος. Τότε, κάποιοι αξιωματικοί με βαριές μπάλες στα σύνορα έδωσαν εντολή στο στρατό να επιτεθεί και τους έφεραν προ τετελεσμένου. Έτσι τώρα γιορτάζουμε του Γερμανοτσολιά το δήθεν όχι. Τα ίδια και τώρα. Όλοι οι γερμανοτσολιάδες θέλουν να παραδώσουν την χώρα για το καλό μας. Αλλά όπως και το 40, θα λάβετε την απάντηση. Θα σας έρθει ο ουρανός σφοντήλι κακομοίρηδες. Πότε θα κάνει ξαστερια;
    Μάρκος
    απάντηση4052
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το χρέος της Γερμανίας κάπου εκεί είναι | 01/11/2012 20:26
    Θα πρέπει να ξέρει γιατί πράγμα μιλά, η κυρία Μέρκελ. Η Γερμανία της (der Bund)μαζί με τις Γερμανικές χώρες (die Länder) έχουν κάπου 80% με 90% χρέος και καθώς (δεν) ξέρουμε η Γερμανία δεν είναι ανεξάρτητη. Εντέλει αυτό το κορίτσι τάχει χάσει και τα αυγά και τα καλάθια.
    Μαμάρ
    απάντηση2345
     
     
    Ως άλλος χιτλερ... | 01/11/2012 20:07
    Προτείνω να θεσπισουμε βραβείο "Χρυση Αυγη" και να τιμηθεί με αυτο η Κυρια Μερκελ . Οπως τον συμπατριώτη της τον Χιτλερ μας λεει (χωρις τανκ και βομβαρδιστικα, προς το παρον) οτι δεν μπορουν οι λαοι που χρωστούν να εχουν ανεξαρτησία.
    Κωνσταντινος Νισυριος
    απάντηση2150
     
     
    ELLADA; | 01/11/2012 19:49
    ΜΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ...ΟΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ.. ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΤΙ ΦΤΑIΕΙ Η ΜΕΡΚΕΛ ΑΝ ΟΙ ΑΡΒΑNΙΤΟΣΛΑΒΟΒΛΑΧΟΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΖΗΤΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ...GERMANY UBER ALLES
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2944
     
     
    σωστά μίλησε... | 01/11/2012 19:24
    το χρέος της Γερμανίας βρίσκεται στο ...79,999%
    μη φας, θα σφάξω γλάρο...
    απάντηση2114
     
     
     
    ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ !! | 01/11/2012 17:59
    Τ' ΑΚΟΥΣΑΤΕΕΕΕΕ ! ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΦΟΥΣ ΜΑΓΚΕΣ ! ΙΔΟΥ ΟΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ !! ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΤΣΙΑ ΑΣ ΑΝΑΣΚΟΥΜΠΟΘΟΥΝ ! Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ !! ΜΠΟΡΕΙΤΕ !!
    ΟΜΗΡΟΣ
    απάντηση4814
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-