Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014
 
 

Ξενοδόχοι: Είμαστε πίσω κατά 1,8 εκατ. κρατήσεις

«"Χαμένος" και ο Ιούνιος τουλάχιστον μέχρι τις εκλογές»
Ξενοδόχοι: Είμαστε πίσω κατά 1,8 εκατ. κρατήσεις
Τον Μάιο και τον Ιούνιο στα συστήματα των ξενοδοχείων καταγράφονται περίπου τρία εκατ. κρατήσεις κάθε μήνα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στα 1,8 εκατ. υπολογίζονται οι κρατήσεις για την καλοκαιρινή περίοδο που «δεν έχουν μπει» στα ελληνικά ξενοδοχεία, εξαιτίας της εικόνας πολιτικής και οικονομικής αστάθειας που έχει παγιωθεί για τη χώρα. Ο Μάιος «έχει χαθεί» παραθεριστικά, ενώ την ίδια πορεία ακολουθεί και ο Ιούνιος τουλάχιστον μέχρι τις εκλογές, τόνισε ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ξενοδόχων κ. Γιάννης Ρέτσος, σε συνάντηση που είχε με δημοσιογράφους την Πέμπτη.

Τον Μάιο και τον Ιούνιο στα συστήματα των ξενοδοχείων καταγράφονται περίπου τρία εκατ. κρατήσεις κάθε μήνα, ωστόσο μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου το κλίμα βελτίωσης που διαφαινόταν μετά την τουριστική έκθεση ΙΤΒ του Βερολίνου αναστράφηκε και ο ρυθμός κρατήσεων στην επικράτεια εμφανίζει απώλειες από 30% έως 50%, ανάλογα την περιοχή, ενώ υπάρχουν «ακυρώσεις σε καθημερινή βάση». «Το στοίχημα πλέον είναι πόσες κρατήσεις θα μπουν στα συστήματα από τις εκλογές και μετά», τόνισε ο κ. Ρέτσος, με προϋπόθεση τη συγκρότηση κυβέρνησης μετά τις 17 Ιουνίου, εκτιμώντας ότι η χρονιά είναι «δύσκολη» και «απρόβλεπτη» και ότι κάθε μείωση 10% στον τουρισμό αντιστοιχεί στην απώλεια 70.000 θέσεων εργασίας.

Την ίδια ώρα δραματική είναι η τουριστική εικόνα της Αθήνας, καθώς 25 ξενοδοχεία έχουν κλείσει τα τελευταία τρία χρόνια, ενώ πολλά είναι αυτά που μετέτρεψαν τη λειτουργία τους από δωδεκάμηνη σε εποχιακή. Υπολογίζεται ότι πάνω από 3.000 θέσεις εργασίας έχουν χαθεί από την ξενοδοχειακή αγορά της πρωτεύουσας, αφού τον Μάιο του 2008 ανέρχονταν στις 14.000 και τον Μάιο του 2011 είχαν περιοριστεί κάτω από τις 11.000, παρότι εφαρμοζόταν πρόγραμμα επιδότησης της εργασίας. Ο κ. Ρέτσος χαρακτήρισε «ολική κατάρρευση» την πτώση στις πληρότητες των ξενοδοχείων της πρωτεύουσας το 2012, σε σύγκριση και με ευρωπαϊκές πόλεις.

Με βάση τα τελευταία στοιχεία της Ενωσης Ξενοδόχων Αθηνών - Αττικής (ΕΞΑ-Α) για το τετράμηνο Ιανουαρίου - Απριλίου 2012 η Αθήνα έχει τις μεγαλύτερες απώλειες σε ευρωπαϊκό επίπεδο, με την πτώση σε πληρότητες να αγγίζει το 13% (46,9%), τη μέση τιμή δωματίου να μειώνεται κατά 5,7% (87,84 ευρώ) και τη μείωση στο έσοδο ανά διαθέσιμο δωμάτιο να φθάνει το 18,7% (41,22 ευρώ). Την ίδια περίοδο η Κωνσταντινούπολη έχει πληρότητα 68,8% (2,2%), μέση τιμή δωματίου 135,2 ευρώ (-2,2%) και έσοδο ανά διαθέσιμο δωμάτιο 93,02 ευρώ (-0,1%).

Καθοριστική είναι η περίοδος και για την υπογραφή της συλλογικής σύμβασης εργασίας του κλάδου, καθώς την Παρασκευή ξεκινά η διαπραγμάτευση μέσω του Οργανισμού Διαμεσολάβησης και Διαιτησίας, μεταξύ των ξενοδοχοϋπαλλήλων και της ΠΟΞ. Στόχος της Ομοσπονδίας όπως τόνισε ο κ. Ρέτσος είναι «να σωθούν το 2012 και το 2013», με μια συμφωνία «που να κάνει βιώσιμη την επιχείρηση και να μην απαξιώνει τον εργαζόμενο». Με δεδομένη τη θέση του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων (ΣΕΤΕ) για καμία αλλαγή στην Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΕΓΣΣΕ) και δέσμευση για τον 13ο και 14ο μισθό, η αρχική πρόταση της ΠΟΞ προβλέπει μια μεσοσταθμική μείωση των αποδοχών των εργαζομένων κατά 25%, η οποία αναλύεται σε μείωση 18% των βασικών αποδοχών και επαναπροσδιορισμό ορισμένων επιδομάτων. Ωστόσο η Ομοσπονδία σημειώνει ότι «όλα είναι διαπραγματεύσιμα» και ότι «τα όρια διαπραγμάτευσης των επιχειρήσεων είναι χαμηλότερα», ενώ σημειώνεται ότι ο βασικός μισθός κυμαίνεται από 970 ευρώ μικτά στην υψηλή κατηγορία έως 840 ευρώ στη χαμηλή.



Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (27)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κάντε κι άλλες απεργίες, μόνο τα πούλμαν τώρα δεν αρκούν για την υπόλοιπη καταστροφή | 03/06/2012 15:51
    Γιατί αν νομίζετε ότι κι ο υπόλοιπος κόσμος ζει στο αλλαλούμ το Ελληνικό ίσως τώρα σας έρθουν τα νεα!!! Ότι ΟΧΙ!!! Αν νομίζετε ότι στο άρπα κόλλα και στην αρπαχτή και στη κλεψουριά και στον ερασιτεχνισμό του κ__λου θα έχετε τουρισμό, I've got news for you!! Με απεργίες στα καράβια, με απεργίες στα ταξί, με απεργίες στα ΜΜΜ, με απεργίες στα πούλμαν, με απεργίες στα ξενοδοχεία!, με φωτιές στις πόλεις, με ξυλοδραμούς! Τα έιδαμε όλα αυτά χιλιάδες φορές!! Ο τελευταίος να κλείσει και τα φώτα - τελειώσαμε!
    Kαι μυαλό κουκούτσι, πώς να κάνουμε και business!
    απάντηση20
     
     
    δε θελατε pasok.. | 01/06/2012 21:23
    ο Σαμαράς και όλη η αριστερά αλλά και όλη η εγχώρια ελιτ θέλανε εκλογές και όχι δημοψήφισμα για άλλους λόγους ο καθένας.. δε πρέπει ωσάν λωτοφάγοι να ξεχνάμε ότι ο σαμαράς έλεγε για επανάληψη εκλογών.Τώρα λες είναι το θύμα της πολιτικής νομενκλατούρας δηλώνει σωτήρας του μνημονίου και της Ευρώπης αλλά ετεροχρονισμένα γιατί έπρεπε να το κάνει όταν του το ζητούσε ο συμφοιτητής του και να μην κάνει αυτά που του έλεγαν οι μανδαρίνοι της κεφαλαιοκρατικης ελίτ της Ελλάδος.Το ΠΑΣΟΚ έπρεπε να συνεχίσει μέχρι το 2013 με δημοψήφισμα και μετά να έβγαινε μια κυβέρνηση της αριστεράς ή της δεξιάς ανάλογα με τους συσχετισμούς στην ευρωπη που θα μας συνεφεραν.
    r.giplin
    απάντηση51
     
     
    KATASTROFY | 01/06/2012 21:16
    H katastrofy tis Ellas eine H greeks,always have been. and thay always blame the xenous,its the greek thing to do,,, ena vima mpros kai dio piso.sas ehi varethy olos o kosmos...
    tieyetos
    απάντηση42
     
     
     
    καλα νεα | 01/06/2012 19:57
    Eγω παντος εφετος διακοπες μετα τον δεκαπενταυγουστο τοτε θα φινει η μεγαλη σφαγη που θα λιγουν οι επιταγες.........και σε δραχμες...
    BOB
    απάντηση71
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Συνδυασμος πραγματων | 01/06/2012 17:21
    Βαλε την κακη εικονα της χωρας που τον τελευταιο εναμιση χρονο βριζουν τα διεθνη ΜΜΕ, βαλε τους διαφορους μυθους που κυκλοφορουν, βαλε την γενικη οικονομικη κριση στην Ευρωπη, βαλε τις φτηνες προσφορες απο Τουρκια, Μαλτα, Μαροκο, κτλ, βαλε την μικρη διαφημιση και προβολη. Ολα αυτα μαζι τι περιμενατε ? Στις Αγγλικες εφημεριδες και πολεις παντου διαφημισεις για Τουρκια, Μαροκο και Μαλτα εχει. Πακετα προσφορες, κτλ. Στην Ελλαδα τι κανανε ? Η μηπως τα περιμενετε και αυτα απο το (ανυπαρκτο πλεον) κρατος ?
    Karaiskakis
    απάντηση130
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    APELPISIA | 01/06/2012 15:05
    ΚΥΡΙΟΙ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜAΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΤΙΣ VARIES ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ..ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ??? ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ...ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΞΦΑΝΙΣΑΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ ΦΕΡΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΤΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ...ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΠΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΜΙΛΑΤΕ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ
    naytergaths
    απάντηση71
     
     
     
    Ποιό μέρος είναι στην εικόνα? | 01/06/2012 13:48
    Οποιος ξέρει ας πει.
    Κουάξ
    απάντηση00
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    The price is not right ... | 01/06/2012 13:21
    Τώρα εγώ πάλι μπορεί να γίνω κακός αλλά θα την κάνω την ερώτηση .... τις τιμές τις έριξε κανείς? Γιατί όταν είσαι 1.8εκ κρατήσεις μείον, αυτό δεν είναι μικρό πράγμα .. αυτό είναι κατακλυσμός. Σημαίνει ότι ο κάθε επιχειρηματίας τους τουριστικού κλάδου είναι αντιμέτωπος με μια πολύ σημαντική χασούρα φέτος. Λοιπόν τι κάνουμε γι'αυτο? Η συνήθης πρακτική είναι η πτώση των τιμών ώστε να προσελκύσουμε πελάτες και να ελαχιστοποιήσουμε τουλάχιστον την ζημιά. Προσπαθώ να κλείσω διακοπές για το καλοκαίρι .... με μια ματιά που έριξα οι τιμές παραμένουν στα προ-κρίσης επίπεδα. Δεν το βλέπω για Ελλάδα φέτος το καλοκαίρι ...!
    Πέτρος
    απάντηση161
     
     
    Πρωτομαγιά με το σουγιά χαράξαν το φεγγίτη... | 01/06/2012 13:18
    Αρκετοί Συμπατριώτες μου είναι υπερβολικοί όπως πάντα σε όλα δεν τους κακολογώ ,πιστεύω όμως ότι ο σημαντικός λόγος της πτώσης των αφίξεων δεν είναι μονο αυτό που οι περισσότεροι επικαλούνται,μη ξεχνάμε ότι υπάρχουνε αρκετοί προορισμοί παντού στον κόσμο δεν είναι μόνον η Πατρίδα μας, εδώ άνοιξε πλέον και η Λιβύη η οποια πριν λίγους μήνες ζούσε μια αιματηρή εξέγερση ,είναι η Τυνησία ακόμη και η πάντα πρώτη από πλευράς Τουριστών από όλον τον Κόσμο Αίγυπτος, καλά δεν το συζητάμε για την Τουρκια η οποια είναι Πρωταθλήτρια ,φυσικά εφέτος είναι και χρονια Του Ευρωπαϊκού κυπέλλου ,Ολυμπιακών αγώνων και ναι γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε και η Ταραγμένη κατάσταση στην Ελλάδα, όλα αυτά κάνουνε την Διαφορα, μετά να μην λησμονούμε είναι και το οικονομικό πολλοί Γερμανοί που γνωρίζω και μάλιστα καλής οικονομικής καταστασης εφέτος θα Θελήσουνε να γνωρίσουνε την Χωρα τους η έστω τις Γειτονικές όπως Austria ,Ολλανδία ,Ελβετία ,μην φέρνουμε την Καταστροφή μην κλαίμε επάνω στο χυμένο γαλα,ας δείξουμε αισιοδοξία ,ας εξυπηρετήσουμε έστω αυτούς τους λίγους που θα επισκεφθούνε την Πανέμορφη χωρα μας αυτοί με την σειρά τους θα το μεταδώσουνε στους δικούς τους και πάει λέγοντας, μην γκρινιάζετε βρε σεις ,δουλέψτε σκληρά,ιδρώστε,πατάξτε η ξυλοκοπηστε τον Οποιοδήποτε που εκμεταλλεύεται έναν ξένο επισκέπτη ,εάν και είμαι κατά της Βίας γενικά τέτοιους τύπους που δυσφημούν τον Τόπο μας και τον Απαξιώνουνε θα έπρεπε να τους Έχουνε όχι στην Φυλακή να τρωνε τζαμπα αλλα σε κάτεργα να φτιάχνουνε έργα,δρόμους,γιοφύρια από το πρωί μέχρι το Βραδυ.Μια παράκληση μην Βρίζετε συλλήβδην όλους τους Γερμανούς και μην καιτε σημαίες η Σημαία είναι το Ιερότερο Κειμήλιο, ναι να είσθε σκληροί με την Πολιτική της Γερμανίας όμως μέχρι εκεί, δεν έχει κανεις το Δικαίωμα στο να αποκαλεί Nazi και Γουρούνια ανθρώπους που δεν έχουνε καμια σχέση ούτε με Ναζισμό ούτε με τα Αίσχη του,ρίχνετε νερό στον Μυλο των Τούρκων που γελάνε κάτω από τα παχεια μουστάκια τους. κυρ.Γλέζο δεν είσαι μονο εσυ Πατριωτης μην το πενευεις πολυ.
    Chris.K.
    απάντηση140
     
     
    Καμια αυτοκριτικη θα ακουσουμε; | 01/06/2012 11:03
    Οι ασχολουμενοι με τον ελληνικο τουρισμο θα κανουν καμια αυτοκριτικη για το οτι τοσα χρονια παρεχουν χαμηλης ποιοτητας υπηρεσιες σε σχεση με τα χρηματα που κερδιζουν; Για το οτι κοιτουσαν και ακομα κοιτανε να εκμεταλλευτουν τον πελατη τους και να κανουν απλως κονομα;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση251
     
     
    Τι μας λες τώρα.... | 01/06/2012 10:58
    ... εδώ εχουμε διλήμματα που καίνε (ευρώ ή δραχμή), έχουμε τους τιτάνες της πολιτικής Αντώνη και Αλέξη σε μια μάχη μέχρι εσχάτων, έχουμε το ΠΑΣΟΚ να παραπαίει και έχουμε αναρχο-αριστερούς και ακροδεξιούς να συγκρούονται για τους λαθρομετανάστες, εσύ μας μιλάς για τον τουρισμό; Αστεία πράγματα....
    Το πάρτυ τελείωσε...
    απάντηση87
     
     
     
    Μην ανησυχειτε ρε παιδια | 01/06/2012 10:58
    Ο Τσιπρας θα φερει τουριστες απο Κουβα και Βενεζουελα. Θα αναπτυξει και νεες μορφες τουρισμου, οπως τον αναρχομπαχαλοτουρισμο
    Ανώνυμος / η
    απάντηση274
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Spaste ta | 01/06/2012 10:39
    Spaste ta ola sto kentro!...perissoteres diadhlwseis, apergies kai epeisodia parakalw gia na vohthsete ton tourismo, einai laiko dikaiwma etsi kai alliws. To paramythi peri yperkerdwn xexaste to, ta perissotera xenodoxeia se megales touristikes perioxes einai kataxrewmena apo xronia.Alitheia o tsipras kai h paparhga pou entharynoun olous autous pou katestrepsan to kentro ti lene twra, h ftaine pali oi epixeirhmaties kai h aplhstia tous?
    Ellhn
    απάντηση131
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πω, πω, Συμφορά που έπεσε στα κεφάλια μας! | 01/06/2012 10:14
    Ακούτε, οι πολίτες της βόρειας Ευρώπης, αλλά και οι Αμερικάνοι, δεν είναι σαν εμάς, εκδηλωτικοί, παθιασμένοι, δεν πολυπαρασύρονται απο συναισθήματα. Είναι πιό ορθολογιστές, κάπως συνεσταλμένοι, έ, κάποιοι τους λένε και λίγο "ρομποτάκια". Πάντως έχουν διαφορετική μενταλιτέ απο μάς τους "μεσογειακούς". Οταν λοιπόν μια τέτοια κατηγορία ανθρώπων ακούει καθημερινά στις τηλεοράσεις δηλώσεις επί δηλώσεων (κατευθυνόμενες? πραγματικές? υπερβολικές? προς συνδρομή συγκεκριμμένων σκοπών? κερδοσκοπικές? ...ας μην το ερευνήσουμε τώρα), τέτοιες δηλώσεις, "κίνδυνος" "φεύγει η Ελλάδα απο το Ευρώ" "στο χείλος της κοινωνικής έκρηξης" "δε θα χουμε ρεύμα, πετρέλαιο, καύσιμα" και όλα τα σχετικά που τροφοδοτούνται ως πρώτα θέματα, ως ειδήσεις, ως γεγονότα στις τηλεοράσεις, όταν τα μαθαίνει αυτά ο πελάτης μας τουρίστας, ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ. Ρωτώ: Παραξενεύονται οι πολιτικοί απο το αποτέλεσμα? Δεν το περίμεναν? Εγώ, καταλαβαίνοντας λίγο την ψυχολογία των ανθρώπων αυτών που είναι οι καλύτεροι πελάτες μας, περίμενα και χειρότερα με τέτοιο "βομβαρδισμό". Περίμενα να μην πατήσει πόδι κανείς τουρίστας "υψηλού budget" ίσως μόνο μικρής ηλικίας, παιδάκια, πελάτες φτηνού τουρισμού να συνέχιζαν να ρχονται. ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ, ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Και δυστυχώς, για να εξυπηρετηθούν μικροκομματικά οι προεκλογικοί αγώνες για τις καρέκλες, απωλέσσαμε τη σοβαρότητα, απεμπολήσσαμε το καλό της ελλάδας στο όνομα του οποίου ¨καλού της Ελλάδας" γίνεται υποτίθεται όλη αυτή η φασαρία... Ας μην εκπλησσόμαστε. Ολα έχουν την εξήγησή τους, τίποτα δεν "έτυχε" κανένα κακό δε μας έπεσε στο κεφάλι μας απο το ...πουθενά και χωρίς να φταίμε. Τα κακα και τα καλά τα δημιουργούν οι πολίτες, οι λαοί και οι ηγεσίες. Δεν έρχονται απο τον ...ουρανό.
    Αντρέας Παπαδάκης
    απάντηση221
     
     
     
    Χωρις κοινωνικη ειρηνη δεν γινονται δουλειες | 01/06/2012 09:17
    Χωρις κοινωνικη ειρηνη δεν γινονται δουλειες. Οι ξενοδοχοι ειναι καιρος να στηριξουν τους Ελληνες εργαζομενους με τα υπερκερδη που αποκομισαν τοσα χρονια απο την παρανομη εργασια και την φοροδιαφυγη. Πιεστε την κυβερνηση να δωθουν αυξησεις αναλογες με τον πλυθωρισμο και την αυξηση της φορολογιας για να εχετε κρατησεις. ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ 9εκ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ και να δινετε ΨΙΧΟΥΛΑ; ΜΟΝΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ σε ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.
    AZ
    απάντηση312
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τα Ελληνικα ρατσιστικα γουρουνια | 01/06/2012 08:08
    Γιατι αφήσατε τον Τραγκα ανενόχλητο να βρίζει τους Ευρωπαίους με τα χειρότερα ρατσιστικά συνθήματα κ. Ρετσο 2 χρόνια χωρις μια διαδήλωση εξω απο το ρεαλ FM. Το ΕΣΡ δεν ειχαι παρει χαμπαρι εσεις δεν ακούγατε που αποκαλουσε την κ. Μερκελ ξεκωλιάρα και τους Γερμανους Ναζιστικά γουρουνια .θελετε να ερθουν τωρα για τουρισμο να την παθουν σαν τον Ολλανδο. Μόνοι σας βγαλατε τα ματια σας.
    φανουρης
    απάντηση305
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-