Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014
 

Εως και 8 δόσεις για την εξόφληση της Εφορίας μελετά η κυβέρνηση

Η ρύθμιση των χρεών θα συνδέεται άμεσα με το εισόδημα που δηλώνεται
Εως και 8 δόσεις για την εξόφληση της Εφορίας μελετά η κυβέρνηση
Πηγή: ΑΠΕ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Οι εισηγήσεις των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών αναφορικά με την σταδιακή εξόφληση των εκκαθαριστικών της Εφορίας με τον φόρο εισοδήματος, την έκτακτη εισφορά και το τέλος επιτηδεύματος δεν έχουν αλλάξει. Η πρόταση προβλέπει ότι ο φόρος θα αποπληρωθεί μέχρι και σε 10 δόσεις», διευκρινίζουν υπηρεσιακά στελέχη του υπουργείου Οικονομικών.

Σημειώνεται πως νωρίτερα σήμερα ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φώτης Κουβέλης μιλώντας στον ΣΚΑΙ επιβεβαίωσε πως η κυβέρνηση επεξεργάζεται ρύθμιση ώστε η πληρωμή των φορολογικών υποχρεώσεων να γίνει «σε 6 έως 8 δόσεις», ανάλογα με το εισόδημα που δηλώνει ο φορολογούμενος. «Δεν μπορεί να έχει την ίδια μεταχείριση κάποιος που δηλώνει εισόδημα 100.000 ευρώ, με κάποιον που είναι λίγο πάνω από το αφορολόγητο» δήλωσε ο κ. Κουβέλης. 

Πάντως, από την πλευρά των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών ξεκαθαρίζεται πως η πρόταση που θα γίνει στην τρόικα για τη διευκόλυνση αποπληρωμής του φόρου θα προβλέπει τα έξης: 

- Όσοι έχουν ετήσιο οικογενειακό εισόδημα έως 50.000 ευρώ θα έχουν τη δυνατότητα  να πληρώσουν το φόρο σε 10 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, όσοι έχουν ετήσιο εισόδημα έως 80.000 ευρώ θα μπορούν να πληρώσουν σε επτά ισόποσες δόσεις, ενώ για ετήσιο εισόδημα άνω των 80.000 ευρώ θα παραμείνουν οι τρεις διμηνιαίες δόσεις.

- Αν ο φορολογούμενος δεν είναι συνεπής στη ρύθμιση, θα χάνει το πλεονέκτημα των δόσεων και η συνολική οφειλή θα είναι απαιτητή μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2012, υπό την απειλή ενεργοποίησης των μέτρων είσπραξης ληξιπρόθεσμων που αφορούν κατασχέσεις περιουσιακών στοιχείων.

Τα ίδια υπηρεσιακά στελέχη δεν σχολίασαν τις ενστάσεις που έχουν διατυπώσει νομικοί κύκλοι σύμφωνα με τις οποίες το Σύνταγμα μπορεί να κάνει διάκριση στην κατανομή των φορολογικών βαρών με βάση τη φοροδοτική ικανότητα εκάστου, ωστόσο ο τρόπος αποπληρωμής των φόρων πρέπει να είναι ενιαίος. 

Οι ίδιοι δικηγόροι προειδοποιούν πως η διάκριση στους τρόπους πληρωμής είναι παράνομη και αναφέρουν πως θα διεκδικήσουν μέσω της Δικαιοσύνης να υπαχθούν οι ίδιοι και οι πελάτες τους στην πλέον ευνοϊκή ρύθμιση.


Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (16)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Για τα λεφτά ξέρουμε - μυαλό υπάρχει; | 19/07/2012 18:10
    Αυτός που έχει εισόδημα 100.000 ευρώ θα κληθεί να πληρώσει (μαζί με έκτακτες εισφορές κτλ) κάπου 40.000 ευρώ. Αυτός που "είναι λίγο πάνω από το αφορολόγητο" θα πληρώσει 100-200 ευρώ. Η κοινή λογική λέει ότι ο πρώτος πρέπει να πληρώσει σε 8 δόσεις των 5.000 και ο δεύτερος σε 3 των 50 ευρώ. Αλλά κατά τον κ. Κουβέλη, ο πρώτος θα πρέπει να εξοφλήσει σε 8 δόσεις των 20 ευρώ και ο δεύτερος σε 3 δόσεις των 12.000 ευρώ. Μάλλον έχει πάρει διαζύγιο με τη λογική - ο Στουρνάρας τουλάχιστον, διατηρεί κάποια σχέση μαζί της;
    Αποστόλης Μ.
    απάντηση61
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Επιτελους βρηκαν το θεμα του μηνός | 19/07/2012 16:42
    ενα μηνα καναλια ,ραδιόφωνα ,ρεπορτερ δεκαδες δημοσιογραφοι παιζουν το ιδιο σουξε . Η κυβερνηση μελετα τις 5 δοσεις ,προσανατολιζεται τις 6 δοσεις αντιμετωπιζει τις 8 δοσεις . !!Αυτο ειναι που μπορει να προσγερουν τα ελληνικά ΜΜΕ .Γεμιζουν σελιδες και ωρες και οι μισθοι τρεχουν . Δεν απασχολει την ελληνικη κοινωνια τι θα γινει για να μην ειναι το κυριο θεμα του λαικισμου ο αριθμος των δοσεων αλλά το ποσους φορικλεφτες επιασαν και δημευσαν για να μην ειναι θεμα οι δοσεις ??Λεω τωρα εγω ο χαζος.
    anti-karagkiozis
    απάντηση00
     
     
    Δηλαδή | 19/07/2012 15:07
    Επιβεβαιώνεται το "άπαξ κορόιδο, πάντα κορόιδο". Όποιος δηλώνει λίγα φοροκλέπτοντας έχει και ευνοϊκώτερη μεταχείριση. Σοβαροί πολιτικοί άνδρες, και συσκεφθήκανε κιόλας.
    Τάσος Κωστής
    απάντηση10
     
     
    άντε άς μην πω ποιο από τα τρία θα πάρετε | 19/07/2012 14:57
    ελάτε να πάρετε το 2άρι του 1960 που έχω στους Αμπελοκήπους να το βγάλετε στον πλειστηριασμό που είναι και ενυπόθηκο να δω ποιός θα ρθεί να πλειοδοτήσει
    Ανώνυμος / η
    απάντηση10
     
     
    100 ευρώ το μήνα | 19/07/2012 14:49
    Οι οκτώ δόσεις είναι αδύνατον να τηρηθούν. 100 ευρώ μόνο το μήνα για την Εφορία και αυτά έάν περισσέψουν. Η πλειονότητα των πολιτών αγνοεί πλήρως τα εκκαθαριστικά γιατί απλά δεν έχουν.
    Φανη
    απάντηση00
     
     
    ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ | 19/07/2012 14:48
    ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ.....150 ΔΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ....ΕΧΩ ΝΑ ΑΝΑΚΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ......ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ....ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΥ, ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση21
     
     
    ΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ? | 19/07/2012 14:47
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ?
    SOTI
    απάντηση10
     
     
    ΔΩΣΕ ΔΟΣΕΙΣ | 19/07/2012 12:44
    KAI 48 ΔΟΣΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΤΩΝ ΚΗΦΗΝΩΝ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ. Ο ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ KAI ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΕΙ.
    jimini
    απάντηση00
     
     
    και εγω που πληρωσα την πρωτη δωση | 19/07/2012 12:32
    Και σε αυτους που εχουν εισοδημα κατω των 50.000 ευρω και εχουν πληρωση την πρωτη δοση και τελος Αυγουστου την δευτερη δοση.Θα γεινη και σε αυτους περισοτερες δοσεις.
    frank0
    απάντηση20
     
     
    Απλή ερώτηση... | 19/07/2012 11:59
    Μόνο εγώ έχω απορία πώς θα γίνει η εξόφληση στα εκκαθαριστικά που ΗΔΗ έχουν αποσταλλεί και ΗΔΗ έχουν μόνο τρεις δόσεις????????? Είναι δυνατόν να αποστέλλονται οι λογαριασμοί και ΜΕΤΑ να αποφασίζουν πώς θα εξοφληθούν????
    Ανώνυμος / η
    απάντηση30
     
     
    Επιτελους! | 19/07/2012 11:44
    Αυτο ειναι κοινωνικη πολιτικη! ΖΗΤΩ στην αντι-μνημονιακη κυβερνηση των δεινων διαπραγματευτων που καταφερε να ελαφρυνει το βαρος στους φορολογουμενους!
    ΓΓ
    απάντηση10
     
     
    Τι θα ισχύσει γι αυτούς που έλαβαν το εκκαθαριστικό; | 19/07/2012 11:36
    Τελικά ιι θα γίνει με αυτούς που έλαβαν το εκκαθαριστικό και προβλέπονται τρεις δόσεις; θα έρθει νέο εκκαθαριστικό;
    Ν. Αντωνίου
    απάντηση12
     
     
    Θα σας οφείλουμε αιώνια ευγνωμοσύνη (κυρίως στην υπεύθυνη αριστερά) | 19/07/2012 11:36
    Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε, ευχαριστούμε!!!!!!! Με τη νέα ρύθμιση - αν βέβαια γίνει δεκτή από την τρόϊκα, γιατί μέχρι στιγμής οι τρεις "αρχηγοί" δίνουν μάχη με τον εαυτό τους - αντί να μην έχουμε να πληρώσουμε, δεν θα έχουμε να τρώμε για τρεις, έξι ή 8 μήνες, προκειμένου να πληρώσουμε τα αστρονομικά ποσά της εφορίας. Οι κυβερνήτες μας σε ρόλο χαρατζίδων, εισπράττουν από τους νεο-ραγιάδες για λογαριασμό της Υψηλής Πύλης. Ζητήστε μας κι άλλα, θα τα βρούμε. Αρκετοί έχουμε ακόμα σπίτια, κτήματα, τιμαλφή, χρυσά δόντια. Θα τα πουλήσουμε όσο - όσο για τη σωτηρία μιάς πατρίδας της οποίας η έννοια δεν μας περιλαμβάνει. Σφάξε με πασά μου, γιατί έτσι μου πρέπει!!
    Τέλος Ανοχής
    απάντηση10
     
     
    ακομα .... να γεννησει ο υπουργος | 19/07/2012 11:33
    να πω οτι το ρεπορταζ δεν εχει καμμια ουσια (δεν μεμφωμαι τον δημοσιογραφο) αλλα το κρατος 1 . αυτο ΕΠΡΕΠΕ να εχει γινει μα φαξ απο ΧΘΕΣ σε ολες τις εφοριες . 2 . Για ποιο λογο να περιμενω το "μετρο " οταν μπορω απο μονος μου με μηδενικη σχεδον επιβαρυνση 1% τοκος ..... δινιντας το 50% της δοσης σου ... π.χ τον Ιουλιο εχεις να δωσεις 800 ευρω την πρωτη δοση ... δινεις 400 ευρω και πας τελος ή μεσα Σεπτεμβη και δινεις αλλα 400 ψιχουλα για τον τοκο .... και παει λεγοντας ξοφλας λοιπον τις δοσεις σου σε 8 - 9 - 10 δοσεις με 6 - 7 ευρω τοκο και δεν εχεις κανενα ......................α αναγκη
    Δημητριος ο Αθηνευς
    απάντηση10
     
     
    ...καλά, | 19/07/2012 10:55
    ας μη βιάζονται, την ανακοινώνουν - τη ρύθμιση! - μετά την 31η Δεκεμβρίου, για να μας την κάνουν ....πρωτοχρονιάτικο δώρο!
    Α.Λ.Π.
    απάντηση00
     
-