Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014
 

Φ. Σαχινίδης: Σύντομα θα έχουμε πρωτογενή πλεονάσματα

Η μελέτη για τις δαπάνες στα χέρια του Λ. Παπαδήμου.
Φ. Σαχινίδης: Σύντομα θα έχουμε πρωτογενή πλεονάσματα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Η Ελλάδα σε δύο χρόνια κατάφερε να μειώσει το δημοσιονομικό έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης κατά 6,5 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ. Σε όρους πρωτογενούς ελλείμματος, η βελτίωση είναι ακόμη μεγαλύτερη, κατά 8,2 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ».

Αυτό δήλωσε η Δευτέρα με αφορμή δημοσιοποίηση από τη Eurostat των στοιχείων για το δημοσιονομικό έλλειμμα του 2011, ο υπουργός των Οικονομικών, κ. Φ. Σαχινίδης. «Η απόσταση που έχει διανύσει η χώρα από το έλλειμμα του 2009 είναι μεγάλη. Σύντομα θα έχουμε πρωτογενή πλεονάσματα» πρόσθεσε ο υπουργός.

Ο κ. Σαχινίδης ανέφερε επίσης τα εξής: «Η αναγκαιότητα για τη συνέχιση της δημοσιονομικής εξυγίανσης και την επαναφορά των δημόσιων οικονομικών σε βιώσιμη τροχιά οριοθετούν την πορεία της χώρας για τα επόμενα χρόνια. Η συνέχιση της δημοσιονομικής προσπάθειας, ειδικά μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της ανταλλαγής ομολόγων, που αφαιρεί μεγάλο ύψος τόκων από τις δαπάνες του κράτους, δεν αποτελεί μόνον ανάγκη προκειμένου να βγει η χώρα από την κρίση αλλά και θα δικαιώσει τις θυσίες και τις προσπάθειες που έχουν καταβάλει οι Έλληνες πολίτες κατά την τελευταία διετία».

Εν τω μεταξύ, η έκθεση του Κέντρου Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών (ΚΕΠΕ) για τις κρατικές δαπάνες βρέθηκε στο επίκεντρο της συνάντησης του πρωθυπουργού Λ. Παπαδήμου με τον πρόεδρο του ΚΕΠΕ Π. Κορλίρα το απόγευμα της Δευτέρας.

Αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση και θα καταγράφει τις κρατικές δαπάνες από τις οποίες θα προέλθουν οι περικοπές 11,6 δισ. ευρώ τη διετία 2013 - 2014. Σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών, από το σύνολο των 11,6 δισ. ευρώ που θα περικοπούν, τα 3,2 δισ. ευρώ θα αφορούν σε εξοικονομήσεις από κοινωνικές μεταβιβάσεις, τα 2,1 δισ. ευρώ από αλλαγές στη δημόσια διοίκηση και 6,3 δισ. ευρώ θα εξοικονομηθούν από περικοπές δαπανών της γενικής κυβέρνησης.

Τόσο το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, όσο και η Ομάδα Δράσης της ΕΕ για την Ελλάδα έχουν ήδη πρόσβαση στα στοιχεία της έκθεσης του ΚΕΠΕ και συντάσσουν ανεξάρτητες προτάσεις για τις περικοπές δαπανών, οι οποίες θα τεθούν προς διαπραγμάτευση κατά την έλευση της τρόικας στην Αθήνα στα μέσα Μαΐου.




Οικονομία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΕΛΣΤΑΤ: Το δημοσιονομικό έλλειμμα στο 9,1% του ΑΕΠ 
 
 
σχόλια (14)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    δεν σε σωζουν | 27/04/2012 08:59
    Επιχαίρεις για πρωτογενη πλεονασματα monsieur Σαχινίδη οταν αλλοι σου πληρωνουν τα τοκοχρεωλύσια. Φυσικά τοκοχρωλύσια και OPEX ειναι λεφτα που βγαινουν απο την ιδια τσεπη παροτι κοστολογικά διαφερουν. Πρωτογενη πλεονασματα θα επρεπε να ειχες απο τα τελη 2010 αν επαθες την κριση το 2009. Αν τηρουσες το μνημονιο 1 και εκοβες απο τοτε συνταξεις και υπαλλήλους μαιμου αντι να κοπανας εκτακτες εισφορές στις ΑΕ θα ησουν καλύτερα και θα ειχες δυο χρόνια τωρα πλεονάσματα. Αλλα ξεχασα ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΚΗ , ΜΑΙΜΟΥ ΚΑΛΗ ΟΥΓΚ Παρεπιπτόντως αλλο πραμα ή οικονομια αλλο ο προυπολογισμός του κρατικου νταβατζή. Ο νταβατζης θα επιβιωσει η οικονομια απεβίωσε - γιαυτο το λόγο δεν σας κατεβαζαν ολους στο Συνταγμα να γρυλίζετε αγανακτισμένοι , για να επιβιωσει ο Νταβατζης ? Και καλά τα νταβατζοπουλα , οι αλλοι ποσο πρόβατα μπορεί να ησασταν Θα το καταλάβετε , σε αλλη ζωή - με αλλο εγκέφαλο
    l.eg
    απάντηση10
     
     
    ΛΟΓΙΑ | 24/04/2012 20:17
    Πόσο σύτομα? Γιατί άλλα λέει ο Προβόπουλος. Ακόμα και στα ψεύδη χρειάζεται συνεννόηδη!
    Frixos
    απάντηση22
     
     
    Γιατι τετοια πορεια στο χρεος; | 24/04/2012 19:16
    Οπως μπορει ο καθενας να δει, παρα τις δραματικες περικοπες, το ελλειμμα εχει μειωθει απο το 15,8% στο 10,8%. Αυτο σημαινει οτι θα απαιτησει συνοικα ο,τι εχουμε περασει ηδη επι τρια. Επισης, παρα την μειωση του ελλειμματος και τις δραματικες περικοπες, το χρεος αυξανεται με γεωμετρικο ρυθμο. Απο το 99% και 105% που εκινειτο απο το 2000 εως το 2008, μεσα σε δυο χρονια πηγε 147%. Ποιος μπορει να ελπιζει σε αυτη τη χωρα και οτι θα ερθουν καλυτερες μερες καποτε οταν οι μετρησεις εξελισσονται ετσι και μαλιστα δεν μας εξηγει κανεις γιατι. Γιατι παραλογο ειναι αυτη η αυξηση του χρεους τοσο πολυ παρα τις τοσες μειωσεις...
    Ανακεφαλαιο
    απάντηση31
     
     
    Έχουμε ξεφύγει......... | 24/04/2012 16:11
    Ούτε στα καλά νέα εμείς δεν χαιρόμαστε ! Προτιμάμε να υπάρχουν μόνο άσχημα νέα για να γκρινιάζουμε...Και κάποιοι πονηροί να ετοιμάζονται να κυβερνήσουν αφού πέσαμε στον πάτο και πιο κάτω δεν πάει. Τα ευχάριστα νέα όμως τους χαλάνε την συνταγή !!! Έτσι μπλοκάρουνε τα πλοία στα λιμάνια ώστε να διαλύσουνε τον τουρισμό που πήγε καλά πέρσυ και δημιουργησε αισιοδοξία...τους ξέρει όμως ο λαός!! Κοντός ψαλμός.......
    LD
    απάντηση32
     
     
    Όχι ένα, πολλά πλεονάσματα.... | 23/04/2012 22:21
    Εξαρτάται βέβαια τι εννοεί με το ¨Σύντομα¨. Πρός το παρών θα υπάρχει έλλειμα, και μάλιστα χοντρό. Αυτά που περιγράφει ο κ. Σαχινίδης έχουν τόσες πολλές παραδοχές, που μόνο με θαύμα θα γίνουν. Μακάρι να μειώσουν τα ελλείμματα σε λογικά επίπεδα. Τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα.
    KR
    απάντηση32
     
     
    Σύντομα θα έχουμε και γλαρόσουπα | 23/04/2012 21:38
    Και γλάρο σουβλάκι και γλάρο ντονέρ!!! Παρακαλούμε όλους τους Ελληνες και Ελληνίδες να μη φάνε, να κρατηθούνε ως την πλεοναστική γλαρόσουπα! Διευκρίνηση - ή γλαρόσουπα ή φασολάδα Εκκλησίας! Όχι και τα δυο θα βαρυστομαχιάσετε!
    Μάγειρας πρωην κηπουρός
    απάντηση31
     
     
    Το πλεόνασμα έρχεται!! Θα είναι εδώ σε μισή περίπου ώρα! | 23/04/2012 21:35
    άντε το πολύ τρια τέταρτα!!! Τρένα είναι αυτά καμιά φορά αργούν!! Μισή ώρα το πολύ τρια τέταρτάκια, μη φωνάζετε!
    Η γλαρόσουπα όμως αχνιστή
    απάντηση22
     
     
     
    Το πρωτογενες πλεονασμα δεν σημαινει οχι ελλειμμα... | 23/04/2012 17:36
    Το πρωτογενες πλεονασμα δεν ειναι καν ο μισος δρομος για τον μηδενισμο του ελλειμματος και αρα την απουσια αναγκης χρηματοδοτησης πλεον. Μην κοροϊδευετε τον κοσμο με αρθρα-πυροτεχνηματα.;
    Χιρο
    απάντηση179
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Και ξέρετε γιατί θα έχουμε πλεόνασμα;;; | 23/04/2012 17:20
    Γιατί θα σταματήσουν οι βολευτές και υπουργοί και Δ Υ και στρατός και άλλοι παρόμοιοι να μας κλέβουν! Να τσεπώνουν μίζες, να διορίζουν τα τσιράκια τους, να εισπράττουν μισθούς μεγιστάνων χωριίς να προσφέρουν ή να παράγουν τίποτα! Θα μαζέψουν τους φοροφυγάδες κι όλα τα σαϊνια που κατακλέβουν!! Θα απελάσουν τους λαθραίους!! Θα κόψουν Ακηδες, Λαλιώτες, Τόληδες, Μαντέληδες, Τσουκάτους, Βουλγαράκηδες, Παπουτσήδες, Πάγκαλους, Βαζελίνους, Καραμανλήδες, ΓΑΠοφωλιές, Εφραϊμ, Εκκλησία, Αβραμόπουλους, και και και τα ονόματα γνωστά, και τα τσεπώματα γνωστά!!! Και μη φάτε σας έχουμε και γλαρόσουπα!!!
    Ο Κορυδαλλός σας γνέφει
    απάντηση157
     
     
    Η επανάληψη, είναι η μητέρα της μαθήσεως | 23/04/2012 17:16
    Αυτο με τα πρωτογενή πλεονάσματα, μας το χαν πεί πρώτη φορά πριν ένα χρόνο! Ο ίδιος ο κύριος βενιζέλος, μόλις ανέλαβε το υπουργείο, μας το υποσχέθηκε με τη γνωστή σιγουριά που πείθει. Μας το υποσχέθηκε για το 2012. Πρωτογενή πλεονάσματα λέει, θα χουμε απο το 2012! Αύριο, η τράπεζα της Ελλάδος στη νέα της έκθεση αναμένεται να δημοσιοποιήσει μια μελανότατη εικόνα ως πρόβλεψη (με τα μέχρι τώρα στοιχεία) για το 2012. Ελειμμα που τρέχει το πρώτο τρίμηνο (Ιανουάριος-Μάρτιος 2012) στο 7%, και ...αισιόδοξη εκτίμηση για ΥΦΕΣΗ 4,5%... Τώρα οι ίδιοι ...σωτήρες (που είναι και οι ίδιοι που μας έφεραν ως εδώ) μας το ...ξαναυπόσχονται (προεκλογικά) το πρωτογενές πλεόνασμα, αλλά για ...λίγο αργότερα??? Τι θράσος!!!
    Ανδρέας Παπαδάκης
    απάντηση1611
     
     
    Επιβεβαιώνω την είδηση... | 23/04/2012 17:11
    Για την ακρίβεια: Σύντομα θα έχουμε ΜΟΝΟ πρωτογενή πλεονάσματα. Τίποτ' άλλο.
    Litost
    απάντηση79
     
     
     
    Χεστηκαμε! | 23/04/2012 16:56
    για τα πρωτογενη σας πλεονασματα. Αν για να τα εχουμε πρεπει να πεθανει η μιση Ελλαδα, δεν θα παρουμε!
    Πρωτογενες αντιληπτικο ελλειμμα
    απάντηση1521
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-