από metereologos.gr
Τετάρτη 18 Ιουλίου 2018
 
 

Οι απολύσεις στο Δημόσιο στη συνάντηση Μανιτάκη-Στουρνάρα

Επισήμως αρνείται ωστόσο ο υπουργός Οικονομικών ότι συζητήθηκε το θέμα
Οι απολύσεις στο Δημόσιο στη συνάντηση Μανιτάκη-Στουρνάρα
Η τρόικα επιμένει ότι θα πρέπει να τεθούν σε διαθεσιμότητα 15.000 υπάλληλοι
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το θέμα των απολύσεων στον δημόσιο τομέα, στο οποίο επιμένει η τρόικα, υπήρξε το αντικείμενο της συνάντησης του υπουργού  Διοικητικής Μεταρρύθμισης κ. Αντώνη Μανιτάκη και του υπουργού Οικονομικών κ. Ιωάννη Στουρνάρα.

Επισήμως, πάντως, ο κ. Στουρνάρας, αμέσως μετά τη συνάντηση, είπε ότι «δεν συζητήθηκαν οι απολύσεις προσωπικού». Ο υπουργός Οικονομικών έκανε γνωστό ότι κατά τη συνάντηση εξετάσθηκαν «οι δημοσιονομικές επιπτώσεις από τη διοικητική μεταρρύθμιση». Στο τραπέζι όπως παραδέχθηκε τέθηκαν οι συγχωνεύσεις ή καταργήσεις οργανισμών και εκτίμησε ότι η εξοικονόμηση από τη μείωση των δαπανών δεν θα είναι πάνω από 300 εκατ. ευρώ.

Το θέμα των απολύσεων προσωπικού στο Δημόσιο πάντως εξελίσσεται σε μείζον, καθώς ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης αντιδρά έντονα στην απαίτηση της τρόικας να τεθούν σε διαθεσιμότητα εντός του έτους 15.000 δημόσιοι υπάλληλοι.

Ο κ. Μανιτάκης θεωρεί το μέτρο αυτό «αμφίβολης πολιτικής αποτελεσματικότητας», εκτιμά ότι θα προκαλέσει «κοινωνική και πολιτική αποσταθεροποίηση» και «θα τινάξει τον αέρα κάθε μεταρρυθμιστική προσπάθεια».

Ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης μάλιστα πέταξε κατά κάποιο τρόπο και το γάντι στην τρόικα. Την ώρα που οι εκπρόσωποί της είχαν συνάντηση με τον πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά το μεσημέρι της Δευτέρας, έδινε προς δημόσια διαβούλευση το νομοσχέδιο για καταργήσεις ή συγχωνεύσεις σειράς δημοσίων φορέων, το προσωπικό των οποίων μετατάσσεται υποχρεωτικά σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου και δεν απολύεται, αν και δεν προστατεύεται από το Σύνταγμα, καθώς υπηρετεί με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου.

Επίσπευση συγχωνεύσεων-καταργήσεων οργανισμών για χάρη της τρόϊκας

Γεγονός είναι πάντως ότι το προσωπικό το οποίο μετατίθεται από τους εν λόγω φορείς που καταργούνται είναι πολύ μικρό. Ετσι, δεν είναι βέβαιον ότι θα έχει την ίδια αντιμετώπιση και το προσωπικό που θα πλεονάζει από την κατάργηση ή την συγχώνευση ως το τέλος του έτους ακόμη 250 οργανισμών του Δημοσίου.

Στη συνάντηση των κ.κ. Μανιτάκη - Στουρνάρα αποφασίσθηκε να επισπευστεί η διαδικασία των καταργήσεων ή συγχωνεύσεων των οργανισμών, έτσι ώστε να δωθεί ένα μήνυμα προς την τρόϊκα για συρρίκνωση του δημόσιου τομέα.

Σε αυτή την περίπτωση  το προσωπικό που πλεονάζει από την κατάργηση των οργανικών θέσεων, από τους φορείς δηλαδή που καταργούνται, θα πρέπει να (επα)τοποθετηθεί σε οργανικές θέσεις άλλων φορέων που θα συσταθούν γι΄αυτό το λόγο. Σε περίπτωση που κάποιος υπάλληλος δεν αποδεχθεί την τοποθέτησή του, τότε αυτομάτως απολύεται.

Αν δεν συσταθούν νέες οργανικές θέσεις, τότε το προσωπικό σύμφωνα με τον ισχύοντα Δημοσιουπαλληλικό Κώδικα τίθεται για ένα χρόνο σε διαθεσιμότητα και μετά την παρέλευσή του απολύεται. Αυτό θα είναι και το σχέδιο το οποίο θα καταβληθεί προσπάθεια να γίνει αποδεκτό από την τρόϊκα, κάτι όμως που είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Οι δύο υπουργοί πάντως προκειμένου να «χρυσώσουν το χάπι» των εκπροσώπων των δανειστών μας αποφάσισαν να επιταχύνουν.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Επιμένει στις απολύσεις στο Δημόσιο η τρόικα, αντιστέκεται ο Μανιτάκης  
 
 
σχόλια (37)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Tρόικα μου, έχεις παει για καμιά δουλειά σε Δημόσια Υπηρεσία;; | 04/10/2012 16:14
    Έτσι τουλάχιστον για πλάκα, έτσι για δήθεν! Εκεί θα δεις πόσο τους αξίζει η μονιμότητα, και τα επιδόματα, και οι αυξήσεις, και τα γραφεία, και το καθισιό, και το τσιγάρο καφέ τηλέφωνο όλη μέρα! Αυτό δεν είναι κράτος Τρόικα μου είναι η συνέχεια ως φάντασμα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας! Αυτοί όλοι οι Δ Υ πριν γίνουν Δ Υ έβοσκαν πρόβατα και γίδια, πού να αλλάξουν τώρα νοοτροπίες, πήραν τη δουλειά γιατί έχουν μπάρμπα στην Κορώνη, στη Λάρισσα, στα Άγραφα, στην Κολωπετινιίτσα - πώς νομίζεις ότι είναι εκεί κολλημένοι να εισπράττουν, Εδώ δεν είναι παίξε γέλασε, εδώ είναι Καμόρα!
    Κι η Καμόρα με Ομερτά κρατά γερά
    απάντηση40
     
     
    απολυστε τους μισους υπαλληλους της βουλης | 04/10/2012 07:34
    Να απολυθούν οι μισοί τεμπέληδες υπάλληλοι της βουλής και να μειωθούν σε 200 οι βουλευτές!!Οι βουλευτές να πληρώνουν απ τη τσεπη τους τους υπαλλήλους των γραφείων τους και όλοι οι απεσπασμένοι να γυρίσουν στα πόστα τους επιτέλους!! Να κοπούν τα επιδόματα στους αλβανούς και να τα ζητήσετε πίσω αναδρομικά!!!Καταργήστε τις ανθελληνικες μ.κ.ο και ορίστε χαρατσι 5000€ σε κάθε λαθροέποικο που έχει τάχαμου νόμιμη άδεια!!Κατάργήστε τις επιχορηγήσεις στα κόμματα και τις συντάξεις σε βουλευτες και δημάρχους αναδρομικα απο το1990!Κλείστε τα ιδιωτικά κανάλια αν δεν πληρώσουν τα χρέη και τις συχνότητες!!
    ελληνοψυχος
    απάντηση80
     
     
     
    Ναι ι απολυστε τους ΔΥ επιτελους.!!!!! και το στρατο! γιατι να αφησετε την αμυνα στον αναποτελασματικο δημοσιο τομεα? | 04/10/2012 07:01
    Υπαρχουν ιδιωτικες εταιρειες που θα εγγυηθουν την αμυνα της χωρας.......οχι οπως τωρα...απολυστε και την αστυνομια και τους δικαστες - το δημοσιο ειναι αναποτελεσματικο..... Εαν θελουν οι εληνες να πανε στο γιατρο να πληρωσουν...Αν θελουν σχολεια να πληρωσουν ιδιωτικα..αν θελουν κοινωνικες υπηρεσιες να πληρωσουν. Μπορουν να προσπαθησουν οι Ελληνες ΔΥ να βρουν δουλεια στον ιδωτικο τομεα με λιγοτερα χρηματα. Αν για παραδειγμα μου περισσευουν 1500 ευρω το χρονο απο φοροαπαλλαγες αυτα ειναι αρκετα για υγεια ,σχολεια υπηρεσιες. Μπορει στην αρχη να εχουμε ανθρωπινες απωλειες αλλα δεν θα ειναι υπερβολικος ο αριθμος. Και το σημαντηκοτερο - σε 20 -30 χρονια τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα..
    kreon
    απάντηση32
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πόσοι είναι οι Δ Υ; Πόσοι είναι όλοι οι άλλοι; | 04/10/2012 00:00
    Αριθμητική, αγάπη, αριθμητική!!! Κι εμείς θα σε μαυρίσουμε να μας θυμάσαι!
    Εδώ Καμόρα, εδώ Καμόρα
    απάντηση22
     
     
    Απογοήτευση!!!!!!!!! | 03/10/2012 08:08
    δηλαδή όλοι όσοι εργάζονται στον ευρύτερο δημόσιο τομέα με συμβάσεις ΙΔΑΧ είναι οι ανίκανοι; Μέσα σε αυτούς δεν υπάρχουν στελέχη με πτυχία - ικανότητες - γνώσεις - εμπειρία και αποτελεσματικότητα; Που είναι η περίφημη αξιολόγηση προσωπικού με την οποία θα γινόταν επιτέλους κάτι καλό στη δημόσια διοίκηση; Δυστιχώς για μια ακόμη φορά οι άνθρωποι που μας κυβερνούν μας απογοήτευσαν. Απολύστε για να χαρούν κάποιοι κακόψηχοι και να τρίβουν τα χέρια τους οι επιχειρηματίες για τις στρατιές ανέργων.
    mpampis
    απάντηση611
     
     
    τελειωνε | 02/10/2012 22:51
    Ρε βλακα Μανιτακη τι θα τιναξει στον αερα η απολυση κηφηνων και αποδεδειγμενα διεφθαρμενων κρατικων υπαλληλων.Χωρια αυτοι που μπηκαν απ'τη κλειδαροτρυπα.Πως θα εξυγχρονισεις το δημοσιο χωρις απολυσεις και αξιους αντικαταστατες οπως και καταργησεις αχρηστων και κοστοβορων θεσεων;Εισαι τερμα φελλος ή απλα ανικανος;Το πολιτικο κοστος ξεχασε το,σε λιγους μηνες δε θα εισαι καν βουλευτης.Ή ολα ή τιποτα λεμε.
    max
    απάντηση265
     
     
    Δε χρειαζονται απολυσεις | 02/10/2012 21:44
    Οχι, θα εχουμε κοινωνικη αποσταθεροποιηση και θα καταστρεψουμε οτι πετυχαμε μεχρι τωρα. Αυξηστε το φορο στον ιδιωτικο τομεα στο 40% και βαλτε το να ισχυει για τα εισοδηματα του 2012, οχι του 2013. Αμα δε φτανει μπορει να παει και παραπανω, ταβανι ειναι το 100%, εχει μπολικο δρομο. Βαλτε και προστιμο για καθε τεκνο αμα δε βγαινουν τα νουμερα. Και μπονους σε οσους πνιξουν τα παιδια τους σε βαρελια, αλλα το μπονους παντα με εισοδηματικα κριτηρια. Ως ενδειξη καλης θελησης θα μπορουσατε να επιδοτησετε τη φασολαδα γιατι Χειμωνας ερχεται.
    Χρηστος
    απάντηση213
     
     
    DO IT AND DO IT NOW MORON. | 02/10/2012 21:34
    Ο κ. Μανιτάκης θεωρεί το μέτρο αυτό «αμφίβολης πολιτικής αποτελεσματικότητας», εκτιμά ότι θα προκαλέσει «κοινωνική και πολιτική αποσταθεροποίηση» και «θα τινάξει τον αέρα κάθε μεταρρυθμιστική προσπάθεια». Mr.Μανιτάκη,I(the taxpayer pay your salary,you work for me)want you to do it ,i had enough with your stupid incoherent excuses.
    drudge peon
    απάντηση192
     
     
    πόσο κάτω... | 02/10/2012 21:07
    Σύντροφε Φώτη Στην επόμενη 2ετία οι προβλέψεις δείχνουν ότι η ύφεση βαθαίνει με ένα επιπλέον 8 % αυξάνοντας την ανεργία στο 28-30% ( με ανεργία νέων στις ηλικίες 25-29 37%,). Υφίσταται ήδη μείωση 55% των επενδύσεων στην περίοδο 2008-2012 % και η συνέχιση της αποκλιμάκωσης των επενδύσεων δεν δίνει προοπτική σε κανένα ρυθμό ανάπτυξης αλλά
    ΡΗΓΑΣ
    απάντηση82
     
     
    smash it | 02/10/2012 20:07
    ΝΑ ΡΗΓΜΑΤΩΘΕΙ επιτέλους αυτό το κατάλοιπο Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Αυτό είναι το όλον ζήτημα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση172
     
     
     
    Τι λες βρε Fay to Gray ?! | 02/10/2012 19:56
    Όλοι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι εγώ σου λέω οτι κάνουν άριστα την εργασία για την οποία πληρώνονται από το κράτος όπως και σίγουρα για τις ιδιωτικές επιχειρήσεις στις οποίες μέχρι πρότεινος εργαζόντουσαν, έκαναν καλά την δουλειά τους σίγουρα ένα μεγάλο ποσοστό από τους ένα εκατομμύριο απολυμένους. Το πρόβλημα είναι οτι όταν η επιχείρηση δεν βγαίνει δυστυχώς απολύει ΚΑΙ τους ικανούς εργαζόμενους. Το κράτος που παραπαίει, σε ποιες πλάτες πατάει και κρατά καλούς εργαζόμενους αντί να κρατήσει τους απολύτως απαραίτητους όπως ΚΑΘΕ επιχείρηση κάνει ? Εδώ πετάνε τα computer kαι τα λογιστικά προγράμματα και φέρνουν εξωτερικό λογιστή σε χειρόγραφο να τα κρατάει κι εσύ λες όλοι οι καλοί χωράνε ?! ΟΧΙ.
    Ρεάλ πολιτίκ τώρα !
    απάντηση213
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Στις επόμενες ελπίζω να σας ψηφίσουν οι Δ Υ | 02/10/2012 19:56
    Γιατί εμείς θα ψηφίσουμε Χ Α - αν μη τι άλλο θα καθαρίσει τους αλλοδαπούς που μας φορέσατε, για τα ποιος ξέρει τι είδους αβάντες, ρουσφέτια, εισπράξεις! Από μας άντε γεια και καλό αρμένισμα!
    Αει σιχτίρ
    απάντηση129
     
     
     
    Παραλογισμός | 02/10/2012 19:52
    @ Fay Οταν μια επιχείρηση πτωχεύει, απολύονται και οι καλοί και οι κακοί στην δουλειά τους. Τι δεν καταλαβαίνεις; Φυσικά όλα τα καταλαβαίνεις, απλώς με νύχια και με δόντια αγωνίζεσαι για τα συμφέροντά σου και όλοι οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν. Πεντάρα δεν δίνεις για την θάλασσα των ανέργων του ιδιωτικού τομέα. Ξέρω ότι το βλέπεις να έρχεται και το τρέμεις, αλλά έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγο όλοι (ΔΥ και ιδιωτικοί) θα βρίσκονται στην ίδια δραματική μοίρα.
    B.
    απάντηση183
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κάθαρση; | 02/10/2012 19:51
    Οι συγκεκριμένοι, αν μπήκαν μέσω ΑΣΕΠ, τότε κακώς θα απολυθούν. Αν μπήκαν με φωτογραφικές προκηρύξεις ή μόνο με μια υπογραφή Γενικού Διευθυντή, καλώς θα απολυθούν. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ. Για να μην αναφερθεί ότι κατά κανόνα οι απολαβές στο "ευρύτερο" δημόσιο ήταν πολύ ανώτερες από το στενό δημόσιο. Άλλωστε, πολύ συχνά η δικαιολογία για να μην τηρούνται οι διαδικασίες μέσω ΑΣΕΠ, ήταν ακριβώς ότι δεν ήταν στενό δημόσιο, αλλά "ιδιωτικός" χώρος, χάριν ευελιξίας και αποτελεσματικότητας. Ε, λοιπόν, η ευελιξία δίνει τη δυνατότητα απόλυσης πολύ πιο εύκολα από το δυσκίνητο στις προσλήψεις στενό δημόσιο. Σωστά;
    Manolis
    απάντηση173
     
     
    ΔΥ. Τα άγια των αγίων των ελληνικών κυβερνήσεων και των κομμάτων | 02/10/2012 19:36
    Δεν είναι δυνατόν ελληνική κυβέρνηση να προδώσει τα άγια των αγίων της: Να απολύσει ΔΥ και να καταργήσει τη μονιμότητα. Μαζί με τους μόνιμους παπάδες αυτοί είναι ο πυρήνας της Ελλάδας. Εμείς όλοι οι άλλοι είμαστε δευτέρας κατηγορίας πολίτες.
    Μαμάρ
    απάντηση185
     
     
    Αιδώς αχρείοι! | 02/10/2012 18:44
    ΡΕ αλήτες ούτε τους χιλιάδες επίορκους Δ.Υ. δεν τολμάτε να απολύσετε!?! Υπενθυμίζεται στον "αριστερό" κ.Μανιτάκη ότι για το 2011 έγραψε 377,500 νέοι άνεργοι στον ιδ. τομέα και ΜΗΔΕΝ (0) άνεργοι στο υπέρογκο δημόσιο. Δεν ντρέπεστε να ζητάτε από τον γονατισμένο ιδιωτικό και άνεργο να συντηρεί τους ΔΥ..?
    mike
    απάντηση216
     
     
    Οι απολύσεις ταιριάζουν μόνο στα υποζύγια του ιδ. τομέα | 02/10/2012 18:40
    Και ενώ ολόκληρος ο ιδιωτικός τομέας της χώρας βρίσκεται στα γόνατα, πνέοντας καθημερινά τον επιθανάτιο ρόγχοοι άθλιοι πολιτικάντηδες της χρεωκοπημένης μεταπολίτευσης ούτε καν διανοούνται την αποχώρηση ενός Δ.Υ. από μία άχρηστη υπηρεσία. Άθλιοι, να δούμε σε 6 μήνες όταν δεν θα μπορεί να σας δώσει ούτε ένα ευρώ σε φόρους ο πεθαμένος ιδιώτης πως θα συντηρήσετε το φαραωνικό σοβιέτ σας με τους εκατοντάδες χιλιάδες Δ.Υ. Ε ρε χρυση αυγή που σας χρειάζεται.
    Σίμος/Καλλιθέα
    απάντηση165
     
     
    Mπα, λέτε να χάσουμε τη γάγγραινα; | 02/10/2012 18:39
    Λέτε να χάσουμε τους κηφήνες; Λέτε μόλις τους απολύσετε να αρχίσετε τις προσλήψεις; Λέτε από Δανεία να γίνουμε κράτος; Λέτε από Καμόρα να γίνουμε τόπος; Όχι καλέ, έτσι για τα μάτια όλα! Τίποτα δε θα γίνει, μόνο κάτι συνταξιούχοι και ιδιωτικοί μισθωτοί θα πληρώσουν τα δις και τρις να τρώνε οι Βολευτές στο Κυνοβούλιο, το παπαδαριό, οι Δ Υ, οι φοροκλέφτες, οι λαθραίοι! Να αυτό πολύ χαίρμαι που τους συντηρώ, τους παρέχω περίθαλψη, τους ταϊζω, έχω ναρκωτικά στα σχολεία, έχω σεξ πίπες στο δρόμο πίσω από κουρτινάκια! Παράδεισος γιατί να μπει ρεγουλα, δεν κατάλαβα.
    Αει σιχτίρ
    απάντηση124
     
     
    .... | 02/10/2012 18:34
    Στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, ο μιζαδόρος εφοριακός, ο διεφθαρμένος πολεοδόμος, ο "εξαφανισμένος" υπάλληλος που εισπράττει μόνο το μηνιάτικο κτλ κτλ είναι μόνιμοι, ακλόνητοι και βγάζουν την γλώσσα στην κοινωνία. Στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω αυτόν που θα κάνει πράξη μαζικές απολύσεις Δ.Υ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση155